SEO Fiyat Hesaplama

Etkin Tanıtım Yazısı Hazırlama

Tanıtım yazıları, bir ürün, hizmet ya da siteyi tanıtan ve içerisinden tanıttığı alana doğru linkler içeren bir SEO uygulaması olup son günlerde en popüler yöntemler arasında bulunmaktadır. Ancak tanıtım yazılarından en fazla verimi almak için dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunuyor. Bu konulara dikkat etmediğimizde tanıtım yazıları istediğimiz etkiyi verip sıralamalarda sitemizi yükseltmiyor.

Her şeyden önce tanıtım yazısının neden faydalı olduğunu anlamaya çalışalım. Google prensip olarak bir bilgisayar programı olduğunun farkında olduğundan bir siteyi sıralamalarda yükseltmek için diğer sitelerden gelen linkleri yani referansları kullanmaktadır. Yani ne kadar çok farklı insan sizin sitenizi önermişse Google gözünde siteniz o kadar değer kazanmaktadır. Google populist yaklaşır ve popüler olanı üst sıralara taşır.

Bununla birlikte Google Türkçe bilmektedir!  Hem de senden benden çok daha iyi bilmektedir. Bunun anlamı şudur. Anlamsız bir makaleden sizin sitenize verilecek bir link sadece sizin trustrankinizi düşürür ve bunun sonucunda Google sıralamalarınızı bile kaybedebilirsiniz. Google ne kadar iyi ve kaliteli makaleden size link gönderiliyorsa sitenizi o kadar önemsemektedir. Bu, her 3 köşe yazarından birinin gidip gördüğü bir restoranı köşesinde yazması gibi bir şeydir. Oraya giden binlerce insan oturup yazsa da bir tek köşe yazarının yazısı kadar etkisi olmayacaktır. Bu, kaliteli bir makalenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Google düzgün Türkçe bile yazamayan birinin 4-5 cümle ile önerdiği siteyi değil, Türkçe’ye tamamen hakim, anlatmak istediklerini en iyi şekilde anlatma becerisine sahip insanların önerilerini dikkate almaktadır. Google “Bu adam bu kadar iyi yazabiliyorsa ve bu siteyi tavsiye ediyorsa mutlaka bir bildiği vardır. Öyle ise yukarıda sıralanmalıdır.” demektedir.

Google tarafından bu kadar önemsenen makaleleri nasıl yazacağız? Asıl soru budur aslında. SEO’nun en önemli özelliği doğal gözükmesi gerekmesidir. Bizim de her şeyden önce doğal bir makale yazmamız gerekmektedir.

Bir blog sahibi bir ürünü nasıl tanıtır? Oturup önce ürün ile ilgili araştırmalar yapar, kaliteli bloggerlar ürünün fotoğrafını  çeker ve bloglarına koyarlar. Google işte böyle orijinal ve dopdolu tanıtım yazıları istemektedir. Doğal ve yeterli uzunlukta – ki 200 ile 500 kelime arası normal bir makale uzunluğudur – olan bir makalede her cümlenin, EVET HER CÜMLENİN özgün olması gerekir.

Makalenin mutlaka ve mutlaka bir fotoğraf içermesi ve bu fotoğrafın mümkün mertebe internetten bulunmaması çok büyük bir önem taşır. Demiştik ya, blogger oturur ürünün fotoğrafını çeker ve Google tarafından daha önce hiç rastlanmamış bir fotoğrafın sayfa üzerindeki kalite arttırıcı etkisini tahmin bile edemezsiniz.

Google, “Eğer Google olmasaydı bunu hakikaten sitene koyar mıydın?” diye sormaktadır. Eğer cevap hayırsa bunu sakın ama sakın makalenize koymayın. Hiçbir aklı başında insan makalesine H1 tagı atıp buna bir de link verme gibi bir saçmalığa kalkışmaz. Bu her şeyden önce ziyaretçiyi rahatsız eden bir konudur ve arama motoru diye bir kavram olmasaydı hiç kimse bu şekilde davranmazdı. Google işte tam da bunu istiyor: Kullanıcılara yönelik içerik üretin!

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta linklemelerdir. Tanıtım yazısı içerisinden asla ama asla aynı adrese hem de ana sayfa url’sine birden fazla link verilmemelidir. Google botu zaten aynı sayfa içersindeki birden fazla tekrarlanan url’yi sadece bir kez ziyaret etmektedir!

Eğer  ana sayfaya ille de 2 tane link vermek istiyorsak birini http://www.siteadi.com diğerini ise http://www.siteadi.com/index.php olarak vermeliyiz. Bununla birlikte aynı yazı içerisinde birden fazla siteye link vermemeliyiz. Bu Google’ın gözünde makaleyi yazan kişinin kafasının karışık olduğu izlenimi doğurmakla birlikte, yazıdan çıkış yapılan sitelere giden kaynağı da eşit sayıda böler. Bu nedenle bu uygulamadan katiyen kaçınılmalıdır. Aynı yazı içerisinde aynı sitenin ana sayfasına ve maksimum 3 de alt sayfasına link verilebilir. Daha fazla link vermek Google’ın yazı üzerindeki konsantrasyonunu düşürecektir. Uygulanması gereken bir diğer püf noktası ise “indexsiz url” kullanımıdır. İndexsiz url, sitenin adresinin doğrudan linklenmesidir. http://www.siteadi.com şeklinde herhangi bir kelime üzerinden verilmeyip, title bile içermeyen bir linktir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi indexsiz url makalesinden edinebilirsiniz.

Bu saydıklarımıza dikkat etmeniz halinde tanıtım yazılarınızdan alacağınız verim kat ve kat artacaktır.

SEO Hocası
SEO Hocası
18 Temmuz 2011

Etkin Tanıtım Yazısı Hazırlama için Yorumlar

 • Semina Ülgey
  Semina ülgey 28 Eylül 2014, 13:00

  Çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş tamda SEO hocasına yakışır bir şekilde bende bu aralar sitem için tanıtım yazısı yayınlatmaya başlayacağım ufak ufak ama düzenli bu yazınız bana bir nebzede olsa tanıtım yazısı hakkında fikir sahibi olmamı sağladı.

 • taner ava
  Taner Ava 24 Nisan 2013, 04:48

  adminim öncelikle tşk ediyorum bu yazıyı paylaştığınız için .
  şimdi bir blog veya siteye 1 den fazla tanıtım yazısı ve içinde link paylaşsak yani faklı yazı ama aynı link bunun zararı olurmu ve ya ne kadar sağlıklı

 • Remzi Suna
  Remzi Suna 30 Ekim 2012, 19:26

  Elinize sağlık detaylı bir yazı olmuş. Ancak ilk paragrafta anlam kaymaları var gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

 • Pırıltı Kavukçu
  Pırıltı Kavukçu 26 Nisan 2012, 18:02

  Güzel bir örnekle açıklamışsınız gerçekten çok faydalı bir bilgi olmuş teşekkürler.

 • sinan
  Sinan 21 Şubat 2012, 21:54

  ” Bununla birlikte aynı yazı içerisinde birden fazla siteye link vermemeliyiz. Bu Google’ın gözünde makaleyi yazan kişinin kafasının karışık olduğu izlenimi doğurmakla birlikte, yazıdan çıkış yapılan sitelere giden kaynağı da eşit sayıda böler. ” Hocam bu cümle ile verdiğiniz örnek arasında dağlar kadar fark var google sizede kafası karışık herhalde diyecek ona göre. Şimdi buyrun buradan yakın hangisi doğru

 • İslam Karakaplan
  İslam Karakaplan 3 Ocak 2012, 17:25

  hocam genelde özgün içerik kavramı ve makalelerden bahsediyorsunuz, yani biraz kendi sitenize ya da makale yazan sitelere yönelik çalışmalar gibi, peki alış-veriş siteleri ne ile ilgili makale ya da özgün içerik hazırlayacak, bir makalede özgün içerik kavramını alış-veriş siteleriyle ilişiklendirip bu tip sitelerde yapılması gerekenlerden bir yazı yazarsanız memnun oluruz. saygılar..

 • Selcen Avıandı
  Selcen Avıandı 3 Aralık 2011, 02:17

  Yol gösterici bilgileriniz ışığında sağladığınız destek için teşekkür ederim. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. teşekkürler.

 • Ogün Tabak
  Ogün Tabak 26 Kasım 2011, 04:56

  Yine güzel bir makale yazmışsınız, ellerinize sağlık. Yanlız bir sorum var kafama takılan. Tanıtım yazılarının önemi büyüktür fakat bildiğiniz gibi Linkwheel yapısınında önemi ve faydaları çoktur. Ve linkwheel de makaleden çıkan link sayısı 2 diye biliyorum. Birincisi anasiteye, ikincisi diğer paravan bloğa gidiyor. Bu uygulama sizin tabirinize göre yanlış sanırım ?

 • Suna Altundal
  Suna Altundal 25 Kasım 2011, 15:11

  hocam yine muhteşem bir yazı yazmıssınız. bizlere cok faydası olacak. Teşekkür ederim.

 • Mehmetcan Sürmeli
  Mehmetcan Sürmeli 14 Ekim 2011, 12:46

  Güzel bir örnekle açıklamışsınız gerçekten çok faydalı bir bilgi olmuş teşekkürler.

 • Emre Can Baki
  Emre Can Baki 15 Eylül 2011, 00:14

  örnek tanıtım yazınızda 5 link çıkışı var ve çıkışlar hep anasayfaya , konuyu yazan ile örnek text farklı kişiler tarafından sanırım.
  Ama yinede güzel bilgiler.
  başarılar.

 • ali
  Ali 12 Ağustos 2011, 01:06

  Verdiğiniz tanıtım yazısında yukarıda anlattığınız bazı yerlerle çelişmişsiniz .”Bununla birlikte aynı yazı içerisinde birden fazla siteye link vermemeliyiz.” yazmışsınız ancak örnek makalede 3-4 farklı domaine bağlantı verilmiş . Lütfen açıklarmısınız .

 • Tevfik Sökel
  Tevfik Sökel 31 Temmuz 2011, 01:50

  Yazı güzelde bizim millet yazı yazmayı bilmiyor ki. Tanıtım yazısı yazsın.

 • Melike Deniz Egeli
  Melike Deniz Egeli 26 Temmuz 2011, 13:38

  Ellerinize sağlık hocam çok güzel detaylar yamışsınız. Çok işime yaradı sağolun.
  sanırım bu bilgileri uzmanından SEO adlı kitapta görmedim (:

 • Esma Eda Batga
  Esma Eda Batga 24 Temmuz 2011, 10:43

  Örnek olarak verdiğiniz tanıtım yazısından 4 link çıkışı var, makalenizle örnek arasında büyük bir çelişki değil midir bu?

 • Serdar Kaan Tufan
  Serdar Kaan Tufan 22 Temmuz 2011, 10:46

  ben bunu bilmiyordum ve bazen 2-3 tane link veriyordum çok teşekkür ederim hocam

 • Ergün Orhan
  Ergün Orhan 18 Temmuz 2011, 18:57

  Aslında kısaca bir tanıtım yazısı haberlerde okuduğumuz haber yazılarından eksik kalmamalı, tanıtım yazılarınızı yukarıda ki makale de yazılanlar gibi ekleneceğine inansan 50 tanıtım yazısı sitemde herkese yer veririm.

 • Ahmet Ruken Çelikağı
  Ahmet Ruken çelikağı 18 Temmuz 2011, 16:54

  Mükemmel ve eşsiz bir anlatım ayrıca örneklendirmeler de çok yerinde olmuş. Teşekkürler..

 • Burak Üçüncü
  Burak üçüncü 18 Temmuz 2011, 16:46

  Edebiyatçının dilinden SEOyu öğrenmek ayrı bir zevk. Kaleminizin ne denli kaliteli ve özgün olduğunu daha önce duymuştum. Teşekkürler, başarılar.

 • Örsel Baran
  örsel Baran 18 Temmuz 2011, 16:35

  Gerçekten mükemmel olmuş Rahmi bey ellerinize sağlık 🙂 devamını bekliyoruz

 • Uluç Emre Tolunay
  Uluç Emre Tolunay 18 Temmuz 2011, 16:08

  Merhaba üstadım SEO bu kadar acık detaylı ve şeffaf ifade edilebilir. Teşekkürler

 • Kaan Gülten
  Kaan Gülten 18 Temmuz 2011, 15:30

  Rahmi aramızda senin gibi güçlü bir kalemi görmek benim adıma gerçekten büyük mutluluk. Bu ilk yazın olmasına rağmen oldukça önemli bir konuyu tüm detayıyla anlatmışsın. Yeni yazılarını merakla bekliyoruz.

Etkin Tanıtım Yazısı Hazırlama için Cevap Yaz