Google Pagerank Güncellemesi ( Ocak 2011 )

Google en son 2 Nisan 2010’da yani yaklaşık 9 ay önce Pagerank güncellemesi yapmıştı. 20 Ocak 2011’de başlayan yeni Google Pagerank güncellemesi ile Google “Pagerank tarih oldu” gibi söylemlerde bulunanlara bir bakıma cevap vermiş oldu.
Google Web Yöneticisi Yardım Forumu kısmında bu güncellenmenin olacağının sinyalleri 3-4 gün önceden verilmişti. Sitelerinin pagerank değerlerinde değişiklik olmayanlar üzülmesinler. Güncellenmenin 1-2 gün daha süreceğini düşünüyorum.

Sitelerinizin pagerank değerlerini kontrol ederken farklı pagerank değerleri ile karşılaşıyorsanız bu Google’ın farklı datacenterlar üzerinden sorgu yapmasından kaynaklanmaktadır. Güncelleme sona erdikten sonra bu sorun da hallolmuş olacak.

Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen SEO sitesi konumunda bulunan sitemiz seohocasi.com beklentilerimiz biraz altında olmasına rağmen pagerank 2 değerine yükselmiş oldu. Bu haberide sizlere verelim istedik.

Unutmayın ki pagerank güncellemeleri SEO’ya doğrudan etki etmiyor. Ve pagerank değerleri günlük olarak güncellenmektedirler. Sadece son kullanıcılara yani bizlere yansıması ortalama 3 aylık bir zaman almaktadır. Bunun sebebide Google’ın pagerank sistemini kötüye kullanmak isteyen web site sahiplerinin olduğunu düşünmesidir ki bu düşünceside çok doğrudur. Pagerank hala önemlidir yani önemini yitirmedi. Ama unutmayın ki Google’ın 200’den fazla değerlendirme kriteri var.

NOT: Kişisel tespitlerime göre son 2-3 aylık dilimde açılmış sitelerin pagerank değerlerinde değişme olmadı. Şubat ayında bir pagerank güncellemesi olmasını bekliyorum. Bu güncelleme ile son 2-3 aylık dilimde yeni açılan sitelerin pagerank güncellemeleri olabilir düşüncesindeyim. Bekleyip göreceğiz..

Bir önceki yazımız olan Google Caffeine Yayında başlıklı makalemizde caffeine, google caffeine ve google güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Pagerank Güncellemesi ( Ocak 2011 ) için yorum yapabilirsiniz. (51)

 • Murat Çayır

  Merhaba PR 4 olan Sitem birden PR2 ye düştü ve şuan site PR 0 olarak gözüküyor nasıl iş anlamadım. :S

 • Taykut Bülbül

  Merhaba arkadaşlar 2 aylık ilahi sitem kurdum 5 bine yakın ilahi ekledim kurduktan kurduyktan 15 20 gün sonra pr güncellemesi geldi pr3 olmuş 🙂 Bunun anlamı nedir anlamadım sitenin hitide yok 🙂 günlük en fazla 25 30 kişi anlatabilirmisiniz lütfen

 • Selcen Hopacı

  bu pagerank güncellemesinden pek bir şey anlamadım ama artık google eskisi gibi bola döke pr vermiyor, ama eskisi gibi pr pek anlamı kalmadı bence

 • Elif Beyza Ubay

  Bu güncelemede google baya yükseltmiş 5 olmuş.. Ama pr google sıralamalrına faydası yok. Benim pr 0 sitem 1 sayfada pr 5 sitem 2 sayfada. Demekki pr boş bence.,

 • Armağan Öztunç

  Sanırım google pagerank güncellemelerini ilk defa düzene koyuyor.Eskiden 3 ay da bir 1 yılda bir ayda vs.. nezman olduğunu kestiremeyeceğimiz zamanlarda yaaprdı,sanırım google pr güncellemelerini yılda 3 defa yapmayı pilanlıyor 1.güncelleme yılın ilk ayı ocakta 2.güncelleme 6 ay sonra haziranda bir sonraki güncellemede tahminim yine 6 ay sonra aralıkta olur.Tabi bunların hepsi benim tahminim 🙂

 • Çilay Çatal

  Bir sohbet sitem var ve ihale üzerine aldım domain düşmemiş ve 6 yıllık domain buna rağmen pr değeri güncellemede olmadı çok ilginc geldi bana ikinci güncellenmeyi merakla bekliyorum. Teşekkürler hocam.

 • Büşra Dinçtürk

  ocak 2011 den sonra ne zaman pr güncellemesi olur yazarsanız sevinirim.teşekkürler.hayırlı çalışmalar.

 • Emre Miraç Hızarcıoğlu

  teşekkürler bilgi için ama henüz olmadı galiba 1 senelik forumum halen pr 0 iç link değişimi yapmadım acaba bundan dolayı olabilirmi

 • mert

  @tepe nakliyat…

  Aldığın backlinkler PR0 olmuştur ya da çok fazla link çıkışı yapmışsındır.

  Girdiğin güncel içerikler özgün müydü?

 • Ahmet Cihat Ercüment

  benim bir yıl önce pr değerm 4’e çıktı. daha sonra 1′ düşerek çakılıp kaldı. sürekli güncel içerik eklememe rağmen bir türlü pr değerim artmadı. bunu neye bağlıyorsunuz.

 • Nüket Zeybekci

  SEO hocasının neden PR2’de çakılıp kaldığını yine site içinden bir alıntı yaparak açıklayayım.

  “Eğer bağlantı verdiğiniz site, sizin sitenizle aynı içeriğe sahip ise, bu durum Optimizasyon ve PageRank değeri bakımından yararınıza olacaktır. Sitenizde farklı içeriklere sahip siteleri eklediğiniz taktirde PageRank değerinizde düşüş yaşanabilir. ”

  Bknz. : Büro Teknik , Temizlik Robotları , WM Aracı Hostmana

 • Mebruke Berberoğlu

  bi dahaki güncellemeler şubat sonu ile mart arasında olur diye düşünüyorum ve bu güncellemede beklenmedik pagerank alanların durumunda değişiklikler olabilir.

 • Arif Furkan Palut

  Sayın hocam gercekden hiç bir çalışma olmayan siteleri google pager degeri verdi 3 sennedir ugrasıyoruz pg miz 1 bile olmadı bu nasıl bişeydir anlamadım gitti bu googleye nasıl ulaşabilecegim tel felan varmıdır

  • Kaan Gülten

   @seslisohbet, pagerank değeri sitenin google sırasını etkilemez. SEO açısından bir önemi olmadığı için de dikkate almaya değmez.

 • Dilay Nur Şekeryan

  @seslinot almış olduğunuz
  1 adet pr 4 gov.tr uzantılı link anlaşılan pagerankınızda büyük etki sağlamış.

 • Oğuzcan Durmuşoğlu

  3 Aylik Sitem Var Pr Degerim (4) oLdu Demekki Birseylerde Yalnışlık Yapiyorsunuz Arkadaslar:)

 • emre

  bizim sitede hala 0 . site 5 aylık her gün yazı giriliyor. yazılar özgün hitler de 300-500 arası ama daha pr degerı alamadık. 🙂

 • Melike Tamara Öyüş

  bende bu güncellemede 2 oldum uzun süre bekledim ama ya siteyi açtım pr güncellmesi oldu 5 6 ay birdaha olmadıı

 • Kemal BALABAN

  🙂 Bu Güncellemeler benim için çok güzel oldu
  şuan pr 2 oldu ama tabi ne kadar kesin bir sonuç bilemiyorum 🙂

 • Can Talaylı

  @Sesli Sohbet, Alexa değeri sıfırlanması gibi birşey söz konusu olamaz. Pagerank ile alakalı sorunun cevabı ise yazının sonunda bulunan NOT kısmında mevcut. Şubat ayının ortalarında yeni domainler için bir güncelleme gelebilir.

 • Ayşim Nerkis

  Selam efendim, paylaşımlarınızı genel olarak gün gün takip ediyorum çok faydalı olduğu kanaatindeyim teşekkür ederim emeğiniz için.Google Pagerank değerlendirmesinde en önemli 3 olmazsa olmaz etkeni nedir acaba kısa ve öz bilgi verebilirmisiniz.Ayrıca elimde bulunan domainlerden yenilerinin özellikle alexa değerlerinin aniden sıfırlandığını gördüm ve yeni domainler için ayrı bir Pagerank Güncellemesi olabilirmi ayrı bir tarihte ?…

 • Farshad Hamidi

  hocam emek verdiğim domainlerin pr değeri aynı ama emek vermediğim öyle kendi halinde duran domainler 2 olmuş anlamış değilim.

 • Mehmet

  Benim Güncellemeden sonra PR 2 alan 1. yılını dolduran iki sitem 2-3 gün sora tekrar pr0 a düştü nedeni ne olabilir ?

 • Berker Tokalı

  Arkadaşlar Şuna Değinmek istiyorum Yukarda Bir Arkadaşımız Diyorki Google’de indexlenmenin Pr iLe Bir alakası Yoktur Diyor. Pr Yüksek oLan Siteler Daha Çabuk indexlenmezmi Sizce ?

 • Tilbe Mağden

  Bende malesef o yeni açılan siteler kriterindeyim. Önümüzdeki güncellemeye bakacağız artık. Değerimizi ne kadar artıracaklar:))

 • Ahmet Raşit Süleymanzade

  selam hocam şimdi benim pagerank 1 olduğu görülüyor bu geçici pagerank mı yoksa tmm bu sene bu pageranta mısın demek istiyor anlayamadım eğer bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 • serdar

  Ben uzun süredir bu pagerank olaylarını gölzemliyorum.Kendi sitelerim de var.Burada arkadaşlarımızın dediği gibi gözleriniz şişene kadar siteniz için mücadele verseniz bile sonuç iyi olmayabiliyor. Google eski sitelerin bir yıl pagerank değerlerini 1-2 puan yükseltirken,diğer takip eden yılda ise ya aynı bırakıyor ya da düşürüyor.Fakat yeni sistelerin yani 1 yıl ve daha fazlası ile açılmış sitelere ise bol puan veriyor.Bence bunun anlamı eski site sahiplerine siteleri için mücadele ve değişikliklere devam edin,mücadele edin diyor.Bu durum googllun sitelerin güncel tutulması açısından hoşuna gidiyor.Bol puan verdiği yeni sitelere ise bakıyor.Bazı yeni site sahipleri page rank iyi diye mücadelelerini durduruyorlar veya devam etmiyorlar.Fakat yine devam eden olsa da bir sonraki güncellemeden yine 1 puan düşürebiliyor.Pagerank ayrıca sitenizin içeriği ile alakalıdır.Mesela bir haber sitesi bir alışveriş sistesine göre yeni olmasına rağmen pr si yüksek olabilir.Bugün tr deki 4-5 yıldır hizmet veren en iyi alışveriş sitelerinin pageranki 2 ya da 3 tür.Sahibinden.com bugün 4 tür.Yani verdiğiniz hizmet ve siteniz hangi konu ile alaklı ise o da pr değerini belirler.Google alışveriş sistelerine pr değeri verirken çok cimri davranır.Fakat şunu unutmayalım.Pr değerinin sizin sistenizde iş yapmanız için pek önemi yoktur ve google indexlemenize etki etmez.İndexleme ayrı bir olaydır.

 • Mehmet Buğrahan Gazitepe

  @Kaan Gülten karışma hakkınız yok derken sanki web sayfanıza erişim yasağı getirmiş gibi hissettim kendimi, benim yorumdaki amacım bilgilendirme niteliğindeydi.
  pagerank hakkında güncel olmayan hükmünü yitirmiş bilgileri temcid pilavı gibi tekrar tekrar konu etmenin bir anlamı olmadığını vurgulamaktı.
  yorumumun kinaye veya kınama amacı taşımadığı gayet açık olduğu halde böyle agresif bir cevaplama yapmanız beni gerçekten şaşırtmıştır.

  saygılarımla

  • Kaan Gülten

   @SEOloper, ilerleyelim beyler bir aşağılamadır. Kendimi, yazarımı ve ziyaretçimi savunmak benim görevimdir. Sizi de bir ziyaretçi olarak görüyorum ancak saygı sınırını aşmamak kaydıyla. Pagerank konusu güncellenene kadar güncelliğini yitirmişti. Pagerank güncellemesi ismi dahi bu konuun güncel olduğunu göstermiyor mu? Amacını gayet açık ve iyi niyetli görünmemekte. Ancak şimdiki yaptığınız kısmen ılımlı yorum, bunun etkisini azaltmıştır.

 • Selimcan Dursun

  Bu arada SEO hocasi alt sayfaları ile sıralanmak üzere SEO aramasında 🙂 umarım alır SEOtekniklerini dibine çünkü şuan en çok bunu hak eden SEOhocasi.Şubat 11 oldumu SEO teknikleri 2 aydır içerik girmiyor olacak 🙂

  • Kaan Gülten

   @sibersahne, çok teşekkürler. bu konu hakkında yazı yazcaktım benden önce davrandınız. Alt sayfaların görüntülenmesi konusunda en çok pay siz ziyaretçilere aittir. Bu konudaki desteğini birinci sırayı oldukça kolaylaştıracaktır.

 • Yaprak Saltuk

  Paylaşım için tşklr.. Googlenin pr güncellemesini uzun süredir bekleyen sitelerden biride bendim ve pagerankım 1 oldu . İnsanın emeklerinin karşılığını alması gerçektende çok güzel.

 • Bahar Merve Aksevim

  6-7 aylık siteler boşuna heveslenmesin Google genellikle 1. yılını dolduran veya 1 yıldan fazla bir süre zarfında hizmet veren web sitelerine pagerank değeri vermiş.Verdiği değerler ne çok yüksek ne de çok düşük ilk defa bu kadar doğru değerleri görüyorum.

  Pagerank’ın hiç bir önemi kalmadı diyenlere katılmıyorum.SEO açısından eskisine nazaran biraz daha değersiz olabilir fakat yine de Pagerank değerleri hızlı indexlenme ve güvenilirlik konularında web sitelerine değer katıyor.

 • Abdulbaki İpekoğlu

  Hocam nisan ayından beridir dediğiniz gibi takip içerisindeydik.Ama ocak olodu ciddi anlamda pg guncelmesinde bişeyler bekliyodumki yıkıldım resmen o kadar çalışmamıza rahmen gözlerimiz şiş olmasına rahmen gunlerdir çalıştık hiç bir gyunceleme olmadı 2,3 aylık siteleri göruyorumda hocam adamların pg si ya 1 ya da 2 çok sinirlerim gerildi acaba eksik bendemi diye dusunmeye basladım yada googlenın bize bir garezimi var anlıyamadım hocam saolsun tabipteyiz.

 • Arca Çakanel

  Hocam 2 3 ay farketmez bir anda pr 3 4 olabilmek cok normak az cikisli pr 7 bir siteden link alin hicbir sey yapmayin. Gelecek pr en az 3 tur. Ama hitle pryi karistirmayin. Cok farkli

 • Nüket Hüner

  Hala pagerank muhabbeti yapılıyor. ilerleyelim beyler artık pagerank mı kaldı

  • Kaan Gülten

   @SEOloper, sen bu yorumunla pagerank muhabbeti yapmış olmuyor musun. Webmasterın bilmek ve tartışmak istediği her konuyu gündemimize alırız. Buna karışma hakkınız yok.

 • Chakan Kasemllar

  Sitem 1 senden fazla pr 2 bıze vurmadı aslında enaz bır 3 olur umidim vardı gelecek guncelmeye

 • Arkan Çınar

  yani bizim site yeni pr 0 olacak vay be 🙁 ya bu kadar uzun sürmese keşke pr güncellemeleri

 • Perihan Büyükgüngör

  4-5 aylık sitem pr1 olmuş ama hit yok neye yarar 1k dan hitim düştü siteyi sildim tekrar kurdum sıfırdan açtım ama değişiklik yok

 • Kardelen Tokatlıoğlu

  Benim neredeyse 1 aydır kapalı olan bir sitem var, ve PR değeri hala 2 🙂 Bence Google farklı şeyler peşinde…

 • Işıltı Albaş

  24 Ocak 2011 , hala güncelleme olmadı benim sitede, Bizi es geçtiysen alacağın olsun Google 🙁

 • Soner

  Herkeze merhaba, arkadaşlar komik olmayın, 4.5 aylık bir site page rankı 0 olması çok normal, tabi 4,5 aylık bir web siteside page rankı 1 veya daha yüksek de olabilir ama bu durumda zanedersem google tarafından şüpeli de görülebilir.
  Elimde 50 üstünde domain var, domainlerimden bir tanesi gecenlerde 1 jaşını doldurdu ve page rank 1 almış !

  Page rank 1 alabilmek için gözlerim nerdeyse kör oldu (Şaka değil) şu an o domain yüzünden bir gözlük kullanıyorum.
  Azcık daha sabırlı olun veya daha çok mücadele verin siteniz için….

 • Muktedir Esen

  peki şu süreçte güncelleme devam ederken, yapabileceğimiz bir şey var mı?

 • Tilbe Sunay Dündar

  Bu sefer yine benim siteyi es geçtiler. Enver Arslan sana aynen katiliyorum Ancak sitenin pr oldugu zaman sitey bakis açisi degisiyor.
  Mesela Google pr’li veya pr’si yüksek siteleri daha hizli indexliyor.. avantajlari oldugu kanatindeyim

 • Nehar Tokatlıoğlu

  Bu güncellemeden de sitelerim herhangi bir nasip almadı. Değişiklik yok. Ara güncelemelerde de herhangi bir PR güncellemesi almadım. Çok ilginç gerçekten. Fakat PageRank tan çok hiti önemsiyorum. Sitemi her daim güncel tutup yararlı olmaya çalışıyorum. Benim için önemli olan da bu.

 • Berker Okcu

  Pr kriterleri belli duzgun pr 4 5 siteten parali link al gelsin pr 2 3 bu kadar basit ve eger yararli olmak istiyorsan ozgun yazi temiz kodlanmis ve gorsel ozellikli bir siten olmali.

 • Enver Arslan

  Yalan yanlış bilgilere sitesinde yer vermeyip adam gibi site yayınında bulunup ziyaretçilerine gereken önemi verdiğimizde Pr’nin önemi kalmıyor. Düzgün ziyaretçi zaten istediklerimizi sağlar. Mesele ziyaretçiye istediğini sunmak ve bunu doğru yollardan yapmak. Sonra site istediğiniz yere gelecektir.

 • İsmail Enes Yerliyurt

  Pagerank’ı Biz Önemsemiyoruz Ama Başkaları Önemsiyor…

  Mesela Bazı Başvuruda Bulunduğumuz Reklam Şirketleri En Başta Pagerank’a Bakıyolar.

  Gözlemlerim Doğrultusunda Yazıyorum.

 • Can Talaylı

  PR’nin önemi büyüktür ama tek başına birşey ifade etmez. Yukarıdaki yazımda belirttiğim gibi Google’ın 200’den fazla kriteri var. Bu kriterleri dikkate alarak pagerank veriyor. Ve hergün pagerank güncelleniyor ama bizim görebileceğimiz şekilde yaklaşık 3 aylık periyodlarda yansıyor.

 • Nihal Sever

  Hocam, okadar duzenlı calıstım ama pagerank a onem vermedim cunki turstank yuksek sıteler sıteyı bı yerlere surukleyebiliyir oyuzden pr 2 yıdı hala 2 artık googlenın gozunde pr degeri yok sizce nasıl ? pr nın degeri kalmadı artık oylemı ?


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE