Eski Nesil SEO ve Yeni Nesil SEO Farkı

Arama motoru algoritmaları yılda birkaç kez köklü değişiklikler yaşamaktadır. Algoritmalar değiştikçe SEO çalışmalarının yapısı da değişiklik göstermelidir. En basit olarak, örnek bir değişim daha doğal bir SEO olması için, anahtar kelimeye uygun site içi sayfa seçimi olmalıdır.

Son güncelleme öncesinde, arabasitesi.com gibi bir adrese içerisinde motosiklet kelimesi geçmese de motosiklet kelimesi üzerinden linkleme yaparak çıkarabilirdiniz. Ancak artık bu tamamen yapay bir çalışma olarak görülüyor ve fayda sağlamaktan çok zarar veriyor. Yeni güncellemelere göre, bir siteyi 5 anahtar kelimede çıkaracaksanız, hepsini anasayfaya link vererek çalışamazsınız. Artık her kelimeyi en alakalı olduğu sayfayla ilişkilendirmeniz, eğer yoksa o kelimeye uygun sayfa açarak çalışmayı yapmanız gerekmektedir.

Örneğin, motosiklet kelimesine çalışma yapılacaksa, arabasitesi.com/motosiklet/ gibi bir sayfa açarak bu sayfaya bu kelime üzerinden çalışmak ciddi verim sağlayacaktır. Artık çok net görebileceksiniz ki, birçok kelimede siteler alt sayfalarıyla bile ilk sayfalara gelebilmektedir. Bunun en temel sebebi, o alt sayfanın anahtar kelimeyle doğru ilişkilendirilmiş olmasıdır.

seohocasi.com olarak linklerin anahtar kelimelerle ne kadar ilişkili olduğunu görmek için link uyum kontrolü aracını oluşturduk. Bu sayede en iyi verimi elde etmek için en gerekli kriterlerin ne derece doğru olduğunu daha kolay kontrol edebiliyoruz.

https://www.seohocasi.com/link-uyum-kontrolu/

Adresinden ulaşabileceğiniz bu araç ile her sayfanızı o sayfaya ait kelime üzerinden sorgulayarak kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki görsele göre, anahtar kelimenin çalışma yapılan sayfanın url, title, h1 etiketi, sayfa içi metin, resim alt etiketinde geçmesi ve toplam metine oranının %3-5 arası olması verimi en üst düzeye çıkarmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde SEO nasıl yapılır, SEO Nedir ? SEO Nasıl Yapılır ? ve SEO nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKET:

Eski Nesil SEO ve Yeni Nesil SEO Farkı için yorum yapabilirsiniz. (7)

 • Serkan

  Ali kardeş, wordpress sitene eklemen gereken ilk eklenti All in SEO, ikincisi ise Google XML Sitemaps olsun. Çok yararı olur SEO bakımından… Senin yerine her şeyi yapıyor bu eklentiler.

 • Emre

  Web sitemize hit nasıl çekebiliriz. Nasıl doğal yoldan trafik sağlıyabiliriz. Yardımcı olurmusunuz?

 • Onur

  Hepimiz biliyoruz ki arama motorları bizim alışkanlıklarımızı vesaireyi takip ediyor. Ben inanıyorum ki Web 3.0’ın gelmesiyle beraber artık arama sonuçları da insanların alışkanlıklarına göre gösterilmeye başlanacak ve bildiğimiz bütün SEO bilgileri de alt üst olacak.

 • Gülten Birgili

  Hocam gercekten çok güzel bir anlatım yapmışsınız.Yazını büyük bir heyecanla okudum ve SEO hakkında daha fazla bilgim oldu.Paylaşım için teşekkürler.

 • Tarcan İbrahim

  Algoritmalar değiştikçe SEO çalışmalarıda değişiklik göstermesi biraz bizleri zor duruma sokuyor ve şartlar da zorlaşıyor. Ard, arda gelen güncellemeler de çabası :/

 • Ozan Uğurlu

  Öncelikle hayırlı olsun hocam;

  Penguen 2.0 güncellemesi hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Ayrıca blogger sitelerim anında index alırken artık günler sürüyor indexlenmesi bunun sizce nedeni nedir?

  Bir de blogger sitemin konuları rss yardımı ile çalınıyor. Bende rss’yi kapattım bunun siteme etkisi ne olur?

 • Ali Gültekin

  Merhaba bana bir kaç konuda yardımcı olurmusunuz. Şimdi benim wordpress ile kurduğum sitem index alma konusunda çok zayıf kalıyor. indexlenme süresi 1 günü geçiyor. Sitemde bir kaçtane eklenti var. Herhangi bir SEO eklentisi kullanmıyorum. Site 3-4 aylık bunda ne gibi işlenler yapabilirim.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE