SEO Fiyat Hesaplama

Sayfalarınız İçin Seo Yapma Düzeni

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizler için SEOnun en zoru olan ve yapılması gereken bir işlem olan sayfa SEO hakkında bazı kısa bilgiler vermek istiyorum. Sitenizin için SEO yapabilirsiniz hatta kategorileriniz için SEO yapabilirsiniz ama bir konu için SEO yapmak gerçekten en zor ve zahmetli bir iştir. Aslında bakıldığı zaman siteleriniz için backlink alımları yapabilirsiniz kategorileriniz için linkler alabilirsiniz veya sosyal medya vs bir çok SEO yöntemini deneyerek sitelerinizin ana dizini için SEO yapabilirsiniz.Ama en zor olan sayfa SEOsunu yapmak inanın biraz daha zordur.Yazdığınız bir makalenin veya satılması için eklediğiniz bir ürünün üst sıralara taşımak  en zorudur.Şimdi sizlere vereceğim bir kaç ipucu ile daha kolay bir şekilde eklediğiniz makaleleri üst sıralara taşıyabilirsiniz.İlk olarak aşağıda vereceğim resme dikkatlice bakmanız ve mantığını kavramanızı istiyorum.

Şimdi sırasıyla giderek sayfa içi SEO optimizasyonu nasıl yapalım bunu görelim.Yine her zaman ki gibi başlıklar halinde gitmek istiyorum:

1:Konu Başlığı: Siteye ekleyeceğiniz makale ve vb durumlar için mutlaka benzersiz ve konunuza uygun bir başlık giriniz. Konunuz içeriyle alakalı olması gerekiyor ve mutlaka yazım kurallarına dikkat ediniz.Abartılı bir başlık ve uzun bir başlık kullanmamaya dikkat ediniz.Kimse uzun bir yazı ile arama yapmaz.

2:Keyword (Etiket) Düzeni: Yazdığınız makaleye uygun etiket girmeye çalışın. Bana göre 3 ten fazla etiket kullanılması zararlıdır ama bazı arkadaşlarımız bunu 5 e kadar uygundur diyebiliyorlar.Eğer siteniz için çok sayıda etiket kullanırsanız arama motorları tarafından ceza almanız söz konusudur.

3:Description Kullanılması: Bana göre en önemlisi budur diye düşünüyorum. Description kullanımına arama motorları çok dikkat etmektedir. Description kullanımında mutlaka konu başlığınızı geçiriniz ve en fazla 160 harf kullanılmasına dikkat ediniz.

4:H1 Kullanımı: Konu içinde veya başlığınızda mutlaka kodlama yaparken H1 düzeninde kullanmaya dikkat ediniz. Konu başlığı veya konu içerisinde en az bir adet h1 kullanınız.

5:İçerik Optimizasyon (SEO Uyumlu Makale) Düzeni: Eğer siteleriniz için yukarı da dediğimiz gibi makale veya satış yapacağınız ürünler olacak ise mutlaka en az 120 kelimelik makaleler yazmaya dikkat ediniz ve konu başlığınızı en az bir kere makaleniz içerisinde geçiriniz.Özellikle belirtmek istediğiniz kelimeleri ise kalın altı çizili vs özellikler katınız.

6:Link Bağlantılar Düzeni: Eğer siteniz için bir makale yazıyorsunuz mutlaka makaleleri birbirlerine bağlama özelliği kurunuz. Mesela makale yazma kuralları ile ilgili bir makale yazıyorsunuz SEO uyumlu makale yazma ile ilgili bir makaleniz bulunuyorsa birbirleriyle bağlantı linki kurabilirsiniz.

7:Resim Bilgi Düzeni: Konunuz içerisinde bir resim kullanıyorsanız mutlaka bu resme ilgi bağlantı alt metin özelliği resme isim verme gibi özelliklerini kullanınız. Resmin ne olduğunu açıklayınız.Görsel SEO açısından da yararı çok fazladır.

8:Link Url Düzeni: Sitenize yazdığınız bir makale varsa örneğin konu başlığı "SEO Faydaları" olsun url yapısı mutlaka SEO url yapısına uygun olmasına dikkat ediniz. Örnek vermek gerekirse ;

https://www.seohocasi.com/seo-faydalari.html (Uygun)

https://www.seohocasi.com/ ?p=123  (Yanlış)

Şimdilik bu kadar arkadaşlar.Aklıma gelen bunlar.Ayrıca şunları da belirtmek isterim ki konu içerisinde iyi bir sayfa düzeni ve kodlama gerektirmektedir. Navigasyon menüsü,alt bilgi menüsü gibi özellikleri mutlaka taşımalıdır.

Kadir Şağban - Khaaos.Com

SEO Hocası
SEO Hocası
15 Ocak 2013

Sayfalarınız İçin Seo Yapma Düzeni için Yorumlar

 • Mehmet
  Mehmet 27 Temmuz 2014, 21:19

  Merhaba Öncelikle Tşk ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı bende sosyal medya sitelerine vede ayrıca başlık, açıklamaya, hatta anahtar kelimeye her sayfa için çok önem verdim ayrıcada makaleleri çok kısa olarak anlaşır şekilde başlıkla alakalı yazdım resim eklediğimde mutlaka resime alt açıklama yazdım vede çok faydasını gördüm iyi akşamlar!

 • Muhterem Çetintaş
  Muhterem çetintaş 4 Temmuz 2014, 22:05

  İnternet aleminde başarılı olmanın kuralı SEO, yararlı bir makale olmuş emeğinize sağlık..

 • Nun Tüt
  Nun Tüt 31 Mart 2013, 06:54

  gerçekten faydalı bilgiler veriyorsunuz teşekkür ederim başarılarınınzın davemını dilerim

 • Latife Seyfi
  Latife Seyfi 11 Mart 2013, 16:53

  ben çalışmalarımda resim yerine video kullanıyorum daha etkili oluyor.
  bu arada meta keyword kullanımını da ihmal etmeyin google onları da dikkate almaya başladı.

 • Sulhadin Çulhaoğlu
  Sulhadin çulhaoğlu 19 Şubat 2013, 05:03

  Güzel bir yazı bu tarz paylaşımlar gerçekten çok etkili gözden kaçan noktaları bize tekrar hatırlatıyor teşekkürler.

 • Semih Kanat
  Semih Kanat 14 Şubat 2013, 20:55

  . Daha önce sadece backling ve siteiçi veri düzenlemeyle SEO yapılabiliyordu ancak şimdi temel derecede web yazılım bilgisi gerekiyor. Çok güzel çalışma elinize sağlık.

 • Hakan
  Hakan 8 Şubat 2013, 14:54

  Gerçetken faydalı bi makale olmuş emeğinize sağlık bunları aslında biliyorum ama eksiklerim varmış sayenizde eksiklerimi tamamlamış oldum teşekkürler.

 • Mehmet Akif Esen
  Mehmet Akif Esen 7 Şubat 2013, 20:07

  Bilgilendirici yazı için Teşekkürler. Başarılı bir çalışma olmuş.

  “Abartılı bir başlık ve uzun bir başlık kullanmaya dikkat ediniz” cümlesinde “kullanmamaya” şeklindeki değişikliği yapmanız gerektiği gözünüzden kaçmış sanırım. Zira tezat bir anlam çıktığından okuyan arkadaşların yanlış anlaması söz konusu. Sizden ricam bu kelimeyi değiştirmeniz.

 • Aybirgen Ulutaş
  Aybirgen Ulutaş 1 Şubat 2013, 18:38

  Oldukça faydalı olmuş özellikle joomla kullananların işine baya yarayacaktır.

 • Mustafa Sefa Urgancıoğlu
  Mustafa Sefa Urgancıoğlu 28 Ocak 2013, 23:29

  Faydalı bir yazı olmuş bence bu konulara dikkat edilirse belki yavaş ama kalıcı bir yükselme söz konusu olabilir.

 • Nejat Denizgünü
  Nejat Denizgünü 24 Ocak 2013, 09:44

  Faydalı bir yazı olmuş bence bu konulara dikkat edilirse belki yavaş ama kalıcı bir yükselme söz konusu olabilir.

 • Ayman Tuğmen
  Ayman Tuğmen 24 Ocak 2013, 03:04

  Görselle örneklendirilmiş olması çok iyi. Yazı ile yazıldığında çoğu zaman anlaşılamıyor. Teşekkürler.

 • Mustafa Eren Togay
  Mustafa Eren Togay 19 Ocak 2013, 01:25

  Merhabalar
  Kısa bir zaman önce tanıştım sitenizle.Bir müddet takip ettim.Sonra düzenli olarak uğramaya başladığımı fark ettim.Son zamanlarda ise okuduğum yazı yada konularla ilgili “acaba onlar bu konuda ne yazmış” merakı ile girip aramalar yapmaya başladım.Bu ilk yorumun oldu.Genelde sadece kendi sitemde kendi isimim altında çeşitli yazılar yazarım.Başka bloglara yada kişisel sitelere çok fazla yazı yada yorum yazmam.Ancak bu alışkanlığımı şu anda sizin ile kırmış bulunmaktayım.Sizden ufak bir ricam olacak.benim sitem kişisel bir blog.Ben öğretmenim.Sitem de eğitim,düşünce,eleştiri ve tanıtım yazıları yazıyorum.Siz benden daha tecrübeli arkadaşlar siteye bakıp da göze çarpan eksiklikleri bana söyleyebilrmisiniz.

 • Okyanus Sözümçetin
  Okyanus Sözümçetin 16 Ocak 2013, 22:28

  Bunlar bir çok webmaster arkadaşımız tarafından bilinen şeyler. Bilinmeyen şeyler ile ilgili makale yazmamış kullanıcılara daha çok fayda sağlayacaktır. Teşekkürler…

 • Cavit Yurteri
  Cavit Yurteri 16 Ocak 2013, 17:03

  sizin bilgilerinizden kitap alanındada faydalanmak istiyorum mail adresinden de bağlantı kurabilirseniz sevinirim bu siteyi bayadır taklip ediyorum ve beni bu alana iten sitedir şimdiden teşekkürler

 • Lokman Özdel
  Lokman özdel 15 Ocak 2013, 17:31

  Çok güzel bir poaylaşım bir çok webmasterin temel eksiklerinden birisi site içi optimizasyon yapmamaları.

 • Emir Doğan Göymen
  Emir Doğan Göymen 15 Ocak 2013, 17:30

  Site içi optimizazyon site dışı optimizasyon kadar önemli ve site içi optimizasyon kesinlikle site dışı çalışmalara başlamadan önce yapılmalı düşüncesindeyim… Bilgilendirici yazılarınız için teşekkürler hocam.

 • Uzel Aluç
  Uzel Aluç 15 Ocak 2013, 16:41

  SEO nun önemi artık oldukça arttı. SEO checklist’de olması gereken bir başlık. Teşekkürler.

Sayfalarınız İçin Seo Yapma Düzeni için Cevap Yaz