Yapılandırılmış Veri Nedir?

Son zamanlarda arama sonuçlar sayfasında oldukça fazla karşılaştığımız, önemi her geçen gün artan bir kavram olan yapılandırılmış veri (Structured Data), arama motoru botlarının anlayabileceği şekilde yazılan ve belirli bir biçime sahip kod parçacığıdır. Diğer adıyla Schema ile verilerinizi ilgili veri türü ile tanımlayabilir ve en anlamlı şekilde arama motoru botlarına tanıtabilirsiniz.

Bir de örnek verirsek iyice pekişecektir.

Firmanızın iletişim sayfasında görüntülenmesi için şirketin iletişim bilgilerini arama motoru botlarına açıklayan bir yapılandırılmış veri kod parçacığı aşağıdaki gibidir. Bu kod parçacığını kendi firma bilgilerinizle güncelleyerek JSON-LD formatında sayfanızın head kısmına eklemelisiniz.

 

<script type="application/ld+json">
{
  "@context": "https://schema.org",
  "@type": "Organization",
  "url": "http://www.firmaismi.com",
  "name": "Firma İsmi.",
  "contactPoint": {
    "@type": "ContactPoint",
    "telephone": "+90-5xx-5xx-1x-1x",
    "contactType": "Customer service"
  }
}
</script>

Ayrıca bir çok Schema kod parçacığına kendi sitesinden kolaylıkla erişebilirsiniz. Yapısal veri işaretlemenizi siteniz veya kod parçacığı bazında kontrol edebilirsiniz.

Yapılandırılmış veri dediğimizde aklınıza Schema ve JSON-LD kavramları gelmelidir. Schema, yapılandırılmış veri için kullanılan kod parçacıklarının yer aldığı, Google, Yahoo, Yandex ve Bing gibi arama motorları tarafından geliştirilen yapılandırılmış veri projesidir. Burada şema işaretlemelerin de kullanılan birçok örnek yer almaktadır.

Şema İşaretleme Nerelerde Kullanılır?

  • Ürünler
  • Kişiler
  • Tarifler
  • Yorumlar ve Değerlendirmeler
  • Videolar
  • İşletmeler
  • Etkinlikler

 

Yukarıda belirtilen alanların dışında da birçok yerde kullanılan Schema verileri, JSON-LD formatında arama motoru botlarına sunulur. Bunun sebebi Google’ın bu işaretlemeyi tavsiye etmesi ve arama motoru botlarının kolaylıkla anlamlandırabilmesi hedeflenmektedir.