Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi

Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bugünkü makalemizde Google SEO sektöründe en çok dikkat çeken, siteleriyle ilgili araştırmaları ve analizleri sürekli el üstünde tutan ve konu hakkında çözüm aranan Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi konusunda bilgi vereceğiz.

Panda 4.0 güncellemesi 20 Mayıs 2014 tarihinde Matt Cutts Twitter resmi hesabından bildirilmiştir. Bu etki içeriği hakkında net olarak bilgiler verilmese de takiplerimiz ve kontrollerimiz dahilinde içerik/kod oranı uyuşmayan, yığınla içeriğin olduğu ve sadece görsel/bağlantı/bağlantı bağlı yazı yapıları etkilenmiş olarak görünüyor. Geniş olarak bakıldığında haber siteleri, e-ticaret siteleri ve site içi SEO yapısında bozukluk olan site sahiplerini etkilemiş olarak görünmektedir.

Daha önce 18 Mayıs 2013 tarihinde güncellenen Panda güncellemesinde Matt Cutts güncellemelerin ara ara devam edeceğini hatta ayda 1 defa Panda güncellemesi gelerek etkileşiminin "10 günün üzerinde" olduğunu belirtmişti. Daha önceki güncellemelere ait bilgileri https://www.seohocasi.com/google-algoritma-guncellemeleri/ adresini inceleyerek kontrol edebilirsiniz.

Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi İçeriği

Bu algoritma güncellemesinin içerdiği mantık tamamen semantik web kurallarını içermektedir. Doğru içerikler barındıran, manuel WEBSPAM yapmayan ve nitelikli backlinklere sahip sistemler tarafından çok hoş karşılanan bir algoritma olan Panda 4.0 aksi işlem yapan siteleri de hüsrana uğratmıştır.

Aynı zamanda bölgesel çalışmalara çok daha önem veren bu güncellemede bölgeye, içeriğe ve hitap edilecek kitleye özel sunumlar yada alakasız içerikler sunan sitelere de sert bir darbe gelmiştir.

Panda 4.0 Algoritması Uyumluluğu İçin Ne Yapılmalıdır?

Hissedilen ve kesin karar kılınan, Google'nin gelecek nesil sitelere uygunluk olarak istediği net kıstaslar belli durumdadır. Bu durumlar, içerikler ve güncellemeler hissedilmeden öte aslında bir web sitesinde olması gereken, yapılan çalışmalarla desteklenmesi gereken, arama motorlarını kandırmaya yönelik değil de gerçekten kaliteli bilgi içeren sunuları ziyaretçilere sunmaktan geçmektedir.

Bu konuda gerek site içi SEO gerek ise site dışı SEO konularında hassas olmak, tam olarak semantik web (anlamsal web) yapısını içeren doğru çalışmalar yapmak gereklidir. Bu işlemleri sizlere kolaylık olması açısından başlıklar halinde açıklayalım...

Web Siteniz İçin Kalitesi Yüksek Özgün İçerikler Yazın/Kullanın

Kopya içerik, benzer içerik yerine kendi kaleminizden yada bir uzman elinden gerçekten kaliteli içerikleri siteniz içerisinde yayınlayın. Özgün içerikten ziyade kaliteli içeriklere yönelmeniz hem ziyaretçi açısından hemde sitenizin kalitesi açısından sağlıklı olacaktır.

Düzgün Kodlanmış Tasarım ve Ziyaretçileri Yönlendiren Navigasyon Menüsü Kullanın

Sitenize giren ziyaretçilere hızlı açılan web siteleri, içerikten yada ürün sayfalarında dolaşırken onları kolay ve çabuk çabuk yönlendirecek içerikleri, menüleri ve yolları belirleyin. Sitenize giren ziyaretçiye eziyet değil kolaylıklar sağlayın.

Siteleri Kullanıcılar İçin Oluşturun ve Sıralama Uğruna SPAM Yapmayın

Bir web sitesi açılırken tamamen kullanıcıları hedef aldığınız gibi hem anahtar kelime sıralamasında hemde içerik bazında kalitenizi marka olarak yansıtın. Unutmayın, bir ziyaretçi gerçekten memnun kaldığı ve içeriğini sevdiği web sitesini desteklemektedir. Kullanıcılar için güvenilir site oluşturmak uzun zamanlı çalışmalar için sizi destekleyecektir.

Sitenizdeki META Verilerini Tutun ve Bu Yapıyı Tüm Sayfalarınız İçin Uyarlayın

Semantik Web içeriğinde sayfaların birbirine benzemesi için kullandığımız canonical etiketi, eşsiz title, description ve keywords etiketleri kullanın. Sayfa META verilerini tutarak kopya yada tekrarlanmış içeriğe maruz kalmayın.

Paravan Blog Oluşturun ve Sitelerde Eşsiz İçerikler Yayınlayın

Sitenizin içeriğine sahip ve eşdeğer olarak açtığınız paravan bloglarınızda SPAM içeriklerden uzak durun. Unutmayın ki size kefil olan siteleri en iyi şekilde değerlendirirseniz bu konuda büyük adımlar atmanız konusunda paravan bloglar sitenize fayda sağlayacaktır.

Kuruluş Siteleri İçin Harita Üzerinde Hedeflenen Kitleleri Belirleyin

Kurum ve kuruluş sitelerinde hitap edilmek istenen genel bir kitle ve yakınlık vardır. Bu bölgesel bildirim etiketleri (GEO-Tags) kullanarak size en yakın kişilere hizmet verebilme kapsamlı çalışmalar yapın ve bu çalışmaları siteniz için güçlendirin. Araştırın ve en iyi hizmet sağlama konusunda bölgesel çalışmalarda fark edilin...

Sitenizde Reklam Oluşturacak İçerikleri Bulundurmayın

Bu konuda footer ve sidebar backlink - reklam alımı/satışı konusunda işlemleri durdurun. Kalıcı olmayacak bağlantıları yada gelip-geçici bağlantıları sitenizde barındırmayın. Eğer reklam verecekseniz bu işlemleri tanıtım yazıları üzerinden yapın. Ana sayfanızda reklam vari içerikler bulundurmayın.

Black Hat SEO ve Düşük Kaliteli Link ile Kopya İçerikle Oluşturulmuş Sitelerden Bağlantı Almayın

Genellikle Google'i kandırmak için yapılan black hat SEO çalışmalarının geçici olduğunu unutmayın. Link Farm (link tarlası), Content Farm(İçerik Tarlası(Çöplüğü)) ile oluşturulmuş siteler ve kalitesi çok düşük sitelerden link almayın. Bu bağlantılar kısa sürede etki gösterse de uzun süre zarfında sitenize büyük zararlar verecektir.

Sektöründe Otoriter ve Kaliteli Sitelerden Backlink Alın

Basit, yeni açılmış, Site Authority ve PageRank değeri düşük siteler yerine kendi isminde marka olmuş, uzun yıllardır hizmet veren sitelerden tanıtım yazısı almak sitenizin kalitesi açısından en üst seviyede ve derecede olacaktır. Buna keza aynı anahtar kelimelerde rekabete girdiğiniz sitelerde link çalışması yapmanız sitenizin anahtar kelimede yükselmesi konusunda çok daha iyi ve kaliteli olacaktır.

Sosyal Medya Çabalarını Arttırın ve Sitenizi Sosyalleştirin

Sitenize özel sosyal medya hesapları oluşturun. Facebook, Twitter, Google Plus, Linkedin, Pinterest, FriendFeed gibi sitelerde sitenizin paylaşımlarına ve içeriklerine yer verin. Ana sitenizden sosyal medya sayfalarına link çıkışı yapın ve sitenizi güçlendirin. Güçlendirme çabasında olan sitenizi sosyal medya ile destekleyerek hem marka bilinirliğine hemde anahtar kelime optimizasyonuna fayda sağlayacaksınız.

Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi etkileri ve içeriği konusunda sizlere bilgi verdik. Ayrıca Google Panda 4.0 güncellemesi konusunda çözümler ve öneriler sunarak sitenizde yapmanız gereken işlemleri başlıklar halinde yazıp nitelendirerek sizlere sunduk. Bir sonraki SEO makalemizde görüşmek üzere...

24 Mayıs 2014, 16:47
SEO Hocası