Eski Nesil SEO ve Yeni Nesil SEO Farkı

Arama motoru algoritmaları yılda birkaç kez köklü değişiklikler yaşamaktadır. Algoritmalar değiştikçe SEO çalışmalarının yapısı da değişiklik göstermelidir. En basit olarak, örnek bir değişim daha doğal bir SEO olması için, anahtar kelimeye uygun site içi sayfa seçimi olmalıdır.

Son güncelleme öncesinde, arabasitesi.com gibi bir adrese içerisinde motosiklet kelimesi geçmese de motosiklet kelimesi üzerinden linkleme yaparak çıkarabilirdiniz. Ancak artık bu tamamen yapay bir çalışma olarak görülüyor ve fayda sağlamaktan çok zarar veriyor. Yeni güncellemelere göre, bir siteyi 5 anahtar kelimede çıkaracaksanız, hepsini anasayfaya link vererek çalışamazsınız. Artık her kelimeyi en alakalı olduğu sayfayla ilişkilendirmeniz, eğer yoksa o kelimeye uygun sayfa açarak çalışmayı yapmanız gerekmektedir.

Örneğin, motosiklet kelimesine çalışma yapılacaksa, arabasitesi.com/motosiklet/ gibi bir sayfa açarak bu sayfaya bu kelime üzerinden çalışmak ciddi verim sağlayacaktır. Artık çok net görebileceksiniz ki, birçok kelimede siteler alt sayfalarıyla bile ilk sayfalara gelebilmektedir. Bunun en temel sebebi, o alt sayfanın anahtar kelimeyle doğru ilişkilendirilmiş olmasıdır.

seohocasi.com olarak linklerin anahtar kelimelerle ne kadar ilişkili olduğunu görmek için link uyum kontrolü aracını oluşturduk. Bu sayede en iyi verimi elde etmek için en gerekli kriterlerin ne derece doğru olduğunu daha kolay kontrol edebiliyoruz.

https://www.seohocasi.com/seo-analiz/

Adresinden ulaşabileceğiniz bu araç ile her sayfanızı o sayfaya ait kelime üzerinden sorgulayarak kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki görsele göre, anahtar kelimenin çalışma yapılan sayfanın URL, title, h1 etiketi, sayfa içi metin, resim alt etiketinde geçmesi ve toplam metine oranının %3-5 arası olması verimi en üst düzeye çıkarmaktadır.

 

17 Mayıs 2013, 10:37
SEO Hocası