SEO Fiyat Hesaplama

Google’dan 15 Yaş Sürprizi! – Hummingbird Güncellemesi

15 yıl önce bugün California, Menlo Park'taki bir garajda temelleri atılan Google; geçen zaman içerisinde hızla büyümeye devam ederek arama motoru denildiği zaman akla gelen ilk isim olmayı başardı. Arama motoru sektöründeki başarısının yanı sıra internet reklamcılık sektörünün de hiç azımsanmayacak bir kısmını yönetmeye devam eden Google; 15. yaş gününe özel yeni bir algoritmayı da halka açıkladı. Açıklamayı yapan kişi, Twitter biyografisinde kendisini "I am a search geek" olarak niteleyen Amit Singhal'den başkası değildi.

Hayvan isimleriyle devam eden Penguen, Zebra ve Panda gibi güncellemelerin sonuncusu olarak karşımıza çıkan güncelleme ismi ise Hummingbird. Türkçe'de anlamı "sinekkuşu" olan bu güncelleme, beraberinde köklü değişiklikleri de getiriyor. Tüm bu değişikliklerden bahsetmeden önce, Amit Singhal'in bu güncellemeyi uygulamaya yeni geçirdiklerinin haberini vermediğini belirtmemiz gerekir. Singhal, yaklaşık 1 aydır Hummingbird'in uygulandığını ve arama sonuçlarını %90 oranında etkilediğini ifade ediyor. Yani güncelleme haberimiz olmadan uygulanmaya başlamış bile.

ZDNet'te yayınlanan makaleye baktığımız zaman, Hummingbird güncellemesinin Caffeine güncellemesinin getirmiş olduğu "sıralama" değişikliğinin aksine daha çok "indeksleme" üzerine yoğunlaştığı bilgisine ulaşıyoruz. Yani sıralamalarda ciddi bir değişiklik gözlemlenmeyebilir, ancak çok daha akıllı ve hedef odaklı arama sonuçları bizi bekliyor olabilir. Aramaların kişiselleşeceği, şahsa ve ilgi alanlarına özel sonuçlar vereceği bilgisi de yine bu meyanda ifade ediliyor. Örneğin; Bakırköy'de oturan birisi "bakırköy araba kiralama" tümcesi yerine "en yakın araba kiralama firması" şeklinde arama yaptığı zaman aynı sonuçlara ulaşabilecek. Etkileyici, değil mi?

Kaan Gülten, Sorularla SEO isimli kitabında Hummingbird güncellemesinin gerekliliğine ise şu sözlerle işaret etmişti:

Sorularla SEO Kitabı / Sayfa 42 / Soru 21 :

Google algoritmasını neden değiştirir? Neden etkileniriz? Neden etkilenmeyiz?

Cevap :

Google’ın asıl amacı yapılan aramalarla ilgili en doğru sonucu kişilere ulaştırmaktır. Tabi bu aramalarla ilgili sonucu kullanıcılara ulaştırmadan, kullanıcı davranışlarını analiz etmesi en önemli başlangıç noktasıdır. Google henüz, insanların yaptıkları aramayı sonuçlarla kıyaslaması mümkün olmadığından semantik bir arama gerçekleştirememektedir. Bunun en basit örneği, bir televizyon yarışmasında joker olarak arama motoru kullanılmasına müsaade edilmesine rağmen, yarışmacının doğru sonucu arama yaparak bulamamasıdır. Soru, “iki isme sahip olan illerimiz hangileridir”, normal bir kullanıcı ki bu oran tüm arama motoru kullanıcılarının %99.5’inden fazlasına hitap eder, arama motorunda bu soruyu veya aklına gelebilecek benzer soruları arayarak cevabı bulmaya çalışır. Ancak ben olsam arama motorunda “Hatay Antakya Kocaeli İzmit” şeklinde arayarak, cevaba ilişkin bildiğim doğru 2 kelimeyi arayarak, bu cevapları içeren sonuçları yani hangi başlık altında yazılmışsa yazılsın soruya ve dolayısıyla diğer cevaplara da ulaşmamı sağlayacaktır. Ancak bu durum benim  arama motoru yapısını bilmemden kaynaklanıyor ve bu şekildeki kullanım oranı binde belki de on bindelik paydada ifade edilecek kadar az durumda. Google’da “iki isme sahip olan illerimiz hangileridir” şeklinde aradığınız zaman, bırakın cevabı bulmayı, benzer sorulara dahi rastlayamamaktasınız. Ancak Google’da cevabın bir parçasını aradığınız zaman, cevaptaki ortak özelliklere dayanarak diğer cevapları veya aradığınız cevabı içeren soruları listeleyecektir.

Buradaki veriler ışığında, Google’ın aslında kullanıcıların bulmak istedikleri sonuç ile aslında yaptıkları aramalar arasındaki ilişkiyi çözerek bunu algoritmasına daha iyi entegre etmesi gerekmektedir. Bu sebeple Google’ın daha kat edeceği çok yol var bu yollar da yeni algoritmalardır diyebiliriz.

Her hâlükârda Hummingbird güncellemesiyle ilgili elimizdeki veriler kesin ve net değil. Tek bildiğimiz 1 aydır uygulanmaya başladığı ve arama sonuçlarını hala etkilemeye devam ettiği. Çok daha etkili ve verimli sonuçlar üreten bir arama motoru algoritması bizi bekliyor olabilir. Bakalım, Türk internet siteleri bu güncellemeden nasıl etkilenecek?

SEO Hocası
SEO Hocası
27 Eylül 2013

Google’dan 15 Yaş Sürprizi! – Hummingbird Güncellemesi için Yorumlar

 • Işınbıke Zöğ
  Işınbıke Zöğ 25 Aralık 2014, 17:08

  bu güncellemeye paralel calısmalar yapmamız gerekiyori, aksi halde üst sıralar zor gözüküyor

 • Şemsi Yiğit Yolcu
  şemsi Yiğit Yolcu 2 Aralık 2013, 13:05

  En son güncelleme ile sayfa içi SEO ne kadar etkili oldu dış backlink artık çok ta önemli değil diyorlar

 • Emre Miraç Simavlı
  Emre Miraç Simavlı 1 Aralık 2013, 23:09

  Bu gibi bilgileri bizlere zamanında ve açıklayıcı olarak sunduğunuz için teşekkürler.

 • Alper Emin Demırören
  Alper Emin Demırören 28 Kasım 2013, 21:43

  benimde düşen sitem bu güncellemeyle yavaş yavaş kendine gelmeye başladı.

 • Lütfiye Sena Yıkılmazsoy
  Lütfiye Sena Yıkılmazsoy 22 Kasım 2013, 14:01

  Çok iyi bir güncelleme olmuş kısa süre içinde bizde çalışmalara başlamalıyız

 • Büşra Hazal Güntek
  Büşra Hazal Güntek 13 Kasım 2013, 12:40

  Arkadaşlar benim de sojn birkaç gündür site ziyaretçi sayım %30 düşmüş durumda. O kadar kaliteli ve özgün içerikler oluşturuyoruz. İnsanın morali bozuluyor. Umarım düzelir.

 • deniz
  Deniz 12 Kasım 2013, 17:07

  bu güncelleme sıralamayı etkilemedi, bence google yeni taktiğini devreye soktu, ziyaretçileri sitede tutmaya çalışıyor, birkaç saniyede siteden çıkan ziyaretçi bu algoritma değişikliği ile daha uzun süre google da duruyor.

  Görsel aramadan gelen hit kayıplarından dolayı, en çok medya vb. sektörü etkilemiştir herhalde.

  Örnek : Google’da Tom Hanks araması yaptığınızda karşınıza neredeyse tüm bilgileri çıkıyor, başka yere gitmenize gerek yok 🙂

 • Dilara Ustabaşı
  Dilara Ustabaşı 11 Kasım 2013, 19:59

  Google işini iyi yapıyor yapmasına ama bundan site sahipleri gerçekten büyük zarara uğruyor. Tabii köklü internet siteleri hariç diğer küçük internet siteleri bir sabah uyandığınızda 3. sayfada olabiliyor.

 • Argün Baluken
  Argün Baluken 11 Kasım 2013, 11:44

  Google her algoritma değiştirdiğinde malesef sitelerimiz biraz daha geriliyor. Bunun nedeni bizi üst sıralarda görmek istememesi değil yaptığımız yanlışları, hataları görüp doğruları yapmaya bizi zorlaması olarak düşünüyorum. Not: Eğer okulda google üzerine çalıştığım kadar ders çalışsaydım kesin prof. olurdum.)

 • İshak Şevkin
  Ishak şevkin 7 Kasım 2013, 14:08

  Hocam Çok Güzel Yazılar Yazıyorsunuz Ellerinize Sağlık Severek Okuyorum

 • Dinçol Bilal
  Dinçol Bilal 6 Kasım 2013, 23:28

  çok iyi bildiğim birşey varsa oda şudur google her güncellemesinde sıralamanın alt üst olması. okadar emek veriyosunuz çalışma yaıpıyorsunuz ve google sizi tepe taklak ediyor adaletli olduğunu düşünmüyorum bu durumun

 • Cankız Özcan
  Cankız özcan 31 Ekim 2013, 17:31

  Herhalde algoritma tam manası ile devreye girmedi. Test etmek için kendi sektörümle alakalı bir arama yaptım; “en yakın herbalife firması” şeklinde. Arama sonuçları çok doğru çıkmadı.

 • ek iş
  Ek Iş 29 Ekim 2013, 14:16

  Sorularla SEO kitabınızı aldım, gerçekten güzel bilgiler var. Güncellemelerden haberdar ettiğiniz için teşekkürler.

 • Bernanur Karakoca
  Bernanur Karakoca 28 Ekim 2013, 17:02

  Bu güncellemeleri kısa zaman içerisinde bizlere ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

 • Zeynep Tuba Kızılırmak
  Zeynep Tuba Kızılırmak 24 Ekim 2013, 09:13

  Çok güzel bir konu olmuş elinize sağlık bu arada PR Güncellemesi ne zaman olacak acaba ?

 • Fatıma Şadi
  Fatıma şadi 23 Ekim 2013, 22:42

  Güncelleme bizide kötü etkiledi. Tam site çoşmuştu; son bir kaç haftadır hitler düşüşte neyse ki yavaş yavaş sabitlendi. Şu güncellemenin özelliklerini net olarak öğrenelimde ona göre çalışma yapalım.

 • Paksoy Yerzhan
  Paksoy Yerzhan 23 Ekim 2013, 20:29

  Bu algoritma değişikliği ile ilgili yeni bir kitap çıkartırsanız o kitabıda almak isterim. Teşekkürler.

 • Yaprak Orhon
  Yaprak Orhon 23 Ekim 2013, 13:08

  güncelleme bizi kötü etkiledi. ama aslında bi yönden iyi oldu. parayı basıpta ön sıralarda gelenlere ders olur umarım..

 • Uğur Ali Saatçiler
  Uğur Ali Saatçiler 22 Ekim 2013, 16:25

  Bu süpriz bizlere zarar vermesin de. Ancak PR guncellemesı 2014 ocak ayı gıbı olacak denılmektedır.

 • Kubra Koçsoy
  Kubra Koçsoy 22 Ekim 2013, 14:56

  gereken ne varsa yapılması şart hak eden sıralamanın üstüne çıkmalıdır ki google da en sonunda bunu yapacaktır…

 • Selim
  Selim 20 Ekim 2013, 21:20

  Hummingbird Adwordste Rekabeti Yüksek Ve Maliyetli Anahtar Kelimelere Filitre Uygulayan Bir Sistem.Sitelerimden Birinde Herhangi spam ve ceza sözkonusu olmadığı halde bazı kelimeler ile başlayan sayfaları silmemiş ama birebir aramada göstermiyor.Fakat sıradan kelimelere asla dokunmamış ilk sayfalardaki yerini koruyor.Hitlerini kaybeden sıralamada arkalara düşen bir çok sitenin aslında bir çoğunun tek suçu sitelerinde yüksek rekabet anahtar kelimelerin içermesidir.Bakın Google aramalarda saçma sapan sayfalar site demiyorum tuhaf boş sayfalar ilk sayfada çıkıyor aradığınız içerikle ilgili siteler 4-5.sayfalarda çıkıyor.Yok Kaliteli içerik yok backlinkmiş hepsi yalan.Bunu Fazla devam ettiremez Çünkü Bu Gidişle Türkiye Pazarını Kaybeder.

 • murat ercin
  Murat Ercin 19 Ekim 2013, 15:06

  arkadaşlar benim dikkatimi çeken ise Google de arama yaparken kısa başlık yerine uzun başlıkların üst sıralarda çıkması ve (Description) bölümünde daha fazla alakalı kelimeler olması örnek SEO analizi araması yapıyorsunuz fakat çıkan sonuç 1. sırada firmalara özel SEO analizi gibi çıkıyor

 • Halim Zilan
  Halim Zilan 19 Ekim 2013, 01:07

  Bence google önce kendi çalışanlarına bir denetleme algoritması getirsin. Önüne gelen 3 kuruş para verip sitelr üzerinde istediği gibi oynattırıyor. Yeterki bir mühendis tanıdığınız olsun. Heleki anahtar kelime puanı döneminde parayı bastıranın puanı artıyor, rakiplerininki azalıyordu. en az 10 kere sitemle oynadılar. 3500 lerde olan indexim 320 lerde. makale sayımı toplasanız o kadar çıkar. her makaleye 2 etiket koysan yine 600 lerde olur ve hepside orjinal makaleler. sitemle oynuyorlar şikayet edeceğim bir yer telefon bile yok. Huzuru mahşerde cehenneme onları tekmeyle atarken hiç düşünmeyeceğim…

 • Hüma Bölge
  Hüma Bölge 17 Ekim 2013, 20:23

  Bu yapılan güncellemeden sonra google iyice tadını kaçırdı sektörde işe yaramayan hiç bir bilgi olmayan siteler kafaya geçti bence bu bir adwords taktiği.

 • Samed Keteci
  Samed Keteci 17 Ekim 2013, 00:12

  Evet akıllı index ile sanırım sitelerin SEO durumuda etkilenecek, bazı içerikler için özel etiketleme gerekecek. Güzel paylaşım için teşekkürler…

 • Mustafa Eren İçten
  Mustafa Eren Içten 15 Ekim 2013, 01:21

  Benim sitelerim o kadarda etkilenmedi. Bir çok kişi doğru olmayan teknikleri white hat teknikler olarak bildiğinden her güncellemede dert yanıyorlar. Kalitlei bir site yaparsanız her zaman kazanırsınız. İçerikte maaalfes herşey bitmiyor bunu sağlam backlinkler oluşturarak desteklemek zorundasınız ki backlink işi ayrı bir uzmanlık istemektedir.

 • Dorukhan Kızılkaya
  Dorukhan Kızılkaya 9 Ekim 2013, 13:32

  öncelikle yazınız için teşekkürler.
  googlenin mantığını bulmak gerçekten çok zor artık tüm dünyayı istediği gibi yönetebiliyor düşünsenize internette ilk girdiğimiz sayfa googlenin sayfası

 • Kuntay Ulupınar
  Kuntay Ulupınar 8 Ekim 2013, 10:41

  Çok Siteler Etkilendi ama bence iyi’de oldu çok ıvır zıvır site vardı ve SEO taktik arayış içindeyiz…

 • Hatice Berna Erol
  Hatice Berna Erol 8 Ekim 2013, 00:03

  İndex işleminden sonra sıralamalara biraz daha alt sayfalarda çıkıyorum gibi.Denildiği gibi kaliteli bilgi içerik şart…

 • Kenan
  Kenan 5 Ekim 2013, 16:06

  Hocam merhaba birkaç gündür google sitemi yani spor77.com geriletti.İlk sayfadaki ürünlerin birçoğu ikinci hatta altıncı sayfaya geriledi.Bu google bizi bitirdi habire sıralamayı karıştırıyor.Acaba reklam verenleri mi destekliyor anlamıs değilim.İyi çalışmalar.

 • İrem Ceren Ozgun
  Irem Ceren Ozgun 4 Ekim 2013, 05:42

  Merhaba sanırım bahsedilen güncellemeye benim oyun sitem’de girdi, sonuç ilk hafta olumlu fakat rakiplerin kastıkları hacklinkler çok kısa sürede kendini gösterdi ve sitem domain.com şeklinde yazılınca bile çıkmıyor.

 • Aleda Akarcalı
  Aleda Akarcalı 2 Ekim 2013, 14:01

  değişiklik yaptıkları belli oluyor sosyal medya sayfaları da ön plana çıkarılmış gibi özellikle twitter..

 • Jutenya Şadi
  Jutenya şadi 1 Ekim 2013, 17:58

  Google bu tür yeni çalışmlara devam ettikce bizde sizlerin o değerli engin bilgilerinden yararlanarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz.İyiki varsın SEO hocamız.

 • Sırma Begüm Çağatay
  Sırma Begüm çağatay 1 Ekim 2013, 15:26

  Akıllı indeks olayını sevdim. En yakın araba ile bakır köy araba gibi mantık bağlantısı güzel olmuş.

 • Furkan
  Furkan 27 Eylül 2013, 20:27

  Teşekkürler, içerik girdikten sonra en geç 2 gün sıralamaya girerdi şimdi index alıyor ancak sıralamaya girmedi hala içerikler acaba bu algoritma değişikliği ile alakası var mı?

 • İkbal Pehlivanlı
  Ikbal Pehlivanlı 27 Eylül 2013, 14:23

  indexlenme ile ilgisi olduğu kesin olabilir. hdarsivi.com forumu sahibiyim. Google alert ile indexlenen sayfalarımın mail ile gelmesini sağlıyordum daha kolay bir kontrol şekli oluyordu 1 ay oncesine kadar günde 1 defa toplu olarak indexlenirken son bir haftada gunde 3 4 olurken şimdi ise açtığım konu/konular nerede ise dakikalar sonra indexlendiği bilgisi ulaşıyor.

  Şimdi zaten bir çok site anlık olarak indexleniyor diyecek olabilirsiniz. ama indexlenen bu sayfalarınız arama sorgularında hemen çıkıyormuydu yoksa saatler yada 1 gün sonramı çıkmaya başlıyordu. ben görüyorum ki artık iyi hazırlanmıs bir konu forum sitemde açıldığında arama sorgularında da hızlı bir şekilde sıramalarda yerini alıyor.

  işte bugun 50 defa gelen alert mail’i:

Google’dan 15 Yaş Sürprizi! – Hummingbird Güncellemesi için Cevap Yaz