SEO Fiyat Hesaplama

Filtreden Çıkmanın Yolu – Güvenilirlik

Google daha çok yeni açılan siteleri yaptıkları aşırı veya hatalı SEO sonrasında filtreye alarak Google aramalarından adeta siler. Bu filtre sonrasında sitenin Google hitleri neredeyse sıfırlanır, öyle ki kendi domain aramasında bile ilk sayfada çıkmayabilir. Bir sitenin filtreye girmesinin en önemli nedeni Google'ın güvenini kaybetmesidir. Google artık o siteyi filtreye alarak, benim güvenimi kazanırsan filtreden çıkarsın demektedir. Günlük hayatımızda yaşadığımız pek çok olay buna örnektir. Bir kişi bize karşı pek çok hata yaptıysa sonunda güvenimiz azalır ve bir tepki koyarız, bu küskünlüğün geçmesi, tepkinin ortadan kalkması için güvenimizi kazanmasını isteriz. İşte filtreden çıkmanın anahtarı da budur.

Filtre için bir başka açıklamayı da şu şekilde yapabiliriz; Ziyaretçi ve kullanıcılarına faydalı olmaktan çok kendilerine faydalı olmaya çalışan siteler filtreye girerler. Bu siteler kullanıcılarını görmezden gelir, onların kalitesi, güvenliği, memnuniyeti için uğraşmazlar tek hedefleri Google'dır. İşte Google'ın dahiyane zekası bunu çok iyi kavrayabilmektedir.

Filtre veya diğer ismiyle Sandbox'tan çıkmak için farklı yöntemler vardır. Bu dersimizde filtreden çıkmanın yollarından bir tanesi olan Güvenilirlikten bahsedeceğiz. Güvenilirlik belli farklı aşamalardan oluşmaktadır. Aslında bu yöntem filtreden çıkmanın en sağlam ve en hızlı yoludur.

Google Gözünde Güvenilirlik Sağlama Çeşitleri

1. Aynı anahtar kelimede otoriter olan bir sitede link almak
Örneğin Autocad anahtar kelimesinde bir site filtreye girdi. Eğer bu site yorumlar aracılığıyla, link değişimiyle, forumda konu açarak veya herhangi farklı bir şekilde otoriter olan autocadhocasi.com dan link alabilirse, filtreden çok kısa sürede çıkar.

2. Güvenlik Sertifikalarına Sahip Olmak
Siteleri denetleme yetkisine sahip Google ve web dünyası nezdinde önem taşıyan sitelerden güvenlik veya onay sertifikası almak Google gözünde de sitenin güvenilir bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Sitelerin kullanıcı güvenliğini sağladığını doğrulaması bu web sertifikalarına örnektir. Aşağıdaki sitelerden onay almak ve bu sertifikaları sitede göstermek faydalıdır.

http://www.siteadvisor.com/sites/seohocasi.com
https://safeweb.norton.com/report/show?url=seohocasi.com&x=0&y=0
http://www.websecurityguard.com/results.aspx?qkw=www.seohocasi.com
http://www.mywot.com/en/scorecard/seohocasi.com
http://www.browserdefender.com/site/www.seohocasi.com/

Diğer bir güvenlik sertifikası da, SSL sertifikalarıdır. Bu sertifikalar da sitelerdeki trafiğin güvenliğini korumakta ve kullanıcıları teminat altına almaktadır. Bu sertifikaların grafiklerini ve isimlerini yayınlamak bile bir güven timsali olabilmektedir.

3. Web Sertifikalarına Sahip Olmak

Güvenlik sertifikaları gibi web sertifikaları da, kullanıcılar için bir kalite yönergesidir. Web sitelerine gereken özeni gösteren site sahipleri, tüm tarayıcı uyumsuzluklarını ortadan kaldırarak, kullanıcıları için en düzgün görüntüyü yakaladıklarını w3c sertifikaları ile onaylarlar. Creative Commons ile de içeriklerinin kalitesini onaylayan siteler diğer maddeler de yerine getirildiğinde artık Güvenilir Onayı almaya hak kazanmışlardır.

4. İndexsiz Url Sayısının Çokluğu

Diğer bir güven kriteri seohocasi.com olarak indexsiz url tabirini kullandığımız Google arama sorgusudur. Bu arama sorgusu "seohocasi.com -site:seohocasi.com" yapısını kullanır. Bu sorgulamanın mantığı şudur; Google da seohocasi.com sitesi haricinde kaç sitede seohocasi.com yazısı geçiyor. Biraz daha açarsak, kendi sitemiz dışındaki sitemizin url sayısıdır. Bu sitemizin başka sitelerde ne kadar tanıtıldığını gösterir. Bu sayı arttıkça, sitenin paylaşanı, tanıtanı çok o siteye güvenini çok anlamına gelir.

SEO Hocası
SEO Hocası
22 Temmuz 2010

Filtreden Çıkmanın Yolu – Güvenilirlik için Yorumlar

 • İhsan Vehbi Özar
  İhsan Vehbi özar 22 Aralık 2014, 00:12

  merhabalar hocam paylaşım güzel olmuş elinize sağlık bir çok sitemi sizin aracılığınızla izliyorum teşekkurler

 • gökmen kemer
  Gökmen Kemer 2 Kasım 2014, 15:48

  merhabalar hocam

  öncelikle paylaşımlar için sağolun

  sitemiz için bana yardımcı olurmusunuz

  neler yapmam lazım nasıl bir yol izlemem lazım, eksiklerimiz neler,

  tşk.ler

 • adil organizasyon
  Adil Organizasyon 24 Şubat 2014, 20:51

  gerçekten SEOhocasi siteniz çok kaliteli bir site 20 ad sitem var hepsini SEOhacasi baktiriyorum en çok iyi olan site. başarilarinizin devamini dilerim

 • Çağkan Hirik
  çağkan Hirik 2 Temmuz 2013, 14:16

  hocam websitenizden SEO analizi yapıyorum indexlenmiş url 100 mesela indexlenmemiş url 500 bu sitemin güvenilirliğinin yüksek olduğu anlamına geliyor değilmi?

 • Öktem Kavasoğlu
  öktem Kavasoğlu 26 Mayıs 2013, 18:24

  Hocam bu verdiginiz linklee kaydoldum yorum yazdim siteme gerekli kodlari ekledim ama hala SEO analizinde yesil degil nedeni nedir acaba?

 • Cihan Özgür
  Cihan özgür 4 Nisan 2013, 13:55

  Gerçekten de güvenilir olmak bu devirde çok önemli, paylaşımınız için teşekkürler.

 • Osman Sinan Taşcıoğlu
  Osman Sinan Taşcıoğlu 26 Şubat 2013, 15:56

  peki bu sertifikaları nasıl edinebiliriz. Toplamda kaç tane böyle sertifika vardır. Sitem için bu sertifikaların tamamını alsam ne kadar a mal olur

 • Zafer Engin Çonay
  Zafer Engin çonay 14 Kasım 2012, 20:25

  paylaşımlarınız ıçın teşekkürler, hocam mcafee ye nasıl eklenecegini anlatırsanız cok memnun olurum, denedim ama bi türlü beceremedim.

 • ercan
  Ercan 23 Haziran 2011, 11:59

  Ben bir şeyo sormak istiyorum umarım biri cevap verir;
  1. Aynı anahtar kelimede otoriter olan bir sitede link almak diyor
  şimdi zaten google kelime bazlı filtere girmenin temel sebebi o kelimden aşırı derecede backlik kasmak değilmidir 2. Spamdır siz diyorsunuzki o kelimeden filtreye giren siteye yine o kelimeden backlik ver bu konuda eminmisiniz kaan bey?Gerçekten kafam karıştı şuanda benim bir sitem kelime bazlı filtrede ve benim hatam yeni bir siteye aşırı dereceden backlik almaktı her gün her gün alıyordum gerçi hitide ona göre artıyordu Ben bütün o kelimeyle ilgili olan backlikleri sildim doğru ee bu yazıda tam tersi diyor allah allah ya 🙂

 • Halime Kazici
  Halime Kazici 12 Aralık 2010, 15:37

  hocam simdi sitelerim 3 aydır filitreden sildim yeniden kurdum bakalım kategorisinde kaliteli olan bir siteden link aldım cıkmasını bekliyorum ama söyle bir sey daha düşündüm
  1… iframe yapsam
  2… hergun 5 tane makale .
  3… kaliteli siteden link alsam
  4… facebook,feedburner,friendfeed,twiter,,yahoo,msn,google, vs bir cok sitelerde alk sayfalarımı yayınlasam ? sizce süreç nasıl olur .
  5… trwordpress,google blogger, blogcu, vs bir cok siteden tanıdım yazısı yassam sonuc ?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 12 Aralık 2010, 20:19

   @sesli dünya, çok faydalı olur ancak bir tek iframe önermiyorum. Diğerlerinin faydasını görürsünüz.

 • Gülten Karadağ
  Gülten Karadağ 7 Ekim 2010, 18:45

  Filtreden çıkabilmek için en faydalı gördüğüm yöntem link almak. Kategorisinde lider bir siteden link aldığımız zaman Google bu lider sitenin bize link vermesini şaşkınlıkla karşılar. Bu kadar büyük bir site nasıl olurda fitlreye soktuğum bir siteye link verir der ve sitenizi tekrar incelemeye alır. Eğer siz filtreye girme sebebinizi tespit edip o hataları kaldırdıysanız kısa zaman sonra siteniz eski haline dönecektir.

 • Yakup
  Yakup 25 Temmuz 2010, 03:06

  Çok güzel anlatmıssınız hocam, link almak ve w3 standartları dışındaki yöntemi hiç denememiştim. Kısa zamanda filtre alan site denk gelir ise deneyeceğim.

 • Denizhan Diri
  Denizhan Diri 24 Temmuz 2010, 02:16

  Çok güzel bir makale inşallah şu SEO kelimesinde hak ettiğin yere bir an önce gelirsin kolay gelsin hocam azimle çalışıyorsun ve sonunda istediğin yerde olacağından şüphem yok.

 • Burak
  Burak 22 Temmuz 2010, 22:45

  Teşekkürler hocam deneyimlerinizi paylaşmanız gerçekten çok güzel siteniz takibimde yeni yazılarınızı bekliyorum 🙂

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 22 Temmuz 2010, 22:55

   Güzel yorumunuz ve siteyi takibiniz için teşekkürler.

Filtreden Çıkmanın Yolu – Güvenilirlik için Cevap Yaz