Google Bert Update: Aramaları Hiç Olmadığı Kadar İyi Anlama!

BERT’ Nasıl Çalışmakta?

Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing - NLP), bilgisayarların insanların nasıl iletişim kurduğunu anlamasına yardımcı olan bir sistemdir. Klasik dil işleme modellerinde Google, arama yaparken sorgu cümlesindeki kelimeleri soldan sağa veya sağdan sola olacak şekilde tek yönlü okuyordu.

Ancak BERT algoritma işlemi ile bu okuma iki yönlü de gerçekleşecek.

Google bu algoritma öncesinde arama kelimelerini, kelime bazlı olarak yorumlardı. BERT sayesinde arama sorgu cümlesi bir bütün halinde sorgulanabilecek.

Ancak BERT algoritma işlemi ile bu okuma iki yönlü de gerçekleşecek.

Google bu algoritma öncesinde arama kelimelerini, kelime bazlı olarak yorumlardı. BERT sayesinde arama sorgu cümlesi bir bütün halinde sorgulanabilecek.

Google’ın Örnekleri İle BERT Öncesi ve Sonrası SERP Değişiklikleri

BERT algoritması özellikle uzun kuyruklu aramaları çok fazla etkiliyor. Google’ın BERT algoritmasını açıklamak için sunduğu örneklere kısaca bakarsak, uygulamanın getirdikleri daha iyi anlaşılacaktır.

“2019 Brezilya gezgininin ABD’de vize ihtiyacı”

Bu sorgu, ABD’ye seyahat eden Brezilyalılar ile alakalı olmasına rağmen Google önceden bu bağlantıyı anlamıyordu. Arama sonuçlarında ise Brezilya’ya seyahat eden ABD’liler hakkında sonuçlar veriyordu. BERT güncellemesi ile artık Google arama cümlesindeki “to” kelimesinin önemini kavrayarak, daha doğru arama sonuçları sunuyor.

Google arama sonuçlarında anlam ifade edecek “for” ve “to” gibi bağlaçları daha fazla dikkate almaktadır (Google BERT algoritmasının şu an İngilizce diline yönelik aramalarda etki etmekte.

“Estetisyenler işyerinde çok ayakta durur mu”

Bu sorgulamada arama yapan kişi, iş yorucu mu, estetisyenler ayakları üzerinde çok durmak zorunda mı, sorusunu soruyor. BERT öncesi Google, arama sonuçlarında “stand” kelimesini “stand-alone” (yalnız kalmak) ile eşleştiriyordu. Burada stand işin fiziksel durumu ile alakalı.

Bu güncelleme, özellikle kullanıcılar arama sorgularında bağlaç kullandıklarında belirginleşir. Şimdiye kadar Google onlara pek dikkat etmemişti. Güncelleme ile birlikte Google bağlaçları hesaba katıyor ve daha uygun sonuçlar veriyor.

 

Sayfalar BERT Update İçin Optimize Edilebilir Mi?

Güncelleme geldiğinden bu yana herkesin ortak düşüncesi ve yönelttiği sorular aynıydı.

“BERT için site genelinde veya sayfa özelinde bir optimizasyon çalışması yapılmalı mı ya da yapılabiliyor mu?”

BERT güncellemesinin doğası gereğince, yapılacak bir şey yoktur. Ancak okunabilirlik, organik arama motoru sıralamasında BERT ile önem kazanmıştır.

Bunun için yapılması gerekenler bir hayli kolay olduğu kadar, içerik kalitesine çok odaklanmayan siteler için bir hayli zor bir süreç olacak gibi. Yapılması gerekenler ise;

  • İçerik stratejinizin orijinalliğine, değerine ve okunabilirliğine odaklanmak,
  • Ürün veya hizmetleriniz ile ilgili soruları mümkün olduğunca net ve derinlemesine yanıtlar vermek,

Bu açıdan içeriklerinizin yararlı bilgileri içerdiğinden, anlaşılabilir olduğundan ve uygun şekilde yazıldığından emin olmanın dışında, BERT ile ilgili yapılabilecek hiçbir şey yoktur.

20 Şubat 2020, 10:49
Hamdi Gültekin