Google’dan Arama Sonuçlarıyla İlgili Tarihi Karar!

İnternet devi Google, arama sonuçlarında en güvenilir siteleri öne çıkarabilmek adına kurulduğu 1990'lardan beri ilk kez kriter değişikliğine gidiyor.

Google'ın yeni kriterleri hayata geçirilirse, en çok tıklanan değil, 'en doğru bilgiyi veren' siteler arama sonuçlarının üst sıralarında çıkacak. Tabi şu anda sadece prototip bir çalışma olan bu taslak proje gerçekleştiğinde yapay zekanın da ilk adımları atılmış olacak.

Arama sonuçlarının sıralanmasında popülariteyi baz alan Google, 'arama motorunun bugünlere gelmesindeki en önemli faktör' dediği bu yöntemi değiştirmeyi düşünüyor.

Google ekibinin geliştirdiği 'Bilgiye Dayalı Güven Algoritması', internet sayfalarındaki 'doğru olmayan bilgilerin kaydını' tutacak. Google, bu 'güven doğrulamasını' ise şu anda 2.8 milyar bilginin yer aldığı Bilgi Kasası'nı kullanarak yapılacak.

Tabi bilginin akademik doğruluğunun önemli bir kıstas olduğu gerçeğiyle, bu değişimin başta sağlık sektöründe yapılacağını söylemek doğru olur. Çünkü hayati önemi bulunan özellikle sağlık gibi konularda, özgün içerik üretmek için akademik bir bilgi sahibi olunmadan yapılacak açıklamalar internet dünyası açısından büyük risk taşımaktadır. Bu sebeple önceki yazımızda da
Google Sağlık İçin Büyük Adım Atıyor! başlığıyla yer verdiğimiz haberle birlikte anlıyoruz ki yeni kararda başlangıç noktası sağlık sektörü olacaktır.

Peki bu gelişme SEO'yu nasıl etkiler? Öncelikle, Google'ın geçmiş güncellemelerinden gördüğümüz üzere, en çok aranan, hava durumu, döviz kuru, maç sonuçları vb. birçok veriyi ziyaretçilerin Google üzerinde daha fazla etkileşim kurmasını sağlamak için arama motoru sonuçları üzerinden göstermeye başlamıştı. Bu sebeple Google, kitlelerin yaptığı aramalara hitap edecek ve bu kişilerle etkileşimi arttırmak isteyeceği düzenlemeleri gerçekleştirmektedir. Sağlıkla ilgili aramalar bu yöndeki girişimlerden bir tanesi olabileceği gibi, Google nezdinde özgün ve popülerlik sağlanmış olsa da yanıltıcı bilgilerle okuyuculara zarar verebilecek nitelikteki içeriklerin sorumluluğunu alması sebebiyle de bu düzenleme gerçekleştiriliyor olabilir.

Özetle, ürün satışı, ticari faaliyet alanlarının doğrudan etkileneceği bir algoritma olmamakla birlikte, başta sağlık, eğitim ve kitlelerin spekülatif olarak yönlendirilmesine sebep olabilecek gerçekçilikten uzak her içeriğin bu yeni algoritma ile ikinci plana itilmesi söz konusu olacaktır.

10 Mart 2015, 18:30
SEO Hocası