SEO Fiyat Hesaplama

Lokasyon Bazlı Arama İçin 5 İpucu

Bu yazımda Lokasyon Bazlı Arama ile ilgili 5 ipucu paylaşacağım. Arama motorları kullanılarak yapılan aramalarda tatmin edici sonuçlar elde etmek adına lokasyon bazlı filtremeler ile insanların aradıklarına daha kolay şekilde ulaşmaları hedefleniyor. Artık arama motorları daha akıllı, arama motoru örümcekleri (botları) daha gerçekçi. Bu hususta site sahiplerinin ve işletmelerin dikkat etmesi gerekenler var.

Lokasyon Bazlı Arama İçin 5 İpucu

1) İçeriklerden yararlanılarak oluşturulacak önemli anahtar kelimeleri belirleyip sayfalarınıza ekleyin.
2) Web siteniz ile ilgili iletişim sayfası oluşturun ve çalışır durumda olmasına dikkat edin.3) E-ticaret siteleri için şirket ile ilgili bilgiler, iletişim ve adres bilgilerini mutlaka ziyaretçileriniz ile paylaşın.
4) Şirketinizle ilgili resim ve videolar paylaşarak gerçekçilik/güvenilirlik sağlayın.
5) Düzenli olarak sitenize bağlantılar sağlayın ve ziyaretçi değerlendirmelerini takip edin.

 

SEO Hocası
SEO Hocası
13 Şubat 2011

Lokasyon Bazlı Arama İçin 5 İpucu için Yorumlar

 • Yeter Kılınçarslan
  Yeter Kılınçarslan 16 Kasım 2012, 23:56

  emeğiniz için çok teşekkürler,orta düzey kullanıcılar olarak hızla gelişiyoruz…

 • Mert Alican Önder
  Mert Alican önder 1 Haziran 2011, 22:45

  Her halde bu aralar herkes her sektör bu lokasyon bazı arama sonuçlarından büyük zararlar etmiştir buna eminim tek sayfalık siteler onlarca gün uğraştığımız 40 dereden 1000 su getirerek yukarlara çıkartığımız web sitelerimizin üstüne çıkıverdi birden ŞİMDİ arkadaşlar bende her SEO cu ve SEO hocası gibi tabiki kendi sırlarımı ve hayatın sırrını vermiycem :))ama bu makalede olmayan ve lokasyon bazlı aramalarda en büyük yapılan hatayı paylaşıyım sizle örnek olarak bi kelime söyliyim İstanbul oteller eğer siz bu kelimeyi tıklarsanız bi sürü harita görceksiniz bu işletmeler title kısmına hep kendi isimlerini yazmışlardır..Şİmdi ben 2 sayfalık bir web sitesine haritaya kayderken istanbul oteller kayıt yaparsam bunun etkisi %60 görceksinizz

 • Sezanur Mengüç
  Sezanur Mengüç 26 Nisan 2011, 19:47

  lolasyon önemli bir faktor sitelerin kullanıcı kitlesine göre ve diger faktorlere göre hocam tesekkürler güzel makale

 • Sezanur Taçgın
  Sezanur Taçgın 25 Şubat 2011, 14:36

  @ Can Talaylı

  Adımın bir önemi yok. İsim yapmaya çalışmadığım için internette hiçbir zaman adımı ifşa etmeyi sevmem.

  Konuya gelirsek, yabancı kaynakların yurdumuz sıralamalarında çok önemli tüyolar vereceğini düşünmüyorum. Çünkü ülkemiz için henüz uygulamaya sokulmamış filtreler üzerine kafa patlatırken o adamlar bizim webmasterımız hala sandbox ve bloglara yorum atmak için uğraşıyor. Çoğu yabancı blogta hakkınızla bir yazı yazdığınızda link koyarsanız ve Türk olduğunuzu anlarlarsa yorum onaylanmıyor.

  Google caffeine algoritması ile maps durumu çok farklıdır. Google algoritmasını değiştirirken oturmamış algoritmasının açıklarını önceki algoritmasını tamamen devreden çıkartmadan da kapatabiliyor. Ancak maps için bu geçerli değil. Maps normal arama sonuçlarından tamamen farklı bir sisteme sahip. Bunu arama sonuçlarına entegre etmeye çalışıyorlar. Bu entegrasyon Türkiye’nin haritalarının yetersiz olması ve Türk harita firmalarının Google’a yeterli veri sağlamaması üzerine tam bir fiyasko olmasına yol açmıştır. Türkiye’de Google’a harita veren tek bir firma vardır. Tüm bu telerehber kaydet falan fıstık gibi firmalarda gidip bu firmaya bildirmektedirler.

  Bu firma ile ilişkileri iyi olan firmalar bi telefonla istedikleri yerel arama sonuçunda haritalarda listelenebiliyorlar. Bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorum ama hiçte adil olmayan bir durum. İşte burda algoritma falan fıstık hiçbir işe yaramıyor.

 • Can TALAYLI
  Can Talayli 25 Şubat 2011, 09:50

  @SEO, nickli arkadaş yorumlarını İSİM kısmına ismini yazarak yapsaydın keşke.

  Bu yazı ingilizce kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Yararlandığım kaynaklar onbinlerce kişi tarafından okunmuş ve onlarca kişi tarafından yorumlanmıştır. Sana göre boş bilgi olabilir, başkası için dolu bilgidir. Bilginin doğruluğunu kişiler kendilerine göre belirler.

  Yerel aramalar ile ilgili sistemleri manipule edebilecek açıklar olabilir. Her sistemde açıklar vardır. Ama bir sistem oturmamış diye elimiz kolumuz bağlı oturacağımız anlamına gelmiyor. Bana sorarsan Google Caffeine algoritmasını da daha oturtamamıştır. Sistem manipule edilebilir ve edenler mutlaka vardır. Şimdi Google Caffeine algoritmasını tam oturtamamış diye elimiz kolumuz bağlı mı oturalım yoksa sistemi tam anlamıyla çözmeye mi çalışalım.

  Bu tür bir yazı daha önce Türkçe hiçbir kaynakta yer almamıştır. Lokasyon bazlı arama (yerel aramalar) ile ilgili kaynak olabilecek bir yazıdır. Gelen olumlu yorumlar bunun bir göstergesidir.
  İyi çalışmalar.

 • Ayşe Zeyneb Sobacı
  Ayşe Zeyneb Sobacı 25 Şubat 2011, 05:04

  SEO nun aslında ne olduğunu kimsenn bilmediği b uyazıdanda belli. Neden mi ? Eğer Ben bir strateji bir sistem bir taktik veya adına nederseniz deyin bu gün kurduğum örneğin bir mobilya sitesini mobilya yazıp googlede en üst sırada çıkarta biliyorsam ;
  1 -) bu sistemi meta taglarla yapmam
  2 -) bu sistemi değil 50 simit parası 10000 simit parasına dahi satmam

  SEO nun aslında ne olduğunu bilen fazla kişi yok bırakın kişiyi guruplaşmış şirketler dahi yok hele hele türkiyede hiç kimse yok ben SEOcuyum diyenlere en basit bir soru sorun googlede SEO yazdığımızda nedne ilk sırada siz çıkmıyorsunuz ? Eğer ben gerçe kbir SEOcuysam SEO ile ilgili ne yazılırsa yazılsın google dahil tüm arama motorlarında ilk sayfada benim çıkmam gerekli…
  Google Kendini sürekli yeniler ve geliştirir Gerçekten SEO işi yapmak siteyenler varsa önce Googlenin çalışma algoritmasını çözmekle başlasın işe…

 • Ertuğ Aklar Çörekçi
  Ertuğ Aklar çörekçi 23 Şubat 2011, 17:39

  Senin yazılarını ve çalışmalarını takip ederim. Güzel işler yapıyorsun. Ancak burda bir servisin tanıtımı yokki.

  Yukarıdaki adreste tanıtım olarak Can Doğan zaten yazmış. Can Talaylı’nın burda ipuçu diye verdikleri ile bir sonuç elde edilemeyeceğini belirtmek istiyorum ben. İnternette zaten SEO muhabbeti altında saçma sapan tonlarca yazı var. Bunu sende en az benim kadar iyi biliyorsun. İpuçu konusu bu. Ama içinde ipuçu olacak dişe değecek birşey yok.

 • Hasan Gökay Halıcılar
  Hasan Gökay Halıcılar 21 Şubat 2011, 23:50

  @Enes;

  Buglarla dolu olması neden ilgilendirmesin? Sizi bilmem. İşletme sahiplerini pekala ilgilendiriyor. Sizin isminiz farklı bir adres ve telefonla listelense, tıklanınca farklı bir işletmenin sayfasına gitse bilmem ilginizi çeker miydi? Haklı olarak çıktığınız yerel arama sonuçlarındaki haritalarda sitenizin trafiğini farklı bir firmaya yönlendirse Google o zaman ilgilenirdiniz değil mi?

  Yerel aramalar üzerine bence bu zamanlarda kimse bişeyler yazıp çizmesin. Çünkü boş bilgiden öteye gitmeyecektir. Google sistemini henüz oturtamamış. Oturmamış sistem üzerine optimizasyon çözümleri üretmekte saçma olur.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 22 Şubat 2011, 12:33

   @SEO, sonuç.ta biz SEOhocasi.com olarak yenilikleri bildirmekle yükümlü görüyoruz kendimizi. Google işletme ayarlarında sorun olması bizim sorumluluğumuzda değildir. Elbette herşeyde olduğu gibi bu uygulama da zamanla gelişecektir.

 • Enes
  Enes 18 Şubat 2011, 12:36

  SEO nickli arkadaş yerel arama sonuçlarının buglarla dolu olması bizi ne ilgilendiriyor. Buraya show yapmaya mı geldin? Eğer bu yazı boş içerikten oluşuyorsa ( size göre ) neden bu yazıdasınız ve bu yazıya yorum yapıyorsunuz? Eğer bir blogunuz var ise blogunuzda cevizin kabuğunu dolduracak bilgiler paylaşırsanız takip etmek isterim. Bence bu yazı gayet faydalı, bu hizmetlerin varlığından bile haberim yoktu.

 • Zeynep Doğa Karakaplan
  Zeynep Doğa Karakaplan 16 Şubat 2011, 21:54

  sahane makale yeni düzeyde bir webmasterim sagolasın hocam burası beni cok geliştirdi

 • Sehmus Baydar
  Sehmus Baydar 16 Şubat 2011, 15:10

  Ben burda bir ipuçu göremedim malesef. Siz ki bunları yaparak yerel aramalarda sonuç elde edebileceğinizi mi sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Hemde çok büyük bir payla. Google yerel arama sonuçlarını lokasyona göre ülkede yer alan bazı firmalara resmen peşkeş çekerek veriyor. kaydet.com, telerehber.com gibi. Bu gibi yerlere kayıt olmadan malesef etkili olarak yerel arama sonuçlarında listelenmeniz mümkün değil. Listelenseniz ne olacak ki? Yerel arama sonuçları buglarla dolu.

  1 haftadır Google çalışanı Gonca hanımla Google Rehber bugları hakkında yazışıyoruz. Bir bir bugları anlatıyorum kendilerine. Onlarda düzeltmeye çalışıyor.

  Ancak şu yukarda yazılanların boş bir içerikten ibaret olduğunu belirtmek isterim. Laf kalabalıklığından çok gerçekten bir cevizin kabuğunu dolduracak bilgiler yayınlansa daha faydalı olur.

 • Şerif Erkam Kayalı
  şerif Erkam Kayalı 14 Şubat 2011, 14:44

  tesekkurler lakosyon önemli bir gerekce ama bizler bu konuda hiç bir bilgimiz yok iyiki varsin SEO hocamız .

Lokasyon Bazlı Arama İçin 5 İpucu için Cevap Yaz