Google Botları Nasıl Çalışır

Pek çok kişi arama motorlarının gizemli olduklarını düşünür. Hâlbuki bu böyle değildir.  Her ne kadar kullanılan algoritmada yüzlerce faktör hesaba katılarak işlem yapılsa da içerikte başarı için oldukça basit, anlaşılır bir sistemi vardır.

İnsanlar arama motorlarını istedikleri bilgiyi elde etmek amacıyla kullanır. Hedef bilginin yer aldığı site ise daha fazla hit toplamak ve kitlesini genişletmek ister. Bunun olması için arama motorlarında üst sıralarda yer alması gerekir. İşte burada da devreye basit bir SEO bilgisi giriyor.

Eminim siz bu satırları okurken en iyi arama motoru olan Google’ı düşünüyorsunuz. O yüzden bu makalemde size Google’ın işleyişinden bahsederek webmaster arkadaşlara bilgiler vereceğim.

Google içeriğinizi nasıl tarar?

Google sisteminde akıllı botlar bulunmaktadır. Bu botları bütün dünyaya yayılmış bir virüs gibi düşünebilirsiniz. O tamamen gördüğü içeriği taramaya ve Google verilerine raporlamaya programlanmıştır. Bu botlar içeriğinizin farkına vardığında içerisindeki linkleri, resimleri; kalın, italik, altı çizili halde belirtilmiş kelimeleri ve “h” etiketiyle girilen başlıkları öncelikli okur. Daha sonra yazıyı ve varsa yorumları okur. Bunları analiz eder ve eğer kaliteli bir içerik ise arama motorlarında üst sıralarda olmamanız için hiçbir neden yoktur demek.

Botların sitenizi ziyaret etme sıklığı sitenizin kalitesine bağlıdır. Google botunun sitenize en son ne zaman geldiğini öğrenmek için Google arama motoruna şunu yazmanız yeterlidir:

cache:http://www.sitenizinlinki.com

Google botları içeriği üst sıralara nasıl taşır?

Google Arama motoru botu, veritabanında indexlenmiş bulunan yazılar içerisinde öncelikle konu içerisindeki bütünlüğü ele alır. Yani sitenin hitap ettiği kitle-içerik uyumu, başlık-içerik uyumu, içerik-anahtar kelimeler uyumu; konu içerisindeki metin ile ilgili kalın, italik, altı çizili gösterilen kelimeler… gibi bunları sıralayabiliriz. Bunların sonucunda eğer iyi bir uyum çizgisi yakaladıysanız zaten başarı kaçınılmaz.

Bir önceki yazımız olan Etkin Tanıtım Yazısı Hazırlama başlıklı makalemizde etkili tanıtım yazısı, SEO tanıtımı ve SEOya uygun tanıtım yazısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Botları Nasıl Çalışır için yorum yapabilirsiniz. (21)

 • Nergiz Taşlı

  merhaba hocam yeni kurduğum siteme google botlar gelmiyor sitem indexlenmiyor.

 • Umut Aksoy

  Hocam Çok Teşekkür Ederim Gerekli ve Detaylı Bir Bilgi Paylaşımında Bulunmuşsunuz. Umarım Çok İşime Yarayacaktır.
  Sağlıcakla Kalın.

 • Memet Ali Pakkan

  slm hocam eski alan adına 301 yönlendirmesi yaptım ancak hala page rankım yükselmedi bu durum normalli yaklaşık 10 gün oldu yönlendirme yapalı eski alanadından linkler silindi.

 • süleyman uygun

  hocam şimdi bi sitem var. hocam mesela bazi seylerde ilk sıradayım ama pagerankım sıfır onu yukseltmenın anlamı varmı nasıl yapmalıyım tesekkürler

 • Fatih Yılmaz

  mrb hocam benim sitem var cok basarılıydı 3 ay önce süperken 3 aydır googleden silindi görünmüyor yeni actıgım sitem 20 gündür googlede görünürken bu siteye girdigim konularda görünmemeye basladı nedenini bir türlü anlamadım yardım etmenizi rica edeirm

 • Elif Dilay Özsoydan

  Hocam açıklayıcı ve etkili bir makale yazmışsınız. Makale yazdıktan sonra içeriği yayına vermeden önce yapmamız gereken çalışmalar başarı grafiğimizi arttıracak. Teşekkürler.

 • Can

  sitemde bazı bölümler diğer bölümlere göre tarama seviyesi çok düşük. google botları geldiğinde tüm siteyi taramıyormu? birazını tarayı diğer kısımlarını sonramı tarayayım diyor! Çözemedim gitti.

 • Can Güney Çapa

  @Serkan kardeşim. h tagı ile başlık kullanırsan daha çok yararını görürsün.

 • serkan

  Hocam h etiketi demişsiniz ben başlıkları bold yapıyorum işe yararmı? h ile aynı olmuyormu?

 • Ahmet Polat Akdoğan

  “Google botunun sitenize en son ne zaman geldiğini öğrenmek için Google arama motoruna şunu yazmanız yeterlidir:

  cache:”

  bu kısım yanlış. bot her geldiğinde cache kaydı tutmaz

 • Muhammed Ümit Ateş

  @ilahiler google casuslarnı anlatmaya çalışıyorsunuz?
  @Serhatf1st ziyaret aralığı sizin blogunuza bağlı. Özgün yazıları gören botlar, o bloglarda daha çok durur ve index hızına etkisi büyük olur. Ama hızdan daha öenmli olan ise kararlılıktır. İndexte kararlılık önemli.

 • bedir

  Çok ayrıntılı değil, fakat kesinlikle çok açık ve anlaşılabilir. Bana faydası dokunduğuna emin olabilirsiniz

 • İbrahim Onat Babadostu

  Google botlarının tarama prensiplerini güzel anlatımınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu botların huyunu suyunu ve nasıl calıştıklarını öğrenmek bizi oldukça menun eti başarılı bir yazı olmuş kutlarım

 • Dilara Zeynep Asil

  Bu botların haricinde hiç bilinmeyen botlarının da olduğunu söylüyorlar bunun gerçeklik yanı varmıdır ? Google bunları hiç açıklamıyormuş yani.

 • Sena Demırören

  Çok detaylı olmasada genel anlamda anlatılan güzel bir yazı, birazda webmaster tools daki site kimliğinden bahsetseniz ?

 • Muhammed Ümit Ateş

  @Kemal23 Haklı olabilirsiniz size göre basittir. Ancak ben makalemin başında; “Bu makalemi Kemal Bey’e yazıyorum” demedim ki. Faydalı bulanlar oldu. Eğer birine faydam dokunuyorsa seviniyorm. Eğer siz bunları biliyorsanız ne mutlu size.

 • Kubra Toptan

  Tamamıyla SEO amaçlı ve güncelleme olsun diye yazılmış bir makale. Oysa bu işlerle ilgilenenler elbette google’da bunu arasa cok daha kesin ve detaylı bilgiler bulabilir. SEO hocası bize farklı olanı vermeye alıştırdı. Makalenin kalitesi ve bilgi derecesi iyi değil.

 • Özcan

  Google botların en son ne zaman geldiğinin öğrenmede Sizin anlattığın şekilde ilk defa gördüm. Sağolun. Selam ve dua ile…

 • Muhammed Ümit Ateş

  @Bilal Çiftci merak etmeyin botların gelişi olan belirtilen saat Türkie saatiyle uyumlu değil. Sanırım UTC +0 saati.

 • Çisel Doğramacı

  Tskler Güzel Paylasim Olmus Alinti Yaparak Sitem de yer verdim.. Kolay Gelsin..

 • Paker Avşar

  cache:url bu şekilde arama yapınca sitemin 23 saat önce bot tarafından tarandığını çıkıyor. ama siteme 10 dakika önce anasayfaya bot geldi.bu arama konuya gelen botlarımı gösteriyo acaba. çünkü 23 saat falan oldu bot konulara girmedi.geldiğinde anasayfada duruyor.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE