Geçen Yıla Oranla Rekabet 2 Kat Arttı! (Analiz)

Sürekli değişkenlik gösteren SEO güncellemeleri ile SEO rekabeti geçen yıla oranla 2 kat artış gösterdi. Global kelimelerde Google.com.tr yani Türkiye merkezli yapılan aramalarda Global anahtar kelimelere yabancı sonuçlar fazla yansıtılmamaktaydı. Bu kural geçen yıl tamamen değişti. Bu yılda tam anlamıyla bu kural uygulanmaya başlandı.

Şimdi ne olacak?

Global bir kelimeyi arıyorsanız Türkiye merkezli bir aramada yapsanız artık yabancı sonuçlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Yani bu ne demek oluyor?

Bir örnekle açıklayalım: Long Tail kelimesini Türkiye merkezli arıyorsunuz karşınıza çıkan ilk 10 sonuç yabancı görünmektedir. 2. sayfada ilk 10 sonuca baktığımızda ise ekşi sözlük sayfasını görebiliyoruz. Gördüğünüz gibi şuanda uygulanan kural budur. Ama biz Türkiye merkezli, Türkiye lokasyonlu bir arama yapıyoruz. Neden yabancı sonuçlarla karşılaşıyoruz?

Cevabı: Çünkü kelime global bir kelime, yabancı bir kelimedir. Bunun sonucunda ilk 10 içerisinde listelenen web siteleri ise Page ve Domain Authority değerleri yüksek ve çok ziyaretçi alan gerçekten kaliteli siteler olabilmektedir.

Bu sebeplerle Google'ın düşündüğü şudur:  - Yabancı bir anahtar kelime Türkiye'den aransa bile aranan bu kelime yabancı olduğu için lokasyon farkı çok fazla olmamalı, Türkiye'den yabancı bir kelimeyi arayan insanın yabancı dil bilme olasığı yüksektir. Çünkü bu siteler yabancı bile olsa otoriter web siteleridir. Mantığıyla hareket ediyor. Tüm bunlara baktığınızda hem rekabet artış gösteriyor hemde Türkiye, Almanya, Rusya, Japonya, İtalya, Kore gibi ülke ayrımı yapmadan global anahtar kelimelerde sonuçları global olarak listeliyor.

Aramalarda Wikipedia Öncelikli

Son gerçekleşen güncellemeler ile Wikipedia her aramada daha fazla listelenmeye başladı. Bu düzeltmeyi SERP kalitesini arttırmak için atılmış çok ciddi bir adım olarak görüyorum. Umarım aynı tip düzeltmeler devam eder.

Güncel ve Özgün İçerik Önceliği:

Güncel ve özgün içerik son güncellemeler ile daha fazla önem kazanmıştır. Sitenizi güncel ve özgün içerik ile besleyin.

2013 Yılında Author Rank Önceliği:

Sanıyorum bu özelliğide artık aramalara yansıtmaya başladılar. Bu konuda denemeler yapılıyor gibi görünüyor.

2013 Yılında Hack-link:

Hack-link bağlantılara karşı önlemler geleceği konusunda söylentiler var. Bu konu hakkında şuanda yorum yapamıyorum. Ama büyük ihtimal bu sorununda çözüleceği söylentileri dolaşıyor. Şuanda hack-link bağlantılar halen SERP'e etki ediyor.

Yukarıdaki tüm faktörleri düşündüğünüzde ortaya inanılmaz bir rekabet ortamı çıkıyor. Bu ortamsa ise tutunmak, varolmak artık çok güçleşti.

Gelecek Yıllarda SEO Sektöründe Neler Olacak? Ne Gibi Değişimler Bizi Bekliyor?

SEO ( Arama Motorları Optimizasyonu ) kavramının gelecek yıllarda tamamen White kavramına kayacağına inanıyorum. SEO kavramının tamamen White'e kayması demek adil bir rekabet ortamında rekabet etmek demek. Böyle oluncada haliyle artık "Bu işi bilen yapacak, bilemeyen sektörden çekilmek zorunda kalacak." sözünü söyleyebilirim. Bu da demek oluyor ki, "SEO sektöründen büyük firmalar bile çekilmek zorunda kalabilir." Kısacası gelecek yıllar White üzerine uygulamalar yapan Onpage işlemlerini kusursuz yerine getiren insanların yılı olacak. Bu değişim bu yıl başladı ve devam edecektir diyede umuyorum. 

Türkiye'de Gelecek Yıllarda Nasıl Bir Değişim Meydana Gelecek?

Türkiye'de White üzerine çalışanların az olduğunu düşündüğümüzde inanılmaz bir SEO Uzmanı sıkıntısı yaşanacaktır. White çalışanlar fiyatlarını en yükseklere çekecektir. Haliyle White çalışanlara artık bir hazine, altın gözüyle bakılmaya başlanabilir. Bunuda gelecek yıllarda göreceğimizi düşünüyorum.

Dünya Bu Değişimden Nasıl Etkilenecek?

Dünya'da White çalışanların sayısı bir hayli fazla, bu değişim Dünya'yı çok fazla etkilemeyecektir. Ama yukarıda yazdığım gibi Türkiye bu değişimden ciddi etkilenecek ülkelerden bir tanesi olarak görünüyor. Özellikle Türkiye'deki E-Ticaret sitelerinin ciddi bir şekilde Whitehat SEO Uzmanı'na ihtiyacı olabilir.

Whitehat SEO Uzmanları Neden Değer Kazanacak?

Gelecek yıllarda Blackhat kavramınında azalarak bittiğini düşünürsek, Whitehat SEO Uzmanlarının değer kazanmasının sebebi şudur: Çünkü Whitehat SEO Uzmanları Google ve Diğer Arama Motorlarının kurallarını çok fazla ihlal etmeden SEO yönetimini en doğal gerçekleştiren kişilerdir. Özellikle yıllarca kendini White kavramı üzerine geliştiren kişiler bu değişimden en fazla kazanacak olan kişilerdir. Bana kalırsa Blackhat yönündeki insanlar kendilerini tamamen White kavramı üzerine yoğunlaştırmalıdır. Bu onlara gelecek yıllarda büyük avantajlar sağlayacaktır.

15 Temmuz 2013, 08:26
SEO Hocası