SEO Fiyat Hesaplama

Mobil SEO Dönemi

Mobil SEO Dönemi
E-ticaret dünyasındaki hızla büyümenin ardından gelişen teknolojiyle ülkemizde bu yıl gelişmesi beklenen en büyük sektörlerden birisi de mobil SEO sektörüdür. Google’ın mobil cihazlar üzerine üretmiş olduğu özel yazılımlar ile arama motorlarının sıralama kriterleri üzerinde SEO çalışması yapmak gerekmektedir.

Yurt dışında kullanılan bu sektör ülkemizde gelişmeye oldukça müsait. Çünkü ülkemizde artık mobil üzerinden internete bağlanan kullanıcı sayısı milyonların üzerinde. Bununla beraber Türkiye'nin en büyük 3 büyük operatorü yapmış olduğu çalışmalar ile kullanıcıların artık her an her yerde internete bağlanmaları için özel kampanyalar düzenlemektedir.

Bu konuya örnek verecek olursak; Turkcell reklamlarında 100 Mb internet ilk 3 ay 5 TL gibi veya cepten Google'ın tadı Turkcell ile çıkar. Vodafone ise kota aşım derdi olmadan aylık 7,90 tl gibi bir fiyata herkesin özgürce internet kullanmasına olanak sağlıyor. Görmüş olduğunuz üzere mobil SEO sektörü ülkemizde gelişmeye oldukça müsait ve bu cihazlar için şimdiden çalışma yapmak sizi bir adım öteye taşıyacaktır. Şimdi sizlerle mobil SEO kavramını inceleyelim.

Mobil SEO Nedir Nasıl Yapılır ?
Mobil arama motorları farklı botlara ve algoritmalara sahiptirler. Eğer sitenizin mobil SEO’da önde olmasını istiyorsanız sizin mobil uyumlu bir siteye sahip olmanız gerekiyor. Popüler cep telefonları Samsung, Nokia, iPhone, HTC üzerinde web siteniz kolayca görüntülenebiliyor ve kullanıcılar hızlı bir şekilde gezebiliyorsa siz mobil SEO'da bir adım önde olursunuz. Mobil SEO'da bir diğer önemli nokta sitenizdeki linklerin kırık linklerden oluşmaması ve akıcı olması çok önemli. W3C Link Checker bu adresten sitenizin linklerini kontrol edebilirsiniz. Wordpress, Joomla, Drupal gibi sistemlerde bu yolda eklentiler geliştirmeye başladı. Birçoğumuz wordpress kullanıcısı olduğumuz için wordpress kullanıcıları için geliştirmiş olduğu sayfalarınızın mobil görünümü için ideal bir eklenti mevcut.

Eğer wordpress kullacısı iseniz ve sitenizdeki yazılarınızı ziyaretçiler sürekli takip ediyorsa eklenti sayesinde mobil bir cihaz üzerinden web sitenizi ziyaret ederse cep telefonu'na uygun bir şekilde tasarlanmış ve arayüz ve kullanımı kolay bir şekilde gezebileceğinden sitenizin mobil kullanıcılar üzerindeki etkisi artacak ve doğal olarak mobil SEO'da önemli bir avantaj elde edeceksiniz.
Ayrıca Mobil Site Haritası sayesinde Google'a bu durumu bildirerek mobil SEO aramalarında hızlı bir yükseliş sağlıyabilirsiniz. Kullandığınız php, asp veya ise bununla ilgili olarak sağlam firmalar ile görüşebilirsiniz veya fuub'da yeni açılan Mobil Programlama bölümünden uzman kişiler tarafından bilgi alabilirsiniz. Henüz pek aktif bir bölüm olmasada ilerleyen zamanlarda aktif olacağından eminim.

Mobil uygulamalardan alacağınız hit ile internet üzerinde alacağınız hitler büyük ölçüde farklıdır. Buna örnek verecek olursak bir haber siteniz var diyelim siz haber kelimesinde 5.sayfada yer alsanız bile sitenizde 'Sitemizi mobil tarayıcınızdan takip edebilirsiniz' v.b reklamlar yerleştirerek ziyaretçilerin ilgisini çekebilirsiniz. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kullanıcılar mobil tarayıcılar üzerinden sitenize erişerek uzun süre sitenizde dolaşabilirler. Böylece mobil aramalar'da normal internet üzerindeki aramalara oranla daha yüksek hit elde edebilirsiniz.

Bugün sizlere ülkemizde E-Ticaret dünyasında yeni gelişecek olan mobil SEO kavramı üzerinde durduk. Bir sonraki makalemizde Mobil SEO'nun farklı yönlerini ele alacağız.

SEO Hocası
SEO Hocası
18 Mart 2011

Mobil SEO Dönemi için Yorumlar

 • Aygün Taşak
  Aygün Taşak 22 Kasım 2012, 00:16

  paylaşım için teşekkürler evet mobil SEO sayfalar için hıt bakımından artıları kacınılmaz fakat sesli, seslichat, seslisohbet hizmeti veren sitelerin actıvex olmadan içeriye girebileceği sistemler cepten ımkansız sadece ana sayfada kaldıgı sure etkı edıcek dıger sekılde artısı olmayacak

 • Çağın Berker
  çağın Berker 15 Nisan 2012, 13:55

  mobil bir dizi sitesi yaptım. bunda linkler .html olmasını mı önerirsiniz .xhtml mi? bide meta lara ekleyebileceğimiz bir mobile siteyiz ibaresi yokmudur?

 • Belit Yöndem
  Belit Yöndem 23 Mayıs 2011, 23:29

  Normal SEO ayarları ile uğraşmak bile zordu şimdi bide mobil SEO çıktı 😀 teşekkürler bilgi için

 • Mesut Süslü
  Mesut Süslü 19 Mart 2011, 11:29

  ekrem : biz teşekkür ederiz.
  Nuh : evet bizler için değerlendirilmesi gereken önemli bir fısat. Zaten çoğumuz wordpress kullanıcısı olduğumuz için bir adım öndeyiz.
  İfa : Bende SEOhocasi.com a genellikle Opera Mini ile bağlanıyorum gerçekten site sade yapısı ile son derece hızlı ve kolay gezilebiliyor, üstelik herhangi bir mobil çalışma yapmadan, tasarımınız eğer flash, animasyon v.b şeyler varsa işiniz biraz zor.

  Yorumlarınız için teşekkür ederim.

 • Nuh
  Nuh 18 Mart 2011, 17:47

  Güzel Faydalı ve Tam Zamanında Paylaşılmış Bi’ Yazı Çünkü Artık Televizyon Reklamlarda Gördüğümüz HTC Akıllı Telefonların Çıkmasıyla Baya Bi Öne Çıkacağı Belli Eğer Telefonunuzda WLAN özelli vs. Varsa Google’da Herhangi Bir Şey Arayın Google Sizin Mobil Olarak Sitesini Ziyaret Ettiğini Bildiği İçin Mobil Siteleri Öne Çıkarmaya Çalışıyor Fakat Tam Anlamıyla Cevap Veremiyor Bu Yüzden Arama Seçenekleri Olarak Mobil Seçeneği de Eklemiş Durumda.

  Şunu da Demeliyim Mobil Site Ayarlamak Çok Daha Kolaydır. EzSQL ve Smarty Sınıflarıyla Oldukça Kolaydır.

Mobil SEO Dönemi için Cevap Yaz