E-Ticaret Danışmanlığı

Uçtan uca e-Ticaret, Dijital Strateji ve Perakende Çözümleri için Güvenilir Danışmanınız

E-Ticaret Danışmanlığı
E-Ticaret Danışmanlığı 1

SEO hocası, her büyüklükteki marka, üretici ve perakendecinin dijital ve perakende alanındaki potansiyellerini en üst düzeye çıkartma konusunda yardımcı olmaktadır. 1x1'i 2000'den fazla marka ile bağladık ve hangi dijital stratejilerin başarılı olduğu ve neden olduğu konusunda gerçek zamanlı bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Bu derinlemesine bilgi, kurumunuza büyümeyi nasıl sağlayacağınız konusunda sınıf en iyisinin rehberlik etmesi amacıyla, hızla gelişen bu perakende ekosisteminin üstünde kalmak için endüstri uzmanları ve en yeni çözüm sağlayıcılarla stratejik olarak uyum sağlamanıza olanak sağlamaktadır. Hiçbir zaman 1x1 konuşma veya eğitim / bilgilendirme ağı etkinliklerimizden birine katılmanızın hiçbir maliyeti bulunmamaktadır.

E-Ticaret Danışmanlığı Hizmetinde Nasıl İlerliyoruz?

AS-IS

Şirketinizin yapısı, hedefleri, hedef pazarları / müşterileri ve rekabet konumlandırması dahil derinlemesine bir analiz yapılmaktadır. Bu aşama, söz konusu tüm unsurların kapsamlı bir değerlendirmesini garanti etmek için çeşitli görüşmeleri ve anketleri birleştirir.

TO-BE

Uygulama sonrası senaryoları ve stratejileri öngören ve özetleyen rapordur. İlk kurulum, teknik altyapı, gelecek planları ve pazarlanabilir kanallar hakkında tavsiyelerde bulunmak için bu aşamaya özel olarak önem vermekteyiz. Ayrıca, hem özetlenen hedeflerinize ulaşmak hem de atılacak sonraki adımları akıllıca planlamak için prosedürler ve görevleri tarafınıza tanımlamaktayız.

E-Ticaret Danışmanlığı ile Harika bir başlangıç!

Baştan sona yeni bir e-Ticaret kurmak, özellikle Asya ve Avrupa kadar geniş ve benzersiz bir alanda göz korkutucu bir görev olabilir. Hızla büyüyen e-Ticaret endüstrisi ve kendine özgü özellikleri nedeniyle, çevrimiçi pazar, doğru iş planının uygulanması şartıyla şirketlere Online'da başarılı olmaları için büyük fırsatlar sunmaktadır.

Çevrimiçi işin yapısı, hedefleri, hedef pazarları, rekabet ve çevrimiçi ortamın mevcut durumu da dahil olmak üzere ayrıntılarını analiz ederek, ilk teknik organizasyon, altyapı, gelecek hakkında tavsiyelerde bulunmak için olası senaryoların ve farklı stratejilerin planlayarak hedeflerinize ulaşmanız için yardımcı oluyoruz.

E-Ticaret Danışmanlığı 2

E-Ticaret çözümleri

E-Ticaret çözümlerini seçmek ve optimize etmek hem perakende hem de toptan satış şirketleri için oldukça önemlidir.

E-Ticaret Danışmanlığı 3

Çevrimiçi satış stratejileri oluşturma,

İnternet yazılımı için kullanılabilirlik testi,

Müşterilerin satın alma yolunu optimize etmek,

En uygun çevrimiçi mağaza yönetim sistemini seçmek,

Arama motoru optimizasyonu,

Pazarlama ve tanıtım stratejileri oluşturmak,

Sipariş yönetimi, tedarik ve ödeme stratejilerinin optimizasyonu,

Ürün kataloglarının ve kullanıcı hesaplarının optimizasyonu ve stratejik planlama yapmak,

Analiz sistemi ve işlerin detaylarının raporlanması,

Çevrimiçi mağazaların harici sistemlerle entegrasyonu sağlamak.

Çok Kanallı Stratejiler

e-Ticarette büyüme ve kanal çoğaltmasının birçoğunun dikkate almadığı sonuçlar vardır.

Riskleri anlayın

Kanalları hizalamak ve çatışma gerçekleşmeden önce çözüme ulaştırmak sadece bir öncelik değildir; çok kanallı başarının anahtarıdır. Çok kanallı başarı, markanızın, platformdan bağımsız olarak müşterilerinize benzersiz, modern bir satın alma deneyimi sunma yeteneğinize bağlıdır. Mobil cihazlarda başlayan bir satın alma işlemine masaüstünde veya mağazada tamamlanabilmektedir. Tüm bu platformlar müşterinizin gözünde tek başına bulunmaktadır; bunlar siz ve markanızdır.

Verilere dayalı, deneyime dayalı kararlar alın

İşletmenizi çevrimiçi hale getirmek sadece bir başlangıçtır. Daha sonra trafik oluşturmalı, dönüşüm oranlarını optimize etmeliyiz, ortalama alışveriş sepeti değerini artırmalı ve satışların artmasıyla ortaya çıkan tüm zorlukları ele almalıyız. Çok kanallı bir strateji uygulamak, nakliye maliyetlerini optimize etmek, sahtekarlıkla mücadele etmek veya yeni satış kanalları geliştirmek için, SEO Hocası doğru zamanda doğru kararları vermenize yardımcı olacaktır.

E-Ticaret Danışmanlığı 4
Müşteri Edinme Taktikleri

B2B ve B2C ortamlarında e-ticaret büyümesini ve yeniliğini yönetmek için elinizin altında oldukça uzun bir süre vardır.

E-Ticaret Danışmanlığı 5
Operasyonel Bağlantısını Kurun

Çevrimiçi satışları artırmak yeni zorluklar yaratır: sipariş işleme ve nakliye maliyetlerini optimize etmek, uluslararası siparişleri yerine getirmek, birden fazla para biriminde satış yapmak, sadakat programları uygulamak, sahtekarlığı önlemek, ürün bilgi yönetimi uygulamak ve daha fazlası. SEO Hocası'nın uzmanlığından yararlanarak sizlerde zorlukları fırsata dönüştürebilirsiniz.

Sadakat Bağlantısını Kurun

E-Ticarette en az kullanılan KPI, müşterinin yaşam boyu değeridir (CLV). Mevcut müşteri tabanınızdan ve yerleşik güveninizden yararlanmak, sürdürülebilir büyüme yaratmanın en kesin yollarından biridir, ancak bunu doğru bir şekilde yapmanız ve elinizde bir planınızın olması gerekmektedir.