Adwords Güncellemesi SEO’yu Nasıl Etkileyecek?

Geçtiğimiz günlerde Google, Google Ads’te büyük bir değişikliğe gitti. Önceden sağda ve solda sıralanan metin reklamlar şimdi sadece sol tarafta yayınlanıyor. Google böylelikle üst reklam alanını 4’e çıkarırken sağ tarafı da Google Alışveriş Reklamları’na ayırdı.

Google’ın bu düzenlemesini yaparken mobil trafiğin giderek büyümesini göz önünde bulundurduğu düşünülüyor. Trafiğin çoğu mobilden gelirken sadece masaüstünde görünen ve getirisi çok düşük olan bu modelin kalması çok da anlam ifade etmemeye başlamıştı çünkü. Böylelikle her iki tarafta da aynı modelle ilerleyerek daha verimli ve birbiri ile ölçüşen sıralama modeline geçmiş oldu.

Aynı zamanda organik sonuçların ters tarafında kalan sağ taraf direkt reklam algısını verdiği için de fazla tıklanma almıyordu. İnsanların okuma eğilimi de soldan sağa olduğu için, sayfada ilk olarak sol kısımdaki metinleri okuyup sağa pek bakmamaları da bir diğer etkenlerden biri olabilir. Sol üstteki reklamların sağ taraftaki reklamlara oranla daha fazla tıklanma almasının sebepleri arasında ise; organik sonuçlarla aynı hizada olmalarından dolayı organiğe yakın bir hava vermeleri ve sayfanın en üste yer almalarından dolayı da daha fazla tıklanmaya teşvik etmeleri var.

image

Bu durumları göz önünde bulundurulduğunda Google’ın böyle bir değişikliğe gitmesi hiç de şaşırtıcı değil.  Bu açılardan bakıldığında sağ taraftaki reklamlar boş bir metin kalabalığı ve görüntü kirliliğinden başka bir şey değildi. Ayrıca metin reklamların gitmesi ile açılan sağ tarafta Google Alışveriş Reklamları’nın  daha fazla ve daha büyük boyutlarla sergilenmesi sağlanarak e-ticaret reklamlarının önünün açılması planlanıyor da olabilir.

Peki bu güncelleme SEO-SEM dengesinde ne gibi değişikliklere yol açacak? Olaya bir de bu açıdan bakalım. Önceden Google Ads’te sağlı sollu onlarca reklam yayınlanabiliyorken şimdi 4 üste 3 de altta toplam 7 metin reklam yayınlanabilecek. Eee o zaman bu durum da, reklam verenler arasındaki rekabeti daha da kızışacak ve CPC maliyetleri giderek artmaya başlayacak. Google tabi ki bu yaptığı değişiklik ile sizin cebinizi değil kendi cebini düşünecek ve daha fazla para kazanmaya başlayacak.

Zaten alttaki 3 reklamdan üstekilere göre iyi bir verim gelmeyeceği belli, firmalar da üstteki ilk 4’e girebilmek için mecbur CPC ücretlerini arttırmak durumunda kalacak ve Google Ads maliyetleri biraz daha şişecek. Artık Google Ads reklamlarında 10-15 yer seçeneğiniz yok sadece 7 tane. İlk 4’e girmek de oldukça maliyetli hale gelecek bu durumun yarattığı rekabetten dolayı. İşte tam da bu sırada SEO çalışmalarının değeri biraz daha artacak. Çünkü bu durumla artacak olan Google Ads reklam maliyetleri belli bir süre sonra karşılanamayacak hale gelebilir ya da reklamdan gelen karı düşürebilir. Yüksek maliyetlerle ile rakiplerle kapışmaktansa daha az maliyet ile daha fazla verim getirisi olduğu bilinen SEO çalışmalarına yönelmek en mantıklı çözüm olacaktır. Bu durumun firmalar için SEO’nun önemini daha da arttırarak artık kaçınılmaz bir çalışma haline getirecektir.

 

25 Şubat 2016, 19:02
SEO Hocası