SEO Fiyat Hesaplama

Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları

Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için bir çok yola başvuruyor olabilirsiniz ? Eğer sizlerde arama motorlarında daha fazla tık almak istiyorsanız ve arama kayıtlarınızı ilgi çekici hale getirmek istiyorsanız mutlaka bu ipuçlarını denemeniz gerekiyor. Google de herhangi bir şeyi arama yaptığınız zaman milyonlarca sonuçlar alabilirsiniz ve çoğunlukla ilk sayfadaki sitelere giriş yaparsınız eğer aradığınızı ilk sayfada bulamadıysanız küçük bir ihtimal ile 2 inci sayfa ve hatta 3 üncü sayfaya kadar gidebilirsiniz.

Yaptığınız SEO çalışmaları ile sitenizi belirli bir kelime de ilk sayfaya getirmiş iseniz bu sizin için büyük başarı olabilir ama Google tarafından yapılan istatistikler sonucunda ilk sayfadaki sitelerin tıklanma oranları sıralamada aşağıya düştükçe tıklanma oranı azalmaktadır.İlk sayfada siteniz olup da tıklanma oranınız az ise bunu daha cazip ve ilgi çekici hale getirerek daha çok tıklanma alabilirsiniz.Şimdi sizlere google arama kayıtlarında sitelerinizi nasıl cazip hale getirebilirsiniz ondan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak örnek bir resimle sizlere bazı durumları kavramanızı istiyorum.Örneğin siteniz SEO uzmanı kelimesinde ilk sayfa da ama sıralama olarak bazı durumlar sonucunda biraz geriye düşmüş olabilir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızı düşünürsek ilk sırada ki sitenin tıklanma oranı her zaman fazladır. Ama yapacağınız bazı değişiklikler sonucunda sitenizin tıklanma oranını artırabilirsiniz.Kişilerin dikkatini çekmek ve akılda kalıcı olmanın bir çok yolu bulunmaktadır.İlgi çekici olmanız gerekmektedir,görsel açıdan dikkat çekici olmanız veya akılda kalıcı bir durumla karşı karşıya bırakmanız gerekmektedir.

Şimdi gelelim asıl konumuza arama kayıtlarınızı daha cazip hale getirmeniz için sizlere bazı tavsiyelerim olacaktır.Bunların SEO açısında yararı var mıdır diye sorarsanız onu tam size açıklayamam ama her yapılan girişin her yapılan işin sizler için bir getirisi vardır.

1:İlk olarak Google Yazar Resmi Gösterme:

Son günlerde googlenin yaptığı bir yenilik olan arama sonuçlarında yazar resmi gösterme bence en dikkat çekici ve sitenizi cazip hale getirmenin en büyük  özellik diyebilirim.İşte bu durum ile google yazar resmi daha fazla tıklanma oranı yakalayabilirsiniz.Kişilerin ve okuyucuların büyük oranda dikkatini çekecektir.Ayrıca Google Plus takipçilerin için konunuzla bağlantılı bir arama yaptığınız zaman sizi ön plana çıkaracaktır.

2:Google Site Bağlantıları Özelliği:

Site bağlantıları özelliği ile bir çok ziyaretçiyi hızlı bir şekilde sitenize çekebilirsiniz.Bu özelliğin amacı siteniz içerisinde bulunan kategoriler ve ya konuların google arama kullanıcıları için daha yararlı olduğu düşünülen yazıların görüntülenmesi sağlanır.Bu bağlantıların sayesinde sitenizi daha dikkat çekici hale getirmeniz mümkün.

3:Google Yıldız (Puanlama) Özelliği:

Bu özellik ilk çıktığında inanın benimde çok dikkatimi çekmişti. Yukarıda bahsettiğim gibi herhangi bir kelimede arama yaptığım zaman ilk olarak yıldızlı sitelere tıklıyordum. Hiç bir şekilde sıralamasına bakmadan.Bu özellik sayesinde sizlerde bir çok kullanıcının dikkatini çekerek tıklanma oranınızı artırabilirsiniz.Bu özelliği daha çok siteleriniz de yoruma özen gösteriyorsanız ve puanlama sistemi gibi durumlar içeren konularınız var ise mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyorum.Ayrıca google arama motoru daha iyi görüş alan ve daha fazla onay verilen yıldız sayısı fazla olan konuları ön plana çıkarttığı da söylenmektedir.

4:Google Üzerinde Kategori Belirtme:

Bu özellik google arama motoru üzerinde kişiler hangi konular üzerinde arama yapmışsa doğru bilgiyi doğru kategori altında bulmaları için yardımcı navigasyon yöntemidir.Örneğin SEO dersleri ile ilgili olarak Black Hat SEO Nedir ? Çözüm yolları hakkında bir arama yapmışsanız ve konunuz SEO dersleri ile ilgili ise SEO dersleri kategorisi altında bulunan konuyu okumanız gerekmektedir.Bu arama sonucunda binlerce saçma arama sonuçları bulabilirsiniz bu navigasyon sayesinde arama kullanıcılarının dikkatini çekebilirsiniz.Kişilere doğru bilgiyi sunabilirsiniz.

5:Arama Motoru Dostu Başlıklar Kullanımı:

Son zamanlarda internetin gelişmesi ve kullanıcı sayısı artması sebebi ve fiyat olarak ise gayet cazip ve ucuz hale gelmesi sonucu herkes site açabilmekte.14 yaşında ki çocuğun bile sitesi bulunmaktadır.Bu sebepten dolayı gerek doğru Türkçe kullanımı gerekse yazım şekillerinden dolayı sitenizi daha cazip hale getirebilirsiniz.Ayrıca doğru Türkçe kullanımı hem SEO açısından da önemlidir. Konunuz da anlatmak istediğiniz ne ise doğru bir başlık kullanmaya özen gösteriniz.Konunuz black hat ile ilgili ve çözüm yolları ise mutlaka buna uygun bir başlık yazmanız gerekmektedir.

6:Siteleriniz İçin Google Harita Özelliğini Kullanma:

Bu özellik daha yerel işletmeciler için ön planda olmaktadır.Örnek vermek gerekirse yerel bir işletmeniz var ise sadece o şehirde satış yapıyorsanız mutlaka bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederim.Bu özellik sayesinde alıcılar veya satıcılar o şehirde ikamet ediyorsa mutlaka sizin adresini alarak veya size güvenerek alışveriş yapacaktır.

Son olarak şunu belirtmek isterim ki yukarı da belirttiğim özelliklerin SEO açısında yararı var mı derseniz tam net cevap veremeyebilirim.Ama belirli kelimelerde tıklanma oranınız arttıkça google tarafından üstlere çıkma oranınız artmaktadır.

Kadir Şağban - Khaaos.Com

SEO Hocası
SEO Hocası
9 Ocak 2013

Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları için Yorumlar

 • Okan Deniz Kavas
  Okan Deniz Kavas 20 Eylül 2013, 04:54

  kendi adimizla degilde sitemizin adiyla taninmak istiyorsak yine kendi resmimizi kullanmak sartmidit

 • Türk edebiyat okulu
  Türk Edebiyat Okulu 16 Mayıs 2013, 00:17

  Verilen bilgiler oldukça güzel ve açıklayıcı. Ancak bunları benim gibi acemi site sahipleri nasıl yapacak bilemedim.

 • Buse Gizem Konakoğlu
  Buse Gizem Konakoğlu 22 Nisan 2013, 22:04

  Makeleleriniz birbirinden güzel ve ilgi çekici. Belirttiğiniz yöntemleri en kısa sürede deneyeceğim. Teşekkür ederim.

 • Baysal Kozakçıoğlu
  Baysal Kozakçıoğlu 5 Nisan 2013, 15:40

  Yorumlarınız için teşekkürler , çok faydalı oldu ,bilgilerinizi araştırıp bende uygulatacağım,çok teşekkürler

 • Giray Geben
  Giray Geben 10 Mart 2013, 21:21

  Merhaba,

  bilgilendirme için teşekkür ediyorum. Fakat, bu bahsettiklerinizi nasıl yapacağımızı anlatmamışsınız?

 • Hasan Ak
  Hasan Ak 5 Mart 2013, 11:54

  yıldız özelliği ve yazar resmi çıkması gerçekten çok dikkat çekici
  teşekkürler

 • Metin
  Metin 12 Şubat 2013, 08:30

  yıldız özelliğini kullanıyorum, dikkat çekici olduğunu düşünüyorum. kendim bile arama yaparken bu tarz sitelere daha çok ilgi gösterdiğim kesin.

 • Murtaza Çerçi
  Murtaza çerçi 28 Ocak 2013, 13:22

  Google Kategori belirleme nasıl yapılıyor Wordprees’de bunun anlatımını yaparsanız çok seviniriz aradığım birşeydi.

 • Fethullah Şenocak
  Fethullah şenocak 14 Ocak 2013, 21:44

  @Kadir Şağban

  Haklısınız hocam hepsini bir makaleye sığdırmak güzel olmaz iki taraf açısından dan okur/yazar.

 • Gönülgül Dalyaprak
  Gönülgül Dalyaprak 14 Ocak 2013, 20:13

  gd star ile google + profil özelliğini aynı anda kullanabilme imkanı olan var mıdır acaba? anlatımlarına bir kaç kaynakta ulaşmama rağmen örneklerini henüz görme şansım olmadı da. bilginiz varmı bu konuda acaba?

 • Kadir Şağban
  Kadir şağban 14 Ocak 2013, 17:17

  Merhaba;

  Bunların nasıl yapıldığını tabi ki ileri ki zamanlarda anlatımını yapacağım.Bazı arkadaşlarımız forumlarda artistlik yaptığımı ve artistlik amacıyla konu açtığımı düşünüyorlar 🙂

  Bunların hepsini tek makalede anlatmak ne kadar zor bunu düşünememişler…

 • Paker Bilgiç
  Paker Bilgiç 13 Ocak 2013, 23:04

  Bunların nasıl yapılacağını sanırım ileriki zamanlarda yazacaksınız. Dizi filmler gibi yazının en heyecanlı yerinde kesip diğer yazıyı beklemek.

 • Miraç Mağden
  Miraç Mağden 13 Ocak 2013, 17:09

  Üsteki yazı okunamıyor teknik hatalardan dolayı…

  Üsteki yazıya okumak için tıkladığımda aşağıdaki hata ile karşı karşıya kalıyorum:

  ”403 Forbidden

  Access to this resource on the server is denied!
  Powered By LiteSpeed Web Server
  LiteSpeed Technologies is not responsible for administration and contents of this web site!”

  Sorunu giderirseniz sevinirim.

 • ali gülmez
  Ali Gülmez 12 Ocak 2013, 18:53

  Merhabalar konu ile pek alakası yok ama yazacak yer bulamadım. “Backlink Dosyası” adlı sayfanız açılmıyor bu sayfaya erişim yapmak istiyorum ama sayfaya girmiyor. Sitedeki tüm sayfalar açılıyor ama bu sayfa açılmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Backlink Dosyası

 • Kadir Şağban
  Kadir şağban 12 Ocak 2013, 14:13

  Merhaba Arkadaşlar;

  Değerli Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim.

  Doğan Kara:Bu durum biraz google ile alakalı bir durumdur.Aynı sizin dediğiniz gibi googlenin değerlendirip aktif ettiği bir özelliktir.

  Sefa Gedik:Aslında bunların nasıl yapıldığı internette çok fazla ama yine de sizler için bunlar hakkında bir makale yazabilirim.

  Yatak Odası:Eticaret vs bir çok site için hit getirme durumu söz konusudur.

 • Mina Mercimekçi
  Mina Mercimekçi 11 Ocak 2013, 23:00

  Güzel yöntemler teşekkür ederim. Özellikle yıldızla konuları derecelendirmek en dikkat çekici arama sonuçlarından diyebilirim.

 • Arkadaş Necati Golba
  Arkadaş Necati Golba 11 Ocak 2013, 15:34

  Gerçekten sıradışı ve diğer SEO bloglarından farklı olarak güzel bir araştırma olmuş. E-ticaret siteleri için oldukça etkili sayılabilecek bir makale teşekkürler.

 • Büşra Gül Kerem
  Büşra Gül Kerem 11 Ocak 2013, 04:10

  Peki Kadir Bey. Bunları yapmak web sitemizin tıklanma oranını muhakkak arttıracaktır ancak bunları nasıl yapıyoruz. Bilmeyenleri bilgilendirmek için bir sonraki yazınızı bekliyoruz…

 • Doğan Kara
  Doğan Kara 10 Ocak 2013, 21:44

  Benimde dikkatimi en çok “Google Site Bağlantıları Özelliği” çekiyor. bu tarz sitelere tıklamayı tercih ediyorum. Ancak bir sorum olacak bu nasıl yapılıyor yani bunu google sitenizi değerlendirip kendi mi aktif ediyor? Yoksa site sahiplerinin yapması gereken birşey var mı ?

 • Erdinç Koç
  Erdinç Koç 10 Ocak 2013, 12:21

  Çok Teşekkürler Bilgilendirmeden dolayı , Bu arada Hayırlı Olsun Yazarlığınız.

Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları için Cevap Yaz