SEO 2015 Öngörüleri Neler Olacak?

Geçtiğimiz yılın köklü algoritma güncellemeleri 2014 yılına siteler açısından damgasını vururken 2015 yılında bizi bekleyen SEO gelişmelerinin neler olacağı merak konusu. Son güncellemeler ile öne çıkan iki SEO stratejisinin 2015 yılında aktif olarak sitelere avantaj kazandıracağı gözüküyor. Bunlardan birincisi Yerel SEO iken diğeri ise Mobil SEO’dur. Kısacası arama motorları önce bulunduğunuz yerde popüler olmamızı ve teknolojideki gelişmeleri sitelerimize de yansıtmamızı istiyorlar.

1. Yerel SEO Öngörüleri

Yerel bazlı çalışmalar öncelikle hizmet verdiğiniz muhitler için geçerlidir. Hizmet satışı yapan siteler için ideal bir başlangıç seviyesi de denebilir. Arama motorları zirveye ulaşmanın doğru merdivenlerden geçtiğini savunarak bulunduğunuz konumdaki popülerliğiniz, zirvenin anahtarlarını beraberinde getirmek için doğru bir karar olacaktır.

1.a. Hedeflerinizi Küçükten Büyüğe Doğru Planlayın

SEO sabır kaynaklı bir süreç olduğuna göre bu süreç içerisinde yaşayacağınız başarılar size motivasyon kazandıracaktır. Çalışmalarınızı ve kendinizi motive etmeniz içinse hedeflerinizi başlangıçta küçük tutmanız daha istikrarlı olmanızı sağlayacaktır.

Hedeflerinizi küçük tutmanızdan kasıt ise rekabet düzeyi düşük olan kelimelerden başlayarak buradaki başarınızdan aldığınız gücü ve enerjiyi büyük rekabete sahip kelimelere de aktarabilmenizdir.

1.b. 2 veya 3 Kelimeden Oluşan Anahtar Kelime Öbekleri

Yerel aramalarda genellikle anahtar kelimeler 2-5 kelime sayısından oluşmaktadır. Örneğin Manisa’da mobilya alanında hizmet veren bir firma’nın öncelikle “manisa mobilya firmaları” gibi kelimeler ile yerel aramalarda zirveye çıkarak ardından kelimeleri “mobilya” veya “mobilya firmaları” olarak genelleştirebilirler.

Kısacası yapılması gerekenler;

  • İçeriğin şaşırtıcı ve bilgi verici olmasının yanı sıra yerel sinyaller sağlayan kelimeler ile harmanlanması.
  • Yerel bazlı sayfaların içerik açısından yeterli seviyeye ulaştırılması ve yerel görseller bulundurulması.
  • Yerel sayfalarınıza bulunduğunuz konuma ait sitelerden bağlantılar sağlamaya çalışın.
  • Yerel sayfa bağlantılarınıza Rating(değerlendirme puanı) ve olumlu yorumlar alın.
  • Facebook üzerinden yerel reklamlar ile sayfanızda hedef kitle toplamaya çalışın.

Yerel bazlı SEO çalışmalarında profesyonel destek almanız anahtar kelimelerinizde yaşayacağınız başarıyı daha da hızlandıracaktır. Kazanmaya önce çevrenizden başlayın.

2. Mobil SEO

2015 yılı için gündemden düşmeyecek unsur ise sitelerin mobil aramalar üzerindeki yarışıdır. Mobil internet kullanıcı sayısının ülkemizde 25 milyona ulaştığını düşünürsek mobilin önemini bir kez daha hatırlatmış oluruz.

Özellikle Google tarafından getirilen son etiket, mobil SEO’nun da ilerleyen günlerde ne kadar önemli olacağının habercisidir. Mobil SEO sürecinde arama motoru optimizasyonu alanında yapılması gerekenlere bir göz atalım.

2.a. Mobil Ziyaretçi İhtiyaçlarını Belirlemek

Mobil ziyaretçilerin ihtiyaçlarını belirlemek için ana sitenizin Analiz aracından yararlanabilirsiniz. Sitenize giren ziyaretçilerin hangi sayfaları, site içi özellikleri sıklıkla kullandığını belirleyerek mobil duyarlı tasarımınızda bunları ön planda tutabilirsiniz.

2.b. Mobile Duyarlı Tasarım

Tüm akıllı telefonlar ve tabletlere uyumlu bir tasarıma sahip olmanız ziyaretçilerinizin sitenizi kusursuz bir şekilde görüntülemesine yardımcı olacaktır. Eğer ki mobil tasarıma geçmek için kendinizi hazır hissetmiyorsanız mobil kullanıma özel .mobi uzantılı site açabilirsiniz.

2.c. Site Açılış Hızını Koruyun

Sitenizi mobil cihazlar ile optimize ettiğinizde site açılış hızınızı minimuma düşürmeye çalışın. Zira 3G dışında bağlantıların yavaş olması siteniz açısından bir dezavantaj oluşturabilir. Unutmayın ziyaretçiler beklemeyi sevmez.

2.d. Googlebot Mobil Getir Kontrolü

Mobil sitenizi hazır hale getirdiğinizde Search Console'dan sitenizi Google botlar sayesinde mobil getir kontrolü ile siteniz üzerinde herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

2.e. Navigasyon Menüler Kolay Olmalı

Navigasyonmenüler tasarımınızın en önemli bölümü olacaktır. Tasarım aşamasında butonların ve tıklanabilecek bağlantıların birbirleri arasında yeterli boşlukları bıraktığınızdan emin olun. Zira yanlış tıklamalar ziyaretçileri sinirlendirebilir.

2.f. Aramak İçin Tıklayın Özelliği (Click to Call)

Özellikle mobil cihazlar ile etkileşimi sağlayacak olan aramak için tıklayın özelliğini sitenize yerleştirmek için aşağıdaki kodlar size yardımcı olabilir.

<a href=”tel:numaranız”>Hemen Bizi Arayın</a>

2.g. Mobil Site Haritası

Mobil siteniz için mutlaka mobil site haritası oluşturmanız gerekmektedir. Mobil URL adreslerinizin Google tarafından tam olarak algılanması ve sonuçlarda mobil odaklı bir sıralama avantajı sağlayacaktır.

3. Mobil SEO Çalışması

Mobil SEO çalışmaları diğer sitelere nazaran daha farklı stratejiler oluşturularak uygulanmaktadır. Bu nedenle sadece site içi optimizasyon işlemleri sizi bir yere kadar anahtar kelimelerinizde yükseltebilir. Bundan sonrası ise profesyonel anlamda güçlü referans noktalarının kazandırılmasına bağlıdır.

SEO yatırımlarınızı 2015 yılı sürecinde ağırlıklı olarak mobil SEO üzerine kullanmanız, geri dönüşlerinizi arttırmak adına doğru bir hareket olacaktır.

SEO Hocası
16 Şubat 2015, 16:20
SEO Hocası