SEO Fiyat Hesaplama

Google’dan +1 Hamlesi

Yeniliklere doymayan Google +1'le yeni bir servisi hayata geçirmeye başlayacak. Google  arama sonuçlarına eklediği sosyal etkileşim düğmesini web sitelerine de dahil edeceği söylentiler arasında. Şuanda bir ön kayıt formu bile mevcut. Çoğu web sitelerinde Facebook beğen düğmesine rakip olacağı tartışılırken ben bunun tam aksini düşünmekteyim.

Google arama sonuçlarına zaten sosyal birşeyler ekliyor.  +1 düğmesi arama sonuçlarındaki aranan bilgiye ve içeriğe puan verme olarak kullanılırsa istediği başarıyı elde edebilir kanısındayım ve aynı şekilde reklamlarda puanlanabilir. Puanlama yapabilmek için google hesabınız olması gerekiyor, puanlarda yine profillerle bağdaştırılarak, profillerde verilen puanlar gözükebilir. +1'den önce yakın zamanda google profil sayfalarıda güncellenmişti.

Google +1 SEO Açısından Önemi Ne Olabilir ?

SEO açısından önemi kaliteli içerik ve bilgi sunan web sitelerinde fazlasıyla etki yaratabilir. +1'deki verileri arama sonuçlarına yansıttığı anda yeni bir SEO trendi oluşabilir. Kalitesiz ve faydalık oranı düşük bilgiler puanlamada zayıf kalacağı için arama sonuçlarındaki sıralamasıda etkilenebilir. Dolayısı ile site içeriklerinizi gözden geçirmenizi yeniliklere hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

Makaledeki varsayım ve düşünceler bir çok otoriter sitedeki tartışmalar baz alınarak hazırlanmıştır.Kesinlik derecesi ancak +1 servisi aktif olduğunda netleşecektir.

Google +1 Sayfası inceleyebilirsiniz. Google +1 ile ilgili gelişmeleri yazının devamında güncelliyor olacağız.

SEO Hocası
SEO Hocası
3 Nisan 2011

Google’dan +1 Hamlesi için Yorumlar

 • tolga
  Tolga 26 Ağustos 2011, 09:38

  Google firmasının yeniliklerini bekliyoruz.
  internet ortamına daha çok ağırlık vermeli ki , daha başarılı olabilsin

 • özer
  özer 8 Temmuz 2011, 22:41

  Google firmasının bu şekilde devamlı yenilikler çıkarması bu firmanın arama motorunun ne kadar kaliteli olduğunu gösteriyor.

 • kemal kıllı
  Kemal Kıllı 14 Haziran 2011, 23:47

  iyi günler bende blog yazarıyım blogum’un 1 aylık bir geçmişi var hergün aksatmadan belli bir konu üzerinden içerik ekliyorum size sormak istediğim böylesine yeni bir bloga şu aşamada neler tavsiye edersinizi backlink tavsiye edermisiniz ederseniz biraz izah edermisiniz ? teşekkürler

 • özer
  özer 2 Haziran 2011, 21:10

  Google yeniliklere hiçbir zaman doymuyor. Bence bu +1 sistemini çıkarması çok güzel oldu. Böylece insanlar güzel siteleri birbirine tavsiye edebilecek.

 • Tuna
  Tuna 2 Haziran 2011, 11:25

  Google +1 bugün itibaril ile aktif oldu. Tüm Google kullanıcılarına ve site sahiplerine hayırlı olsun.

 • Erdem Çağla
  Erdem çağla 11 Nisan 2011, 23:02

  İndexlenmede ziyaretçinin sadece hit göndererek ve sonuçlara tıklayarak bir katkısı olabiliyordu, bu şekilde oylama ve puan sistemine geçilirse pek çok şey altüst olabilir.

 • tek link film indir
  Tek Link Film Indir 9 Nisan 2011, 20:33

  Bu eklenti spam yapanlar için çok kötü olacak çünkü siteyi beyenmeyenlerin elinde bir kozu olacak. Googledan güzel bir hamle çok beyendim…

 • Kemal Tolga Gülenç
  Kemal Tolga Gülenç 7 Nisan 2011, 11:59

  bazı şeyler kullanıcının iradesine bırakılmaması gerekir ama bakalım sonuçlar ne olacak.

 • Burçin Kübra Arikan
  Burçin Kübra Arikan 6 Nisan 2011, 14:44

  Güzel bir uygulama, her kullanıcı adı için tek bir site eklenmez umarım 🙂

 • Zeynep Doğa Özgümüş
  Zeynep Doğa özgümüş 5 Nisan 2011, 11:53

  Bence bu sıralamayı doğrudan etkilemeyebilir. Ancak hiti doğrudan etkiler. Yani kullanıcı bir arama yaparsa, ilk sıradaki siteler hiç puan almamış ancak alt sıradakiler bolca puan almışsa, kullanıcı büyük bir ihtimalle çok puan alan siteye girecek. Daha çok hit alan site zamanla yükselir.

 • İlsel Pakdil
  İlsel Pakdil 5 Nisan 2011, 07:03

  Konu için teşekkürler. Umarım işe yarar bir servis olur. Bende formu doldurdum.

 • Yargı Yekta Emikoğlu
  Yargı Yekta Emikoğlu 4 Nisan 2011, 00:47

  ilk başta Can DOĞAN bu konuyu ele aldığınız için teşekkürler.

  Google bu uygulaması çok iyi olacak kolpa SEOcu terimi altında SEOcuyum diye dolaşan SEOcular bu hamle ve google caffeine ek uprage edilen sistem ile elenecektir.

  Buda SEO sektörünün bi nevi rahatlamasını sağlayaçaktır.SEOcu terimi yoktur SEO uzmanı veya SEO danışmanı vardır. SEOcuyum diye dolanan kişilerinde SEO bilgilerinden şüphem var açıkcası.

  Makaleniz İçin Teşekkürler

Google’dan +1 Hamlesi için Cevap Yaz