Blog Backlink Fiyaskosu

Daha önce bir yazıda Blog ve Profil Backlink işlemlerinin faydası olmadığı gibi sitelere nasıl zarar verebileceğini açıklamıştım. Bu yazıda da, bir başka yönleriyle blog backlinki ele alarak aslında nasıl tehlikeli bir işlem olduğunu daha açıklayıcı bir şekilde dile getireceğim.

Kısaca açıklamak gerekirse, blog backlink nedir: yabancı bloglara yorum ile backlink ekleme işlemidir.

Blog Backlink Sakıncaları :

  • Tamamı yabancı siteler olduğu için "Bu sayfanın çevirisini yap" hatası almanıza sebep olabilir.
  • Programlar birkaç dakikada binlerce backlink eklendiği için çok dik çıkışlarla backlink artışına sebep olabilir.
  • Backlink artış açısının 45 dereceden fazla olması risktir. Özellikle devamında düşüşler veya sabit backlink seviyesi devam ederse. Bilinmelidir ki backlinkte istikrar çok önemlidir. Kısa vadeli anlık backlink dalgalanmaları sitenizin de Google da büyük ölçüde dalgalanmasına sebep olacaktır.
  • Yorum yapılan sayfalara daha önce gelen yorumlarda, eklenen alakasız linklerin kalitesi ve o sayfalardaki link çıkışlarının binlerce olması backlinkin kalitesini minimuma indirmektedir.
  • Blog backlinkin en önemli zararı da, blog yorum yapılan çoğu sitede bileşen olarak son yorumlar özelliğinin kullanılmasıdır. Son yorumlar kısmında yorum yapan siteye link verildiği için, bir anda o sitenin tüm sayfalarından backlink sağlanmaktadır daha sonra üzerine yeni 5 yorum geldiğinde bu sağlanan backlink geri kaybolmaktadır. Bu sebeple, binlerce backlinkten oluşan büyük dalgalanmalar meydana gelmektedir. Bu durum Google gözünde sitenin tutarsız bir yol izlemesi sebebiyle güven kaybetmesine neden olur.

Birçok açıdan sakıncalı olan blog backlink çalışmalarından mümkün mertebe uzak durmanızı öneririm. Bunun yerine Türkçe bloglara doğal, konuyla alakalı ve manuel olarak yorum yapmanızı ve Türkçe blog ve yorumlar üzerinden backlink almanızı tavsiye ederim.

26 Ocak 2012, 14:34
SEO Hocası