Google Pagerank Güncellemesi ( Ocak 2011 )

Google en son 2 Nisan 2010'da yani yaklaşık 9 ay önce Pagerank güncellemesi yapmıştı. 20 Ocak 2011'de başlayan yeni Google Pagerank güncellemesi ile Google "Pagerank tarih oldu" gibi söylemlerde bulunanlara bir bakıma cevap vermiş oldu.
Google Web Yöneticisi Yardım Forumu kısmında bu güncellenmenin olacağının sinyalleri 3-4 gün önceden verilmişti. Sitelerinin pagerank değerlerinde değişiklik olmayanlar üzülmesinler. Güncellenmenin 1-2 gün daha süreceğini düşünüyorum.

Sitelerinizin pagerank değerlerini kontrol ederken farklı pagerank değerleri ile karşılaşıyorsanız bu Google'ın farklı datacenterlar üzerinden sorgu yapmasından kaynaklanmaktadır. Güncelleme sona erdikten sonra bu sorun da hallolmuş olacak.

Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen SEO sitesi konumunda bulunan sitemiz seohocasi.com beklentilerimiz biraz altında olmasına rağmen pagerank 2 değerine yükselmiş oldu. Bu haberide sizlere verelim istedik.

Unutmayın ki pagerank güncellemeleri SEO'ya doğrudan etki etmiyor. Ve pagerank değerleri günlük olarak güncellenmektedirler. Sadece son kullanıcılara yani bizlere yansıması ortalama 3 aylık bir zaman almaktadır. Bunun sebebide Google'ın pagerank sistemini kötüye kullanmak isteyen web site sahiplerinin olduğunu düşünmesidir ki bu düşünceside çok doğrudur. Pagerank hala önemlidir yani önemini yitirmedi. Ama unutmayın ki Google'ın 200'den fazla değerlendirme kriteri var.

NOT: Kişisel tespitlerime göre son 2-3 aylık dilimde açılmış sitelerin pagerank değerlerinde değişme olmadı. Şubat ayında bir pagerank güncellemesi olmasını bekliyorum. Bu güncelleme ile son 2-3 aylık dilimde yeni açılan sitelerin pagerank güncellemeleri olabilir düşüncesindeyim. Bekleyip göreceğiz..

SEO Hocası
SEO Hocası
21 Ocak 2011, 18:25