Mobil Uygulama Reklamları

Uygulamalar, reklam verenlerin tüketicilerin dikkatini çekmesi için en etkili araçtır. Gelişmiş veri izleme ve kullanıcı hedefleme ile uygulama içi reklamcılık, kesin hassasiyetle kitlelere ulaşmak için hayati bir kanaldır.

Mobil Uygulama Reklamları
Mobil Uygulama Reklamları 1

Uygulama içi reklamcılık, uygulama geliştiricilerine mobil uygulamalarında reklam sunmak için ödeme yapılan mobil yayıncılar için etkili bir para kazanma stratejisidir. Uygulamalar yalnızca mobil kullanım sağlamakla kalmaz, aynı zamanda küresel medya tüketimini de artırır. Bu, uygulama içi reklamcılığı markalar ve ajanslar için hayati bir pazarlama kanalı haline getirmektedir. Gelişmiş veri izleme ve kullanıcı hedefleme ile uygulama içi ortam, reklam verenlerin kesin hassasiyetle tüketicilere ulaşmalarını da sağlar.

Mobil Uygulama Reklamlarının Faydaları Nelerdir?
Uygulamanız için daha fazla kar elde edin.

Uygulama içi satın alımlarla birleştirildiğinde, mobil uygulama reklamcılığı, uygulamanız için para kazanmak için ek strateji olarak çalışır. Aslında, eBGBM’ler bazı reklam birimleri için -0 kadar yüksek olabilir.

Kullanıcı deneyimini geliştirin.

Kullanıcılarınız için olumlu bir deneyim oluşturmak için mobil uygulama reklamlarını sorunsuz bir şekilde oyun döngünüze entegre edebilirsiniz. Örneğin; kullanıcılara uygulama yaşam döngüsünün belirli noktalarındaki reklamları izlemek veya onlarla etkileşime geçmek karşılığında ödüller sunabilirsiniz.

Uygulama içi satın alımlarını artırın

Sürücü uygulama içi satın alma reklam birimleri ile çalışmayı, uygulama içi ekonominin parçası olabilir kullanabilir. Örneğin; ödüllendirilmiş reklamlarla ilgilenen kullanıcıların uygulama içi satın alma işlemi gerçekleştirmelerinin 6 katına kadar çıkma olasılığı daha yüksektir.

Kullanıcı katılımını ve elde tutulmasını artırın

Oyununuza göre uyarlanan, doğru başlık ve ilerleme hızıyla doğru yerlere entegre edilen reklamlar, kullanıcı elde tutma, uygulama içi katılım ve yaşam boyu değeri artırabilir.

Mobil Uygulama Reklamları Biçimleri

Uygulamalar, reklamların uygulamanın içerisine sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini sağlayan dinamik bir ortam sunmaktadır. Bu, mobil reklamları istemeyen bir dikkat dağınıklığından, kullanıcıların uygulama içi deneyimini gerçekten geliştiren alakalı bir öneriye dönüştürür. Bir uygulama içi reklam kampanyası için doğru reklam biçimlerini seçerken, reklam verenler tüketicilerin cihazlarını nasıl kullandığını ve reklamı nasıl deneyimleyeceğini düşünmelidir.

Mobil Uygulama Reklamları 2
Video Reklam Biçimleri

Mobil video reklam biçimleri, mobil cihazların benzersiz özelliklerinden yararlanarak etkili bir şekilde marka mesajlarını iletebilir.

Geçiş Video Reklamları

Uygulamadaki doğal mola sırasında görünen tam ekran videolarıdır. Bu ilgi çekici reklam biçimi, reklam verenler için oldukça caziptir. Çünkü kullanıcının tüm ekranını doldurur, dikkatlerini çeker ve reklamın zengin bir hikaye anlatmasına izin verir.

Ödüllü Video Reklamlar

Oyun uygulamaları, ödüllü video reklamları ürünlerinin ayrılmaz bir parçası olarak entegre edilerek kullanıcıların video reklamı izlemek için oyunu ilerleten sanal ürünler veya para kazanmalarını sağlar. Ödüllü video, reklam verenlerin bilinçli tıklamalar ve yüksek kaliteli dönüşümler elde etmeleri için etkili bir yöntemdir. Bu reklam biçimi etkinleştirildiği için, herhangi bir mobil reklam biçiminin en yüksek görüntülenebilirdik oranlarına sahiptir.

Yayın Dışı Video Reklamlar

Uygulama içi içeriğin içine yerleştirilir ve reklam, uygulamanın görüntülenebilir alanına ulaştığında otomatik olarak oynatılır. Bu reklamlar yalnızca kullanıcı tarafından görülebildiğinde oynatıldığından, görüntülenebilirlik oranları da yüksektir.

Yayın İçi Videodan Önce Video Reklamları

Uygulamanın yerel video oynatıcısında video içeriğinden önce, bu sırada veya sonrasında oynatılır. Bu reklam biçimi, uygulamalarında video içeriği sunan yayınlar arasında oldukça popülerdir. Mobil video görüntüleme hızla büyüdüğünden, videodan önce gösterilen video reklamlar, tüketicilerin dikkatini çekmenin giderek daha popüler ve etkili bir yoludur.

Görüntülü Reklam Biçimleri

Uygulama içi görüntülü reklamlar, reklam verenlere uygulama içi ortamda kampanya erişimlerini ölçeklendirmek için esnek bir yol sunar. Bu biçimler, kullanıcılara uygulamanın benzersiz bağlamına ve kullanıcının davranışlarına ve ilgi alanlarına göre uyarlanmış bir keşif deneyimi sağlar.

Yerel Reklamlar

Adından da anlaşılacağı üzere, yerel reklamlar bir uygulamadaki reklam dışı içerik birimlerinin yerel görünüme ve hissine uyar. Bu reklamların, yerel uygulama içi içerik gibi hissettikleri ve hoş geldiniz önerisi veya fikri olarak algılandığı son derece etkili ve rahatsız edici olmayan bir kullanıcı deneyimi sunar.

Geçiş Reklamları

Geçiş reklamı görüntülü reklamları, uygulamadaki bir içerik molası sırasında tam ekran olarak görünür. Bu reklamlar ekranı doldurduğundan en ilgi çekici uygulama içi görüntülü reklam türlerinden biridir.

Şerit Reklamlar

Orijinal mobil reklam biçimi banner reklamdır. Boyutları küçük olsa da, bu reklamların geniş bir erişimi mevcuttur. Bu da onları marka bilinirliği oluşturmak için etkili bir seçenek haline getirmektedir.

Orta Boy Dikdörtgen Reklamlar

Geleneksel afişlerden daha büyük görsel etkiye sahip Orta Dikdörtgen reklamlar, düşük maliyetle yüksek görüntülenebilirlik sunar.

Mobil Programlı Tedarik Zinciri
Mobil Uygulama Reklamları 3

Mobil programlı reklamcılık, mobil medyayı ölçekli olarak satın alma ve satma işleminin otomatik bir işlemidir ve bu da onu uygulama içi reklamcılık stratejisinin önemli bir bileşeni yapar. Mobil programatik endüstri, tüm arz ve talep ortakları arasında güven ve şeffaflık gerektiren karmaşık bir ortamdır. Bu, reklam verenlerin programlı tedarik zincirinden geçtikleri ve sonuçta bir kullanıcının mobil cihazında sunuldukları için reklamları üzerinde kontrol sahibi olmaları için özellikle önemlidir.

Sektör gelişen pazar dinamiklerine yanıt verdiği için, programlı reklam teknolojisi hizmetlerinin çeşitliliği son yıllarda hızla artmıştır. Bu üçüncü taraf araçları, hem reklam verenler hem de yayıncılar için benzersiz bir kontrol düzeyi sağlar; ancak, programlı tedarik zincirindeki artan karmaşıklık, reklam verenlerin hangi tarafların reklam öğelerinin yayınlanmasına dahil olduğunu ve bu taraflarca zincir boyunca hangi ücretlerin alındığını takip etmesini zorlaştırmıştır.

Şeffaflığı artırmanın ilk adımı, bu reklam teknolojisi katmanlarının ayrı ayrı bileşenlerini ve değer tekliflerini yapı bozumunu yapmaktır. Mobil programlı reklamcılık endüstrisinin ana oyuncuları şunlardır:

Ajans

Bir reklam ajansı, genellikle, birden çok müşteri için reklam, tanıtım ve pazarlamayı yöneten bağımsız bir kuruluştur. Ajanslar müşterileri için büyük ölçekli mobil programlı işlemler yapmak için bir ticaret masasıyla veya doğrudan talep tarafı platformlarıyla (DSP'ler) çalışabilirler.

Ticaret Masası

Birçok reklam ajansı, çevrimiçi medya satın alımını yürütmek için bir ticaret masası olarak adlandırılan özel bir ekibe sahiptir. Ticaret masaları, envanter satın almak için özel teknolojiyi veya bir DSP'yi kullanabilir.

Talep Tarafı Platformu (DSP)

DSP, dijital reklam envanteri alıcılarının (ticaret masaları, ajanslar veya doğrudan reklam verenler olsun) birden fazla reklam alışverişini tek bir ara yüz üzerinden yönetmesine olanak tanır.

Ad Exchange

Ad exchange, DSP'ler ve SSP'ler arasında reklam envanteri almayı ve satmayı kolaylaştıran bir teknoloji platformudur.

Arz Taraflı Platform (SSP)

SSP'ler doğrudan yayıncılarla bağlantı kurarak gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için envanterlerini birden çok reklam exchange'i, DSP ve reklam veren için kullanılabilir hale getirmelerini sağlar.

Mobil Uygulama Reklamları 4