Google Analytics Site Hızı Raporu

Google Analytics her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Google’ın Analytics servisine en son eklediği özellik ise “Site Hızı Raporu” yapabileceğiniz bir istatistik ekranı. Bu özelliği aktif ederek hangi sayfalarınızın kaç saniyede açıldığı, hangi sayfaların daha yavaş açıldığı gibi istatistiklerinin tümünü görebileceksiniz.

Site Hızı istatistiklerimizi nasıl göreceğiniz? dediğinizi duyar gibiyim.

Site hızı raporlarının çalışabilmesi için izleme kodunuzda bulunan
_gaq.push([‘_trackPageview’]); kodunun hemen altına
_gaq.push([‘_trackPageLoadTime’]); bu kodu eklemeniz gerekiyor.

Bu özellik Google Analytics’in yeni sürümünde İçerik bölümünde bulunuyor. Verileri buradan takip edebiliyorsunuz.
Dediklerimi harfiyen uyguladıysanız 1-2 saat içinde verileri görüntülemeye başlamış olacaksınız.

Site Hızı Raporu ile ilgili temel bilgiler

Ortalama Sayfa Yükleme Süresi: Sayfa görüntülemenin başlatılmasından (ör. bir sayfa bağlantısının tıklanması) tarayıcıda yüklemenin tamamlanmasına kadar, ilgili sayfanın yüklenmesi için geçen ortalama süredir (saniye cinsinden)
Sayfa Görüntüleme Sayısı: Seçilen tarih aralığında sayfanın gerçek görüntülenme sayısı.
Sayfa Yükleme Örneği: Ortalama sayfa yükleme süresinin hesaplanması için örneklenen sayfa görüntülemelerin gerçek sayısı.
Hemen Çıkma Oranı: Sayfalar raporunda olduğu gibi, bu sayfanın ilgili oturumda görüntülenen tek sayfa olduğu görüntülemelerin yüzdesi.
Çıkış Yüzdesi: Sayfalar raporunda olduğu gibi, bu sayfanın oturumdaki son sayfa olduğu görüntülemelerin yüzdesi.

Bir önceki yazımız olan Content Delivery Network Nedir başlıklı makalemizde bulut hosting, cdn ve cloud hosting hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Analytics Site Hızı Raporu için yorum yapabilirsiniz. (5)

 • Nuece Sami

  Teşekkürler. Ekledim dediğiniz kodu 2-3 saat sonra izlemeye başlayacağım inşaallah…

 • Can Talaylı

  Bu özelliği Google duyurdu. Bizde sizlere bu özelliği aktif ederek yani sonuçları gördükten sonra duyurduk. Eğer yazdıklarım harfiyen uygulandı ise sorunsuz çalışması lazım, ben kullanıyorum çalışıyor.

 • Miraç Samar

  Kodu ekledik fakat bu seferde istatistik tutmamaya başladı. Bunu kendiniz uygulayarak mı buraya yazdınız? Eklediğimiz hiçbir site istatistik tutmuyor.

 • Gizemnur Ölmezler

  Öncellikle Paylaşım İçin Tşkler. Hocam Peki Bu Hangi Sayfanın Daha Hızlı aÇıldığını Öğrenmek için Sayfaları Tek Tekmi Sorgulamak gerekiyor Yoksa Sorgula : SEOhocasi.com gibi Aratığımızda Bütün linklerin Değerini mi Gösterecek ?

 • Azelya Şevkin

  Yazı için teşekkür ederim lakin ben konu dışı birşey söylemek istiyorum. SEO Hocası yeni temasında yazılarınızda paylaştığınız kodlar vb. şeyler kopyalanamıyor. Kaynağı görüntüleyerek bilgiye tam olarak erişebiliyoruz. Kopyalama sorunu kesinlikle giderilmeli. Teşekkürler.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE