SEO Fiyat Hesaplama

İnternette Yeni Dönem RSS

Rss Dönemi
İnternette sürekli takip etmiş olduğunuz siteleri tek tek açıp kontrol etmek yerine Rss ile hızlı ve kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Hepimizin günlük düzenli olarak takip ettiğimiz belli başlı siteler vardır. Bugün sizlere RSS ile nasıl ziyaretçi sayınızı arttırabileceğinizi ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizi tekrardan ziyaret ederek bağımlı ziyaretçi sürekli takip eden bir kullanıcı haline nasıl getirebileceğimizi anlatacağım. Sitemizi ziyaret eden kullanıcılar sitemizi ne kadar uzun süre ziyaret ederse bu hem SEO açısından hemde arama motorlarındaki sıralamamız açısından büyük bir önem taşımaktadır. Web sitemizi ziyaret eden kullanıcılar eğer aradığı bilgiyi kolay ve hızlı bir şekilde buluyorsa sitemizi beğenir ama akılda kalıcı bir domain jenerik bir domain kullanmıyorsak bir daha aynı ziyaretçiyi sitemizde göremeyebiliriz. Sitemizi ziyaret eden kullanıcıların tekrar sitemizi ziyaret etmesini istiyorsak ziyaretçilere ''Yer İmlerine ekle'' veya ''Sık Kullanılanlara Ekle'' diyerek tekrar ziyaret etmesini sağlayabiliriz. Günümüzde artık RSS sistemi popüler hale geldi. Çoğu internet kullanıcısı RSS sistemi ile birden fazla siteyi aynı anda takip edebiliyor. Buda hem ziyaretçiye kolaylık sağlıyor hem de web sitelerinde geçirilen vakit artıyor.

Rss Nedir, Ne işe Yarar?

İngilizce bir terim olan RSS ‘’feed’’ terimi Türkçede özet akışı veya besleme olarak adlandırılmıştır. Rss sistemine benzer bir diğer sistem ise Atom’dur. Bu sistem çoğu kullanıcı tarafından desteklenmediği için yaygınlaşmamıştır. Atom sistemini çoğumuz Blogger üzerinden görebiliriz. http://siteadresi.com/atom.xml şeklindedir. RSS oluşturmak için xml belgesine ihtiyaç vardır. Xml formatı ile web sitenizin Rss bölümünü oluşturabilirsiniz. Günümüzde çoğu hazır (CMS) içerikli sistemlerde site kurulduktan sonra siteadresiniz.com/feed şeklindedir.

Web sitenize ziyaretçilerin sitenize abone olmasını istiyorsanız Feedburner kullanabilirsiniz. Üstelik Feedburner kullanarak para kazanmak mümkün. Feedburner bir Google hizmeti olduğundan dolayı Google Adsense bize Feedburner üzerinden para kazanma olanağı sağlıyor. Aslında birkaç yıl öncesine kadar Feedburner Google’a ait değildi. Ama RSS sektörünün büyümesinden dolayı Google hemen bunu fırsatı çevirdi ve Feedburner’i satın aldı. Sizde sitenize RSS eklemek istiyorsanız aşağıdaki seçenekleri takip ediniz. Feedburner hakkında daha fazla bilgi için http://www.google.com/support/adsense/bin/answer.py?hl=tr&answer=107174 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Feedburner kayıt olmak için http://feedburner.google.com 'e tıklayın ardından sağ kısımda E-posta adresiniz ve şifrenizi yaparak giriş yapabilirsiniz. M.Keskinoğlu arkadaşımızın yapmış olduğu videolu anlatım ile http://vimeo.com/8441177 tıklayarak rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

RSS sistemini ülkemizde en iyi kullanan internet sitesi Hürriyet Gazetesi'dir. Neden diye soracak olacaksınız hurriyet.com.tr adresine giriş yaparak en üst kısımda ''Alternatif Erişim Yolları'' kısmına bakmanızı tavsiye ederim. Sizlerde çok geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız SEO çalışmalarınız bir yana kullanıcıların her zaman rss gibi sitenize erişebileceği alternatif erişim yolları oluşturmaya çalışın.

SEO Hocası
SEO Hocası
19 Nisan 2011

İnternette Yeni Dönem RSS için Yorumlar

 • Çağrı Eroğlu
  çağrı Eroğlu 29 Aralık 2016, 11:43

  yazınızı sitenizdeki benzer yazılarda okudum ancak tarihini göremiyorum RSS sanırım 3-4 yıllık bir mevzu, bence makalelerinize yazının giriş tarihi ve güncelleme tarihini gösterseniz çok daha iyi olur…

 • Zuleyha Uluhan
  Zuleyha Uluhan 26 Nisan 2011, 14:57

  Tebrik ederim. Rss sunamayan blog sistemleri için gerekli şeylerden birisi.

 • Tuna Han Salih Bülend
  Tuna Han Salih Bülend 22 Nisan 2011, 15:40

  paylaşım için teekurler bu aynı tasarımı baska sıteyye attım ama değien bişe olmadı *

 • Bedir Kırkpınar
  Bedir Kırkpınar 22 Nisan 2011, 15:39

  paylaşım için teekurler. benım sitem googlede sıralamaya girmıyopr ozgun içerik ve sureklı guncel ama sıralamada kendını gostermıyor yaklassık 80 konu anlattım konuslların anahtar kelımmelerınde sıralama almıyor bana yazdımcı olurmusunuz .

 • Merve Ece Dayıoğlu
  Merve Ece Dayıoğlu 22 Nisan 2011, 01:50

  Rss çok büyük bir nimet fakat Türkiye’de hit getirmez. İnternet kullanıcılarının bilinçlenmesi lazım.

 • Dinçol Namlı
  Dinçol Namlı 20 Nisan 2011, 01:18

  Yine güzel bir makale. Bu Feedburnerin birde kapsamlı açıklamasını yaparsanız güzel olur

 • Enes
  Enes 19 Nisan 2011, 22:59

  Çok teşekkürler SEOhocası.
  Sitenizi sürekli takip ediyoruz.
  Başarılarının devamını dilerim

 • Kerime Hacer Pomay
  Kerime Hacer Pomay 19 Nisan 2011, 16:49

  Selamunaleyküm.Hayırlı günler.Size bir sorum vardı bu bir sayfaya yazı yazıyorum ve sayfanın etiketlerinide yazıyorum bu yazdığım etiketlerin arama motorlarında sayfa başlığı gibi çıkmasını istiyorum.Bu arada daha önce bir tema kullanıyordum prosumer onu-da çıkıyordu fakat daha sonra tema değiştirdim ve siteyi baştan silip tekrar baştan yazılar eklemeye başladım fakat o istediğim durum olmadı.SEO pack denilen eklentide etiketler seçeneği nofollow işaretli değil.ne yapmam lazım bu durumu düzeltmem için bekleyin derseniz beklerim gerçi ama ilk yapıldığı zaman site hemen çıkıyordu genelde yardımcı olursanız sevinirim.birde temaya göre değişirmi bu durum. bu soruya vereceğiniz yanıttan dolayı borcum varmı hakkınızı helal edin.Örnek olarak arama motor sayfalarında arama yaptığımızı farzedelim olsun kelimesini sayfa linki:olsun-siteadı sayfa html

İnternette Yeni Dönem RSS için Cevap Yaz