SEO Fiyat Hesaplama

Geçen Yıla Oranla Rekabet 2 Kat Arttı! (Analiz)

Sürekli değişkenlik gösteren SEO güncellemeleri ile SEO rekabeti geçen yıla oranla 2 kat artış gösterdi. Global kelimelerde Google.com.tr yani Türkiye merkezli yapılan aramalarda Global anahtar kelimelere yabancı sonuçlar fazla yansıtılmamaktaydı. Bu kural geçen yıl tamamen değişti. Bu yılda tam anlamıyla bu kural uygulanmaya başlandı.

Şimdi ne olacak?

Global bir kelimeyi arıyorsanız Türkiye merkezli bir aramada yapsanız artık yabancı sonuçlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Yani bu ne demek oluyor?

Bir örnekle açıklayalım: Long Tail kelimesini Türkiye merkezli arıyorsunuz karşınıza çıkan ilk 10 sonuç yabancı görünmektedir. 2. sayfada ilk 10 sonuca baktığımızda ise ekşi sözlük sayfasını görebiliyoruz. Gördüğünüz gibi şuanda uygulanan kural budur. Ama biz Türkiye merkezli, Türkiye lokasyonlu bir arama yapıyoruz. Neden yabancı sonuçlarla karşılaşıyoruz?

Cevabı: Çünkü kelime global bir kelime, yabancı bir kelimedir. Bunun sonucunda ilk 10 içerisinde listelenen web siteleri ise Page ve Domain Authority değerleri yüksek ve çok ziyaretçi alan gerçekten kaliteli siteler olabilmektedir.

Bu sebeplerle Google'ın düşündüğü şudur:  - Yabancı bir anahtar kelime Türkiye'den aransa bile aranan bu kelime yabancı olduğu için lokasyon farkı çok fazla olmamalı, Türkiye'den yabancı bir kelimeyi arayan insanın yabancı dil bilme olasığı yüksektir. Çünkü bu siteler yabancı bile olsa otoriter web siteleridir. Mantığıyla hareket ediyor. Tüm bunlara baktığınızda hem rekabet artış gösteriyor hemde Türkiye, Almanya, Rusya, Japonya, İtalya, Kore gibi ülke ayrımı yapmadan global anahtar kelimelerde sonuçları global olarak listeliyor.

Aramalarda Wikipedia Öncelikli

Son gerçekleşen güncellemeler ile Wikipedia her aramada daha fazla listelenmeye başladı. Bu düzeltmeyi SERP kalitesini arttırmak için atılmış çok ciddi bir adım olarak görüyorum. Umarım aynı tip düzeltmeler devam eder.

Güncel ve Özgün İçerik Önceliği:

Güncel ve özgün içerik son güncellemeler ile daha fazla önem kazanmıştır. Sitenizi güncel ve özgün içerik ile besleyin.

2013 Yılında Author Rank Önceliği:

Sanıyorum bu özelliğide artık aramalara yansıtmaya başladılar. Bu konuda denemeler yapılıyor gibi görünüyor.

2013 Yılında Hack-link:

Hack-link bağlantılara karşı önlemler geleceği konusunda söylentiler var. Bu konu hakkında şuanda yorum yapamıyorum. Ama büyük ihtimal bu sorununda çözüleceği söylentileri dolaşıyor. Şuanda hack-link bağlantılar halen SERP'e etki ediyor.

Yukarıdaki tüm faktörleri düşündüğünüzde ortaya inanılmaz bir rekabet ortamı çıkıyor. Bu ortamsa ise tutunmak, varolmak artık çok güçleşti.

Gelecek Yıllarda SEO Sektöründe Neler Olacak? Ne Gibi Değişimler Bizi Bekliyor?

SEO ( Arama Motorları Optimizasyonu ) kavramının gelecek yıllarda tamamen White kavramına kayacağına inanıyorum. SEO kavramının tamamen White'e kayması demek adil bir rekabet ortamında rekabet etmek demek. Böyle oluncada haliyle artık "Bu işi bilen yapacak, bilemeyen sektörden çekilmek zorunda kalacak." sözünü söyleyebilirim. Bu da demek oluyor ki, "SEO sektöründen büyük firmalar bile çekilmek zorunda kalabilir." Kısacası gelecek yıllar White üzerine uygulamalar yapan Onpage işlemlerini kusursuz yerine getiren insanların yılı olacak. Bu değişim bu yıl başladı ve devam edecektir diyede umuyorum. 

Türkiye'de Gelecek Yıllarda Nasıl Bir Değişim Meydana Gelecek?

Türkiye'de White üzerine çalışanların az olduğunu düşündüğümüzde inanılmaz bir SEO Uzmanı sıkıntısı yaşanacaktır. White çalışanlar fiyatlarını en yükseklere çekecektir. Haliyle White çalışanlara artık bir hazine, altın gözüyle bakılmaya başlanabilir. Bunuda gelecek yıllarda göreceğimizi düşünüyorum.

Dünya Bu Değişimden Nasıl Etkilenecek?

Dünya'da White çalışanların sayısı bir hayli fazla, bu değişim Dünya'yı çok fazla etkilemeyecektir. Ama yukarıda yazdığım gibi Türkiye bu değişimden ciddi etkilenecek ülkelerden bir tanesi olarak görünüyor. Özellikle Türkiye'deki E-Ticaret sitelerinin ciddi bir şekilde Whitehat SEO Uzmanı'na ihtiyacı olabilir.

Whitehat SEO Uzmanları Neden Değer Kazanacak?

Gelecek yıllarda Blackhat kavramınında azalarak bittiğini düşünürsek, Whitehat SEO Uzmanlarının değer kazanmasının sebebi şudur: Çünkü Whitehat SEO Uzmanları Google ve Diğer Arama Motorlarının kurallarını çok fazla ihlal etmeden SEO yönetimini en doğal gerçekleştiren kişilerdir. Özellikle yıllarca kendini White kavramı üzerine geliştiren kişiler bu değişimden en fazla kazanacak olan kişilerdir. Bana kalırsa Blackhat yönündeki insanlar kendilerini tamamen White kavramı üzerine yoğunlaştırmalıdır. Bu onlara gelecek yıllarda büyük avantajlar sağlayacaktır.

SEO Hocası
SEO Hocası
15 Temmuz 2013

Geçen Yıla Oranla Rekabet 2 Kat Arttı! (Analiz) için Yorumlar

 • Esim Çağatay
  Esim çağatay 19 Ekim 2013, 15:27

  Yazı için teşekkürler. Sitenizi takip ederek her gün SEO için yeni yeni şeyler öğreniyorum.

 • Mehmet Ziya Özgür
  Mehmet Ziya özgür 3 Ekim 2013, 05:58

  Güncellik için daha adil bir değerlendirme algoritması bulmadıkları sürece bot mamülü siteler den kurtuluş yok. Google da bu konuda samimi bir yaklaşımda bulunmuyor.Haber, video, film izleme siteleri dışında hangi site her allahın günü 40 – 50 yazıyla güncellenebilir? “Ama özgün yazı arama sonuçlarında daha önce çıkar” diyeceksiniz değil mi?

  Alakası yok konu zamanaşımına uğramasa da algoritma muhakkak onu 6 ay – 1 sene arasında gerilere atıyor. Ayrıca google içeriğin niteliğini değerlendirme yeteneğinden yoksun. Diyelim ki bir ürün, mekan veya haber hakkında inceleme yazdınız. Ne kadar nitelikli yazarsanız yazın ilköğretim türkçesi ve/veya spin yoluyla “sözde” özgün üretilmiş bir makaleye ya en baştan yada eninde sonunda geçileceksiniz…

  İmkan meselesi ama 2 çalışanla bol bol bot edinip, konusuyla ilgili 5-6 yaşında bir domain’i parasını basıp alan adam rekabet ettiği diğer siteleri hazırlayanlar isterlerse ağızlarıyla kuş tutsunlar ezer geçer…

  Google güncellemeyi, kategorileri yani site iç mimarisini ve içerik sayısını (dolayısıyla index sayısını) varsayılan her şeyden daha çok önemsiyor.

 • Selman Ürkmeztürk
  Selman ürkmeztürk 22 Ağustos 2013, 16:55

  arkadaşalrımın dedıklerıne aktılıyorum faideli bir makale olmuş ama ciddi öokta karışık bir sistemle karşı karşıya geldik allah yardım etsin

 • Yasin Yağlıkçı
  Yasin Yağlıkçı 17 Ağustos 2013, 23:47

  Kopya içerik ile bir yerlere varan siteler mide bulandırmaya başladı. Umarın çöp, kopyacı siteler hak ettiği konuma düşer…

 • Abdullah Atakan Çark
  Abdullah Atakan çark 6 Ağustos 2013, 23:34

  Emre hocam yazı için teşekkürler. Google bana göre şuan çok iyi gidiyor..

 • Vahide Mağden
  Vahide Mağden 31 Temmuz 2013, 09:21

  Google sanırım bu sefer istediği şeyleri uygulamaya sokabildi. Durum bunu gösteriyor. Umarım bundan sonra spama hayır diyen bir google olur..

 • Ege Sarp Tokatlıoğlu
  Ege Sarp Tokatlıoğlu 29 Temmuz 2013, 08:13

  Çok açıklayıcı ve güzel bir makale olmuş, emek verip bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Zevkle harfi harfine takip ediyor okuyorum yazılarınızı.

 • Elvan Gönay
  Elvan Gönay 29 Temmuz 2013, 04:10

  şimdi burada herkez kafasına göre yorum yapmış rekabet artı bu konuda hem fikiriz google oluşturan etkenkleri incelediginizde sıradan yeni yetme bir kişinin rekabet yüksek kelimede site çıkarması artık çok çok zor haa çıkaramazmı azimli kararlı ise çıkarır ama sektörde oturmuş kişiler yanlarındaki kalifiye elemanlar ile o yeni yetme siteyi çok kolay ekarte edebilir ve sistem dışına çıkatır kaanın sitesini sürekli izlerim ve izledim kadarı ile burada yorum yapan insanların google namına pek bişey bilemedikleri aşikar google google yapan SEO sistemini çıkaran yine uzman alanında prof olmuş insanlar sen yeni bir site ile eskilerin işine taş koyarsan seni sistem dışına atmaları an meselesir fazla atar yapmak iyi değil kararında iş yapmaya bakmak en iyisi.

 • Süleyman
  Süleyman 28 Temmuz 2013, 14:31

  Google sanırım bu sefer mantıklı düşünmüş. Gerçekten güzel bir makale teşekkür ediyorum

 • Abdulsamet Çotur
  Abdulsamet çotur 27 Temmuz 2013, 23:27

  Rekabet artıyor , SEOcular artıyor.E-ticaret artıyor.ALLAH sonumuzu hayır etsin.

 • Emre Bartın
  Emre Bartın 27 Temmuz 2013, 14:59

  Barış Ay
  Senin yaşın kaç sorması ayıp? Ayrıca senin özgeçmişin, yaşın kadar SEO tecrübem var. Bazıları gibi hacklink ilede uğraşmıyorum. Sen önce temiz ol, ondan sonra gel beni eleştir. Çekememezliğini, kıskançlığını bu kadar belli etme. Bu zamana kadar yanlış şeyler yaptığın halde sana bir laf ettim mi? Sen burada yorum yapıp, beni hedef alıp, gerçek yüzünü gösterdin. Yazdığım yazıya bile saygı duymadan beni hedef alarak itibarsızlaştırmaya çalıştın. Sana kirli hayatında başarılar. Bu ilk mesajım, emin ol ikincisi daha ağır olacaktır. İşine, ekmeğine bak. Bu düşmanlığın nereden geliyor? Sana bir şey dediğim yok. Ama durup dururken gelipte beni itibarsızlaştırmaya çalışma, başaramazsın. Gelecekte neler yaptığımı gördükten sonrada bu sözleri yazdığın için kendine kızacaksın.

 • Hasan Burak Saçak
  Hasan Burak Saçak 26 Temmuz 2013, 18:27

  Emre Bartın
  Sen hiç yorum bile yapma 7 8 senedir SEO ile uğraşıyorum diyorsun arkadaşım daha yaşın 19 10 yaşındamı SEO yapmaya başladın. Sitende bir özgeçmişini elden geçir bence okadar sallama diyorum.

 • Oğur Döger
  Oğur Döger 26 Temmuz 2013, 16:50

  On page SEO gerçekten çok önemli. Çünkü nasıl ki bir insanın bedeni ve iskeleti sağlamsa yaptığı işlerde o derece sağlam olabilir (bazı istisnalar dışında). On page SEO için wordpress sistemindeki önemli SEO eklentilerini kombine ederek mükemmel sonuçlara ulaşılabilir. Sosyal medya SEO ayarlarınızı (open graph ve twitter:card) ayarlarınızı ve sosyal medyalardan aldığınız baclinkler çok değerlidir. Gerçekten de On Page SEO’cuların önü çok açık =)

 • Ebru Ece Tüdeş
  Ebru Ece Tüdeş 26 Temmuz 2013, 00:44

  Google sürekli kendini geliştiriyor. Bizim de bunları sürekli takip etmemiz gerek. Teşekkürler. 🙂

 • Şafak Burabak
  şafak Burabak 22 Temmuz 2013, 08:20

  gerçekten güzel bir analiz ve doğru çünkü benimde başıma gelmişti global kelime ile aratınca

 • Esat Erdem Çelebican
  Esat Erdem çelebican 22 Temmuz 2013, 00:31

  Bu durumu aramalarda görmüştüm fakat aklıma farklı bir soru geliyor.Kazançlarda nasıl bir etki bırakır yada yabancı bir domain aldışımızda içeriğin türkçe olduğunu düşünelim yani bizim açtıiımız bir site bizim sitelerimizde yani türkçe içerikli sitelerimiz diğer ülkelerde gösterilecekmi? Zeki mürende bizi görecekmi desem daha iyi olur 🙂

 • samet
  Samet 19 Temmuz 2013, 20:37

  Emre Bey,

  Düşüncenize saygısızlık ettiğimi kabul edebilrim ama kişiliğinize saygısızlık etmedim zira hiç bir suretle edemem ki sizi tanımıyorum. Olayı çarpıtmayalım.

  Konuya gelecek olursak yoruma sinirlenip bence yazdığımı algılamakta zorlandınız. Ben size Google çalışanı falan demedim ya da Google ile bağlantınız olduğunu iddia etmedim. Sadece Google’ın son güncellemeyle saçmaladığını ve sizin de yaptığının doğru bir şey olduğunu söyleyerek saçmaldığınızı söyledim. Saçmalık sözü fazla kaçmıştır, bu konuda kusura bakmayın ama insanları yapılan güncelleme için çok güzel oldu mantıklıdır demeniz akla mantığa uymuyor.

  Dipnot: Google eğer gerçekten doğru şeyler yapıyor olsa içeriksiz boş Blogger siteler en üstlerde yer almazdı, döbiz kuru yazınca direk sonucu vermezdi vs. vs olayı uzatabliriz. Siz de bende iyi biliyoruz ki Google sadece “Tekel” olmak için uğraşıyor ve aç gözlü davranıyor. Yoksa hani hep söylenen “İnsanları en iyi sonuca ulaştırma” çabası tamamen ” Google şirketini en çok paraya ulaştırma” çabasına dönüştü.

  Bob Marley örneğine gelecek olursak; “Herhangi Bir Dilde Yazılmış Sayfalar” menüsünden ve nasıl kullanıldığından haberdarım ve bu işle uğraşan Google’ın tüm servislerine aşina kişiler de bunu biliyordur. Ancak Türkiye’de Google’da “Google” “Facebook” vb. aramalar yapan milyonlarca insan varken sadece ayarlardan düzeltilebilir diyerek mantığa büründüremeyiz.

  Tekrar belirteyim, tepkim fazla kaçmış olabailir ancak kesinlikle kişiliğinize karşı bir saygısızlık etmem mümkün olamaz.

 • Emre Bartın
  Emre Bartın 19 Temmuz 2013, 15:14

  Samet bey, yorumlarımızı yaparken saygı, sevgi çerçevesinin dışına çıkmazsak konuyu daha iyi açıklığa kavuşturabiliriz. Düşünce özgürlüğünüzü kullanmanız doğaldır fakat dozunu kaçırmadan ve kişiliğime saygısızlık yapmadan yorumlarımızı yaparsak sevinirim. Bir suçlu arıyorsanız o suçlu ben değilim, Google’dır. Ben burada size şuanki Google’ın işleyişini aktarmaya çalıştım. Google ile herhangi bir ilişkim söz konusu değildir. Amacım sizi bilgilendirmektir. Lütfen duyarlı olalım. Konuyu saptırmayalım.

  Saçma veya değil, ama şuanda sistem böyle işliyor. Örneğin “WordPress” kelimesi şuanda tarihinin görülmemiş en yüksek rekabetini yaşıyor. Türkçe sayfalara 50. sıralarda ulaşabiliyorsunuz. Daha önce ilk 10 sonuç içerisinde çoğunluk olarak türkçe sonuçlar listeleniyordu. Şuanda durum değişti. “WordPress” kelimesi tamamen globalleşti ve zorlaştı. Ülkede ingilizce bilen sayısı az olabilir fakat Google bu işlemleri sadece Türkiye’de uygulamıyor. Diğer ülkelerdede durum aynı şekilde işliyor.

  Global aramalardan kurtulmanın çözümü:

  “Bob Marley” kelimesini Google.com.tr’dan arıyor ve sürekli yabancı sonuçlarla karşılaşıyorsanız yapmanız gereken: “Arama Araçları” seçeneğine tıklamanız ve “Herhangi Bir Dilde Yazılmış Sayfalar” seçeneği altından “Türkçe yazılmış sayfalar” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza sadece Türkçe sonuçlar çıkacaktır. Eğer bu kelimede hiç türkçe sayfa yok ise, o zaman Türkçe sonuçlar çıkmayacak ve “Dilinize ait sonuç bulunamadı” diye bir uyarı çıkacaktır. Bu şekilde yaptığınızda Google’ın globalleştiren aramasından kurtulacaksınız.

  Bu arada ben Google’ı kaliteli bulmadığımı defalarca söyledim. Sadece şuanki Google’ın işleyişini anlatmaya çalıştım. Son yapılan güncellemeler ile hedef serp kalitesini arttırmak. Bunun adımları atılıyor fakat bunlar bana göre geç kalınmış adımlardır.

  İlginiz için teşekkürler.
  Bana sosyal ağ profillerimdende ulaşabilirsiniz.

 • samet
  Samet 18 Temmuz 2013, 18:10

  Aramalarda yabancı içerik çıkmasının global kelimlerde olduğu ve bunu gayet normal olduğunu söylemek saçmalıktır. Kusura bakmayın biraz ağar oldu ama ülkede gerçek manada İngilizce bilen sayısı ne kadar haberiniz var mı?

  O zaman “Bob Marley” araması yapıyorum ben adamın hayatını merak ediyorum. Bana İnglizce sonuçları çıkardı diyelim. E belki ben bilmiyorum bu dili o zaman ne olacak.

  Google saçmalıyor ve siz de bu saçmalıkları kendi kafanızda bir mantığa oturtmaya çalışıyorsunuz.

 • Goncagül Aşveren
  Goncagül Aşveren 16 Temmuz 2013, 10:55

  Hocam çok doğru tesbitlerde bulunmuşsunuz.Her şeyin temeli özgün olmak.Çal çal nereye kadar:)

 • Sercan Şanal
  Sercan şanal 15 Temmuz 2013, 15:49

  Zaten çok uzun bir zaman önce bu günlerin geleceğini öngördüğüm için kendimi ona göre hazırlamıştım, artık bizim devrimiz başlıyor. Emeğine sağlık Emre, bu güne kadar okuduğum en iyi yazın olmuş.

 • Hamit Bilal
  Hamit Bilal 15 Temmuz 2013, 14:08

  Teşekkürler makale için Emrecim… SEO uzmanı olduğunu kanıtlamış oldun (:

 • Şennur Özteker
  şennur özteker 15 Temmuz 2013, 13:22

  Değerlendirmelerini< çok açıklayıcı olmuş. Onun için ayrı bir teşekkür ederim. Bir de Whitehat SEo Uzmanlarının değer kazanacağını söylemişsiniz. Bu konu hakkında internette bir içerik görmemiştim. Bu konu üzerine de yoğunlaşacağım. Teşekkür ederim.

Geçen Yıla Oranla Rekabet 2 Kat Arttı! (Analiz) için Cevap Yaz