SEO Fiyat Hesaplama

Content Delivery Network Nedir

Merhaba, Bu yazımızda Content Delivery Network Nedir (C.D.N) Onu İnceleyeceğiz.

CDN, Content Delivery Network‘ün kısaltmasıdır. Türkçe meali ise İçerik Dağıtım Ağı’dır. İçerik Dağıtım Ağı (CDN) dünyanın bir çok yerine dağıtılmış sunucuların oluşturduğu bir alt yapıdır ve CDN‘nin amacı ziyaretçilere, site içeriği en hızlı şekilde ulaştırmaktır.

SEO Hocası Blog her hafta e-postanızda. Ücretsiz abone olmak için tıklayın.

Örneğin bir temanız var ve boyutu 1MB üzerinde bunu aynı sunucudan çekmek yerine, bir başka sunucudan çektirmek,  hem sayfa yüklenme süresini azaltacak, hem de sitenizi daha hızlı hale getirecektir.

Böylece google sitenizi hızlı açılıyor görecek ve sizi rakiplerinize göre daha ön plana alacaktır,  bu yaptığımız işleme kısaca Sunucu bazlı SEO diyebiliriz.

WordPress kullanan arkadaşlarımızın çoğunlukta olduğunu bildiğim için öncelikle wordpress W3 Total Cache eklentisine uygun, CDN ayarlarını ve ne işe yaradığını anlatarak başlayalım…

W3 Total Cache,  sayfaları önbelleğe alan kullanıcıların her girdiğinde yeni yükleme yapmasındansa bellekteki (cachedeki) bilgileri okumasını sağlayan eklentidir, cache ayarları .Htaccess optimizasyonundan da kolaylıkla yapılabilir, ancak W3 Total Cache Eklentisi sayesinde bu iş çok daha kolay şekilde gerçekleşmektedir.

Content Delivery Network,  yordamıyla isterseniz tema içerisinde ki özel dosyaları veya özel klasörlerinizde barındırılan resimleri diğer ftp adresinize include edebilirsiniz.

Sunucu bazlı SEO da olmazsa olmaz CDN sistemidir diyebiliriz.

WordPress eklentilerinde ise W3 Total Cache yüksek hit’li sitelere hem işlemci açısından hem de hız açısından yarar sağlamaktadır.

Content Delivery Network – Site açılım hızı google’a göre bir yarışsa, sitenizin C.D.N ayarlarınızın doğru yapılması halinde Google’ın gözünde koşar duruma gelirsiniz,  rakipleriniz ile açılış hızı farklı olduğundan, siz aramalar da daha ön planda olursunuz.

CDN için özel javascript veya sabit diğer dosyaları kullanmak yerine sitenizn tüm içeriğini CDN tekniğine benzer bir şekilde host edebilirsiniz. Buna clodu (bulut) hosting denilmektedir. Bu sayede sitenizin sunucusu dünya üzerinde birkaç ayrı kıtada eş zamanlı barınır ve sitenize erişmek isteyen kişiye en yakın noktadaki sunucudan verileri çeker.

w3 Total Cache C.D.N Ayarları Videolu Anlatım “Örnek” content delivery network yazımız hakkında teşekkür ve yorumlarınızı eksik etmeyiniz, hepinize bol SEO’lu günler dilerim.

Content Delivery Network

Content Delivery Network Nedir için Yorumlar

 • Efe
  Efe 27 Haziran 2013, 13:39

  Mevcut siteme W3 Total Cache eklentisini yükledim. Sonuç mükemmel diyebilirim. Site açılış hızı tavan yapmış durumda. Bilgilendirme için çok teşekkürler SEO hocam.

 • Sedat Kumcu
  Sedat Kumcu 8 Temmuz 2012, 20:29

  CDN ve kullanımı, faydaları hakkında çok net bir makale hazırlamışsınız. Emeğinize, ellerinize sağlık. Teşekkürler SEO hocam 🙂

 • Erdoğan Eroğlu
  Erdoğan Eroğlu 4 Ağustos 2011, 03:14

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  Peki bu CDN hizmetini nasıl kullanabiliriz? W3 Total Cache entegre edebilecek bir CDN servisi var mı?
  Bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

 • Sevginur Taç
  Sevginur Taç 26 Mayıs 2011, 17:43

  Merhabalar

  WordPress’te hazırladığımız sayfamız için CDN kullanmayı düşünüyoruz. W3 Total Cache ile uyumlu olduğu ve altyapısı güvenilir olduğu için MaxCDN uygun görünüyor. Türkiye’de oldukça güvenilir bir hosting firması ile çalışıyoruz ve hızından memnunuz. Ziyaretçilerimizin de büyük çoğunluğu Türkiye’den geliyor. MaxCDN’in Avrupa’da sunucuları var fakat diğer CDN hizmeti veren isimler gibi Türkiye’de sunucuları bulunmuyor. Merak ettiğim konu, CDN kullanmamız Türkiye’den giriş yapan ziyaretçiler için hız artışı sağlar mı? 2. olarak da google istatistiklerinde iyileşme sağlar mı? Örneğin, google örümcekleri Türkçe olan sayfamı değerlendirirken Türkiye içindeki hızına mı bakıyor, yoksa yurtdışından bir ziyaretçi gibi mi davranıyor? Aydınlatırsanız sevinirim.

  Teşekkürler

 • Hatice Gamze Bargan
  Hatice Gamze Bargan 9 Mayıs 2011, 17:23

  Hocam videoya bakmayı denediniz mi acaba? O kadar bulanık ki bişey anlaşılmıyor. Bu kadar değerli bir konuya az önem verilmiş bence…

 • Cengizhan Şenyurd
  Cengizhan şenyurd 9 Mayıs 2011, 13:10

  bu eklentiyi kurduk fakat ayarlarının nasıl yapıldgınnı bilmiyoruz, tam bir saya ayar gözüküyor panosunda anlatırsanız cok memnun oluruz,

 • Onur
  Onur 6 Mayıs 2011, 04:19

  Merak ettiğim bir sistemdi ama yetersiz bilgi veriyorsunuz ayarlarla ilgili.

  Ayarlarla ilgili en iyi yol olan videosu seçmişsiniz ama hiçbirşey belli olmuyor. Kaan sen iyi bir yazarsın eğiticisin ama yorum beklediğin videoya lütfen bir bak. Yazılar okunmuyor ayarlar nasıl yapılıyor belli değil. Net bir vidoe koyarsan çok güzel olur. Yoksa bu yazının değeri olmaz

 • İlkin Akıllı
  Ilkin Akıllı 6 Mayıs 2011, 00:50

  Alternatif bir uygulama olan site yazı görsellerinin subdomaine yüklenmesini kullanıyorum. Yazı içerisinde yer alan görseller img.arslania.com adresine yüklendiği zaman site açılırken daha hızlı açılıyor. Bunu mobil internet ile rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Ziyaretçileriniz yazılarınızı okurken görseller de yüklenmiş oluyor ve fazla kasmıyor..

 • Ufuk Cihan
  Ufuk Cihan 5 Mayıs 2011, 18:12

  Sevgili, Abdullah Çakmak

  Rica ederim, ancak cache’ler zaten w3 aracılığı ile belleğe alınıyor ve w3tcache klasörüne yerleşiyor, Cache kullanmak hitli sitelerin hem cpu yükünü hem veri yükünü azaltır, günlük 100-500 tekil hiti olan site için cache önermiyorum.

  Ancak 1 k ve üzeri sitelere cache mutlak gereklidir, olsa da olur olmasa da olur demiyorum olmalıdır.

 • Ufuk Cihan
  Ufuk Cihan 5 Mayıs 2011, 18:10

  Sevgili, Facebook Yemek Tarifleri

  Subdomain açıp örneğin cdn.SEOhocasi.com gibi, dosyalarınızı buraya upload eder (C.D.N) yolu ile verilerinizi aktarırsanız, hanenize – olarak yansımaz aksine host hızlı ise + olarak yansıyacaktır,

  Content Delivery Network konusu yalnızca benim değil Tüm otoritelerin olmazsa olmaz olarak gördüğü kavramdır.

 • Arife Gülbiz Özkol
  Arife Gülbiz özkol 5 Mayıs 2011, 18:06

  @facebook bu konuda aynı fikirdeyim ama subdomain de barındırabilirsek bir çeşit ip yonlendirmesi yaparak, sorun olmayacağını düşünüyorum

 • Emre Miraç Nalbantoğlu
  Emre Miraç Nalbantoğlu 5 Mayıs 2011, 17:58

  Yazı için teşekkür ederim lakin dosyaların başka sunucularda barınması hanemize bir eksi eklemez mi?

 • Enes Selvi
  Enes Selvi 5 Mayıs 2011, 17:45

  Güzel bir konuya temas etmişsiniz. sitenin açılması için site cachlarının pcde olması lazım

 • Ufuk Cihan
  Ufuk Cihan 5 Mayıs 2011, 15:14

  Bilal bey, evet uygundur ancak VPS sisteminizde ki CPU problemi için google’dan bir arama yapın CPU %100 sorununu giderme üzerine, galiba windows 2003 kullanıyorsunuz VPS’de linux vps’ler de bu tür cpu problemleri 200 hit’de çıkmaz.

  CDN ile alakalı işlem yaparken sağlıklı bir host bulmanız gerekir, FTP olsada olur uygun bir ftp kiralayıp subdomaini IP yoluyla o adrese yönlendirebilir ve dosyalarınızı stream edebilirsiniz.

  Sormak istediğiniz başka soru varsa çekinmeyin sorun.

 • Ufuk Cihan
  Ufuk Cihan 5 Mayıs 2011, 15:09

  Merhaba Bilal bey, konu ilginizi çektiyse sesli anlatım da yapabilirim maalesef youtube avi formatında ki videoyu convert etmediği için, bu şekilde yüklemek zorunda kaldım arada ki ses’de gitmiş, video’da ki örneği takip ederek C.D.N ayarlarını yapabilirsiniz..

  Alternatif video paylaşım sitesi bulursam oraya upload ederim, yazıların gözükmesine gerek yok dolduracağınız yerleri mavileştiriyorum..

 • Firuze Ülgey
  Firuze ülgey 5 Mayıs 2011, 15:03

  CDN’yi vps sunucuda asıl sitenin yanında bir tane daha site açtıkdan sonra, tema düzenleden resim urllerini yeni açtığım sitenin urlsi ile değiştirirsem olur mu?
  Benim sitem vps sunucuda ve online ziyaretçi sayısı 100 150 kişi olunca server load %2 vs oluyor ama 200e falan ulaşınca server load %100e falan fırlıyor.Onun için cacheyi ve cdnyi siteme uygulamak istiyorum.

 • Ulaş Can Palut
  Ulaş Can Palut 5 Mayıs 2011, 14:40

  Videodan hiçbir şey anlamadım.Görüntü kalitesi düşük ,yazılar gözükmüyor, ses yok.

 • Hale Nur Tanrıkulu
  Hale Nur Tanrıkulu 5 Mayıs 2011, 14:39

  yazınız için tebrik ederim. Belirtmek isterim ki bu yöntem, sitenize yapılan saldırıları da hafifletmekte kullanılabilir

Content Delivery Network Nedir için Cevap Yaz