Dizinler SEO'nun vazgeçilmezleridir. Dizinler içerisinde yer alan sitelerin kalitesine ve sitelerin tavsiye etme oranlarına göre dizinlerin Google gözündeki değeri değişmektedir.
Bir dizine site eklenirken, gerekli olan 4 - 5 bilgi vardır. Bunlar;
Site Urlsi
Başlık
Site Açıklaması
Sitenin Kategorisi
Site Etiketleri


Site Urlsi
: Çoğunlukla sitenin anasayfası olmaktadır.
Site Başlığı : 2 veya 3 kelimeden oluşan sitenin içeriğini ifade eden, genellikle de sitede yer alan başlık kullanılmalıdır. Birden fazla anahtar kelimenin virgül ile ayrılarak başlığa girilmesi, spam görüntüsü vererek dizinlerde onaylanması zorlaşır, onaylanması halindeyse dizine katkısı ve siteye katkısı çok az olur. Hatta Google gözündeki değerini bile düşürebilir.
Site Açıklaması : Siteyi ifade eden mantıklı bir cümle olmalıdır. Örnek olarak, "araba oyunları yarış oyunları, oyunlar, kamyon oyunları bulunur" spam olarak sitenize zarar verebilirken bunun yerine, "araba ve yarış oyunları başta olmak üzere, online olarak oynayabileceğiniz güncel oyun sitesidir." şeklinde açıklama girilmelidir. Bu şekilde bir cümlede, noktalama işaretleri ve bağlaçlar kullanılarak cümle içi keyword density oranı optimize edilirken organik bir cümle yapısıyla da sitenin Google gözündeki değeri maksimuma getirilmektedir. Bu bölüme, eğer sitenin meta descriptionu cümle yapısıyla yer alıyorsa, direkt meta descriptionu da girebilirsiniz.
Sitenin Kategorisi : Eklenecek kategori ne kadar sitenin amacına uygun olarak seçilirse, benzer içerikli sitelerle birlikte listeleneceğinden siteye katkısı da o kadar fazla olacaktır.
Site Etiketleri : Etiketler bölümüne, site ile doğrudan alakalı anahtar kelimeler virgül ile ayrılarak girilir.

Yukarıdaki bölümlerde, belirtilen şekilde eklemeler yaparsanız, eklenen dizinin kalitesi çok fazla olmasa da o dizinden maksimum şekilde faydalanmış olursunuz.

Örnek Bir Dizine Ekleme Şekli

Site Anasayfa


SEO Hocası ile Güncel Dersler (keyword density oranı %20 - bir cümle için uygun oran, bir adet daha SEO kelimesi olsaydı oran % 33 e çıkacaktı ve riskli olacaktı)
SEO ve WordPress hakkında optimizasyon, danışmanlık ve tema tasarımı sitesi.
/İnternet/Web/Web Günlükleri/İş Dünyası/
SEO dersleri, wordpress, SEO eklentileri, danışmanlık, Google, SEO, tema, tasarım, webmaster, optimizasyon