SEO Fiyat Hesaplama

Anti Seo Tespiti

Son zamanlarda birçok sektörde karşılaştığım bir durum olan anti SEO ile baş etmek için birçok arayışa girdim. Bu arayış içerisinde hem sorunları tespit etme hem de çözüm üretme konusunda sahip olduğum bilgi ve deneyimleri bu makale üzerinden paylaşacağım.

Öncelikle anti SEO çalışması yapmak oldukça zor ve riskli bir iştir. Çünkü bunu yapan kişiyi tespit etmeniz çok zor olmayacaktır. Tabi bu süreçte iyi bir araştırma ve analiz yapmanız gerekmektedir. Yazının devamında, sırasıyla, anti SEO çalışmalarını tespit etmek, anti SEO çalışması yapanları bulmak, anti SEO çalışmaların karşı önlem almak ve diğer tüm detaylar hakkında önemli bilgileri bulacaksınız.

Anti SEO Çalışmasını Tespit Etmek

Siteniz hiç beklenmedik bir şekilde bir düşüş yaşadıysa, bunun altında ahlaksız rakiplerin yaptığı anti SEO çalışmaları yatıyor olabilir. Bunları tespit etmenin en kolay yolu, opensiteexplorer.org üzerinden sitenizi sorgulayarak anchor text sonuçlarına bakmanız. Bunlar arasında sitenizle hiçbir alakası olmayan hatta etik ve ahlaki olmayan kelimeler varsa bu bir anti SEO işaretidir.

Bunun dışında en kolay kullanımı olan ve sonuçları en hızlı ekrana getiren webmaster araçlarını tavsiye ederim. Webmaster araçlarından > web üzerindeki siteniz > Sitenize giden bağlantılar yollarını izleyerek sitenize gelen tüm linklerle ilgili detayları çıkarabilirsiniz.

Verilerinizin bağlanma şekli başlığındaki tüm detayları görüntülediğinizde, sitenize gelen tüm linklerin hangi kelimeler üzerinden geldiğini görebileceksiniz. Bu kelimeleri google'da arayarak hacklink eklenen sitelere erişebileceğiniz gibi, En çok bağlantı verenler başlığının detaylarını görüntüleyerek de ismini cismini bilmediğiniz yabancı siteleri inceleyerek yapılan anti SEO çalışmaların ulaşabilirsiniz.

Anti SEO Yapan Kişiyi Tespit Etmek

Anti SEO çalışması yapan kişiyi tespit ederek sorunun kaynağını çözebilirsiniz. Bunun birkaç tespit etme yolu vardır. Ancak şuna mutlaka dikkat etmelisiniz ki, sitenize hacklink verilen kaynaklar da büyük ihtimalle başka siteler de olacaktır. Sizin sitenize etik olmayan kelimelerden link verilirken, diğer sitelere faydalı olması düşüncesini uyandırmak için etik kelimelerden link verilir. Bu sayede sizin o site sahibinin anti SEO çalışması yaptığını düşünmeniz istenir. Bir hedef şaşırtmadır kanmayınız. Çünkü anti SEO çalışması yapan kişi sizin sitenizle kendi sitesini aynı yere ekleyecek kadar saf değildir.

Anti SEO çalışmasını yapan kişi, yüksek ihtimal sizin sitenizi eklediği kaynaklara aynı anda diğer rakiplerinin de sitesini ekleyecektir. Eğer sektörel sitelere rastlarsanız, bu kelimelerdeki ilk sayfada yer alan sitelerin SEO çalışmasını yapanı bulmaya çalışınız.  Örneğin aynı hacklink kaynağından "x ürünü" kelimesinden rakip bir siteye hacklink varsa, onun altındaki veya üstündeki site büyük ihtimalle bu kişinin SEO çalışması yaptığı sitedir. Eğer bu kişinin SEO çalışması yaptığı siteyi bulursanız o site sahibini de arayarak SEO çalışması yaptırdığı kişiyi öğrenebilirsiniz. Tabi emin olmak için birden fazla kaynağı araştırmanız ve o kişiyi yapanı kesin olarak bulmanızı öneririm. Tabi tüm bu süreçte, tüm yazışma kayıtları, ekran görüntüleri ve telefon konuşma kayıtlarını delil olarak tutun savcılığa bildirdiğinizde kesin bir şekilde işlem yapılabilsin.

Bir diğer yol, eğer Türkçe sitelere hacklink eklendiyse, bu sitelerin sunucu sahipleriyle iletişime geçerek, sunucuya girenlerin ip adreslerini isteyebilirsiniz. Bu ip adresleri üzerinden de anti SEO çalışması yapan kişilere ulaşmanız mümkündür.

Anti SEO İşlemini Etkisi Hale Getirmek

Daha önce blog yorum üzerinden gerçekleştirilen anti SEO çalışmalarını etkisiz hale getirmek için bu linkteki yazıyı yazmıştım. Ancak bu yazımızda blog yorum ile değil, hacklink ile gerçekleştirilen anti SEO çalışmalarını etkisiz hale getirmeyi anlatacağım.

Sitelerin hacklenerek gerçekleştirildiği gizli link ekleme işlemini iptal etmek için, yine siteleri hackleyerek linklerin kaldırılması bir yöntemdir. Ancak bu etik olmadığı için tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir. Bu sebeple, bu tür hacklinklerinizin bulunduğu yabancı sitelerin contact bölümünde yer alan, iletişim formları, mail adresleri ve ingilizceniz yeterliyse telefonlarından ulaşarak durumu anlatırsanız, tahmin edebileceğinizden çok daha kısa sürede linklerin kalktığına şahit olabilirsiniz.

Not : Bu tür kendini bilmez şahsiyetlere, hadlerini bildirmek için mutlaka elinizdeki delillerle savcılığa gidiniz veya ihbar.bilisim@iem.gov.tr mail adresinden Bilişim Suçları'na ihbar ediniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
18 Ocak 2012

Anti Seo Tespiti için Yorumlar

 • Muhammed Sefa Akyildirim
  Muhammed Sefa Akyildirim 30 Temmuz 2013, 14:27

  Benimde siteme hacklink yerleştirilmiş, yerleştirene değil ama site sahibine ulaşatığımda SEOcusunun yapmış olabileceğini kendisi ile konuşacağını söyledi. Daha sonra özür maili attı. Dikkatli olmakta fayda var

 • Taçmin Kerigan
  Taçmin Kerigan 19 Nisan 2013, 14:22

  Bu antiSEO benim başıma geldi şaşıyorum başkası için bu kadar kadfa yoracaklarına kendi sitelerini kaliteli yapsınlşar çalışsınlar gelişmek için kaynak kullabnsınlar başkasını aşağıya çekerek ne geçiyor ellerine ben düzeltmek için baya uğraşmıştım bakın bu sitede ne güzel konu detaylıca anlatılmış en azından değinilmesi bile çok güzel bu alanda birbirimizi desteklemeliyiz köstek olarak hiçbiryere varamayız orası kesin.

 • Müzehher Zeynep Pehlivanoğlu
  Müzehher Zeynep Pehlivanoğlu 22 Mart 2013, 01:34

  Hocam sitemizin hitleri 2k dan 200 e dustu. anti SEOdan suphelenip dediginiz gibi kontrol ettik. sikinti yok gibi bsska ne olabilir sizce?

 • Şerif Erkam Ercüment
  şerif Erkam Ercüment 26 Ocak 2013, 03:12

  vallahi hocam ilk defa bu tarz bir anti SEO duydum benim sitemde hiç bilmediğim alakasız sitelerden referans gösterilmişti dediğiniz gibi olabilir,gene fark yaratıp bizleri bilgilendirdiniz sağolun

 • Melike Yalova
  Melike Yalova 10 Eylül 2012, 16:06

  hocam bilgi olarak ne ararsam sitenizde buluyorum. emeğinize yardımınıza teşekkürler.

 • Arca Kadoğlu
  Arca Kadoğlu 28 Ağustos 2012, 20:17

  Gerçekten önemli bilgiler verdiniz okumaya ve uygulamaya değer .teşekkürler

 • Selime Çark
  Selime çark 29 Ocak 2012, 21:43

  Open explorer de günlük 3 sorgulama hakkımız varmış. Haklarınız iyi değerlendirin 🙂

 • Egemen
  Egemen 25 Ocak 2012, 22:21

  Bu SEO konusunda Akıl erdirmek zor hergun yeni bişey cıkıyor tabiki SEO hocasından yaralanıyoruz ancak özgür makale yazıyoruz ama sade makaleyle yada SEO sayfan duzgunse bunla oldunu zanetmiyorum birazda sayfayı sanırım kasmakmı lazımı !!!!

 • Rümeysa İrem Külahlıoglu
  Rümeysa Irem Külahlıoglu 24 Ocak 2012, 13:35

  Selamlar olsun arkadaşlar, Sayın hocam bilirsiniz ki paylaşımlarınızı devamlı takip etmekteyim.SEO konusunda ve teknik olarak güzel bilgiler sunuyorsunuz.Web sayfama uygulayacağım bu yöntemler umarım benim de yüzümü güldürür.Web sitem arama motorunda alanındaki kelimelerde 1. sayfadayken aniden 4 – 10 arası geriledi bu konuda da görüşlerinizi bekliyorum sayın hocam teşekkürler …

 • Mustafa Kerem Kalfaoğlu
  Mustafa Kerem Kalfaoğlu 24 Ocak 2012, 09:48

  Saolun güzel paylaşım.Sizin sayenizde SEOnun ne demek olduğunu daha iyi anlar oldum.

 • Yasin Burak Kurtuluş
  Yasin Burak Kurtuluş 23 Ocak 2012, 21:19

  Zirveye çıkmaktan çok zirvede kalmak daha zor bence … Sizi doğal yollardan geçemeyen rakipler, maalesef bu tür illegal yollara baş vurabiliyor..

 • Selman Gönül
  Selman Gönül 23 Ocak 2012, 20:19

  İşte beklenen bir yazı diyebilirim. Kaan çok güzel özetlemişsin. Anti SEO çok öenmli bir konudur ve senin gibi özetleyecek birisi olamazdı bence bunu. Burada yazdıklarından yola çıkarak çok kişi başarıya ulaşacaktır. Başarılarının devamını dilerim.

 • Ömer Okan Çıkıkcı
  ömer Okan çıkıkcı 22 Ocak 2012, 09:31

  Anti-SEO konusunda, bence telaşlanmamıza gerek yok, Çünkü google bunu düşünemiyecek kadar aptal değildir herhalde.
  Google, sıralama konusunda mutlaka bunu goz onune alıyordur.
  Hem zaten google,site içeriğine dkkat eder,site içeriği ile alakalı kelimelerin dışında alakasız kelimelere link verilmişse mutlaka anlar.Yinede tesekkurler.

 • Murathan Schmitz
  Murathan Schmitz 20 Ocak 2012, 13:40

  Gerek yazılarınız , gerek iletişiminiz gerek ise düzenlediğiniz eklentiler.Hepsi müthişler.Tebrikler SEO HOCASI !

 • Asya Sema Arpacı
  Asya Sema Arpacı 20 Ocak 2012, 03:31

  Çok yararlı bir makale olmuş böylesine güzel bir makaleyi paylaştığınız için teşekkürler.

 • Erdem Sarkisyan
  Erdem Sarkisyan 20 Ocak 2012, 00:06

  Makalenizi okudum, anti SEO gerçektende, önlem alınması geren bir husus, zira insanların emeklerini boş çıkarmak için yapılan bu çalışmalar etik olmayan durumlar, esasen bu kişiler tespit edilip ifşa edilmeli ki rezil olsunlar.

 • Gülşen Barbaros
  Gülşen Barbaros 19 Ocak 2012, 20:01

  Cok guzel..yazi olmus…Sizin sitenizi yeni kesf etddim..ilk makalelerinizden bu gune tap olarak okuyorum..)

 • Mehmet Nalçacı
  Mehmet Nalçacı 19 Ocak 2012, 18:51

  teşekkürler yazı için kaan hocam bu anti SEO yapanları şikayet edersek ne olur ? herhangi birşey çıkar mı ?

 • Engin SEVIm
  Engin Sevim 19 Ocak 2012, 13:24

  Son zamanlarda artan kaliteli ve özgün makaleleri sayesinde sürekli olarak izlemeye aldığım bir site olduğunuz için teşekkürler.
  Başarılarınız ve makalelerinizin devamı temennisiyle.
  Saygılar.

 • Kaan Gülten
  Kaan Gülten 19 Ocak 2012, 12:09

  @Ayhan, online olarak görebileceğimiz derken, tam olarak nasıl bir durumdan bahsediyorsunuz. bana mail, telefon veya iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

 • Ayben Karanisoğlu
  Ayben Karanisoğlu 19 Ocak 2012, 09:56

  Son zamanlarda makaleleriniz çok arttı. Bende düzenli olarak sizin yazılarını takip ediyorum. Bilgi güzel şey..

 • Umut Salih Güdücü
  Umut Salih Güdücü 18 Ocak 2012, 18:22

  Yararlı bir makale tşkler hocam. gerçekten 1 yılı aşkındır sizi takip ediyorum içeriğiniz, bilginiz ve site tasarımı ile olsun gerçekten harikasınız.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 18 Ocak 2012, 18:51

   @Sesli Sohbet, çok teşekkürler. bu övgülere layık olmaya çalışıyoruz. sizlere faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize.

Anti Seo Tespiti için Cevap Yaz