SEO Fiyat Hesaplama

Ani Pagerank Düşüşü

Uzun bir süredir webmastersanız belki de ani pagerank düşmesi sizin de başınıza gelmiştir. Ani pagerank düşme olayı ise kısaca Pagerank sıfırlanması durumudur. İşte bu durumu aslında çok fazla kafanıza takmanız gerekmezi. Bu olay Google2ın sadece uyarı amaçlı yaptığı bir şey diyebiliriz. Aynı zaman da sitenizin bir de sanal pr'si oluşuyor ve da dışarı yansımaz.

Bazı araştırmaların sonucunda ise çoğu pagerank sıfırlanmasından sonra sitede hit düşmesi asla yaşanmamış. Aksine gün geçtikçe hit arttıran siteler dahi var. Burdan aslında şu sonucu da çıkartabiliriz, pagerank aslında bir görsellikten ibaret olabiliyor daha önemli olan bir kavram ise TrustRank'tır.

Konuyu şöyle bir toparlamak gererkirse internette pagerank'ı 6 olupta 1-2 bin hiti olan da var, pagerank'ı 0 olupta 40-50 bin hite sahip olan da var. Önemli olan pagerankın site sırlamasına ne düzeyde etki ettiğidir. Bu sebeple SEO çalışmasında dikkat edilmesi gereken pagerankın arttırılması değil, trustrankın arttırılmasıdır. İlerleyen yazılarda trustrank hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

SEO Hocası
SEO Hocası
22 Mayıs 2010

Ani Pagerank Düşüşü için Yorumlar

 • Tarkan
  Tarkan 7 Ekim 2010, 19:04

  Pagerank değeri bana çok saçma geliyor. Denildiği gibi; Pagerank’ı 0 olupta 80.000 hiti olan sitem var, pagerank’ı 6 olup ta 300 tekili olan sitem var. Pagerank göz boyamadan başka bir şey değil.

 • Güral Şenbaş
  Güral şenbaş 11 Eylül 2010, 17:54

  geçenlerde benimde 2 tane sitemin aniden pagerank değeri düştü. insana çok koyuyor gerçekten zaten artık 6 ayda 1 pagerank güncelleniyor 🙂

 • Maral Yardımcı
  Maral Yardımcı 16 Haziran 2010, 12:54

  google kafa yapıyor gerçekten caffein sistemi aktif şuan bakalım prler artıcakmı yoksa azalacak mı?

 • Melike Deniz Mutman
  Melike Deniz Mutman 7 Haziran 2010, 19:10

  Kafaya takma diyorsunuz ancak pr3’ten pr0 a bir anda düşen bir site sahibi bu durumda bırakın kafaya takmayı garanti kafayı sıyırır.Şuan webmasterlar herşeyi pagerank için yapıyor.

 • Hicret Aygen
  Hicret Aygen 3 Haziran 2010, 21:52

  Bu ara google bizimle oyun oynuyor hitler ve page rank değerlerinde sürekli bir değişim var

Ani Pagerank Düşüşü için Cevap Yaz