Google’dan 15 Yaş Sürprizi! – Hummingbird Güncellemesi

15 yıl önce bugün California, Menlo Park'taki bir garajda temelleri atılan Google; geçen zaman içerisinde hızla büyümeye devam ederek arama motoru denildiği zaman akla gelen ilk isim olmayı başardı. Arama motoru sektöründeki başarısının yanı sıra internet reklamcılık sektörünün de hiç azımsanmayacak bir kısmını yönetmeye devam eden Google; 15. yaş gününe özel yeni bir algoritmayı da halka açıkladı. Açıklamayı yapan kişi, Twitter biyografisinde kendisini "I am a search geek" olarak niteleyen Amit Singhal'den başkası değildi.

Hayvan isimleriyle devam eden Penguen, Zebra ve Panda gibi güncellemelerin sonuncusu olarak karşımıza çıkan güncelleme ismi ise Hummingbird. Türkçe'de anlamı "sinekkuşu" olan bu güncelleme, beraberinde köklü değişiklikleri de getiriyor. Tüm bu değişikliklerden bahsetmeden önce, Amit Singhal'in bu güncellemeyi uygulamaya yeni geçirdiklerinin haberini vermediğini belirtmemiz gerekir. Singhal, yaklaşık 1 aydır Hummingbird'in uygulandığını ve arama sonuçlarını %90 oranında etkilediğini ifade ediyor. Yani güncelleme haberimiz olmadan uygulanmaya başlamış bile.

ZDNet'te yayınlanan makaleye baktığımız zaman, Hummingbird güncellemesinin Caffeine güncellemesinin getirmiş olduğu "sıralama" değişikliğinin aksine daha çok "indeksleme" üzerine yoğunlaştığı bilgisine ulaşıyoruz. Yani sıralamalarda ciddi bir değişiklik gözlemlenmeyebilir, ancak çok daha akıllı ve hedef odaklı arama sonuçları bizi bekliyor olabilir. Aramaların kişiselleşeceği, şahsa ve ilgi alanlarına özel sonuçlar vereceği bilgisi de yine bu meyanda ifade ediliyor. Örneğin; Bakırköy'de oturan birisi "bakırköy araba kiralama" tümcesi yerine "en yakın araba kiralama firması" şeklinde arama yaptığı zaman aynı sonuçlara ulaşabilecek. Etkileyici, değil mi?

Kaan Gülten, Sorularla SEO isimli kitabında Hummingbird güncellemesinin gerekliliğine ise şu sözlerle işaret etmişti:

Sorularla SEO Kitabı / Sayfa 42 / Soru 21 :

Google algoritmasını neden değiştirir? Neden etkileniriz? Neden etkilenmeyiz?

Cevap :

Google’ın asıl amacı yapılan aramalarla ilgili en doğru sonucu kişilere ulaştırmaktır. Tabi bu aramalarla ilgili sonucu kullanıcılara ulaştırmadan, kullanıcı davranışlarını analiz etmesi en önemli başlangıç noktasıdır. Google henüz, insanların yaptıkları aramayı sonuçlarla kıyaslaması mümkün olmadığından semantik bir arama gerçekleştirememektedir. Bunun en basit örneği, bir televizyon yarışmasında joker olarak arama motoru kullanılmasına müsaade edilmesine rağmen, yarışmacının doğru sonucu arama yaparak bulamamasıdır. Soru, “iki isme sahip olan illerimiz hangileridir”, normal bir kullanıcı ki bu oran tüm arama motoru kullanıcılarının %99.5’inden fazlasına hitap eder, arama motorunda bu soruyu veya aklına gelebilecek benzer soruları arayarak cevabı bulmaya çalışır. Ancak ben olsam arama motorunda “Hatay Antakya Kocaeli İzmit” şeklinde arayarak, cevaba ilişkin bildiğim doğru 2 kelimeyi arayarak, bu cevapları içeren sonuçları yani hangi başlık altında yazılmışsa yazılsın soruya ve dolayısıyla diğer cevaplara da ulaşmamı sağlayacaktır. Ancak bu durum benim  arama motoru yapısını bilmemden kaynaklanıyor ve bu şekildeki kullanım oranı binde belki de on bindelik paydada ifade edilecek kadar az durumda. Google’da “iki isme sahip olan illerimiz hangileridir” şeklinde aradığınız zaman, bırakın cevabı bulmayı, benzer sorulara dahi rastlayamamaktasınız. Ancak Google’da cevabın bir parçasını aradığınız zaman, cevaptaki ortak özelliklere dayanarak diğer cevapları veya aradığınız cevabı içeren soruları listeleyecektir.

Buradaki veriler ışığında, Google’ın aslında kullanıcıların bulmak istedikleri sonuç ile aslında yaptıkları aramalar arasındaki ilişkiyi çözerek bunu algoritmasına daha iyi entegre etmesi gerekmektedir. Bu sebeple Google’ın daha kat edeceği çok yol var bu yollar da yeni algoritmalardır diyebiliriz.

Her hâlükârda Hummingbird güncellemesiyle ilgili elimizdeki veriler kesin ve net değil. Tek bildiğimiz 1 aydır uygulanmaya başladığı ve arama sonuçlarını hala etkilemeye devam ettiği. Çok daha etkili ve verimli sonuçlar üreten bir arama motoru algoritması bizi bekliyor olabilir. Bakalım, Türk internet siteleri bu güncellemeden nasıl etkilenecek?

27 Eylül 2013, 13:21
SEO Hocası