SEO Fiyat Hesaplama

Google Aramalarındaki Harita Sıralaması

Google’ın geçmiş yıllarda algoritmaları gelişmiş olmadığı için harici bazı kaynakları dikkate almaktaydı. Bunlara en büyük örnek olarak Dmoz’u gösterebiliriz. Dmoz.org da yer alabilen siteler organik arama sonuçlarında daha ön sıralarda listelenmekteydi. Ancak Google algoritma yapısını güncelledikçe harici kaynaklara verdiği önemini azaltmıştır. Çünkü artık sıralama kriterleri daha gelişmiş hesaplarla kendi kontrolünde ve Google nezdinde daha güvenlidir.

Google algoritma kriterlerini geliştirdikçe sürekli buna bağlı birçok yenilikte beraberinde gelecektir. Yazının bu noktasına kadar SEO tarihindeki bir bölümde kısa bir gezinti yapmış olduk :)

Peki bunun konumuzla ne alakası var? Gelelim konumuza; güçlü algoritma güncellemeleri yeni özellikleri de beraberinde getirecektir. Kullanıcı deneyimi, hız ve mobil uyumluluk gibi birçok trendin de bu sayede ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi olan harita güncellemelerini inceleyeceğiz.

Harita Sıralamalarında Önde Yer Almanın Avantajları

Google’da firma kaydı yaptırmanın özellikle mağazadan veya yerinde hizmet veren firmalar açısından oldukça avantajı bulunmaktadır. Örneğin; İzmir’deki yerel bir temizlik firmasını baz alacak olursak, İzmir’deki temizlik aramalarında Google tarafından öncelik verilerek üst sıralarda listelenecektir. Mantık olarak bu şekilde olmalıdır. Çünkü İstanbul’daki bir kişi “Halı Yıkama” araması yaptığında haliyle İstanbul’da yer alan firmalardan bu hizmeti alabilir. Dolayısıyla organik arama sonuçlarında haritalı olarak bu firma listelenecektir.

Eğer yeterli derecede sitenizin SEO gücü yoksa ve üst sıralarda yer almıyorsanız harita sıralaması bu noktada etkili olacaktır. Eğer hizmet sektöründeyseniz ve önceliğiniz satış ve marka bilinirliği ise harita sıralamaları bu yönde ilk tercihiniz olabilir.

Harita sonuçları öncelik olarak bulunduğunuz lokasyonu baz almaktadır. Aşağıdaki görsellerle bu durumu daha net görebiliriz.

asdas

Örneğin “Halı Yıkama” aramasında konum olarak “Beşiktaş” ilçesini seçtiğimizde Beşiktaş’ta ki firmalar listelenmektedir. Ancak konuma göre yapılan aramalarda sıralamalar oldukça önemlidir.

Peki, Konuma Göre Aramalarda Sıralamaları Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yukarıdaki resimde “Daha Fazla Halı Yıkama” a tıkladığımızda ise lokasyona bağlı olarak yakın çevrede yer alan diğer tüm firmalar listelenmektedir. Bu görseli aşağıda görebiliriz.

resim1

Bu noktada bu aramayı ilk yaptığımızda 3 adet arama sonucu harita kısmında listelenmektedir. Peki bu harita sonuçlarında ilk 3 sırada listelenmek için neler yapılmalıdır? Maddeler halinde inceleyecek olursak:

1- Haritalı sonuçlar fiziksel kayıt işlemi ile doğrudan ilişkili olduğu için bunu destekleyen tüm unsurlar buradaki listelenmeye katkı sağlamaktadır.
2- Foursquare kaydı ve Swarm check-in sayısı,
3- Firma rehberlerine kayıt,
4- Google yerel işletme kaydı,
5- Google Plus kaydı ve doğrulaması,
6- Facebook yerel işletme kaydı,
7- Sarı sayfalar gibi sitelere kayıtlar. Bu listelemenin doğruluğunu ve önceliğini arttıran işlemlerdir.

Harita sonuçlarının listelenmesi konusunda yapılan SEO çalışması ile organik bir bağı büyük ölçüde yoktur. Fiziksel doğrulamayı arttıracak her uygulama haritalardaki görünürlüğünüzü arttıracaktır. Ancak SEO çalışmaları haritalardaki görünürlüğü kısmen de olsa destekleyecektir. Buna, harita kaydı yorumları, check-in ve paylaşım sayısı gibi unsurlar da dahildir.

Yukarıdaki adımları uygulamak harita sıralamanız için yeterli olacaktır. Marka bilinirliği, prestij, satış odağı önemli olan mağazadan veya yerinde hizmet veren firmaların bu adımları mutlaka uygulaması gerekmektedir. Harita sıralamalarında yer almak, günümüzdeki sektörel rekabetler üst düzeyde seyreden firmalar için mutlaka önem vermesi gereken konulardan bir tanesidir.

Erhan Kolci
Webtures - SEO Manager

Erhan Kolci
Erhan Kolci
7 Eylül 2015

Google Aramalarındaki Harita Sıralaması için Yorumlar

 • ali yaşa
  Ali Yaşa 24 Ekim 2015, 11:22

  Şimdi herkes firma sitelerine yüklendikçe yüklenir. bu hizmetin kalitesine bu hizmetin kullanıcı sayısıda oldukça artar tabiki

 • FATİH ÇETİN
  Fatih çetin 24 Ekim 2015, 11:09

  Google haritanın özellikle İstanbul için biraz daha geliştirilmesi ve kullanımının daha kolaylaştırılabilmesi gerekiyor.

 • Refia Mumcu
  Refia Mumcu 24 Ekim 2015, 02:50

  Ben işletmemi kaydettim Google tarafından gelecek mektubu bekliyorum. İşletmemi daha kolay ve bulunabilir olacaktır.

 • can çaprak
  Can çaprak 22 Ekim 2015, 22:50

  Ben google’da haritayı sık sık kullanırım gerçekten de işimi fazlasıyla görüyor işletmelerin bunlara dikkat edip haritalarda listelenmesi gerekir.

 • Fatih Hüner
  Fatih Hüner 11 Eylül 2015, 11:57

  Makale için teşekkür ederiz.Ben ağırlık olarak kurumsal SEOda haritaya önem veren biriyim. Kısaca taktikler de vermek isterim. Örneğin son kaydımız olan yeni sitemiz için yaptığımız çalışmalar ;

  Eğer posta kodunuz 15 gün içerisinde gelmez ise onaylamak için, sayfanızın yardım kısmından telefon ara yaparak sizi aramalarını sağlayabilirsiniz. Buradan konuştuğunuz kişi sizden firmanıza ait vergi levhası veya dıştan firma ismi görünecek şekilde tabelanızı isteyecektir. Bunların resimlerini çekip hazırda tutun.

  Daha sonra en büyük hata haritalarda önde çıkayım diye sık sık inceleme yazdırıp yorum almayın. Mümkünse haftada bir farklı bilgisayarlardan ve özellikle aktif profillerden anlamlı ve kelimelerinizin geçeceği yorumlar alınız.

  Daha sonra https://business.google.com/manage kısmında anahtar kelime girişleri yapınız. Giriş kısmında mümkün mertebe firmanızla ilgili 250-300 kelimelik bir makale yazıp bir tane link çıkışı yapınız. Eğer bölgesel ( izmir mesela ) hizmet veriyorsanız, izmir firma rehberleri ağırlıklı olacak şekilde firma rehber kaydı yaptırınız. Yelp ve benzeri yerlere sitenizi ücretli olarak ekleyebilirsiniz.

Google Aramalarındaki Harita Sıralaması için Cevap Yaz