SEO Fiyat Hesaplama

SEO Çalışmalarının Etki Süresi

SEO çalışması geneli itibariyle 2’ye ayrılmaktadır. 1. site içi SEO, 2. site dışı SEO. Her ikisinde de Google’ın indexlemesi asıl etki süresini belirleyen kriterlerdir. Eğer belirttiğiniz çalışma site içi SEO çalışması ise, arama motoru botunun sitenizi bir sonraki ziyaretinde etkisini hemen arama motoruna yansıtacaktır. Genelde site içi düzenlemelerin etkisi çok daha hızlı görülmekle birlikte bu süre tamamen sitenizin index sıklığına bağlıdır. Aktif bir site için birkaç saat, orta düzey aktiflikte birkaç gün, pek güncellenmeyen siteler için birkaç haftada site içi SEO düzenlemeleri etkisini gösterir. Ancak site dışı çalışmaların etki süresi, daha çok yapılan çalışmanın niteliğine, şekline ve sektörünüzün SEO rekabetine bağlıdır. Backlink aldığınız sitenin güncellenme yani indexlenme sıklığı da backlink etki süresi bakımından önemlidir. Ortalama olarak bir backlink çalışmasının etkisi 5 – 15 gün arasında görülür diyebiliriz. Ancak bazı sektörler vardır ki, ilk sayfa sıralamaları 1 gün içerisinde bile birkaç kez değişebilmektedir. Örneğin “SEO” kelimesi sonuçlarının en sık değiştiği kelimelerden biridir.

Site dışı çalışmaların etkisini hızlandırmak için, bu çalışmalara ait adreslere de farklı backlink çalışmaları yapabileceğiniz gibi, ping işlemleri vasıtasıyla arama motorları tarafından daha hızlı fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Hocası Blog her hafta e-postanızda. Ücretsiz abone olmak için tıklayın.

SEO Hocası
SEO Hocası
11 Eylül 2014

SEO Çalışmalarının Etki Süresi için Yorumlar

 • Arzucan Döger
  Arzucan Döger 24 Kasım 2014, 23:44

  Benim sitemde sürekli sıralamalarda oynuyor backlinkleri doğal yöntemlerle sağlıyorum,diğer sitelerde benimle aynı zamanlarda SEO çalışması yapıyor ki sürekli sıralamada inip çıkıyorum.

 • Denktaş Kişial
  Denktaş Kişial 18 Kasım 2014, 08:42

  SEO ya yeni başlayanlar için gayet açıklayıcı bir makale olmuş
  Yazılarınızı ilgi ile takip ediyoruz emeğiniz için teşekkürler

 • Çilay Ubay
  çilay Ubay 16 Ekim 2014, 10:35

  Ben hep ömürlük SEO olduğunu sanırdım, Bak bunu bilmem iyi oldu, biraz geç oldu ama sağlık olsun.

 • Ece Pınar Ercüment
  Ece Pınar Ercüment 10 Ekim 2014, 23:18

  Dediklerinizi uyguladım başarıyı bende elde ettim sitemde büyük ilerleme oldu. Bilmediğim çok şeyi öğrendim

 • Burak Karatepe
  Burak Karatepe 29 Eylül 2014, 17:34

  Kaan bey merhaba, meslektaşınız olarak dizi siteleri hakkında bir yazı yazar mısınız? Yazı olarak google’ı doyurmayan bu içerikler nasıl sıralamalarda yarışıyorlar? Deneme yanılma fırsatım olmadı bilgilerinizden yararlanmak isterim.

 • Mehmetcan Ulupınar
  Mehmetcan Ulupınar 25 Eylül 2014, 00:50

  SEO çalışmalarını bireysel yapılabilirmi yoksa destekmi alınması gerekir bu konuda yardımcı olcak birileri varmı

 • İsmail ŞENGÜN
  Ismail şengün 18 Eylül 2014, 16:56

  Demiş Oldukalrınız yaptık gercekten başarıyı elde ettim. DEmiş odluğunuz gibi bu ayarlarlaar google un algılanmasında buyuk anlmam ifade etmektedir.

SEO Çalışmalarının Etki Süresi için Cevap Yaz

INSTAGRAM
add Takip Et