SEO Fiyat Hesaplama

Pagerank Değerini Neden Düşüyor?

Makalemize başlamadan söyleyelim ki pagerank sabit bir değer değildir. Yani google bir defa verdi bir daha gitmeyecek gibi bir şey söz konusu değildir. Google uygun gördüğü sitelere değer verir uygun görmediği siteleri boş bırakır.

Aniden yükselen google pagerank'ınız neden düşer sebepleri nelerdir?

Spam illegal w-arez gibi içerikler varsa sitenizde pagerank konusunda Google'dan ters yanıt alır ve Google'daki değeriniz düşer.

Link değişimi konusunda abartıya kaçmanız pagerank değerinizi düşürür.

En önemlisi ise link satışı yapmanızdır. Sitenizden parayla link satarsanız ve Google detaylı olarak veya direk fark ederse pagerankınız düşer. Gereksiz sitelere yaptığınız link çıkışları sizin pagerank değerinizi düşürecektir.

Çok nadir olsa da Google tarafından spam veya hile yüzünden pagerankı düşürülmüş bir siteyle aynı ipde bulunmanız da sizin pagerankınızı düşürür.

Sitede bulunan çok sayıda site içi ve site dışı link çıkışı da pagerankın düşmesi için bir etkendir.

Pagerankınızı güncel tutmak ve düşürmemek için yapmanız gereken basit 3 şey;

 • Link değişimi yaparken direk pagerankına bakıp değişim yapmak yerine hem pagerankına bakıp hem de güncelliğine bakın
 • Mümkünse özel ip adresinde bulundurun sitenizi (hosting firmaları 3-4 tl gibi cüzi miktarlar ile özel SEO class ip adresleri sağlıyorlar) host edin.
 • W-arez illegal içeriklerden uzak durun. Sitenizde warez ve illegal bir harf dahi bulundurmamaya özen gösterin.
SEO Hocası
SEO Hocası
27 Ocak 2010

Pagerank Değerini Neden Düşüyor? için Yorumlar

 • Türk edebiyat Okulu
  Türk Edebiyat Okulu 16 Ocak 2014, 23:28

  Blogumun alexa değeri ve ziyaretçisi sürekli artıyor ancak pagerank düşüyor. Anlamadım…

 • Önel Egeli
  önel Egeli 20 Aralık 2013, 23:02

  Merhaba once anlatim icin tesekkur ederim fakat bir sorum olucak pagerank degerim çok iyi yaklasik 10 tane kadar keyword de ilk siralardayim çok nadir sira kaybediyorum. Sorum su sitede bir konsept değişikliği yapiyorum ve tum linklerimde ufak bir degisiklik olacak. Değişikliği şöyle izah etmek istiyorum

  com/sayfalar/ic-sayfalar/sayfa.html

  Suan da tum linklerim bu sekilde benim linklerimden “ic-sayfalar” kısmını cikaricam. Linkin yeni hali com/sayfalar/sayfa.html seklinde olacak boyle bir degisiklik sira kaybina sebeb olurmu. Konu hakkinda net bir bilgiye ulasamiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim teşekkür

 • Mehmet Yüşa Özgürün
  Mehmet Yüşa özgürün 6 Aralık 2013, 22:30

  Benimde yeni başıma gelen bir durum PR değerim 4 iken 3 e düştü ben bunu scriptimin hacklenip internette dağıtılmasına bağlıyorum çünkü birden bir sürü kendi linkim başka bir domainden bana link veriyor sizcede olabilir mi ?

 • Muhammed Can Morbenli
  Muhammed Can Morbenli 3 Ağustos 2012, 17:33

  makale 2011 de yayınlanmış ama yeni okudum. çünkü bu durum yeni başıma geldi. sitemde birtek varez hatta kopya içerik yokken neden pagerank değerim düştü anlayabilmiş değilim.

Pagerank Değerini Neden Düşüyor? için Cevap Yaz