SEO Fiyat Hesaplama

Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi

Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bugünkü makalemizde Google SEO sektöründe en çok dikkat çeken, siteleriyle ilgili araştırmaları ve analizleri sürekli el üstünde tutan ve konu hakkında çözüm aranan Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi konusunda bilgi vereceğiz.

Panda 4.0 güncellemesi 20 Mayıs 2014 tarihinde Matt Cutts Twitter resmi hesabından bildirilmiştir. Bu etki içeriği hakkında net olarak bilgiler verilmese de takiplerimiz ve kontrollerimiz dahilinde içerik/kod oranı uyuşmayan, yığınla içeriğin olduğu ve sadece görsel/bağlantı/bağlantı bağlı yazı yapıları etkilenmiş olarak görünüyor. Geniş olarak bakıldığında haber siteleri, e-ticaret siteleri ve site içi SEO yapısında bozukluk olan site sahiplerini etkilemiş olarak görünmektedir.

Daha önce 18 Mayıs 2013 tarihinde güncellenen Panda güncellemesinde Matt Cutts güncellemelerin ara ara devam edeceğini hatta ayda 1 defa Panda güncellemesi gelerek etkileşiminin "10 günün üzerinde" olduğunu belirtmişti. Daha önceki güncellemelere ait bilgileri https://www.seohocasi.com/google-algoritma-guncellemeleri/ adresini inceleyerek kontrol edebilirsiniz.

Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi İçeriği

Bu algoritma güncellemesinin içerdiği mantık tamamen semantik web kurallarını içermektedir. Doğru içerikler barındıran, manuel WEBSPAM yapmayan ve nitelikli backlinklere sahip sistemler tarafından çok hoş karşılanan bir algoritma olan Panda 4.0 aksi işlem yapan siteleri de hüsrana uğratmıştır.

Aynı zamanda bölgesel çalışmalara çok daha önem veren bu güncellemede bölgeye, içeriğe ve hitap edilecek kitleye özel sunumlar yada alakasız içerikler sunan sitelere de sert bir darbe gelmiştir.

Panda 4.0 Algoritması Uyumluluğu İçin Ne Yapılmalıdır?

Hissedilen ve kesin karar kılınan, Google'nin gelecek nesil sitelere uygunluk olarak istediği net kıstaslar belli durumdadır. Bu durumlar, içerikler ve güncellemeler hissedilmeden öte aslında bir web sitesinde olması gereken, yapılan çalışmalarla desteklenmesi gereken, arama motorlarını kandırmaya yönelik değil de gerçekten kaliteli bilgi içeren sunuları ziyaretçilere sunmaktan geçmektedir.

Bu konuda gerek site içi SEO gerek ise site dışı SEO konularında hassas olmak, tam olarak semantik web (anlamsal web) yapısını içeren doğru çalışmalar yapmak gereklidir. Bu işlemleri sizlere kolaylık olması açısından başlıklar halinde açıklayalım...

Web Siteniz İçin Kalitesi Yüksek Özgün İçerikler Yazın/Kullanın

Kopya içerik, benzer içerik yerine kendi kaleminizden yada bir uzman elinden gerçekten kaliteli içerikleri siteniz içerisinde yayınlayın. Özgün içerikten ziyade kaliteli içeriklere yönelmeniz hem ziyaretçi açısından hemde sitenizin kalitesi açısından sağlıklı olacaktır.

Düzgün Kodlanmış Tasarım ve Ziyaretçileri Yönlendiren Navigasyon Menüsü Kullanın

Sitenize giren ziyaretçilere hızlı açılan web siteleri, içerikten yada ürün sayfalarında dolaşırken onları kolay ve çabuk çabuk yönlendirecek içerikleri, menüleri ve yolları belirleyin. Sitenize giren ziyaretçiye eziyet değil kolaylıklar sağlayın.

Siteleri Kullanıcılar İçin Oluşturun ve Sıralama Uğruna SPAM Yapmayın

Bir web sitesi açılırken tamamen kullanıcıları hedef aldığınız gibi hem anahtar kelime sıralamasında hemde içerik bazında kalitenizi marka olarak yansıtın. Unutmayın, bir ziyaretçi gerçekten memnun kaldığı ve içeriğini sevdiği web sitesini desteklemektedir. Kullanıcılar için güvenilir site oluşturmak uzun zamanlı çalışmalar için sizi destekleyecektir.

Sitenizdeki META Verilerini Tutun ve Bu Yapıyı Tüm Sayfalarınız İçin Uyarlayın

Semantik Web içeriğinde sayfaların birbirine benzemesi için kullandığımız canonical etiketi, eşsiz title, description ve keywords etiketleri kullanın. Sayfa META verilerini tutarak kopya yada tekrarlanmış içeriğe maruz kalmayın.

Paravan Blog Oluşturun ve Sitelerde Eşsiz İçerikler Yayınlayın

Sitenizin içeriğine sahip ve eşdeğer olarak açtığınız paravan bloglarınızda SPAM içeriklerden uzak durun. Unutmayın ki size kefil olan siteleri en iyi şekilde değerlendirirseniz bu konuda büyük adımlar atmanız konusunda paravan bloglar sitenize fayda sağlayacaktır.

Kuruluş Siteleri İçin Harita Üzerinde Hedeflenen Kitleleri Belirleyin

Kurum ve kuruluş sitelerinde hitap edilmek istenen genel bir kitle ve yakınlık vardır. Bu bölgesel bildirim etiketleri (GEO-Tags) kullanarak size en yakın kişilere hizmet verebilme kapsamlı çalışmalar yapın ve bu çalışmaları siteniz için güçlendirin. Araştırın ve en iyi hizmet sağlama konusunda bölgesel çalışmalarda fark edilin...

Sitenizde Reklam Oluşturacak İçerikleri Bulundurmayın

Bu konuda footer ve sidebar backlink - reklam alımı/satışı konusunda işlemleri durdurun. Kalıcı olmayacak bağlantıları yada gelip-geçici bağlantıları sitenizde barındırmayın. Eğer reklam verecekseniz bu işlemleri tanıtım yazıları üzerinden yapın. Ana sayfanızda reklam vari içerikler bulundurmayın.

Black Hat SEO ve Düşük Kaliteli Link ile Kopya İçerikle Oluşturulmuş Sitelerden Bağlantı Almayın

Genellikle Google'i kandırmak için yapılan black hat SEO çalışmalarının geçici olduğunu unutmayın. Link Farm (link tarlası), Content Farm(İçerik Tarlası(Çöplüğü)) ile oluşturulmuş siteler ve kalitesi çok düşük sitelerden link almayın. Bu bağlantılar kısa sürede etki gösterse de uzun süre zarfında sitenize büyük zararlar verecektir.

Sektöründe Otoriter ve Kaliteli Sitelerden Backlink Alın

Basit, yeni açılmış, Site Authority ve PageRank değeri düşük siteler yerine kendi isminde marka olmuş, uzun yıllardır hizmet veren sitelerden tanıtım yazısı almak sitenizin kalitesi açısından en üst seviyede ve derecede olacaktır. Buna keza aynı anahtar kelimelerde rekabete girdiğiniz sitelerde link çalışması yapmanız sitenizin anahtar kelimede yükselmesi konusunda çok daha iyi ve kaliteli olacaktır.

Sosyal Medya Çabalarını Arttırın ve Sitenizi Sosyalleştirin

Sitenize özel sosyal medya hesapları oluşturun. Facebook, Twitter, Google Plus, Linkedin, Pinterest, FriendFeed gibi sitelerde sitenizin paylaşımlarına ve içeriklerine yer verin. Ana sitenizden sosyal medya sayfalarına link çıkışı yapın ve sitenizi güçlendirin. Güçlendirme çabasında olan sitenizi sosyal medya ile destekleyerek hem marka bilinirliğine hemde anahtar kelime optimizasyonuna fayda sağlayacaksınız.

Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi etkileri ve içeriği konusunda sizlere bilgi verdik. Ayrıca Google Panda 4.0 güncellemesi konusunda çözümler ve öneriler sunarak sitenizde yapmanız gereken işlemleri başlıklar halinde yazıp nitelendirerek sizlere sunduk. Bir sonraki SEO makalemizde görüşmek üzere...

SEO Hocası
SEO Hocası
24 Mayıs 2014

Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi için Yorumlar

 • Çiğdem Aygen
  çiğdem Aygen 29 Aralık 2014, 17:51

  çok faydalı bilgiler oldu siteyi kuru kuru tutumamak ve içeriğinde nelere dikkat etmek gerekli öğrenmiş oldum teşekkürler

 • Simge Nur Batuk
  Simge Nur Batuk 22 Kasım 2014, 00:54

  Çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık hocam . Anlatımlarınız için çok teşekkürler.

 • Mehmet Akın
  Mehmet Akın 9 Eylül 2014, 09:45

  Gerçekten çok güzel açık açık anlatmışsınız herşeyi teşekkür ediyorum. Uygulamaya başlarım dediklerinizi şimdiden

 • Ramazan İzmirli
  Ramazan Izmirli 28 Ağustos 2014, 16:22

  Merhaba hocam; Makalelerinizi sıkı takip ediyorum. Gerçekten insanlara faydalı bilgiler veriyorsunuz. Kitabınızı da satın aldım. SEO konusunuda gerçek bir rehber. Benim size bir sorum olacak son zamanlarda şunu farkettim google sıralaması gece farklı (69) gündüz farklı (49) gösteriyor. Geceleri 20 basamak aşağa düşüyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir.

 • Gizemnur Kabayuka
  Gizemnur Kabayuka 12 Temmuz 2014, 13:15

  Teşekkür ederim çok faydalı bilgiler. Yorum yazmadan geçemedim. Zaman zaman aradığım önemli bilgileri hep bu sitede buluyorum. kalite budur

 • Merve Nur Dağar
  Merve Nur Dağar 8 Temmuz 2014, 11:58

  Gerçekten faydali bir yazi olmus elinize ve bilginize sağlık. Daha ileri gitmek icin çok çalışmak lazım. Emeksiz yemek olmuyor.

 • Melike Nursultan Baka
  Melike Nursultan Baka 6 Temmuz 2014, 10:46

  Merhaba panda degilde ya yırtıcı bir hayvan secselerdi ben ce halimize sükrekmekten başka care yok google ne isterse o Saygılarımla

 • Büşra Gül Okcu
  Büşra Gül Okcu 30 Haziran 2014, 10:10

  anahtar kelime+ Google da 1. sayfa referanslarımız budur diye göğsünü gere gere ref verebilecek bir firmayla çalışmak istiyorum

 • Tilbe Sunay Yapar
  Tilbe Sunay Yapar 24 Haziran 2014, 16:34

  dikkat ettiğimizde SEO ile ilgilenen birçok sitede keywords tag ının olmadığını görülüyor. Artık önemini yitirdimi yoksa başka bir sebebi varmı?

 • Ömer Buğra Sühan
  ömer Buğra Sühan 24 Haziran 2014, 11:24

  Bu google sürekli güncelleme çıkarmak yerine daha olumlu çözümler üretmeli. Panda, penguen ile olucak iş değil.

 • Lütfiye Sena Acarkan
  Lütfiye Sena Acarkan 23 Haziran 2014, 19:03

  Hocam paylaşımlarınız için teşekkürler. Bu güncellemeden sonra site sıralamasında oynamalar oldu ama düzeleceğini düşünüyorum sosyal medyaya biraz daha fazla yönelmemiz gerekiyor demektir bu saatten sonra.

 • Güner Kavak
  Güner Kavak 6 Haziran 2014, 18:34

  Google > antalya rent a car > sitemiz ilk sıradadır, güncellemeden önce 3.sırada idi şimdi ilk sıraya çıktı. Benim sorum şudur, ” Haber Sitelerinden Parayla Link Almalımıyım, Veya Tanıtım Yazısı mı yayınlatmalıyım elbette yine ücret karşılığında yapılıyordur ” Alıcak olduğum linki anahtar kelimemden mi yoksa domainimi yazıp o şekilde mi Nofollow mu almalıyım. Teşekkürler, Geri dönüş yaparmısınız.

 • Baysal Söker
  Baysal Söker 4 Haziran 2014, 12:29

  googlenin işine akıl sır ermiyor. devamlı bişeyler değiştiriyorlar. hızlarına yetişmek mümkün olmuyor

 • enes
  Enes 3 Haziran 2014, 23:41

  Hocam 4 aydır full özgün içerik giriyorum günde 3 4 makale fakat hit konusunda hiç verim alamıyorum ara sıra backlınk alıyorum hiç bi şeyin faydasını göremedim acaba sorun nedir ?

 • Hasan Gürkan Gökçeaslan
  Hasan Gürkan Gökçeaslan 29 Mayıs 2014, 12:30

  bu güncelleme çok kötü vurdu bizi içeriklerimizda saglam ama anlamadım ellerinize saglık güzel bilgiler

 • recep
  Recep 28 Mayıs 2014, 11:59

  çok güzel bir konuda paylaşımda bulunmuşsunuz. Uyarılarınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

 • Efecan Davutoğlu
  Efecan Davutoğlu 26 Mayıs 2014, 19:27

  Peki bu güncelleme ne kadar sürecek ne zaman biteceğine dair bir fikriniz var mı? ne zaman sitelere link çıkışı yapmak lazım? Şu anda link çıkışı yapmak yanlış olur mu özgün içeriklerinden?

 • Halil İbrahim Kaya
  Halil Ibrahim Kaya 25 Mayıs 2014, 11:19

  Merhaba hocam yazılarınız ve çalışmalarınıza her zaman hayran kalmış sizinle yaptığım çalışmalarda ise her zaman kazançlı çıkmışımdır.

  Size Teşekkürü Bir Borç Bilirim.

Google Panda 4.0 Algoritma Güncellemesi için Cevap Yaz