SEO Fiyat Hesaplama

Alexa Kimler İçin Önemli?

Alexa bildiğimiz gibi oldukça çok tartışılan veri merkezlerinden birisi. Kimi webmaster için çok önemli olmasına karşılık, kimileri için de pek bir önem arz etmiyor. Fakat alexa verilerine önem veren kişiler ya da kurumlar kimler ve neden alexa verisine bu kadar çok önem veriyorlar; bu konuya bir açıklık getirmek ve buradan bazı çıkarımlar yapmak gerekiyor.

Alexa verileri adına söyleyeceğimiz birşey varsa o da hit sıralaması olmadığı ve bir nevi kalite sıralaması anlamına geldiğidir. Çünkü hitiniz çok düşük olmasına rağmen, yüksek hitlere sahip olan forum sitelerinin dahi önüne geçebilirsiniz.

Burada önemli olan ziyaretçi bağımlılığı kavramıdır. Büyük forumların kemik okur kadrosu olmamasına karşılık, sizin çok az düşeyde de olsa bir okur kadronuz var ise ve bu kişilerin de alexa sparky kullanmasını sağlayabilmiş iseniz; siz alexa sıralaması adına birkaç adım öne geçmiş olursunuz.

 

Alexa kimler için önemli?

 • Gazete ve haber siteleri için
 • Link satışı yapan siteler için
 • Bilinçli Webmaster kesimi için

Gazete ve haber siteleri için alexa değeri çok önemli, çünkü diyebiliriz ki basılı yayın sistemi yakın bir zamanda son bularak artık online haber sistemi çok daha aktif bir hale gelecek.

Durum böyle olunca ve reklamveren firmaların da reklam vereceği siteler arasında bir kıyas yapması gerektiğinde, alexa bir karar merkezi haline geliyor. Reklam veren alexa seviyesi daha yukarıda olan haber siteleri için daha çok kemik okur kadrosuna sahip bir site gözüyle bakıyor. Hal böyle olunca da bu siteler reklam pastasından büyük payı almayı başarıyor.

Link satışı yapan arkadaşlar için ise, satışın daha kolay yapılması adına alexa verileri büyük kolaylık sağlıyor. Çünkü kimi link alıcıları, sitelerin alexa sıralamalarına bakarak talepte bulunuyorlar. Tabi siz de siteniz alexa sıralaması adına çok iyi durumdaysa ve biraz da özgünlüğe sahip bir site iseniz daha kolay alıcı bulabiliyorsunuz...

Bilinçli webmaster kesimi olarak tabir ettiği bireyler ise genellikle parasal istatistiklerden ziyade prestij anlamında gayeleri olan kişiler diyebiliriz. seohocasi.com sitemizden örnek verecek olursak, alexa sıralamamızın 56k seviyelerinde olması; bizim link satacağımız anlamına gelmemekte. Aksine alexa değeri bizim edindiğimiz kemik okur kadrosunu bir nevi yansıttığı için başarımızın bir kriteri anlamına gelmektedir.

Alexa Sizin İçin Önemli Mi?

Buna kesinlikle siz karar vermelisiniz. Fakat bu sorudan önce elbette ki alexa önemli mi? sorusuna cevap bulmalısınız. Alexa sizin için önemli ise, çeşitli alexa tüyolarımız ile ilgili yazılarımızı okuyarak hem sıralamanızda yükselmeyi başarabilir; hemde belirli bir prestije sahip olabilirsiniz...

SEO Hocası
SEO Hocası
5 Eylül 2010

Alexa Kimler İçin Önemli? için Yorumlar

 • Gülenay Savca
  Gülenay Savca 3 Kasım 2014, 05:59

  Teşekkürler yararlı. Burada bilmediklerimi öğrenmiş oldum, böyle olduğunu bilmiyordum gerçekten sağolun.

 • celal polat
  Celal Polat 8 Eylül 2011, 18:44

  sitem 1 ay oldu ve alexa görmüyor nedendir acaba arkadaşlar yarım ederseniz sevinirim

 • Pekcan Karaçeşme
  Pekcan Karaçeşme 30 Aralık 2010, 00:44

  Yeni bir site kurulumu sürecindeyim verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kim ne derse desin alexa değerlendirme için gerekli ve tahir özcan’ın da dediği gibi grafik olayın istatiksel sürecini görmek açısından en önemli noktası.

 • Çağın Pomay
  çağın Pomay 7 Ekim 2010, 18:27

  Alexa üzerinde detaylı konuşulacak bir uygulama. Google’ın da desteklediği düşünüldüğünde maksimum seviyede önem verilmesi gerekmektedir.Makale Alexa bakımından yararlı bilgiler taşıyor.

 • Arife Gülbiz Pehlivan
  Arife Gülbiz Pehlivan 23 Eylül 2010, 16:05

  @WiseAlpha

  Alexa widget kavramı var biliyoruz ki. Sitenize alexa kodlarını yerleştirdiğinizde bir nevi alexa size gelen ziyaretçileri de takip edebiliyor. Hangi yazınıza hangi kelimeden geldiğini takip etme fırsatını ona sunduğunuzda alexa sayfanızda daha detaylı bilgileri dışa vuruyor…

  Fakat sitenizde herhangi bir alexa widget olmadan siteyi alexa sparky sayesinde gezerek yükseltmişseniz sitenize dair verilerin gizliliği biraz daha fazla sağlanmış oluyor…

 • Oğuzhan Aslan
  Oğuzhan Aslan 16 Eylül 2010, 02:17

  Bence alexa içeriği ne olursa olsun her site için önemlidir. Çünkü bir çok kişi/kurum alexa sıralamasına göre siteleri inceliyorlar. İnternet üzerindeki her türlü reklam alışverişinde alexa göz alınıyor.

 • Nunazlı Dadalıoğlu
  Nunazlı Dadalıoğlu 11 Eylül 2010, 23:27

  Alexa benim için de sitenin güvenilirliği, kalitesi açısından önem verdiğim bir kaynak. Kafamı karıştıran bazı sitelerin çok ayrıntılı istatistiklerini okuyabilirken bazılarında bilgi çok yetersiz. Bunun nedeni nedir?

 • Havagül Çıkıkcı
  Havagül çıkıkcı 11 Eylül 2010, 17:50

  alexa sıralaması gerçekten daha önce hiç girmediğim bir site hakkında ilk izlenimimi aldığım kaynaktır. benim için çok çok önemlidir alexa sıralaması

 • Aybirgen Geboloğlu
  Aybirgen Geboloğlu 9 Eylül 2010, 04:00

  Bilgiler için teşekkürler…

  Daha önceleri link alım satımlarında pek fazla dikkat edilmeyen bir konuydu alexa, fakat günümüzde önemi epey bir arttı.

 • Ezel Deliloğlu
  Ezel Deliloğlu 7 Eylül 2010, 15:41

  @webzade

  Google ile alexa arasında resmi bir ilişki yok, fakat google Dmoz’a değer verdiği gibi Alexa verilerine de değer veriyor…

  Fakat illa ki ilk dönemki kadar alexa verilerinin önemi kalmadı, çünkü sıralamaya etki edebilecek çok fazla sayıda illegal yöntem geliştirildi ve zamanla google hit verisini kendisi edinmeye başladı..

  Google analytics servisi alexa kadar eski bir maziye sahip olmadığı için, google siteleri değerlendirirken ziyaretçilerin sitelerde geçirdiği süreyi saptamak adına alexa verilerine bir nevi muhtaçtı.. Fakat google analytics servisinden sonra bu durum ortadan kısmen de olsa kalktı…

  Şu an alexa sıralaması kısa vadede değil, uzun vadede sitenin Trustrank değerine artı yönde katkı sağlar sadece…

 • Meltem Şengül
  Meltem şengül 7 Eylül 2010, 15:37

  Hocam Google – Alexa arasındaki bağı açıklar mısınız ?

  Google Alexa’yı ne kadar kaynak edinir, nerelerde ihtiyaç duyar ?

 • Abdulbaki Geboloğlu
  Abdulbaki Geboloğlu 6 Eylül 2010, 19:43

  @Eren

  Alexa sıralamasında ilerlemenin kesinlikle bir zararı bulunmamaktadır, ki siz ilerlememek için pek birşey yapamazsınız zaten..

  Siteniz alexa.com veri merkezlerinde (yani alexa sparky kullanan her internet kullanıcısı) tarafından ziyaret ediliyorsa doğal olarak alexa sıralamasına girer ve yükselmeye başlar…

  Alexa sıralamasının ilerlemesinin hiçbir zararı yoktur

 • Eren
  Eren 6 Eylül 2010, 16:30

  Burda olumlu avantajlarından bahsetmissiniz peki bunun dezavantajlari varmidir ?

 • Hulki Kızıl
  Hulki Kızıl 6 Eylül 2010, 14:09

  @tugrul

  Alexa sırasını ileriye çekmek için elbette ki çeşitli yöntemler var ve bunların bir kısmı bilinçli olmaya dayalı, bir kısmı da hileye…

  Fakat bir link alıcısı olarak sitenin alexa değeri ise sizin kriteriniz, kesinllikle anlık alexa değerine değil, alexa gelişim grafiğine bakmalısınız…

  Alexa değeri 600k civarından birden 2 güncellemede alexa 200k civarına inmiş ise kesinlikle özel bir kasma uygulanmıştır..

  Çözüm önerim alexa gelişim grafiğini incelemeniz olacaktır…

 • Elif Beyza İlgezdi
  Elif Beyza Ilgezdi 5 Eylül 2010, 23:32

  Güzel bir noktaya değinmişsin. Benim link satışı yaptığım web siteleri var ve sizinde bahsettiğiniz gibi link alacak olan kişiler sitelerimin Alexa sıralarına bakıyorlar. Onlara göre alexa önemli bir etken ama bilmiyorlar ki ben illegal yöntemler ile Alexa sıralamamı altlara çekebilirim. Yani bir sitenin alexa değeri bence o sitenin kalitesini, hitini, kullanılırlıgını gösteremez. Çünkü illegal yolları kullanarak Alexa değerini aşşağılara çeken site sahibi bir hayli çok. Durum böyle olunca Alexa değerine bakarak bir siteden link almak sizce ne kadar mantıklı?

Alexa Kimler İçin Önemli? için Cevap Yaz