E-Ticaret Sitelerinde Ürün Sayfalama Sistemi

[toc]

Bugün ki makalemizde e-ticaret sitelerinin çok fazla karşılaştığı ürün sayfalama sistemi nasıl olmalıdır sorusunu ele alacağız. E-ticaret hizmeti veren firmaların büyük bir bölümü hazır e-ticaret paketleri kullanmaktadır. Ancak bunun yanı sıra özel alt yapıya sahip yazılımlarda ürün sayfalama sisteminde hatalar yapmaktadırlar. Yapılan hataları kategorilere ayırarak açıklamaya çalışacağım.

E Ticarette Canonical Etiketi Kullanımı

E Ticarette Canonical Etiketi Kullanımı

Canonical etiketinin amacı nedir öncelikle onu açıklayalım. Arama motorları tarafından aynı içeriğin iki farklı link yapısı ile ulaşılması sonucunda örümceklerin hangi linki baz alacağını rel canonical etiketi ile belirtmemizi sağlar. Birçok web sitesi ısrarla canonical etiketlerine sitelerinde yer vermiyor ancak bu etiket en önemli SEO kriterlerinden bir tanesidir.

Örneğin bir web sitesi, kitap kategorisinde belirli bir boyuta ulaştığında, birkaç sayfaya bölmeniz gerekebilir; bu işlem blog sitesi veya bir e-ticaret ürün kategorisi için de geçerli olabilir. Sayfalandırılmış içerikler, aranan bilginin daha hızlı bulunmasını sağlayarak kullanıcı deneyimini geliştirir ve ziyaretçilerin hedefe ulaşmasına kolaylık sağlar. Sayfalandırma sisteminin diğer bir katkısı ise sayfa yükleme boyutunu düşürerek tarayıcılarda sayfanın hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz. Sayfalandırma işlemleri gerçekleştirirken yapılan hataların başında canonical etiketleri yer almaktadır. Örneğin sayfa – 2 geçiş yaptığınızda birçok e-ticaret sitesinde canonical etiketi sabit kalmaktadır. Burada yapılması gereken her sayfaya özel canonical etiketi oluşturmak. Sayfa – 2’ye geçiş olduğunda canonical etiketiniz <link rel="canonical" href="https://www.siteadi.com/kategori?Sayfa2" /> şeklinde url yapısına göre değişiklik göstermesi gerekir.

Diğer yapılan bir hata ise sonraki ve önceki sayfalar için canonical etiketlerine yer verilmemesidir. Sayfalama sistemi olan kategorilerde <link rel = "prev"> ve <link rel = "next"> etiketlerini kullanmanız gerekir. 1. Sayfada bu yöntemi uygulamak için <link rel=”next” href= “/category/subcategory?page2”>

Diğer bir işlem ise; sayfa 2 için rel = "prev" ve rel = "next" etiketlerini ekleyin:

<link rel=”prev” href=“/category/subcategory?page1”>

<link rel=”next” href=”/category/subcategory?page3”>

 

Bunu işlemleri <link rel = "prev" ...> özelliğini içerecek olan son sayfaya gelene kadar tekrarlayın.

E Ticarette Title Yapısı

Sayfalama sisteminde en çok yapılan diğer hatalardan biri ise kopya title etiketidir. Birçok e-ticaret sitesinde sayfa – 2 geçiş yapıldığında title etiketi sabit kalmaktadır. Bu durumda search console ve diğer SEO araçlarında karşınıza kopya title etiketi hatası olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu hatayı ufak bir ekleme ile çözebilirsiniz Sayfa – 2 geçiş yapıldığında title otomatik olarak Kitap Kategorisi – Sayfa 2 şeklinde bir ek getirerek kopya title etiket sorununu çözebilirsiniz. Yapılacak bu düzenleme ile e-ticaret sitelerinin birçok kategorisi olduğunu düşünecek olursak ufak bir müdahale ile tüm sayfalarınızın benzersiz bir title etiketi oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

E Ticarette Meta Description Yapısı

Title etiketinde uyguladığımız mantığı meta açıklamalarında kullanmanız halinde kopya meta description hatalarını çözmüş olacağız. Meta açıklamasının sonunda Sayfa 2 yazmanız yeterli olacaktır. Meta description etiketlerinin 155 karakteri aşmamasına özen göstermelisiniz aksi halde 155 karakterden sonra meta açıklamalarınız arama motorlarında tam anlamıyla gözükmeyecektir 155 karakterden sonra … olarak gözükecektir.

Kategori Açıklamaları

Kategorileriniz için özel olarak oluşturduğunuz makaleleri sadece ilk sayfada yer veriniz. Sayfa 2 veya diğer sayfalarda aynı açıklamalara yer verdiğinizde o sayfaların kopya içerik oluşturmasına neden olacaksınız bu durumda sitenizin görünürlüğünü olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Sitenizde yapacağınız bu düzenlemeler ile anahtar kelimelerinizde ki verimliliği ve SEO görünürlüğünüzün nasıl artış gösterdiğini net bir şekilde görebilirsiniz.

 

 

13 Şubat 2017, 08:55
Misafir Kullanıcı