18.07 Pagerank Güncellemesi ve Uzman Görüşleri

Google 6 ay aralıkla devam ettiği Pagerank güncellemesinde büyük bir değişikliğe giderek bir aydan daha kısa sürede yeni bir güncelleme yaptı. Sonuncusu 27 haziran'da gerçekleştirilen Pagerank güncellemesi ile her sitede büyük bir artış sağlanmışken, 3 hafta sonraki yeni güncelleme ile çoğu sitede düşüş gerçekleşti.

PR bu zamansız ve genel bir puan kaybı oluşturan güncellemesiyle esnek ve göreceli bir tavır sergiledi. Bu güncelleme pagerank'ın doğruluğu konusunda şüphe uyandırdı.

Pagerank'ın önemini yitirdiği söylentileriyle, Google'ın ısrarlı bir şekilde Pagerank güncellemelerine devam etmesi kafa karıştırıyor. Pagerank sistemi ile Trustrank sistemini yakın zamanda tamamen birleştireceği söylentileride yabancı forumlarda mevcut, bakalım gelişmeler ne gösterecek.

Olağan dışı yüksek Pagerank güncellemerininin hemen ardından Google'ın böyle bir şey yapacağı çok belliydi. Herkes hakettiği Pagerank güncellemelerine geri döndü. 2 yıl boyunca sitesinden link çıkışı 3 olan sitelerin 1 ayda link çıkışı 10a çıkarsa link satışı yapanlar cezalandırılır. Google işini biliyor.

Google bu sabah bir bildirim yayınlamış ve Twitter.com'a verilen PR 0 değerinin bir ceza olmadığını, Twitter'in robots.txt ve canonical kodlarıyla oynadığını belirtmişti. Bu geçici değişiklikten dolayı Twitter alışılmadık bir şekilde PR 0 olmuştu.
Twitter'in Google için rank değeri yüksek bir sosyal ağ olduğunu son güncelleme ile tekrar gördük. Google.com (Twitter gibi robots.txt ile oynamadığı halde) PR 9 ile değerlendirilmişti, onun tekrar PR 10 olması da düşündürücü.

Google herkesi ters köşeye yatırıyor. "6 ay daha pr güncellemesi olmayacak" rahatlığı ile kendisini salan SEOcuların biletini 1. Aydan kesti.

Siz de Yeni Pagerank güncellemesi hakkındaki yorumlarınızı aşağıdaki konuya yazabilirsiniz.

19 Temmuz 2011, 12:40
SEO Hocası