2010 Yılında Türkiye’de E-ticaret Siteleri

Internet Retailer firması tarafından her yıl çeşitli kaynaklardan yararlanılarak oluşturulan e-ticaret firmalarının ciroları ve büyüme oranları açıklandı. Liste Avrupa’da en fazla ciro elde eden 300 e-ticaret sitesinden oluşuyor. Avrupa’da ilk 300 e-ticaret sitesi arasına Türkiye’den 15 e-ticaret site girebilmiş durum da. Bu durum Türkiye’de e-ticaretin büyüyen bir yapıya sahip olduğunun en büyük işareti bana göre. 2010 yılında Türkiye’nin en fazla ciro elde eden e-ticaret sitelerini yazının devamında bulabilirsiniz.

Türkiye’de e-ticaretin devleri

76. Hepsiburada.com 154 milyon $
111. Markafoni.com 95 milyon $
120. Teknosa.com 85 milyon $
163. Istanbulbilisim.com.tr 48 milyon $
190. Hizlial.com 35 milyon $
192. Trendyol.com 34 milyon $
193. Gold.com.tr 34 milyon $
204. Vatanbilgisayar.com 32 milyon $
248. Ciceksepeti.com 19 milyon $
260. Ereyon.com.tr 15 milyon $
264. Koctas.com.tr 14 milyon $
268. Pabbuc.com 13 milyon $
269. Vimjo.com 12 milyon $
278. Kitapyurdu.com 10 milyon $
288. Bonnyfood.com 7 milyon $

Tahminlerime göre 2011 yılında Türkiye’de e-ticaret hacmi ve e-ticaret sektörü 2 kat büyüyecek. Seneye bu listede 30 Türk e-ticaret sitesi görmemiz en büyük temennim.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Sitelerinde Başarıya Giden Yol başlıklı makalemizde e ticaret SEO, E-ticaret ve e-ticaret özellikler hakkında bilgiler verilmektedir.

2010 Yılında Türkiye’de E-ticaret Siteleri için yorum yapabilirsiniz. (17)

 • Kaan Muharrem Kilmen

  anka ofisi özgün yazı için örnek bir ürün eklerken ürün özelliklerini kendiniz eklerseniz kelimeleri kendiniz seçerseniz zamanla etkili olduğunu google tarafından görüceksinizdir.

 • Ahmet Ruken Özdinçer

  SEO hocasında okuduğumuz SEO çalışmalrını e ticaret sitelerinde nasıl yapacağız hep kafama takılan soru bu. yani özgün makale yazalım diyelim nereye nasıl yazacağız. Biz ürün satan bir firmayız nasıl bir makale çalışması ya da SEO çalışması yapılabilir?

 • Ahucan Sadıklar

  e-ticaret sistemi lisanslı ve orjinal bir yazılım olduğunda işe yarar. çalıştığınız bankalar herşeyden önce sanal pos uygulamalarında orjinal güvenlik sertifikaları ve orjinal bir yazılımız olmasını istemektedir.internet sitesi kurmak kolay gibi gözüksede ilk baştan nasıl başlarsa öyle devam edeceğini unutmamanızı hatırlatırız. kaliteli ve özgün içerikli e ticaret siteleri çoğaldıkça şu anki ciroların kat be kat artmaması için hiçbir sebep yok.

 • Deniz Dilay Özar

  paylaşım içi teşekkürler. 2011 yıl ilk yarısı e-ticaret devleri hakkında bilgisi olan var mı.

 • Zarife Begüm Ezber

  e ticaret sistemi genel acıda kazanc saglayan bir sistem herkezin adapte olmasi bunun ustune yogunlasmasi guzel tesekkur hocam

 • Halim Tüdeş

  Zamanla bütün işlerin internet üzerinde yapılacaktır. Şimdiden bu alana bir yatırımlar yapılmalıdır. Ama akıllıca bir projeler bulmak bir o kadar zor.

 • Saime Tufan

  E-Ticaret başlangıçta korkuyla bakılan bir konu idi en çok kredi kartı sahtekarlıkları bu sistemin gelişmesini engelledi. İnternet kullanıcı profilleri oluşmaya başlayıp güven sağlanınca işler artmaya başladı. Ama başarılı sitelerin reklam gücü yüksek siteler ve farklılık yaratan siteler olduğuda bir gerçek.

 • tek link film indir

  vimjo çok iyi gelişmiş gerçekten demekki bu sektörde para çok arkadaş 😀

 • Neslihan Buşra Güldoğuş

  Listede türk siteleri görmek bizi hem umutlandırdı hemde sevindirdi. Umarım sonraki senelerde daha fazla girişim ile sonuçlanır..

 • Adem Ökmen

  Ciceksepeti.com’a bende şaşırdım. Ama ciddi anlamda reklam veriyorlar sanırım.

 • Ömer Okan Güleç

  bu sitelerin cirolarını ilk defa görüyorum. vatan gold neyse ama çiçek sepeti gitti gidiyor gelirken çok ilginç gerçekten…

  saygılarımla

 • Can Talaylı

  @serdar, daha öncede yazdığım gibi gittigidiyor 2. el satış sitesi. Bu kategoride online olarak satış yapan firmalar var. Gittigidiyor bu kategoride değil yani. Ve bu listeyi bir kişi yapmıyor. Bir kurum yapıyor ve birçok kaynaktan yararlanıyorlar. Listede bulunan şirketlerden birinde çalışıyorum bende ve veriler hemen hemen doğru.

 • serdar

  bu listeyi yapan kişi tam hocaymış
  gitti gidiyor sitesi nasıl yok şaşırdım

 • Mehmet Anıl Çelık

  Herkesin SEO’ya merak saldığı şu günlerde bence en güzel örnek bu. Yenilikleri takip etmek, iyi bir araştırmacı olmak, bu araştırmaları herkesin anlayabileceği şekilde yorumlamak ve bunu insanlarla paylaşmak.

 • Pekcan Kayhan

  teknosa ve hepsi burada güvenilir alisveris merkezi sagolun tesekkürler

 • Can Talaylı

  @Abdullah, Gittigidiyor’un kulvarı farklı. Firma değil, kullanıcılar satış yapıyor.
  @Verenverene, tüm listeye yazının sonundaki linkten ulaşabilirsin.

 • Berrak Chiklyaukova

  Hocam 260. 193. bu Sıralamaların Başları Veya Sonları Yokmu ? Neye Göre o sıralama


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE