SEO Fiyat Hesaplama

Sandbox Filtresinin Tüm Detayları

Sandbox Türk sitelerinde en çok karşılaşılan filtre sistemidir. Türk webmasterların SEO konusunda hızlı ve acemice davranması sonucunda gerçekleşen sandbox aynı zamanda kurtulması en zor filtredir. Sandboxta en bilinen sebep, aşırı backlink ve Black Hat SEO taktikleridir. Bu makalemizde, sandbox nedir, sandboxa neden girilir, bir sitenin sandboxa girdiği nasıl anlaşılır ve sandboxtan nasıl çıkılır konuları dahilinde kapsamlı bir şekilde anlatılacaktır.

Sandbox Nedir ?

Aşırı SEO veya illegal SEO sebebiyle sitelerin Google'dan adeta silindiği filtredir. Siteler hatalarına göre, ya birkaç sayfa geriler ya da arama motorunda ulaşılamayacak düzeyde geri sayfalara atılırlar.

Site, tüm anahtar kelimelerinde, site urlsinde ve site başlığında topyekün bir gerileme yaşar. Diğer filtrelemerde olduğu gibi, gerileme bir veya birkaç anahtar kelimelerde değil, tüm anahtar kelimelerde meydana gelir.

Sandbox'a Neden Girilir ?

Bu konuda en sık yapılan hata, yanlış yapılmış SEO veya aşırı SEO'dur. Sitede anahtar kelimeler ardı ardına sıralanabilir, title, meta çok uzun ve spam teşkil eden yapıda olabilir. Aşırı backlink çalışması yapılmış veya belirli bir istikrarda ilerlemeyen duraklamalarla devam eden link alımları yapılmış olabilir.

Diğer bir sebep ise, illegal SEO yani Black Hat SEO'dur. Bu durumda, gizli metinler, aşırı link çıkış veya girişleri, ufak metinler, kopya içerikler ve otomatik oluşturulan içerikler gibi arama motorlarını aldatmaya yönelik taktikler kullanılmasıdır.

Her iki durumda da, sitenin kullanıcılara hizmet etmediği düşüncesi vardır. Bu site arama motorlarına yönelik oluşturulmuş, amacı ziyaretçilerine faydalı olmaktan çok kendisine faydalı olmaktır. Ziyaretçinin memnuniyeti gözetilmeksizin arama motoruna yönelik bir çalışma yapılmaktadır.

Bir Sitenin Sandbox'a Girdiği Nasıl Anlaşılır ?

Daha önce de bashettiğimiz gibi, en kesin belirtisi, sitenin tüm anahtar kelimelerinde arama motorundan kaybolmasıdır. Ancak bunun tespiti ve anlaşılması zor olabilir. Bu noktada en kolay 2 tür tespit yöntemi bulunmaktadır.
1. Sitenin Başlığı (title) arama motorunda aranır, site 1. sırada değilse sandboxtur. Eğer site başlığında kısa ve genel kelime öbeği kullanılmışsa yani rekabet söz konusu olan bir başlık yapısı varsa, bu kesin belirleyici kriter olmaktan çıkmaktadır. Örneğin bir veya iki kelimelik başlıkların, kelime sayısının az olması sebebiyle rekabeti yüksektir. Bu durumda 2. kriteri kontrol etmeniz gerekir.

2. Site urlsi arama motorunda aranır. örn. www.seohocasi.com eğer bu aramada site 1. sırada değilse yine bu Sandbox göstergesidir.

Sanbox'tan Nasıl Çıkılır ?

Diğer tüm filtrelerde olduğu gibi en kesin çıkma yolu, filtreye sebep olan hatanın ortadan kaldırılmasıdır. Sitenin filtreden çıkartılması yönünde yaşanan en büyük problem budur. Sitede kısa süre içerisinde defalarca düzenlemeler yapılabilmektedir, bu sebeple filtreye sebep olan hatanın anlaşılması güçleşir. Hata tespit edilemediyse, sitenin Googlebot'un en son ziyaretinden önceki yedekleri geri yüklenebilir. Tabi şöyle bir durumda var. Google sitenin sandboxa girmeyi haketmesine rağmen hemen filtreye sokmamaktadır. Bu siteye biraz müddet tanır veya bomb filtresiyle uyarır.

Sandbox'tan çıkmanın en düzgün yolu, sitenin optimum SEO standartlarına getirilmesidir. Bu sebeple filtreye giren siteyi https://www.seohocasi.com/seo-analiz/ adresinden analiz ederek ideal bir SEO düzeyine getirmek gerekir.

Sitede filtreden çıkarmaya yönelik düzenlemelerden sonra işlemin kısa sürede gerçekleşmesi için 2 yol izlenmelidir.
1. Google'a yeniden değerlendirme isteği göndermek. Yeniden değerlendirme isteğinde, sitenizin neden filtreye girdiğini (biliyorsanız), bunların telafi edildiğini ve sitenin filtreden çıkması konusunda gereğinin yapılmasını yeniden değerlendirme formunu doldurarak iletmeniz gerekir.

2. Sitede yapılan değişiklikleri Google farkettiği zaman sitenizi sandboxtan çıkaracaktır. Dolayısıyla gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra, sitenin hızlı indexlenmesi için bu sayfada yer alan Hızlı indexlenme metodlarından site dışı faktörleri yerine getirmeniz gerekir.

SEO Hocası
SEO Hocası
18 Eylül 2010

Sandbox Filtresinin Tüm Detayları için Yorumlar

 • emre
  Emre 1 Aralık 2013, 23:03

  merhabalar,

  öncelikle faydalı yazınız için teşekkür ederim. Ufak bir soru sormak istiyorum. Yakında yeni bir web sitemi yayına alacağım ve yaklaşık 1000 sayfa yayına girecek tek seferde. Acaba bir an da bu kadar sayfa sayısıyla yayına girmek, sandbox tehlikesi yaratır mı? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

 • Ata Kerem Kesbiç
  Ata Kerem Kesbiç 1 Mayıs 2013, 08:04

  merhaba ben sitenizden tam olarak anlamadığım bir seyi ögrenmek istiyorum sayfanızda siteme ait kelime analiz sonuçlarında sitemin sandbox a düstüğü görülüyor fakat acıklamalarınızda yaptıgınız herseyi yaptım ve site sandbox da degil aksine bazı kelimelerde google de birinci sayfa birinci sırada cıkıyor kelime analizine baktıgım zaman sitenizde %22 gibi bir rakam görünüyor ama kullandıgım diger sitelerde ise bu rakamlar sürekli değişiyor, google sıra bulucuyu kullandıgımda ise aynı kelime ile burada sıralamaya bile giremedi gorunurken google uzerinden aynı kelimeyi arattırdıgımda ilk 100 içinde bir cok kez görünüyor, kısacası verdiğiniz bilgiler kısmane doğru ve güzel sayenizde çok şey ögreniyorum ama SEO araçlarınızdaki bu tutarsızlık ise guven kırıcı oluyor

 • Abdulsamet Özata
  Abdulsamet özata 6 Aralık 2012, 11:57

  slm hocam sitem sandboxa girmiş nasıl çıkartılır bunun yolları nelerdir

 • Kardelen Baştopçu
  Kardelen Baştopçu 8 Kasım 2012, 02:23

  arkadaslar benden size tavsiye; 3 tane yeni domain aldım 3 de surekli kendi kelimesinde yuklendim ve suan siteler sandbox da bnm dustugum yanlısa dusmeyin..

 • Hayri Anıl Şekeryan
  Hayri Anıl şekeryan 31 Ekim 2012, 21:38

  Merhabalar.

  Sitem için SEO yaptırmak istiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz.

 • Fatma Büşra Nayman
  Fatma Büşra Nayman 19 Ekim 2012, 21:25

  Google’a yeniden değerlendirme isteği göndermek. demişsiniz nasıl göndericem

 • Alkız Özkul
  Alkız özkul 8 Ekim 2012, 20:13

  kendi web sitemi kontrol ederken Sandbox ta oldugunu fark ettim simdi düzeldi Tesekkür ederim bu güzel paylaşimda emeği gecen bütün ustatlara…

 • Ahuse Kukaracı
  Ahuse Kukaracı 11 Ağustos 2012, 13:08

  Merhabalar,@Bora aynı durum benim sitemde de oldu. Nedendir?
  Teşekkürler.

 • bora
  Bora 15 Temmuz 2012, 16:29

  hocam merhabalar ben bora bir site ye SEO çalışması yapıyorum site gayet güzel bir şekilde çıkış yaptı. aynı gün -60 yaptı ve geriledi. sizce sandbox amı birmiştir yoksa google dalgalanmamı yapıyor

 • Hasan Fahri Zeybek
  Hasan Fahri Zeybek 18 Haziran 2012, 12:35

  merhaba. sandboxa girmis bi sitem var. ucretli olarak sandboxtan cikarilmasi konusunda destek verebilirseniz verdigim mail adresinden ulasirsaniz sevinirim. paylasim icin tesekkurler iyi calismalar.

 • Urçuk Derdemez
  Urçuk Derdemez 1 Haziran 2012, 19:22

  kaan bey sandboxa giren domain varda onu peki sandboxa girdi o domain düşmesini bekleyip tekrar alsam nasıl olur

 • Abdullatif Gültaş
  Abdullatif Gültaş 22 Nisan 2012, 14:30

  bilgileriniz için elleriniz sağlık bir de sandbox tan çıkma tsüresi var mı

 • Dilşah Albaş
  Dilşah Albaş 16 Nisan 2012, 04:12

  Kaan bey benım 5yasında domainim var canlarseslichat domaini bu site sandbox yemıs ıkı seneden berı acaba yedeklerını kurup atsammı yoksa tekrar sıfırdan mı baslasam bı fıkır verırmsn efendim tşkr ederim

 • Ecem Hatice Tahir
  Ecem Hatice Tahir 17 Şubat 2012, 02:57

  hocam sitem daha 2 aylık. dün bir yerden okuduğum bir yazıyla backlink alma olayını denedim. hani tıklarsınızda bir anda bir sürü link alırsınız ya, işte ondan. site ziyaretçi sayım 3 te 1 oranında düştü. sandbox analizinizde denediğimde sandbox tasınız diyor. ama url yi google da arattığımda site ilk sırada çıkıyor. tam olarak olayı anlayamadım. acaba siteme bakıp nerede yanlış yaptığımı söyleyebilir misiniz ? ve o otomatik backlinkleri nasıl kaldırırım ?

 • Muhammet Raşit Öğredik
  Muhammet Raşit öğredik 23 Haziran 2011, 09:56

  yazın çok güzel olmuş kardeşim tebrik ederim. benim bu sitemde birden tepetaklak olur gibi 5 6 sayfa geri düştü.neden anlamadım…

 • hakan
  Hakan 16 Mayıs 2011, 23:22

  sitemi 301 ile yönlendiriyorum yeni domain hiçbir kelimede gözükmüyor SEOhocasi.com/filtre/ linkinden test edince sandboxta gözüküyor. 301’i kaldırınca eski domain eski sıralamasına dönüyor. Başka bir domaine yönelndirdim gene sandboxta gibi sıralamadan kayboldu. Kullandığım domainler sıfır domainler. Sitem 2-3 kelimede ilk sırada oluyor diğer kelimelerin tamamından kayboluyor.

 • SİNAN
  Si̇nan 6 Mayıs 2011, 02:23

  3bınden sonra cok tehlıkelı bır noktaya gelıyorsunuz kırmızı ccanlar calıyor hemen fılıtreye gırıyorsunuz…

 • SİNAN
  Si̇nan 6 Mayıs 2011, 02:21

  HEP FILTREYE YAKALANIYORUM SUNUN BIR CARESINI BULUN..
  BEN TK WS UCUZ ISIMLI OLAN SITELER HEMEN FILTREYE YAKALNIYOR BIRDE ADWORDS TAKI YUKSEK KELIMLERI KULANMAYIN

 • Hakan
  Hakan 29 Mart 2011, 22:00

  Merhaba
  Benim çalıştığım firmaya ait sitelerde sandbox’a girdi sanırım.host firmasında meydana gelen arızadan ötürü 1 haftaya yakın siteler çalışmadı yada farklı siteye yönlendirildi.Şimdi aramalarda gerideyim.
  kime mail atmalıyım ? ve türkçe ingilizce olması farkedermi hazır şablonlar varmıdır acaba ?
  Kendi kendine düzelme ihtimali vammı?
  Sonuçta sayfalar düzgün çalışmaya başladı ?

 • Muharrem Baydil
  Muharrem Baydil 4 Mart 2011, 19:07

  Çok zor bir durum. Bir anda bütün kelimelerde ortadan kayboluyorsunuz.

 • Nur Dilay Yorulmaz
  Nur Dilay Yorulmaz 12 Aralık 2010, 14:52

  bu güzel acıklama için cok teşekkur ederim yaptıgımız yanlışların acısı hemen cıkmıyor 6 ay gibi bir vadede cezamızı alıyoruz ..

 • Mehmet Anıl Ahmadı Asl
  Mehmet Anıl Ahmadı Asl 1 Aralık 2010, 19:42

  2. aya girdim..

  normalde bu tarz bir çalışmayı sıfırdan yapsaydım % 100 ilk sıraya oturtmuştum..

  ama 4. sayfada çakılıp kaldı..

  öneriniz varsa lütfen iletir misiniz teşekkür ederim.

 • Abdulsamed Talantemur
  Abdulsamed Talantemur 24 Kasım 2010, 14:39

  ya ne yaptıysam 1 ayı geçti bir türlü filtreden çıkamadı.. 🙁 deli olacağım..

 • Selim
  Selim 7 Ekim 2010, 18:03

  İnsanlar sürekli web siteleri açıp backlink çalışması yapıyor ve kısa sürede yükselmek istiyor. Halbuki sandbox bu noktada etkisini gösteriyor. Yeni bir web sitesine asla aşırı backlink almamalıyız. Kısa vadede başarıyı değil uzun vadede kalıcı ve marka bir site olmayı istiyorsak belli aralıklarla spam olmayan sitelerden backlink almamız faydamıza olacaktır.

 • özgür
  özgür 19 Eylül 2010, 20:47

  siteyi tamamen kaldırıp sadece bir index atacam. eski indexli sayfalar 404 versinmi 301 ile ana sayfaya yönlenmesimi gerek

 • özgür
  özgür 18 Eylül 2010, 22:52

  peki eski syafalar ne olacak 404 hatası mı verdirelim yoksa 301 ile ana sayfayamı yönlensin

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 18 Eylül 2010, 22:58

   Eski sayfalar derken biraz daha açıklayabilir miyiz? eğer yeni hali varsa, o sayfaya 301 ile yönlendirilmelidir. Yoksa 404 hatası vermelidir.

Sandbox Filtresinin Tüm Detayları için Cevap Yaz