SEO Fiyat Hesaplama

Haber Siteleri ve Alexa

Daha önce sizler için hazırladığım, Alexa Kimler İçin Önemli? başlıklı yazımızda, alexa değerlerinin neden yüksek olması gerektiğine ve alexa yükseltmek için kimlerin çaba gösterdiğine değinmiştik.

Orada belirttiğimiz 3 kesimden birisi de haber siteleri idi. Haber siteleri her yıl milyonlarca dolar para dönen reklam pastasından büyük payı alabilmek adına alexa sıralamalarını ilerletmek için çaba gösteriyorlardı..

Ve dikkatlice baktığınızda haber sitelerinin alexa sıralamalarının çok iyi durumda olduğunu görebilirsiniz. Bunun birkaç etkeni var mutlaka ki. Bu yazımızda bu noktalara değineceğiz ve ayrıca haber sitelerinin ekstra olarak yaptığı uygulamaları inceleme altına alacağız.

Alexa İçin En Önemli Kavram, Ziyaretçi Bağımlılığı

Evet, alexa için en temel özellik ziyaretçi bağımlılığı diyebiliriz. Haber siteleri çok fazla hit aldığı için alexa sıralamasında üst sıralarda diye düşünecek olursanız bilin ki yanılıyorsunuz. Çünkü alexa seviyesinin yüksek olmasındaki temel sebep haber sitelerinin ziyaretçi bağımlılığına sahip olmasıdır.

Bir haber meraklısı beğendiği bir haber sitesine yeni gelişmeleri öğrenmek adına her gün de girebilir, haftada birkaç kez de.. Fakat önemli olan aynı ip ağı üzerinden siteyi düzenli ve tekrar tekrar ziyaret etmektir. Yani sitenizi takip eden düzenli bir ziyaretçiye sahipseniz doğal olarak alexa sıralamanız üst sıralara çıkacaktır. Bakınız seohocasi.com

Fakat haber sitelerinin günlük olarak ziyaretçisi olan yüzbinlerce kişi alexa adına aynı bilince sahip değil. Kimisi alexa konusunda hiçbirşey bilmiyorken, kimisi alexa konusunda bilgiye hakim olduğu halde alexa toolbar kullanmıyor. Fakat site üzerinde yer alan alexa widget bilinçsiz ziyaretçiden dahi verim almayı sağlıyor.

Peki Ama Haber Siteleri Başka Ne Yapıyor?

Haber sitelerinin özel kelimelere girerek hit alma gibi bir derdi olmadığı için sürekli prestij üzerine çalışmalar yapıyorlar. Bunu sağlayan etkenlerden birisi de alexa sıralaması. Bu yüzden alexa sıralamasını yüseltmek adına ziyaretçileri sitesine bağımlı kılmaya çalışıyor.

Ziyaretçiyi bağımlı kılmak için de "Resim Galerisi" etkenini kullanıyor. Bunu hem bilinçli ziyaretçiye yönelik yapıyor, hemde cinsellik faktörünü kullanabiliyor. Elbette ki adult siteler gibi materyallere ulaşmak gibi bir durum yok, fakat manken ve oyunculara yönelik özel galeriler ile ziyaretçiyi sitesinde uzun süre tutabiliyor. Ziyaretçinin sitede uzun süre kalması da bir nevi ziyaretçi bağımlılığı anlamına geliyor.

Bir diğeri ise günlük haberleri ve web geliştiricilerine yönelik program haberlerine dair bilgileri; görseller ile destekleyerek 10 parçaya ayırıyor ve bunu size görsel galeri olarak sunuyor.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Sitenize çektiğiniz ziyaretçiler mutlaka ki büyük haber siteleri kadar fazla olmayacaktır. Fakat sitenizin trustrank değerini artırmak ve daha kaliteli bir siteye sahip olmak istiyorsanız, ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği zamanları yükseltmeye çalışmalısınız. Sitenizde fazladan geçirilmiş birkaç saniye dahi sizin için artı bir puan anlamına geliyor.

Yazılarınızı görsellerle destekleyebilir ve yazılarınıza görsel galeri seçeneği ile daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Unutmayın, bu index sayınızda da düzenli bir artışa sebep olacaktır.

SEO Hocası
SEO Hocası
17 Eylül 2010

Haber Siteleri ve Alexa için Yorumlar

 • GÖKHAN ÇERÇİ
  Gökhan çerçi̇ 15 Şubat 2012, 16:58

  müthiş bir ablatım bu kadar güzel ifade edilebilirdi…çok teşekkürler

 • Fahir Nalbantoğlu
  Fahir Nalbantoğlu 13 Kasım 2011, 17:16

  arkadaslar ben baska birsekilde yukselmistim alexa yi ama simdi tekrar dususe gecti?

 • Çisil Bayrakoğlu
  çisil Bayrakoğlu 29 Kasım 2010, 19:32

  Bu özgün içerik yayınlamanızı başarı buluıyorum sürekli birşeyler paylaşmaktansa özgün içerik yayınlıyorsunuz bende bu yolu tutacam

 • Semih GÜLTEN
  Semih Gülten 7 Ekim 2010, 18:10

  Alexa, Google’ın da desteklediği bir uygulama. Alexa’da en önemli kriter ziyaretçinin bağımlılığı ve gösterim sayısıdır. Haber sitelerinin bu kadar yükselmesinin sebebi ise her gün insanların “Bugün dünyada ne olmuş acaba?” diyerek siteye girmeleri ve her haberi okuyarak sayfa gösterimini arttırmalarıdır. Bu yüzden haber sitelerinin Alexa değeri düşük, Google gözündeki değeri büyük olur.

 • İsmail Sadri
  İsmail Sadri 23 Eylül 2010, 16:10

  @olcay

  Daha önce alexa hakkında bir yazımda alexa verilerinin kısa bir vadede etkisi olmadığından bahsetmiştik. Biliyorsunuz ki pagerank sistemi de suistimal edildikçe google yeni alternatifler ile doğal sonuçları ziyaretçilere sunmaya çalıştı…

  Trustrank kavramı da yeni moda diyebiliriz. Yani artık site otoritesi, pagerank değerinin önüne geçti ve eğer alexa seviyeniz varsayıyoruz ki sürekli alexa 200k civarında ise bu size 3-4-5 ay gibi bir süreçte trustrank artışı olarak yansıyacaktır… Tabi ki trustrank etkenleri onlarca sayılabilir. Alexa verisi uzun vadede sıralamalarda daha iyi konumda çıkmanıza yardımcı olacaktır…

 • Yasemin Bahar Çelık
  Yasemin Bahar çelık 18 Eylül 2010, 23:33

  olcay neden böyle düşüyorsun ki? sence google bu kadar acizmi alexa’ya? google elindeki imkanlarla kendi sıralamasını kendi oluşturamıyormu? burdan bir kere daha üstüne basarak belirtmek lazım “alexa’nın google sıralamalarına herhangi bir etkisi kesinlikle yok”.. 🙂

 • Olcay
  Olcay 18 Eylül 2010, 23:13

  Hep anlamadığım birşey var, alexa kendi imaknlarımızlada sıralamada düşürebiliyoruz. Bu olayın internetin veya google un üzerinde nasıl bir etkisi olabilir ki. Google eğer bunları kıstas alıyorsa o zaman birşey diyemem ama alexa nın internet veya programlama ile ilgilenen kişilerin yakından takip ettiği bir konu olduğunu biliyorum. Sıralamalarda ne gibi bir etkisi olduğunu belirtir misiniz?

Haber Siteleri ve Alexa için Cevap Yaz