Merhaba, Bu yazımızda Content Delivery Network Nedir (C.D.N) Onu İnceleyeceğiz.

Content Delivery Network yani Türkçe karşılığı “içerik dağıtım ağı ” sitenizde bulunan ortam dosyalarınızı (tema, resim, müzik) gibi site açılırken yüklenen ortamları dağıtmanızı sağlayan araçtır.

Örneğin bir temanız var ve boyutu 1MB üzerinde bunu aynı sunucudan çekmek yerine, bir başka sunucudan çektirmek,  hem sayfa yüklenme süresini azaltacak, hem de sitenizi daha hızlı hale getirecektir.

Böylece google sitenizi hızlı açılıyor görecek ve sizi rakiplerinize göre daha ön plana alacaktır,  bu yaptığımız işleme kısaca Sunucu bazlı SEO diyebiliriz.

WordPress kullanan arkadaşlarımızın çoğunlukta olduğunu bildiğim için öncelikle wordpress W3 Total Cache eklentisine uygun, CDN ayarlarını ve ne işe yaradığını anlatarak başlayalım…

W3 Total Cache,  sayfaları önbelleğe alan kullanıcıların her girdiğinde yeni yükleme yapmasındansa bellekteki (cachedeki) bilgileri okumasını sağlayan eklentidir, cache ayarları .Htaccess optimizasyonundan da kolaylıkla yapılabilir, ancak W3 Total Cache Eklentisi sayesinde bu iş çok daha kolay şekilde gerçekleşmektedir.

Content Delivery Network,  yordamıyla isterseniz tema içerisinde ki özel dosyaları veya özel klasörlerinizde barındırılan resimleri diğer ftp adresinize include edebilirsiniz.

Sunucu bazlı SEO da olmazsa olmaz CDN sistemidir diyebiliriz.

WordPress eklentilerinde ise W3 Total Cache yüksek hit’li sitelere hem işlemci açısından hem de hız açısından yarar sağlamaktadır.

Content Delivery Network – Site açılım hızı google’a göre bir yarışsa, sitenizin C.D.N ayarlarınızın doğru yapılması halinde Google’ın gözünde koşar duruma gelirsiniz,  rakipleriniz ile açılış hızı farklı olduğundan, siz aramalar da daha ön planda olursunuz.

CDN için özel javascript veya sabit diğer dosyaları kullanmak yerine sitenizn tüm içeriğini CDN tekniğine benzer bir şekilde host edebilirsiniz. Buna clodu (bulut) hosting denilmektedir. Bu sayede sitenizin sunucusu dünya üzerinde birkaç ayrı kıtada eş zamanlı barınır ve sitenize erişmek isteyen kişiye en yakın noktadaki sunucudan verileri çeker.

w3 Total Cache C.D.N Ayarları Videolu Anlatım “Örnek” content delivery network yazımız hakkında teşekkür ve yorumlarınızı eksik etmeyiniz, hepinize bol SEO’lu günler dilerim.

Content Delivery Network

Bir önceki yazımız olan Site Hızlandırma Teknikleri 6 – Web Standartları başlıklı makalemizde html tidy, site hızlandırmak ve w3c valid hakkında bilgiler verilmektedir.