En Gelişmiş Google Search Console

İlk kurulduğu günden beri SEOhocasi.com, özgün kaliteli içeriği, hizmetleri Türk internet kullanıcılarına sunmayı kendisine şiar edinmiştir. Sektörün ihtiyaçlarını belirleyip, bu ihtiyaçlara cevap veren innovasyonlar geliştirmiştir. Evet, yeni bir hizmetin, uygulamanın, icadın en büyük özelliği bu olmalıdır. İhtiyaçlara göre hazırlanmış, bu ihtiyaçlara cevap veren bir uygulama olmalıdır.

En Özgün, en kullanışlı Google Search Console

Bu düşünce ile yayın hayatına, çok hummalı bir çalışmanın ardından girmişti. Yayınlandığı günden bu yana milyonlarca defa kullanılan hizmeti bu yazımızda sizlere detaylı olarak tanıtmak istedik. Sizlerin de özellikle webmasterların SEO uygulamalarında kullanabileceği, bir sitenin değerini gösteren, referans uygulama olarak da kullanabilinecek SEO aracı hakkında görüş ve önerilerinizi bu inceleme yazısı altında, ya da SEOaraci.com üzerinden bildirebilirsiniz. Ekibimiz, her zaman sizlere en iyiyi sunabilmek, ihtiyaçlarınıza cevap verebilmek adına gerekli güncelleme ve geliştirmeleri yapıyor ve yapmaya devam edecektir.

SEOaraci.com sayfasını ziyaret ettiğinizde, bu başarılı SEO aracı harika sade mavi ağırlıklı tasarımı ile karşılaşacaksınız. Çok hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışan bu sistem çok kısa zamanda alanında lider olabilmesini sağlamıştır. Temiz tasarımı ve kodu ile SEOaraci.com Website Detay bölümü ile açılmaktadır. Bunun yanında, Whois Sorgulama, Bookmarklet ve İletişim bölümleri bulunmaktadır.

Website Detay

Bu anlayışla hizmet veren SEOaraci.com’dan daha iyi bir şekilde istifade edebilmeniz için dilerseniz hep beraber bir kez daha detaylı inceleyelim.

Sitenizi sorgulayın

Ziyaret etiğinizde karşınıza gelen Sitenizi Sorgulayın bölümü sizlere, sorguladığınız website hakkında çok detaylı bilgiler verecektir. Sorgulanacak sitenin adresini yazdıktan sonra Git bağlantısına tıkladığınızda siteniz analiz edilmeye başlanacaktır. Analiz sonucunda sorgunuz ile alakalı:

 • Google pozisyonu
 • Sayfa hızı skoru
 • Ping süresi
 • Sayfa boyutu
 • Sitedeki link sayısı
 • Google trustrank
 • Google pagerank
 • Alexa rank
 • Alexa ülke sıralaması
 • Alanadı yaşı
 • Google backlink
 • Alexa backlink
 • Google indexli sayfa
 • Bing indexli sayfa
 • Site değeri
 • W3C validator
 • İnternet geçmişi
 • Son indexlenme tarihi

şeklinde bilgiler gelecektir.

Sizin için SEOaraci.com üzerinde SEOhocasi.com örnek analizini inceleyeceğim.

1. Google pozisyonu

Sitenizi sorguladığınızda ilk olarak çok faydalı bir araç ile karşılaşacaksınız. Sitenizin Google arama sayfasındaki, otomatik olarak algıladığı anahtar kelimenizdeki sıralamanızı gösteren bu uygulama sitenizin rekabet düzeyini ve bir Google botuna hangi anahtar kelime ile göründüğünü araştırabilmenize yarar. Sitenizin sıralamasına tıkladığınızda Google üzerinde bu anahtar kelimenin arama sayfasına yönlendirilirsiniz.

2. Sayfa hızı skoru

Sayfa hızı skoru Google Search Console sizlere Google tarafından sunulan PageSpeed uygulamasının analizini gösterecektir. Geliştiricilere özel olarak sunulan bu hizmet, sayfanızı analiz ederek, yanlışlarınızı ve yapmanız gerekenleri sizlere bildirir.

SEOhocasi.com için bağlantıya tıkladığınızda bu değerin 97 olduğunu görürsünüz. Siz de bu şekilde sitenizi sorgulayabilir ve gerekli uyarlamaları yaparak sitenizin Google ve kullanıcı dostu, daha hızlı ve kusursuz bir site olması için çalışabilirsiniz.

3. Ping süresi

Ping süresi, sunucuya gönderilen küçük isteklere, sunucunuzun cevap verme süresini ölçmek ile elde edilir. Bu bizlere sunucuların sağlıklı çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi verir. Ne kadar düşük ping süresine sahipse sunucularınız, bu SEO açısından o kadar daha iyidir.

4. Sayfa boyutu

Sayfa boyutu, webmasterların dikkat etmesi gereken bir değerdir. Ne kadar az olursa, o kadar SEO açısından daha yararlıdır. Hem kullanıcılar, hem arama motorları, küçük ve hızlı sayfaları, sunucuları severler. Bu yüzden, sayfa boyutunuzu küçültmenizi sağlayacak uygulamalar yapmalısınız.

5. Sitedeki link sayısı

Bir sayfa üzerinde bulunan link sayısı, SEO açısından önemlidir. Bu değerin yaklaşık olarak 100 civarında olmasında fayda vardır. Sayfa link organizasyonunuzu bu sayıyı inceledikten sonra düzenleyebilirsiniz.

6. Google trustrank

Trustrank değeri, Stanford Üniversitesi ve Yahoo! araştırmacılarının birlikte geliştirdikleri, yarı otomatik olarak faydalı ve dürüst sayfaları spam sayfalardan ayırmaya yarayan bir değerdir. Zamanla manipüleye açık olan PageRank değeri önemini yitirmiştir ve sayfaların güvenilirliklerini ve değerlerini ölçecek başka bir değere ihtiyaç doğmuştur. Trustrank değeriniz ne kadar yüksekse o kadar arama sayfalarındaki sıralamanız iyi olacaktır.

7. Google PageRank

PageRank değeri, sitelerin aldıkları linkler ile birlikte yükselen, o sayfaların aldığı linklerin toplamından oluşan bir değerdir. Şu an için SEO açısından çok bir önemi kalmasa da PageRank değeri yine de backlinklerin kalitesini ölçmede kullanılmaktadır.

8. Alexa rank

Alexa, Dünya’nın web sitesi analiz ve sıralamasında lider firmadır. Bu sıralama, analiz, çok farklı şekillerde yapılır ve milyonlarca websitenin analizleri yapılır. Bir sitenin kalitesini anlamada en sık başvurulan değerlerden birisi olan Alexa sıralaması, ziyaretçilerin sitenizde kalış zamanı, trafik ve benzeri değerlere göre belirlenir. Alexa Global Rank, sayfanızın dünyadaki Alexa sıralamasını gösteren değerdir. Bu rakama tıkladığınızda, sayfanızın Alexa analizini rahatlıkla görebilirsiniz.

9. Alexa ülke sıralaması

Sayfanızın Türkiye sıralamasındaki yerini gösteren bu değer, lokal yayın yapan Türkçe siteler için yine önemli bir ölçüm ve değerlendirme aracıdır.

10. Alanadı yaşı

Alan adınızın eski olması size SEO açısından yarar sağlar. Avam tabiri ile sitenizin daha dünkü çocuk muamelesi görmemesini sağlar. SEOhocasi.com’un yaşının 2 Yıl 54 gün olduğunu görebilirsiniz. Bu bağlantıya tıkladığınızda, alan adı için gerçekleşen Whois sorgulamasını görebilirsiniz.

11. Google backlink

Google üzerinde link:SEOhocasi.com aramasını yapan bu uygulama sayesinde, Google üzerinde sizin sitenize verilen linklerin sıralamasını görebilirsiniz. Kaliteli, trustrank değeri yüksek linkler her zaman SEO açısından faydalıdır. Bu aramayı inceleyip, sitenize verilen kalitesiz linkleri araştırabilirsiniz. Bu uygulamayı, siteniz için yapılan anti-SEO çalışmalarını tespit etmede kullanabilirsiniz.

12. Alexa backlink

Bu sorgu, Alexa üzerinde sizin sitenize verilen bağlantıların sayısını göstermektedir. Sitenize gönderilen bağlantıları gösteren bu rakama tıkladığınızda sitenizin Alexa sorgu sayfasına yönlendirilirsiniz. Reputation: 3,910 Sites Linking In değerini gösteren bu ölçüm SEO açısından önemlidir.

13. Google indexli sayfa

Google tarafından indexlenen sayfa sayısını gösteren bu değer, site:SEOhocasi.com sorgusunu kullanır. Google üzerindeki indexlenen sayfalarınızı, sayfa sayınızı bu sayede görebilirsiniz. Sonuç üzerindeki bağlantıya tıkladığınızda arama sayfasına yönlendirilirsiniz.

14. Bing indexli sayfa

Sitenizin Bing tarafından indexlenen sayfa sayısını gösteren değerdir. Bağlantı sizi Microsoft arama uygulaması Bing tarafından indexlenen sayfalarınızın sonucunu görebileceğiniz sorguya götürür.

15. Site değeri

Hepimiz websiteler ile tamamen duygusal nedenler ile uğraşsak da sitelerin değeri önemlidir. Hocam bu sitenin ederi ne kadar şeklinde olaya yaklaşmaktansa, burada sizlere sunulan günlük sayfa gösterimi, günlük reklam geliri ve backlinkleriniz gibi değerler ile oluşturulan site değerinizi kullanabilirsiniz. SEOhocasi.com için yaklaşık $80,000 gösteriyor. Biraz cimri ölçüm yapmış diyelim ki nazar değmesin.

16. W3C validator

W3C sitelerin website kalite standartlarına göre yazılıp yazılmadığını kontrol eden bir uygulamadır. Burada sayfalarınızı bu standartlara uygun olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Bu kalite standartlarını kullanmanız ve uygulamanız, PageSpeed uygulaması ile birleştiğinde sayfa ve kod kalitenizi çok arttırmanıza yarayacaktır.

17. İnternet geçmişi

Web archive sitesinde yapılan bu sorgulama, sizlere web sayfasının eski sürümlerini, indexlenen eski hallerini gösterecektir. Maziye dönüp, duygusal anlar yaşamak veya rakiplerinizin zaman içerisinde neler yaptıklarını, nasıl bu hale geldiklerini anlamak için kullanabilirsiniz.

18. Son indexlenme tarihi

İndexlenen son sayfa zamanınızı gösterir. Başlı başına yeterli olmasa da, bu değerin güncel olması, doğru yolda olduğunuzu gösteren değişkenlerden birisidir.

Sonuçları Göster

SEOaraci.com üzerinde herhangi bir sorgu yaptığınızda, sonuçları göster bağlantısı, size analiz sonuçlarını yazı formatında verir. Analize online olarak erişebileceğiniz bağlantı ile birlikte, forum kodu ve resim olarak kaydedebilme seçenekleri sunulmaktadır. Bu sayede SEO Aracı üzerinde yaptığınız tüm analizleri paylaşmak çok kolay.

Whois Sorgulama

Whois sorgulama, bir alan adı ile alakalı yapılacak en temel sorgulamalardandır. Bu sayede, bir alan adının ne zaman, kimin adına kaydedildiğini görebilir, hangi DNS sunucuları kullandığını inceleyebilirsiniz. Alan adı alım satımı yapanların çok işine yarayacak bu uygulama sayesinde bir alan adı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak çok kolay.

Bookmarklet

SEO Aracı tarafından sağlanan bu özellik, internet üzerinde gezinirken o site hakkında analiz yapabilmeyi çok kolaylaştıracak. Bookmarklet bağlantısını sık kullanılanlarınıza (yer imleri, bookmarks) sürükleyip kaydedebilirsiniz. Herhangi bir adresi, rakip site ya da kendi siteniz olabilir, incelerken o sayfa üzerinde Bookmarklet kaydınıza tıklamanız, analizinizi kolayca gerçekleştirecektir.

Webtures girişimi olan SEO Aracı sizlere tek bir uygulama ile çok fazla analiz yapabilmenizi sağlıyor. Birden fazla kaynak ve uygulama kullanmak yerine, hakkı verilerek araştırılan ve geliştirilen bu uygulama sayesinde bir site hakkında genel bir resmi, çok detaylı bir araştırmayı görebileceksiniz. Bu da size SEO uygulamalarınızda takip edeceğiniz bir plan ve program olarak geri dönecektir.

Ben SEO Aracını sürekli Bookmarklet aracılığı ile kullanıyorum ve bir siteyi analiz etmek istediğimde ihtiyacım olan tüm bilgiyi özet halinde, tek bir pakette sunuyor. Siz de SEO aracı’nı kullanabilir, bu güzel sözleri, bu güzel siteyi, bu Türk geliştiriciler tarafından yazılan uygulamayı yayabilirsiniz.

4 Şubat 2012, 11:05
SEO Hocası