Güncel SEO : Mobil Uyumluluk

Google Mobil Uyumluluk > Panda & Penguen Algoritması

Google, Panda ve Penguen algoritmaları ile arama sonuçlarını büyük ölçüde değiştirmişti. Panda algoritması ile %12, Penguen algoritması ile arama sonuçları %4 civarında bir değişime uğramıştı.Daha önce de sürekli geleceğinden bahsedilen Mobil Uyumluluk algoritmasının ortalama olarak %40 civarında etki edeceği söyleniyor.

Google Mobil Uyumluluk Nedir ?

 Mobil Uyumluluk web sitelerinin cep telefonlarından,tablet bilgisayarlardan da rahatça kullanılabilmesini sağlamak amacıyla çıkmıştır.Günümüzde artık neredeyse aramaların %50’si mesai saatleri içerisinde cep telefonlarından yapılmakta.Mobil Uyuma sahip olmayan web siteleri cep telefonlarının ekranları küçük olduğu için çok düzgün görüntülenememekte bu da kullanıcı deneyimini ve sitede kalma süresini düşürmektedir. Kısaca mobil uyumluluk web sitelerini bu küçük ekranlar için uyumlu hale getirmek demektir. Google Mobil Uyumlulukdan uzun süredir bahsediyordu. Hatta geçtiğimiz aylarda arama sonuçlarında web sitelerinin başına mobil uyumlu ( Mobile – friendly ) ibaresini getirmişti. İngilizce aramalar için de mobil uyumlu etiketi yerine sitenin cep telefonları için uyumlu olduğunu gösteren ikon getirilmişti. Bunlar sadece deneme için yapılan prototip uygulamalardı. Mobil Uyumluluğun etkisi arama sonuçlarına 21 Nisan itibariyle yansımaya başlayacak. %40 civarında olması beklenen bu sıralama değişimi oldukça ciddi bir rakam. Google sıralamasındaki yerinizi korumak istiyorsanız; hala vaktiniz varken web sitenizi mobil uyumlu hale getirmenizi tavsiye ederiz.

Web Sitemi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirebilirim ?

 Öncelikle Google Webmaster Tools’da Mobil Uyumluluk test aracı ile web sitenizi test etmeli, yanlışlarınızı orada bulup bunları düzeltmeye yönelik çalışmalar yapmalısınız. Eğer Wordpress, Joomla gibi hazır içerik yönetim sistemlerini kullanıyorsanız şanslısınız. Bir kaç eklenti ile gerekli optimizasyon ayarlarını yapabilirsiniz. Eğer web siteniz hazır içerik yönetim sistemleri ile yapılmamışsa; site geliştiriciniz ile irtibata geçip kendisine responsive ( mobil uyumlu – tüm platformlar için uyumlu ) tasarım istediğinizi söylerseniz web geliştiriciniz gerekenleri yapacaktır.

 

Sonuç olarak bu güncellemenin bir çok web sitesini etkileyeceği kesin. Hala vaktiniz varken gerekli optimizasyon ayarlarını yapmalısınız.

 

 

SEO Hocası
SEO Hocası
23 Mart 2015, 14:25