Google’dan Yeni Özellik : Mobil Uyumlu

Mobil kullanıcılar için beklenen adım Google'den 18 Kasım 2014 tarihinde mobil kullanıcılar için "mobil dostu" siteler konusu adı altında Webmaster bloğunda paylaşıldı. Mobil kullanıcıların artışına dikkat çeken ilerleyen zamanlarda yürürlüğe net olarak giren bir snippet ile mobil uyumlu sitelerin başına "Mobil uyumlu" etiketi yerleştirmiştir.

Mobil dostu sitelerde hedef olan işlem ise mobil aramalarda çıkan arama sonuçlarında mobil kullanıcının daha iyi ve yakın siteleri tercih ederek hem verim açısından hemde içerik görünürlüğü açısından çok daha rahatlatacaktır. Direkt olarak doğal SEO'ya etki eden bu unsuru daha detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Mobil Uyumlu Site Oluşturulması

Bir web sitesi tasarımında "Responsive" işlemi yaygınlaşmadan ve geliştirilmeden önce siteler için özel mobil tasarımlar uygulanır, mobil tasarımla site arayüzü birleştirilerek kullanıcılara farklı bir sayfa yada subdomain üzerinden içerik gösterimi sağlanırdı. Son zamanda yaygınlaşan Responsive yani tüm ekran çözünürlüğüne göre tasarlanan ve otomatik olarak yeniden boyutlanan görseller ve içerikler kullanıcılara daha doğal bir sonuç göstermektedir.

Mobil üzerinden arama yapan ve her geçen gün sayıları artan kullanıcıların da bir İnternet sitesine girdiğinde zorluk çekmesi, düzensiz yönlendirilmesi yada aradığı şeyleri net olarak bulamaması da bu tür düzenlemelere ve mobil kullanıcılara daha iyi yönlendirme sağlayacak siteleri daha öne çıkarmaya doğru yönlenmiştir.

Google ise yaptığı açıklamada arama sonuçlarında mobil uyumlu web sitelerini;

şeklinde gösterecek bir sistem planlaması gerçekleştirmiştir.

Mobil Site Uyumu Testi ve Kontrolleri

Google web sitenizin mobil uyumu kontrolü için bir araç geliştirmiştir. Bu araç içerisinde sitenizin ne tür hatalara sahip olduğunu, hangi görünümde olduğunu ve nasıl yapılandırılması gerektiğini örnek vererek ve çözüm sunarak gerçekleştirmektedir.

SEO Hocası sitesi için test yaptığımızda;

sonucunu elde etmekteyiz.

Sitenizin mobil uyumunu ise Google Mobil Uyumluluk Testi sayfasından öğrenebilirsiniz.

Mobil Uyumlu Sayfa Faydaları

Mobil uyumlu sayfaların web sitenize faydaları üst düzey olmaktadır. Mobil kullanıcılara hitap etmekten ziyade mobil sayfalar;

  • Flash gibi mobile uygun olmayan görseller engellenir,
  • Yaklaştırma olmadan okunabilir metinler görünür,
  • Ekran boyutundan dolayı yatay kaydırma yada yakınlaştırma ihtiyacı olmaz,
  • Bağlantılar belli olacağı için sayfa geçişleri kolaylaşır,
  • Alışverişlerde yönlendirme ve içerik girişi kolaylaşır.

 

24 Aralık 2014, 12:09
SEO Hocası