SEO Fiyat Hesaplama

Mobil Uyumlu Web Sitesi

Günümüzde akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu web sitelerini mobil platformlardan ziyaret ediyor. Google yeni geliştirdiği algoritmalar ile kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmak ve kullanıcılarına doğru bilgileri vermek amacı ile mobil uyumlu web sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda göstermeye başladı. Tabi bu oranda mobil uyumlu olmayan web siteleri de yavaş yavaş sıralamada geride gösterilmeye ve ileri dönemlerde sıralamalarda bile yer almamaya başlayacak.

Türkiyede Mobil İnternet Kullanım Oranları

Türkiyede 3G kullanım oranı yani mobil üzerinden internete girenlerin sayısı %51 civarında. Mobilin e-ticaret üzerindeki hakimiyetine bakacak olursak kullanıcıların %92’si alışveriş yapmadan önce cep telefonları ve tabletler ile ürün araştırması yapıyor. Bu rakamlar Türkiyede mobil internet kullanımının ne kadar yaygın olduğunu ve mobil uyumlu web sitesi kullanmanın zorunlu olduğunu bizlere gösteriyor.

Özellikle kadınların daha fazla mobil üzerinden interneti kullandığını biliyor muydunuz? Eticaret sitelerinde daha fazla kadın tüketicilere hitap edenler bu sebeple kadınların kolay kullanıma yönelik bir mobil site tasarlamalılardır. Onların alışkanlıkları renk tercihleri ve beklentileri gözetilerek oluşturulacak eticaret siteleri üzerinden ziyaret ve satış rakamlarınızda ciddi artışlar yaşayabilirsiniz.

Google Arama Sonuçlarında Sitenin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Eğer mobil platformda Google üzerinden yapılan arama sonuçlarında web sitenizin diğer sitelere göre daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız öncelikle Mobil uyumlu site sahibi olmanız gerekmektedir. Web sitenizin Google gözünde ne kadar kullanıcı dostu olup olmadığını Google Speed Test aracını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Mobil üzerinden arama yaptığınızda Google mobil uyumlu olan web sitelerini süzüp size aşağıdaki gibi bir sıralama sunmaktadır.