Yeni bir anahtar kelime sektörünü hedeflemeden önce, sektörün mevcut durumunu ve rakiplerin tekniklerini değerlendirmek gerekir. Bu çalışma ise Keyword Competition analizi ile yapılır.

Keyword Competition Nedir?

Keyword Competition, belirli bir anahtar kelime için sıralama yer almanın ne kadar zor olduğunun ölçüsüdür. Bir anahtar kelime için rekabet, anahtar kelimenin ne kadar popüler olduğuna ve sektördeki rekabete bağlı olarak değişebilir. Arama pazarlamacıları, belirli anahtar kelimeler veya arama terimleri için en üst sıralarda yer almanın ne kadar zaman ve çaba gerektirebileceğini tahmin ediyor. Yeni bir web sitesi ile yeni bir pazara girmeyi düşündüğünüzde: Firefox için arama sonuçlarına bakabilirsiniz. Bu size site yaşı, sıralama sayfalarına ve sitelere bağlantılar, insanlar alan adlarından yararlanıyorsa, site trafik tahminleri ve pazarda çok fazla marka gücü olup olmadığı hakkında birçok veri verecektir. Bu son kısım çoğunlukla interneti oldukça iyi tanımaktan ve faaliyet gösterdiğiniz piyasaları iyi anlamaktan gelir. Ve bir web sitesi yeniyse, ne kadar güçlü olduğundan emin değilseniz, bazı arka plan bilgi bağlantılarına tıklamak size daha fazla bilgi ve öngörü sağlamaya yardımcı olabilir.

Anahtar kelime 1

Güçlü Keyword Competition

Bir web sitesi için yeni bir anahtar kelime kümesi düşünüldüğünde: Bazen içeriği yayınlamak ve bunun için ne kadar iyi sıralandığınızı görmek kolaydır. Daha da iyisi, alakalı uzun kuyruklu anahtar kelime varyasyonlarını yakalamak için sayfa başlıklarını optimize ettiğiniz sürece o zaman jenerik anahtar kelime için sıralamaya giremeseniz bile, anahtar kelimenin varyasyonları için iyi sıralamalar elde edebilirsiniz. Sadece yeni bir blog yazısı ile test yapabilirsiniz. Daha sonra oradan, iyi sonuçlar aldığınız siteler için, bu anahtar kelimeleri daha çok dönüşüm perspektifinden hedefleyen daha yüksek kaliteli, satış odaklı içerikler ile geliştirebilirsiniz.

Keyword Competition Araçları

Bazı SEO araçları anahtar kelime rekabet denetleyicisi olarak hizmet verebilir ve anahtar kelime zorluk kontrolü araçlarını çalıştırarak anahtar kelime rekabetini analiz edebilirsiniz. Süreç, belirli bir sorgu için en üst sıradaki sayfaları almaktır (bundan sonraki herhangi bir sonuç çok az trafik aldığından genellikle ilk 10 yeterlidir), ardından etki alanı ve sayfa yetki ölçümleri üzerinde analiz gerçekleştirin. Bu veriler Google'ın sıralama modellerine bağlı olduğundan, verilerin özellikle bir Google anahtar kelime zorluğunu tahmin eder. Böylece sıralamalar üzerindeki görsel, yerel, video, iş haberleri, blog, gerçek zamanlı vb. etkisinin miktarı belirlenebilir. Geçmişte, anahtar kelime rekabet gücü araçları aşağıdaki gibi verileri kullanıyordu:

  • Belirli bir anahtar kelime için sonuç sayısı
  • Alıntılardaki sonuç sayısı
  • Allintitle kullanan sonuç sayısı
  • En üst sıradaki sayfaların / sitelerin sayfa sıralaması
  • En üst sıradaki sayfalara / sitelere işaret eden bağlantı sayısı
  • Ücretli arama sonuçlarında maksimum teklif fiyatı
  • Belirli bir sorgu için gösterilen reklam sayısı

Bununla birlikte bunların hepsi, en iyi sonuçları kaldırmanın ne kadar rekabetçi ve zor olabileceğine dair gerçek veriler için zayıf temsilcilerdi. Yeni süreç konusunda oldukça iyileşmiş ve yeni Google anahtar kelime rekabeti araştırma araçları önceki dereceden ölçümlerimize göre önemli bir yükselme göstermiştir.

Etki Alanı Yaşı

Anahtar kelime 2

En iyi 5 sonucu alın, alan adları için bir whois analizi yapın ve her alan için orijinal kayıt tarihinin ne zaman olduğunu görün. Etki alanlarının tümü veya çoğu 5 yıldan daha uzun süredir kayıtlıysa, sıralamda yer almak için güvenilir bir etki alanına ihtiyacınız olacaktır. Etki alanı yaşı, SERPS'de daha iyi sonuçlar anlamına mı gelir sorusu da merak edilir. Etki alanı yaşı gerçekten aradığınız şey değil, etrafta olmaktan ve bu kadar uzun süre yayınlamaktan gelen güvenilir bağlantılar anlamını taşımaktadır.

Anahtar Kelime Rekabeti Nasıl Analiz Edilir?

Keyword Competition analizi, SEO odaklı veri noktalarının birleşimidir. Bir sorgu ile yakınlaşmak gidilecek yoldur ve görmek için en iyi 10-20 sonucu araştırmaktan daha iyi bir şey yoktur. Bunun aynı zamanda dengeleyici bir eylem olduğunu da belirtmekte fayda var.

Organik arama için şu şekilde görünür:

Web sitenizde bir yazı yayınlayın, mükemmel olması gerekmez. Sitenizin belirli bir terimde sıralanmasının ne kadar zor olduğunu okumak için hızlı olması yeterli olacaktır. Şansınız olabilir ve içeriğiniz hemen iyi sıralanabilir. Veya daha iyi sıralama için yalnızca küçük optimizasyon gerektirebilir.

Sayfanızı SERPS'de bulamazsanız, kelimenin bitişik, daha uzun kuyruklu bir varyasyonuna geçmeyi deneyin. Veya hiper Keyword Competition kullanımından kaçınmak ve daha az rekabetçi, potansiyel olarak daha karlı anahtar kelimeleri ortaya çıkarmak için alakalı ancak daha az rekabetçi anahtar kelimeler bulmaya çalışın.

Ücretli aramada, aşağı yukarı aynı fikirdir:

Temel şartlarda teklif vermeyi deneyerek başlayın.

Yatırım getirisi hedefinize ulaşırsa, görev tamamlandı demektir. Bu işlemden sonra anahtar kelime hedeflerine geçebilirsiniz. Aldığınız sonuç istediğiniz gibi olmazsa, özellikle alakalı anahtar kelimeleri bir arada gruplandırma konusunu düşünün. Reklam metni oluşturma ve açılış sayfanızla alakalı iyi bir iş çıkarırsanız, daha az rekabetçi ve daha değerli olma olasılığı yüksek olan uzun kuyruk anahtar kelimeleri hedeflemek için verim alabilirsiniz.

Özetle, anahtar kelime rekabet gücünü belirleme konusundaki ipucu iki temel noktaya varabilir;

  • Anahtar kelime rekabetini tahmin etmeye takılıp kalmayın
  • Web siteniz veya ücretli aramalarda gerçek anahtar kelime rekabet gücünü belirlemek için hızlı bir test gerçekleştirin ve ardından bu sonuçları yineleyin.