SEO Fiyat Hesaplama

Google Caffeine Yayında

Google daha önce beta olarak duyurduğu ve kendi sitelerimde bile normal arama sonuçlarına göre farklılığını gördüğüm Caffeine artık yayında. Pek çok farklı açıdan SEO kriterlerini yenileyerek daha iyi sonuçlara odaklanan Caffeine'de en göze çarpan indexlenme hızları ve sosyal medyanın önemi.

Google Caffeine ile güncel konular daha üst plana çıkarılarak sıralamada öncelik tanınacak ve de sitedeki ve geçmiş yazılardaki ufak güncellemeler arşivdeki yazılara google gözünde can verecektir. Caffeine ile Google indexleme ve sunum açısından değişikliğe giderek %50 oranında bir yenilik yapmıştır.

Sosyal medyanın etkisini direk arama sonuçlarına yansıtan Caffeine, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya enstrumanlarını büyük ölçüde dikkate alacak, bu şekilde sitelerin sosyal alanda rekabetine de sebep olacaktır.

Google Caffeine'in beta adresinde arama sonuçları açısından yaptığım birkaç teste, autocadhocasi.com sitesinin beta sürümünde 1. sırada olduğunu gösteriyordu. Ancak asıl Google'da 2. sıradaydı ve rakibi de oldukça güçlüydü. Caffeine'in yürürlüğe girmesiyle birlikte beta sürümündeki gibi autocadhocasi.com sitesi 1. sıradaki yerini aldı. Bu benim açımdan oldukça sevindirici bir gelişme oldu. Tabi ki bunda en büyük pay sitemin her anında sosyal medya ile etkileşimli olarak gelişmesiydi.

Google Caffeine'de, önem verilen diğer bir husus da, sitelerin hızlı olmasıdır. Artık sitelerin açılma süreleri, Google sıralamalarını doğrudan etkileyecektir. seohocasi.com olarak zaten site hızına biz maksimum düzeyde önem veriyoruz. Bu konuda da yayınlanmış ve yayınlanacak olan pek çok makalemiz bulunmaktadır.

SEO Hocası
SEO Hocası
17 Haziran 2010

Google Caffeine Yayında için Yorumlar

 • Saliha Hacıoğlu
  Saliha Hacıoğlu 6 Aralık 2014, 23:44

  Daha önceki güncellemede sosyal medya Facebook sayfaları ilk sıraya kadar çıktı çok aptalca Detaylı bir web sayfasını bir Facebook sayfası Biranda gelip geçiyor nerede adalet google sormak lazım. Avcılar ikinci el eşya diyorsunuz ikincielesyaevi.com sayfası oldukça donanımlı ama face bir anda 1.sıraya yerleşti bunların tekrar düzeleceğini umuyorum, konuyla ilgili yazılarmızı bekliyorum.

 • İbrahim Onat Ak
  Ibrahim Onat Ak 24 Ocak 2013, 19:40

  ”Google Caffeine’in beta adresinde arama sonuçları açısından yaptığım birkaç teste, sitesinin beta sürümünde 1. sırada olduğunu gösteriyordu. Ancak asıl Google’da 2. sıradaydı ve rakibi de oldukça güçlüydü. Caffeine’in yürürlüğe girmesiyle birlikte beta sürümündeki gibi autocadhocasi.com sitesi 1. sıradaki yerini aldı.”’

  İşte bu yüzden kaliteli ileriye dönük kalıcı SEO çalışması 1. sayfa garantisi veren SEO çalışmalarındann çok çok daha iyidir diyorum.

  Kaliteli ileriye dönük ve aynı zamanda yakın zamanda etkisini gösteren bir SEO çalışması yapıldığında site şelale gibi coşuyor adeta :D..

 • İbrahim Candaş Sıraç
  Ibrahim Candaş Sıraç 19 Kasım 2010, 14:43

  kesinlikle öyle, sosyal medyanın önemi çok arttı. Ayrıca konuyuda çok iyi özetlemişsiniz.

 • Hüseyin
  Hüseyin 7 Ekim 2010, 18:57

  Google Caffeine harika bir uygulama olmuş. Artık SEO sistemi tamamen değişti. Sosyal imleme sitelerinin önemi de aşırı arttı.

 • Vira Talantemur
  Vira Talantemur 11 Eylül 2010, 17:53

  webmasterlar kendilerini sürekli yenilemeleri gerekiyor işte. dün önemli olan birşey bugün bir anda önemini yitirebiliyor

 • Işılay Zöğ
  Işılay Zöğ 20 Haziran 2010, 13:17

  Umarım daha verimli sonuçlar almamızı sağlar kitlelere daha klay ulaşırız

Google Caffeine Yayında için Cevap Yaz