Manuel Google Cezalarında Yenilik

Web sitelerinin yayında oldukları süre boyunca birçok sebeple filtreye girebilmekte veya kısmi cezalandırmalara maruz kalabilmektedir. Bu sebeplerden birkaçı, saldırı, bilinçsiz SEO veya bilinçsiz içerik yöneitmi olmaktadır. Filtre sorunlarının çözülmesi için sebebi araştırıp bulmak ve daha sonrasında Google üzerinden yeni değerlendirme talebinde bulunmak oldukça uzun ve zahmetli bir süreçtir. Kullanıcıların bu yöndeki sorunlarına daha hızlı çözüm getirmek adına Google, webmaster araçlarına yeni bir özellik ekleyerek manuel işlemleri sebepleri ve kaynaklarıyla birlikte listemeye başlamıştır.

Webmaster araçlarındaki “arama trafiği” başlığı altından erişebileceğiniz “manuel işlemler” sayfası üzerinden sitenize yönelik Google’ın cezai soruna sebep olacak hatalara ilişkin uyarılarını görebilirsiniz.

Google manuel işlemlere yönelik bildirimleri 2 başlık altında toplamaktadır.

 1. Site genelinde eşleşmeler

Sitenin genelini etkileyen düşüşlere sebep olan hatalar belirtilmektedir.

 1. Kısmi eşleşmeler

Sayfa veya subdomain bazlı düşüşlere sebep olan hatalar belirtilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Site ve Sayfa Benzerlik Ölçümü başlıklı makalemizde duplicate content, içerik benzerlik ve içerik benzerlik oranı hakkında bilgiler verilmektedir.

Manuel Google Cezalarında Yenilik için yorum yapabilirsiniz. (31)

 • Hakan Umar

  Google bencede saçmalamaya veya bazı şeyleri karıştırmaya başladı veya işi tamamen artık paraya dökme niyetinde. Tutarsızlıklar özellikle son iki aydır çok fazla.

 • süleyman

  hocam bilgilendirme için teşekkür ederim mesaj alınca 2 sefer düzeltim diye mesaj gönderdim ama hatamın nereden olduğunu bilmiyordum bile sayenizde nasıl yapmam gerektiğini öğrendim tekrar teşekkür ederim

 • Gökmen Ata

  hocam bu yeni çıkan domain uzantıları için ne düşünüyorsunuz acaba mesela singles için.

 • Ayçağ Kılçadır

  Bilgilendirme için teşekkür ederim, hocam gayet güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş.

 • Mehmet Erman Oçar

  Sanırım artık o hazır paket çalışmalarının miladı doldu. Manuel ve bilinçli yapılan SEO dan başka bişeyin sitelere faydasının dokunacağını zannetmiyorum.

 • Tevfik Derdemez

  hocam benim sitemde girmişti manuele ben siteme gelen bağlantıları redderk kurtuldum.

 • Güney Sarıteke

  Çalıştığım site böyle bir ceza aldı allahtan hemen farkına vardık ve yeniden düzenledik. Sizinde sayenizde…

 • Sezanur Bilgi

  Yaralı bir çalışma olmuş. Bundan sonra işlemleri takip etmek daha kolay olacak. Teşekkür ederim.

 • su kaçağı tespiti

  Peki Bu Şekilde filitreye girdikten sonra nasıl bir yol izlenmelidir bu konuda da bilgi verirmisiniz

 • Nuelif Yeniev

  Guzel bilgilendirme olmus gercekden manuel islemlerde hatayi bulup bir an once analiz etme firsati dogmus oluyor bizlere

 • Asu

  3 yıl önce içerikleri bana ait olan kendi yazdığım ve bir firmaya yaptırdığım internet sitemin 2 yıl sonra eski ortağım birebir aynısını kopyalayarak internete verdi,benim site bana ait olan orjinal içeriklerde 7 yada 8. sayfalarda görünürken 2 sene sonra kopyalanmış site ilk sayfalara çıkmış,içerikleri arama yaptığımda benden onlarca sayfa önde çıkıyor,o yüzden bana google nin dürüst çalıştığını anlatmayın hepsi yalan google insanları kandırıyor.yazık o kadar SEO hizmeti veren çalışanların insanların emeklerine.asıl kopya olan içerikleri ödüllendiriyor.

 • Özer Seçkin Yeşilova

  Hiç Bir Şey Yapamazsınız Herkes Ama Herkese Uygulandı Bu Kayıtlı olan siteler farkında,olmayanlar anlam veremiyor,Google Reklam verdirmek için yaptı Fakat Herhangi bir şey aramaya kalktığımda tuhaf tuhaf hiç alakası olmayan bazı köylerin dernek sayfaları,facebook filan çıkıyor ilk sayfalarda,Değersiz kullanılmayan siteleri öne almış.Google Arama Motoru kullanım ömrünü tamamlamıştır artık Bozuk bir arama motorudur.Yandex’i ciddi biçimde düşünmemiz gerekiyor.

 • Erdal YETİŞ

  sitem var fakat yeni bir site fakat aramalarda çıkması fena değil yalnız aramalarda title ım çıkmıyor sadece hazır web sitesi yazıyor halbuki benim tıtle m farklı. çoğu anahtar kelimede böyle çıkıyor ama ben kendi yazdığım tıtle ımın çıkmasını istiyorum.

 • mesut

  merhabalar hocam benim sitem şu an manuel spama düştü bundan kurtulmak neler yapmalıyım acaba açıklarsanız sevinirim

 • Orhan

  Google Dalgalanma.Benim Siteyede “kopyalanmış içerik” Diye Manuel Bir İşlem Yapmışlar.Bütün Sayfaları Sildim Baştan Uydurup Uydurup Sabaha Kadar Tek Bir sayfa yaptım koydum değerlendirme gönderdim ve tekrar aynı “kopyalanmış içerik” diye kabul edilmemiş.sonra sayfayı sildim bomboş bir sayfa koydum tekrar gönderdim ve 20 eylülde yine bir mail google den “kopyalanmış içerik” barındırdığı belirlenmiş.Kelime bazında aramalara bakın ilk sayfalarda hiç site kalmamış genelde intoko,youtube,vimeo yada yabancı siteler çıkıyor.Reklam geliri uğruna Google Suç İşliyor ve Haksız yere kurumsal siteleri siliyor yada geriye atıyor.

 • Ahmet Berk Coşandal

  Yeniliklerden haberdar olmak çok güzel ama her işi uzmanına yaptırmak kesin doğru sonuç olacağından çok ucuza sonuçlanacaktır. İyi çalışmalar

 • Merve Nur Görgülü

  makale satın almak taşıma suyla değirmencilik yapmaya benziyor. Onun için çöz olsun az olsun sade olsun ama sizin olsun. Paylaşım için teşekkürler.

 • Şahan Kardaş

  Gözden kaçırılmaması gereken oldukça önemli bir ayrıntı. Sitesine değer veren herkes kontrol etmelidir.

 • İhsan Vehbi Aklar Çörekçi

  Google her saniye kendini geliştiren bir kuruluş. Bu bilgilendirmeyi yaptığınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

 • Okyanus Barutçuoğlu

  Ne Cezası Ne SEOsu Bir Çok sektördeki siteleri arkaya atmış ilk sayfalara,facebook,dailymotion,intoko sayfalarını doldurmuş Tamamen Google Adwords için yapılan şeyler bunlar,Reklam gelirleri düştü bu sebeble yapıyor.Goggle Temiz çalışmıyor artık.Bu Arada aman dikkat sakın google kayıt olmayın sitemap filanda göndermeyin tamam çabuk indexliyor ama aması var Fişliyor istediği gibi kullanıyor,kayıtlı sitelerimin hepsi gitmiş serseri gibi dolaşan sitelerim hit yapmış durumda.

 • Özgecan Yapar

  Teşekkür ederim bilgilendirme için. Google ın yaptığı özellikleri kullanmak gerek.

 • Emine Tuğçe Tayan

  teşekkür ediyorum yeni gördüğüm bir durum ara sıra takip ediyorum çok şükür şimdilik bir sorun çıkmadı.

 • Ahmet Enes Özcan

  Gercekten cok dogru. Nefes aldırmıyorlar. SEO Hızmetlerını ısını bılenlere bırakmak gerek.

 • Efgan Yirmibeşcik

  Hocam Öncelikle anlatımınız için tşkler, Bu sorunu iki kez yaşadım Sitemin içeriğini komple sildim geri yükelmedim Yükmezsem bunun zararını görürmü sitem ?

 • Ruhugül Dadalıoğlu

  Hocam merhabalar
  Sitemin eski içerigini sildim ve yeni bir içerik oluşturdum.
  Esk sayfalarda olan backlinkler sonucunda sanırsam bu yüzden oldu Google manuel işlemlerde kısme eşleşmeler diye bir olay belirdi ve sıralamada oldukça gerilerdeyim.
  bu durumdan kurtulmak için ne yapmam gerekir bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. web adresini bıraktım

 • Cemal kafkas

  Google’ın hizmetlerinde müşteriyseniz çok ilgileniyorlar. Ben bir siteyi sahte tık gönderiyor diye bildirdim. Almanya’dan aradılar 10 dakika konuştuk anlattım.

 • Ülker Choi

  Bende “Manuel Web spam işlemi bulunmadı” yazıyo. Çok şükür problem yok sanırım. Sağolun bilgilendirme için.

 • Mayıs Adıgüzel

  Sonunda bu tür yaklaşımları görebiliyoruz web masterlar ve google arasında çok büyük mesafe var umarım bu tür araçların devamı gelecektir.

 • Serkan

  Sitemin Global Alexa Page Rank’i sabah 2.500.000 sıradaydı, şu an baktığımda şok oldum 12.500.000 olmuş, herhangi bir backlink bağlantım da yok, usulsüz bir durum da yok, anladığım kadarıyla google cezalısı da değilim, bu neden kaynaklanmış olabilir ?

 • murat

  Bu araç’ın gelmesi oldukça iyi bir haber. Fakat manuel müdahale dışında algoritmanın oluşturduğu cezalarıda gösteren bir panel olsaydı. Şahsen benim sitem ceza aldığı durumda tespiti hiç kolay olmuyor

 • Zahir

  Kaan Bey yine harika bir yazı yazmışsınız.Benim site Katma değeri küçük olduğu için içerikten ceza aldı nasıl bir yol izlemeliyim.Makale yazan arkadaş gidip başka sitelerden alıp bana satmış.Haliyle bende ceza yedim.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE