SEO Fiyat Hesaplama

Blog Backlink Fiyaskosu

Daha önce bir yazıda Blog ve Profil Backlink işlemlerinin faydası olmadığı gibi sitelere nasıl zarar verebileceğini açıklamıştım. Bu yazıda da, bir başka yönleriyle blog backlinki ele alarak aslında nasıl tehlikeli bir işlem olduğunu daha açıklayıcı bir şekilde dile getireceğim.

Kısaca açıklamak gerekirse, blog backlink nedir: yabancı bloglara yorum ile backlink ekleme işlemidir.

Blog Backlink Sakıncaları :

 • Tamamı yabancı siteler olduğu için "Bu sayfanın çevirisini yap" hatası almanıza sebep olabilir.
 • Programlar birkaç dakikada binlerce backlink eklendiği için çok dik çıkışlarla backlink artışına sebep olabilir.
 • Backlink artış açısının 45 dereceden fazla olması risktir. Özellikle devamında düşüşler veya sabit backlink seviyesi devam ederse. Bilinmelidir ki backlinkte istikrar çok önemlidir. Kısa vadeli anlık backlink dalgalanmaları sitenizin de Google da büyük ölçüde dalgalanmasına sebep olacaktır.
 • Yorum yapılan sayfalara daha önce gelen yorumlarda, eklenen alakasız linklerin kalitesi ve o sayfalardaki link çıkışlarının binlerce olması backlinkin kalitesini minimuma indirmektedir.
 • Blog backlinkin en önemli zararı da, blog yorum yapılan çoğu sitede bileşen olarak son yorumlar özelliğinin kullanılmasıdır. Son yorumlar kısmında yorum yapan siteye link verildiği için, bir anda o sitenin tüm sayfalarından backlink sağlanmaktadır daha sonra üzerine yeni 5 yorum geldiğinde bu sağlanan backlink geri kaybolmaktadır. Bu sebeple, binlerce backlinkten oluşan büyük dalgalanmalar meydana gelmektedir. Bu durum Google gözünde sitenin tutarsız bir yol izlemesi sebebiyle güven kaybetmesine neden olur.

Birçok açıdan sakıncalı olan blog backlink çalışmalarından mümkün mertebe uzak durmanızı öneririm. Bunun yerine Türkçe bloglara doğal, konuyla alakalı ve manuel olarak yorum yapmanızı ve Türkçe blog ve yorumlar üzerinden backlink almanızı tavsiye ederim.

SEO Hocası
SEO Hocası
26 Ocak 2012

Blog Backlink Fiyaskosu için Yorumlar

 • kenan
  Kenan 7 Ocak 2017, 16:11

  Bu husus çok önemli, yapılan yorumlar anasayfada çıkıyor, daha sonra üste yorumlar geldiğinde ana sayfadan çıkıyor ise kesinlikle aldığınız backlink ne kadar kaliteli olursa olsun almayın, çok değerli bir sitem bir blogtaki 8bin backlink yüzünden manuel ceza almıştır.

 • Nusret Tabak
  Nusret Tabak 10 Ağustos 2015, 20:30

  Emeğinize elinize sağlık yararlı bir paylaşım olmuş. Fazla link verme işlemi yapılırsa eğer sitenin zararına olur bence günlük 5 -10 blog backlik yazısı ile güzel sonuçlar elde edilebilir.

 • Halid Düşenkalkar
  Halid Düşenkalkar 26 Aralık 2014, 21:57

  genelde işi bilmeyen SEOculardan ücretli hizmet alınca bu hezimetle karşılaşılmaktadır. yorum backlinkin en sağlıklısı tamamen kendinizin yapmasıdır.

 • Kıvılcım Pehlivanoğlu
  Kıvılcım Pehlivanoğlu 30 Kasım 2014, 12:28

  Backlink almak acele ile yapılacak bir iş değildir. Sabırla yapılmalı ve oranlarına dikkat edilmelidir. Türkçe site ve yabancı site oranları da iyi yapılmalıdır. Robotlar ile alınmamalıdır. Sitenizle alakalı olursa daha etkili olur.

 • Toykan Aydoğan Yozgat
  Toykan Aydoğan Yozgat 22 Ekim 2014, 13:38

  backlink yapabiliceğimiz web sayfalarını bulmak için kolay bi yöntem varmıdır acaba ? yoksa tek tek sayfaları gezip kendimiiz mi bulmalıyız

 • murat
  Murat 19 Eylül 2014, 07:38

  Backlink kontrol sitelerinde, bazıları sıfır backlink gösteriyor, bazıları 200 üzerinde bazısı ise sadece 5.
  Çok karmaşık durumlar söz konusu,

 • Ecenur Çanga
  Ecenur çanga 12 Eylül 2014, 21:11

  Yine de güzel paylaşım olmuş bu yaptığım genellemeye SEO hocasi tabi değildir bunu da dip not olarak düşmek istiyorum 🙂

 • Kamer Dudu
  Kamer Dudu 12 Eylül 2014, 12:52

  Keşke başlığı doğru olarak yazsaydınız. Blog backlink deyince insanın aklına linkweel geliyor yorum backlink deseydiniz.

  Ben Türkiye’de artık internet ortamında paylaşılan ve kitaplarda yazılan SEO bilgilerinin çoğuna inanmıyorum, deneme yanılma yöntemi bizim asıl kaynağımız olmalı.

 • Zeynep Tuba İçten
  Zeynep Tuba Içten 30 Haziran 2014, 18:10

  istikrarlı bir şekilde uygulanmasının faydası olacağını umuyorum.Birkaç ekleme yaptım ama halen daha bir gelişme yok.

 • Hakan Umar
  Hakan Umar 6 Haziran 2014, 22:06

  Programların çok fazla zararı var günlük beş adet backlink istikrarlı bir şekilde eklenirse 20-25 günde faydası görülüyor.

 • Özer Seçkin Arıcan
  özer Seçkin Arıcan 13 Şubat 2014, 15:25

  Çok teşekkürler… Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Fevkalade faydalı oluyor…

 • Nejat Kürüm
  Nejat Kürüm 25 Mayıs 2013, 14:43

  Bence pr nin hit artışında çok önemli bir etkisi yok. Tamamen reklam alımı vs için kullanıyor millet.

 • Yasemin Erva Tayan
  Yasemin Erva Tayan 19 Mayıs 2013, 09:35

  Çok doğru bir noktayı ele almışsınız. Çok yararlı oldu benim için. Ben de bir an düşündüm program kullanayım diye ama bu bilgilerden sonra asla kullanmam.

 • Tilbe Sunay Altaş
  Tilbe Sunay Altaş 15 Nisan 2013, 08:50

  Her şeyin doğal olanı güzel. Google’da doğal alınan backlinkleri seviyor bu konuda tamamen haklısınız

 • iç giyim
  Iç Giyim 16 Mart 2013, 17:47

  Özelikle otomatik programlarla eklemelerin zararlarını görmüş biri olarak son derece haklısınız diyebilirim. Kısa süreli backlink çıkışlarına da aldanmamak lazım.

 • Oltun Türkmenoğlu
  Oltun Türkmenoğlu 20 Şubat 2013, 23:00

  makalende belirttiğin üzere blog backlinki gerçekten tehlikeli. bunu yaşamış biri olarak verdiğin bilgiye kesinlikle katılıyorum.

 • Arsun Korkmazcan
  Arsun Korkmazcan 6 Ocak 2013, 17:54

  Ben turkce bloglara yuksek adette yorum yapip sitemi ekledim ama alexa 10 gundur gormedi ne zamn gorur sizce

 • Macide Özelçi
  Macide özelçi 15 Aralık 2012, 10:25

  Çok güzel tespitte bulunmuşsunuz doğrudur ayrıca paylaşımınız için çok teşekür ederim
  tüm site ekibine başarılar dilerim

 • Enes Kirezçik
  Enes Kirezçik 1 Ekim 2012, 13:46

  selam SEO tam olarak Backlink yabancı sitelerde arıyordum turkce sitelerdede varmıs tesekur edirim paylasımların icin

 • Şerife Hilmi
  şerife Hilmi 13 Temmuz 2012, 10:08

  merhaba bende SEO hizmeti almak istiyorum ortalama bana bir fiyat teklifi gönderirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

 • Uzel Tabak
  Uzel Tabak 12 Temmuz 2012, 09:54

  Biz türkçe bloglara kendimiz yorum yazsak.Bir etkisi olurmu.Genelde nofollow link cıkışı var yinede bir etki olurmu.

 • Melike Özgül
  Melike özgül 24 Mayıs 2012, 17:21

  Yararlı bilgiler için teşekkür ederim. Zaten insanlarımızın gerçekten yorum yapmama isteği ve ardından oluşan makineleşmiş düzenin olması biz blogcular için üzücü görünüyor. Nitelikli ve gerçek takipcilerin yorumlarını görmek ise paha biçilemez.

 • Şeyda Nur Özgezgin
  şeyda Nur özgezgin 29 Nisan 2012, 21:48

  gerçekten düşünüldüğünde sitemiz için hiç alakası olmayan yabancı bir siteden backlink almak google atlayacağı bir durum değildir. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 • Alkız Kalyoncu
  Alkız Kalyoncu 29 Mart 2012, 00:17

  Merhaba çok teşekkürler.. ben de edu uzantılı link alabilmek için yabancı sitelerde uzun süre çırpınıp durdum iki tane link aldım hiç bir etkisi de olmadı.. makalelerinizi okuduktan sonra önemli olanın uygun ve mümkünse benzer içerikli sitelerden link alabilmek olduğunu anladım, tekrardan çok teşekkürler.. çalışmalarınızda başarılar.

 • mirc
  Mirc 27 Mart 2012, 22:02

  hocam vallaha bende blog kasıyordum sıteyı daha yenı actım bıraz dalgalanmanın ve google nın tanımasının ıyı olacagını dusunuyorum ama uzun surelı degıl kısa vadelı bır dalgalanma

 • Mimoza Erbay
  Mimoza Erbay 25 Mart 2012, 13:53

  beklinklerim cok olmasına ragmen neden sitem ön sıralarda cıkmıyu bırde svrank degeri nedir nasıl yukseltılır

 • Cevza Samancı
  Cevza Samancı 13 Mart 2012, 10:04

  ellerinize sağlık,çok bilgilendirici makaleler hazırlıyorsunuz.Şuan kitabınız elimde,bir an çnce okumak istiyorum.SEO konusunda sayenizde o kadar yeni şeyler öğreniyorum ki,teşekkürler

 • Altan Çolak
  Altan çolak 14 Şubat 2012, 02:14

  Siteyi yeni açtığımda heves vardı blog backlınk yaptırmıstım kesınlıkle zararlı artık kesınlıkle bedava yaptırsalar ıstemem

 • Pertev Akova
  Pertev Akova 11 Şubat 2012, 23:38

  Merhaba, Yazılarınızı zevkle takip ediyorum. Blog backlink konusuna biz de olumsuz bakıyoruz. Google alınan tüm backliklerin doğal olmasına büyük önem vermekte, aslında bu şekilde bloglardan alınacak bin tane faydasız backlink gerçekten sitemizi ilgilendiren iyi bir siteden alınacak 10 tane backlink kadar değer taşımamakta.

 • Ünkan Sular
  ünkan Sular 10 Şubat 2012, 17:38

  Paylaşım için çok teşekkürler. Bir anlatıldığı şekilde program ile binlerce backlink almayı planlıyordum. İyi vaz geçmişim. SEO Hocası sayesinde bilgilerimizi sürekli genişletiyoruz. Artık hiç üşenmiyorum her gün düzenli Türkçe site ve bloglara ilgili konuda düzgün bir yorum yazıp backlinkimi alıyorum.

  Teşekkürler SEO Hocası

 • Erna Ağca
  Erna Ağca 30 Ocak 2012, 22:48

  Evet malesef Bu hataya bende düştüm.. Bu blog backlinkleri Kullanırken dikkatli olmak gerekiyor, zamanla içerik ekleyerek daha sağlam bir kaç yerden backlink almak daha etkili oluyor diye düşünüyorum

 • Enginsu Akçagunay
  Enginsu Akçagunay 29 Ocak 2012, 22:06

  bende zamanında sadece blog backlink ile sitelerimi hedeflediğim kelimede ön sıralara taşımak için çalışıyordum.Ancak gördüm ki bu yöntem yarardan çok sitelerime zarar getiriyor.Makalenizdeki doğru tespitleriniz için size teşekkür ederim ..

 • Ali
  Ali 29 Ocak 2012, 01:16

  Ben de blog backlinkin zararını gördüm. Bi de ben backlink kasarken bu sitenin backlinkleriyle karşılaştım bir kaç kez :D.
  Hocam asıl sorum: Google backlinklerin profil backlink olduğunu anlayıp o şekilde kategorize edermi ? Yoksa normal bir sayfaymış gibi mi değerlendirir? Backlinklerin geneldeaynı temada/şablonda sayfalardan olması zararlı mı ? Bu oranı nasıl koruyabilirim?

 • Özgün Mert Gürses
  özgün Mert Gürses 28 Ocak 2012, 10:39

  evet söyledikelriniz özellikle dalgalanma için çok doğru zaten google efendi otomatik olarak bu dalgalanmayı yapar. tabii herişi doğal yapalım desek zaman yetmez bu işe . az da olsa anlık link çıkışı yapılmalı özellikle yen siteler için ki gogul efendi farkına varsın….

 • Kaan Gülten
  Kaan Gülten 27 Ocak 2012, 13:56

  @masspro, evet aslında bununla ilgili zaman içerisinde birçok sorunla karşılaşıyoruz. Sizin sitede bunlardan maalesef biri 🙂

 • Osman Yasin Aklar Çörekçi
  Osman Yasin Aklar çörekçi 26 Ocak 2012, 17:41

  Bilgilendirme için teşekkür ederim…Anca Blog Backlinki Türk sitelerde zamana yararsak bir sorun olacağını düşünmüyorum

 • Aktan Horata
  Aktan Horata 26 Ocak 2012, 17:03

  Hımm doğru bildiğimiz yanlışlara değinmişsiniz.. Neyse bunu öğrendiğim iyi oldu. Yoksa boşuna yabancı bloglar arasında dolaşıp duracaktım:)

 • Elif Nisan Göymen
  Elif Nisan Göymen 26 Ocak 2012, 14:52

  Yazıyı beğendim , peki bizim bu backlink artış seviyesini görebileceğimiz bir araç mevcut mu , teşekkürler

 • Eşlem Akşamoğlu
  Eşlem Akşamoğlu 26 Ocak 2012, 14:38

  Evet güzel anlatım olmuş.Dediğiniz gibi sürekli dalgalanmalar ve alakasız içeriklerden dolayı sitenin doğal yükselişi istikrarlı olmuyor.Birgün 1. sayfada iken diğer gün 3. sayfada çıkabiliyorsunuz.Herkezin yaptığı hatada bu bence.Onun yerine 5 tane sağlam link alsa sürekli daha istikrarlı olur.

Blog Backlink Fiyaskosu için Cevap Yaz