Google, 2017’de En Çok Aranan Terimleri Açıkladı!

Google, her sene olduğu gibi bu sene de yılın en çok arananlar raporunu açıkladı. Dünyanın dört bir yanından verileri kategorilere göre düzenlendiği bu raporda ülke bazında da sonuçlara erişebiliyorsunuz. Türkiye için sonuçlara bakıldığında ülke gündeminden, izleme  ve yeme alışkanlıklarımızdan kopamadığımızı görüyoruz. Aranma sonuçlarını : Dizi, Genel Aramalar, Nedir, Yemek Tarifi, Ünlüler ve Şarkı şeklinde 6 farklı kategoride açıklayan arama motoru devi, bu kategorileri nasıl belirlediğine ise " Listeler, 2016 yılına kıyasla 2017'de kullanıcı trafiği açısından yüksek sıçrama yapan arama terimlerine dayanır."  şeklinde açıklama yapmakla yetinmiş.

 

Dizi

1) Game Of Thrones
2) Fi
3) İçerde
4) Kalp Atışı
5) İsimsizler
6) İstanbullu Gelin
7) Siyah Beyaz Aşk
8) Şevket Yerimdar
9) Söz
10) Stranger Things

 

Listede Türk dizilerinin ağırlığını görüyoruz. Yıl boyunca beklenen diziler arasında başı çeken Game of Thrones ülkemizde de yeterli rağbeti görmüş olacak ki listede ilk sırada yer alıyor. Azra Kohen'in aynı isimli kitabından uyarlanan Fi dizisi ise en çok aranan yerli yapımlar arasında. Bir internet dizisi olması Fi yi en iddialı olduğu mecrada üst sıralara taşımış. ilk 10 da yerli yapımların ardından, Netflix'in de ülkemizde hizmete girmesiyle kendine yer eden Stranger Things listeye girmeyi başarmış.

Genel Aramalar

1) Milli Piyango 2017
2) Stres çarkı
3) YSK
4) e-okul
5) Referandum sonuçları
6) Morpa Kampüs
7) Bayram mesajları
8) Altın fiyatları
9) Katar
10) Arakan

 

Henüz yılın ilk gününün ilk saatlerinde merakla beklenen sonuçlardan biri Milli Piyangodur. Bu, aramalara da yansımış ve listede ilk sıraya taşımaya yetmiş. Yıl içerisinde bir dönem çokça gördüğümüz ve şu an kimsenin adını bile anmadığı stres çarkları ise ikinci sırada. Yine ülke gündemleri çerçevesinde şekillenen listede bayram mesajları ve altın fiyatları aranmaları da her sene olduğu gibi ilk 10'da.

Nedir

 

1) Pestisit
2) Varlık Fonu
3) Chia Tohumu
4) Başkanlık Sistemi
5) Kara Cuma
6) Cushing Sendromu
7) YouTuber
8) Kodlama
9) Stalk
10) Sübye

Google'a göre bu yıl insanların bir şeylerin nasıl yapıldığını merak ettiği bir yıl oldu. İngilizce "How to" olarak olarak aratılan birçok terimin ülkemizde ise "Nedir" başlığı altında toplandığını görüyoruz. Listede, "YouTuber olmak" kavramını iyice pekiştiren YouTube'ın etkisi dikkatimizi çekerken kodlama ve yazılıma olan ilginin artmış olması ise ülkemiz adına sevindirici. Dileriz seneye ilk sıralarda benzer sonuçlar olur.

Yemek Tarifi

 

1) Krep
2) Aşure
3) Güllaç
4) Enginar
5) Kuymak
6) İçli Köfte
7) Mücver
8) Pankek
9) Trileçe
10) Humus

Bu kısmı aç iken görmemenizde fayda var. "Tatlı yiyelim tatlı konuşalım " deyimini hissettiğimiz bu listede sanırım konuşacak konular bulmakta Google'dan biraz yardım almışız :) Gelişen teknoloji, ardı ardına açılan yemek tarifi siteleri ve YouTube kanalları derken insanlar sıradanlıktan kurtulup yeni tatlar denemeye açık hale geldi. Hal böyle olunca da rakamlar yalan söylememiş ve yemek tarifleri de en çok aranan terimler arasına girerek kendine ayrıca bir kategori oluşturmayı başarmış.

 

Ünlüler

 

1) Vatan Şaşmaz
2) Filiz Aker
3) İbrahim Erkal
4) Harun Kolçak
5) Cem Korkmaz
6) Metin Hara
7) Tayfun Talipoğlu
8) Tarkan
9) Aleyna Tilki
10) Murat Başoğlu

Yıl içinde yaşanan ünlülerin acı haberleri Google'a da yansımış ve en çok aranan isimler arasında yer almış.

Şarkı

 

1) Gece Gölgenin Rahatına Bak- Çağatay Akman
2) Sen Olsan Bari- Aleyna Tilki
3) Erik Dalı Gevrektir- Ömer Faruk Bostan
4) Yolla- Tarkan
5) Canavar- Derya Uluğ
6) Yorumlardan Şarkı- Orkun Işıtmak
7) Koştum Hekime- Burak King
8) Kıymetlim- Mustafa Ceceli&İrem Derici
9) Muhbir- Sıla
10) Ateşle Oynama- Erol Evgin

Müzik servislerinin giderek yaygınlaştığı 2017 senesinde sevdiğimiz şarkılara ulaşmak çok daha kolay hale geldi. Yeni türler ve yeni sanatçılar ise keşfedilmeyi ve hızlı yükselişlerini sürdürdüler sene boyunca. Virale dönüşen klipler içerikler derken şarkılar adına renkli bir yılı geride bırakıyoruz.

 

Elbette bahsettiklerimiz rapor Türkiye için özelleşmiş olanı idi. Sizi, Google'ın bu konuda hazırladığı küresel rakamları içeren video ile başbaşa bırakıyoruz.

 

 

13 Aralık 2017, 17:18
Misafir Kullanıcı