Nitelikli Backlink Almak

Backlink alırken en çok dikkat edilen değer, maalesef sitenin pagerank değeri olmaktadır. Pagerank, SEO açısından belirleyici bir değer olmamakla birlikte, kolay manipüle edilebilir olması pageranka yönelik yapılan çalışmalarla arttırılabilir olması değerini önemsizleştirmektedir. Pagerank değeri yüksek ve alakasız bir siteden link almaktansa, pagerank değeri az hatta sıfır olan ve içeriğinizle alakalı bir siteden link almak daha faydalıdır.

Peki içeriğinizle alakalı en değerli siteleri nasıl bulabilirsiniz. Link alacağınız sitenin SEO kalitesi, doğrudan backlinkte etkisini gösterecektir. Bu sebeple sitenin kendi anahtar kelimesinde üst sıralarda olması size sağlayacağı faydanın bir göstergesi olmaktadır. Bu sebeple link alacağınız sitelerin google pozisyonlarını kontrol etmeniz, alacağınız linkin kalitesini az çok gösterecektir.

Pagerank değeri yüksek pagerankı olan sitelerden alınan backlink e göre değerlendirilen bir sistemdir. Hal böyle olunca hiç alakası olmayan Pr7 siteden backlink almak sizi pr4 yapabilir ancak SEO sıralamanıza doğrudan etkisi olmaz. Pagerank değerinin güvenilirliğini yitirmesi ile birlikte Trustrank değeri ortaya çıkmıştır. Trustrank değeri sitenin SEO kalitesiyle doğrudan ilişkili bir durumdur. Benzer içerikli sitelerden alınacak linke göre artmaktadır. Ancak Trustrank ölçümü doğru şekilde maalesef mümkün olmamaktadır. Bu değere en yakın ölçümü yapan sistem Mozrank algoritmasıdır. Mozrank ölçümü için Firefox eklentisi "search status"u https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/searchstatus/ veya http://www.opensiteexplorer.org/www.seohocasi.com%252F/a!metrics adresini kullanabilirsiniz. Aynı sayfada yer alan "Page Authority"değeriyle de sayfaların kalitesini ölçmeniz mümkündür.

Backlink Alımında Önemli Özellikler

  • Kendi anahtar kelimesindeki google pozisyonu
  • Mozrank değeri
  • Page Authority değeri
5 Nisan 2011, 10:05
SEO Hocası