Mobil Uyumlu Web Sitesi

Günümüzde akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu web sitelerini kolay olmasından dolayı mobil platformlardan ziyaret ediyor.


Google yeni geliştirdiği algoritmalar ile kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmak ve kullanıcılarına doğru bilgileri vermek amacı ile mobil uyumlu web sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda göstermeye başladı. Tabi bu oranda mobil uyumlu olmayan web siteleri de yavaş yavaş sıralamada geride gösterilmeye ve ileri dönemlerde sıralamalarda bile yer almamaya başlayacak. Bu sebeple sizlerde kullanıcıların sitenizde rahat gezinebilmesi ve arama motorlarında üst planda yer almak adına sitenizi Mobil’e duyarlı hale getirebilirsiniz.

Türkiyede Mobil İnternet Kullanım Oranları

Türkiyede 3G kullanım oranı yani mobil üzerinden internete girenlerin sayısı %51 civarında. Mobilin e-ticaret üzerindeki hakimiyetine bakacak olursak kullanıcıların %92’si alışveriş yapmadan önce cep telefonları ve tabletler ile ürün araştırması yapıyor. Bu rakamlar Türkiye’de mobil internet kullanımının ne kadar yaygın olduğunu ve mobil uyumlu web sitesi kullanmanın zorunlu olduğunu bizlere gösteriyor.

Özellikle kadınların daha fazla mobil üzerinden interneti kullandığını biliyor muydunuz? Eticaret sitelerinde daha fazla kadın tüketicilere hitap edenler bu sebeple kadınların kolay kullanıma yönelik bir mobil site tasarlamalılardır. Onların alışkanlıkları renk tercihleri ve beklentileri gözetilerek oluşturulacak eticaret siteleri üzerinden ziyaret ve satış rakamlarınızda ciddi artışlar yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kampanyalar hakkında onlara bilgi verebilir ve ürünün yanı sıra ufak süprizlerle müşterileri kendinize çekebilirsiniz. Mail yoluyla markanızı hatırlatabilir ve bilgiler sağlamanızda fayda vardır.

Google Arama Sonuçlarında Sitenin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Eğer mobil platformda Google üzerinden yapılan arama sonuçlarında web sitenizin diğer sitelere göre daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız öncelikle Mobil uyumlu site sahibi olmanız gerekmektedir. Sitemizin kullanıcılar ve arama motorlarına duyarlı olmasını sağlamamız gerekiyor. Web sitenizin mobile duyarlı olup olmadığını Search Console mobil kullanılabilirlik kısmından inceleye bilirsiniz. Bunun yanı sıra Web sitenizin Google gözünde ne kadar kullanıcı dostu olup olmadığını Google Speed Test aracını kullanarak öğrenebilirsiniz. Google Speed Test aracı sayesinde sayfanızın hızını ve iyileştirilmesi gereken dosyaları inceleyebilirsiniz. En güzel performans ölçme aracı olarak bilinmektedir. Sıkıştırılması gereken görselleri, Css ve Js dosyalarını belirtmektedir.

Mobil kullanılabilir ve performans araçlarından faydalanarak sitenizin kullanıcılara daha güzel sonuçlar elde etmesini sağlayabilirsiniz. Az önce bahsetmiş olduğumuz üzere Google Mobil uyarlı siteleri ön plana çıkartmaktadır bu sebeple sitenizi en iyi şekilde düzenleyerek ön planlara çıkabilirsiniz.

Kullanıcı ve Mobil Uyumlu Site İnşası

Sitenizin kullanıcılara yönelik yapılması en önemli kriterlerden bir tanesidir. Kullanıcılar artık okuduğunu anlamadan ziyade gördüğünü anlama yolunda ilerlemektedir yani siz sayfanızda kullanıcılara neyi anlatmak istiyorsanız tam olarak onu sunmalısınız.

Mobil inşası kullanıcıların aradığını bulabilmesi ve onları yormadan hedefe yöneltmekden ibaret olmalıdır. İçeriklerinizin ve kategorilerinizi en ideal şekilde konumlandırmanız gerekiyor. Ziyaretçilerin öğrenmek istediklerini sizlere hızlı bir şekilde aktarabilmesi için arama butonları veya sohbet bağlantıları kurmanızda fayda vardır. Kullanıcı dostu siteniz olması için mobile duyarlı hale getirmenizi tavsiye ediyoruz.