Google’dan Yavaş Sitelere Darbe!

Google’ın web sitelerini kullanıcı odaklı geliştirmeye teşvik eden algoritmik yapısını bilmeyen yoktur. Kullanıcılarla daha fazla etkileşim kuran, daha iyi hizmet ve servisler sunan web siteleri SEO açısından öncelikli hale gelmektedirler.
Geçtiğimiz aylarda “Mobile Friendly” algoritması ile mobil görünüm için uyarlanmış web sitelerini “mobil uyumlu” ibaresiyle mobil aramalarda göstermeye başladığını biliyoruz. Bu yönde mobil odaklı bir takım bazı yeni adımlar atmaya başladığını söyleyebiliriz.

“Slow to Load” ibaresi geliyor.

Google mobil erişimde, hızları optimize edilmemiş web sitelerini “yavaş yüklenir” ibaresiyle göstererek kullanıcıların tercihlerinde etkili olacak ikinci bir özelliği yayına alma hazırlığında.
Google internet üzerindeki gezintilerin trafiğini arttırmak için birçok geliştirme ve yatırım yapıyor. Bu gelişmelerden sonuncusu ise Google AMP yani hızlandırılmış sayfalar ile geldi.

Google AMP Nedir ?

Google AMP, mobil cihazlar için Google tarafından geliştirilen özel olarak tasarlanmış framework çalışması diyebiliriz. Bu sayede Google minimum yüklenme ile web sayfalarını hızlıca kullanıcılara gösterebilmektedir. Bu sayede yavaş internet bağlantısının olduğu durumlarda bile hızlıca gezinmek mümkün olabilmektedir.

16 Haziran 2015, 15:49
SEO Hocası