SEO Fiyat Hesaplama

Eski Nesil SEO ve Yeni Nesil SEO Farkı

Arama motoru algoritmaları yılda birkaç kez köklü değişiklikler yaşamaktadır. Algoritmalar değiştikçe SEO çalışmalarının yapısı da değişiklik göstermelidir. En basit olarak, örnek bir değişim daha doğal bir SEO olması için, anahtar kelimeye uygun site içi sayfa seçimi olmalıdır.

Son güncelleme öncesinde, arabasitesi.com gibi bir adrese içerisinde motosiklet kelimesi geçmese de motosiklet kelimesi üzerinden linkleme yaparak çıkarabilirdiniz. Ancak artık bu tamamen yapay bir çalışma olarak görülüyor ve fayda sağlamaktan çok zarar veriyor. Yeni güncellemelere göre, bir siteyi 5 anahtar kelimede çıkaracaksanız, hepsini anasayfaya link vererek çalışamazsınız. Artık her kelimeyi en alakalı olduğu sayfayla ilişkilendirmeniz, eğer yoksa o kelimeye uygun sayfa açarak çalışmayı yapmanız gerekmektedir.

Örneğin, motosiklet kelimesine çalışma yapılacaksa, arabasitesi.com/motosiklet/ gibi bir sayfa açarak bu sayfaya bu kelime üzerinden çalışmak ciddi verim sağlayacaktır. Artık çok net görebileceksiniz ki, birçok kelimede siteler alt sayfalarıyla bile ilk sayfalara gelebilmektedir. Bunun en temel sebebi, o alt sayfanın anahtar kelimeyle doğru ilişkilendirilmiş olmasıdır.

seohocasi.com olarak linklerin anahtar kelimelerle ne kadar ilişkili olduğunu görmek için link uyum kontrolü aracını oluşturduk. Bu sayede en iyi verimi elde etmek için en gerekli kriterlerin ne derece doğru olduğunu daha kolay kontrol edebiliyoruz.

https://www.seohocasi.com/link-uyum-kontrolu/

Adresinden ulaşabileceğiniz bu araç ile her sayfanızı o sayfaya ait kelime üzerinden sorgulayarak kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki görsele göre, anahtar kelimenin çalışma yapılan sayfanın url, title, h1 etiketi, sayfa içi metin, resim alt etiketinde geçmesi ve toplam metine oranının %3-5 arası olması verimi en üst düzeye çıkarmaktadır.

 

SEO Hocası
SEO Hocası
17 Mayıs 2013

Eski Nesil SEO ve Yeni Nesil SEO Farkı için Yorumlar

 • Serkan
  Serkan 10 Temmuz 2014, 11:32

  Ali kardeş, wordpress sitene eklemen gereken ilk eklenti All in SEO, ikincisi ise Google XML Sitemaps olsun. Çok yararı olur SEO bakımından… Senin yerine her şeyi yapıyor bu eklentiler.

 • Emre
  Emre 2 Nisan 2014, 17:30

  Web sitemize hit nasıl çekebiliriz. Nasıl doğal yoldan trafik sağlıyabiliriz. Yardımcı olurmusunuz?

 • Onur
  Onur 14 Haziran 2013, 13:18

  Hepimiz biliyoruz ki arama motorları bizim alışkanlıklarımızı vesaireyi takip ediyor. Ben inanıyorum ki Web 3.0’ın gelmesiyle beraber artık arama sonuçları da insanların alışkanlıklarına göre gösterilmeye başlanacak ve bildiğimiz bütün SEO bilgileri de alt üst olacak.

 • Gülten Birgili
  Gülten Birgili 11 Haziran 2013, 10:21

  Hocam gercekten çok güzel bir anlatım yapmışsınız.Yazını büyük bir heyecanla okudum ve SEO hakkında daha fazla bilgim oldu.Paylaşım için teşekkürler.

 • Tarcan İbrahim
  Tarcan Ibrahim 3 Haziran 2013, 16:40

  Algoritmalar değiştikçe SEO çalışmalarıda değişiklik göstermesi biraz bizleri zor duruma sokuyor ve şartlar da zorlaşıyor. Ard, arda gelen güncellemeler de çabası :/

 • Ozan Uğurlu
  Ozan Uğurlu 18 Mayıs 2013, 12:39

  Öncelikle hayırlı olsun hocam;

  Penguen 2.0 güncellemesi hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Ayrıca blogger sitelerim anında index alırken artık günler sürüyor indexlenmesi bunun sizce nedeni nedir?

  Bir de blogger sitemin konuları rss yardımı ile çalınıyor. Bende rss’yi kapattım bunun siteme etkisi ne olur?

 • Ali Gültekin
  Ali Gültekin 18 Mayıs 2013, 12:02

  Merhaba bana bir kaç konuda yardımcı olurmusunuz. Şimdi benim wordpress ile kurduğum sitem index alma konusunda çok zayıf kalıyor. indexlenme süresi 1 günü geçiyor. Sitemde bir kaçtane eklenti var. Herhangi bir SEO eklentisi kullanmıyorum. Site 3-4 aylık bunda ne gibi işlenler yapabilirim.

Eski Nesil SEO ve Yeni Nesil SEO Farkı için Cevap Yaz