18.07 Pagerank Güncellemesi ve Uzman Görüşleri

Google 6 ay aralıkla devam ettiği pagerank güncellemesinde büyük bir değişikliğe giderek bir aydan daha kısa sürede yeni bir güncelleme yaptı. Sonuncusu 27 haziran’da gerçekleştirilen pagerank güncellemesi ile her sitede büyük bir artış sağlanmışken, 3 hafta sonraki yeni güncelleme ile çoğu sitede düşüş gerçekleşti.

PR bu zamansız ve genel bir puan kaybı oluşturan güncellemesiyle esnek ve göreceli bir tavır sergiledi. Bu güncelleme pagerank’ın doğruluğu konusunda şüphe uyandırdı.

Pagerank’ın önemini yitirdiği söylentileriyle, google’ın ısrarlı bir şekilde pagerank güncellemelerine devam etmesi kafa karıştırıyor. Pagerank sistemi ile Trustrank sistemini yakın zamanda tamamen birleştireceği söylentileride yabancı forumlarda mevcut, bakalım gelişmeler ne gösterecek.

Olağan dışı yüksek pagerank güncellemerininin hemen ardından Google’ın böyle birşey yapacağı çok belliydi. Herkes hakettiği pagerank güncellemelerine geri döndü. 2 yıl boyunca sitesinden link çıkışı 3 olan sitelerin 1 ayda link çıkışı 10a çıkarsa link satışı yapanlar cezalandırılır. Google işini biliyor.

Google bu sabah bir bildirim yayınlamış ve Twitter.com’a verilen PR 0 değerinin bir ceza olmadığını, Twitter’in robots.txt ve canonical kodlarıyla oynadığını belirtmişti. Bu geçici değişiklikten dolayı Twitter alışılmadık bir şekilde PR 0 olmuştu.
Twitter’in Google için rank değeri yüksek bir sosyal ağ olduğunu son güncelleme ile tekrar gördük. Google.com (Twitter gibi robots.txt ile oynamadığı halde) PR 9 ile değerlendirilmişti, onun tekrar PR 10 olması da düşündürücü.

Google herkesi ters köşeye yatırıyor. “6 ay daha pr güncellemesi olmayacak” rahatlığı ile kendisini salan SEOcuların biletini 1. aydan kesti.

Siz de Yeni pagerank güncellemesi hakkındaki yorumlarınızı aşağıdaki konuya yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Haziran 2011 Pagerank Güncellemesi başlıklı makalemizde google pagerank güncellemesi, haziran 2011 pagerank ve haziran pagerank güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

18.07 Pagerank Güncellemesi ve Uzman Görüşleri için yorum yapabilirsiniz. (18)

 • ali

  merhaba arkadaslar artık google eski gibi adeletli davranmıyor benim görüşüm bu daha once bende blog sitesi actım daha 1 aylık ken pr3 oldu

 • İstemi Furkan Yudulmaz

  Merhaba tüm acıklamaları okudum haklısınız ama bir detay unutulmamalı tüm kurallar Google tarafından kullanıcıları daha fazla nette kalmalarını saglamak icin iyileştirmalerdir diye düşünüyorum. Saygılarımla

 • Onay Asil

  acaba bu aralar yeni güncelleme ne zaman yapılacak. Birde araştırma yaptım beklenen pagerank değeri die bir terim var. şuan ki pagerankım 0 beklenen değer 2.6 yazıyor.

 • özkan

  beklenen pagarank güncellemesi 05 aralık 2013 tarihlerinde gerçekleşti. bugün 06 aralık 2013 0 olan pagarank değerim 3 oldu. güncelleme yapılmış demektir.

 • Vira Ayaz

  Yukarıdaki yazarlara katılıyorum ve google bu kısa süre içerisinde yapmış olduğı PR güncellemesi ile bu işde daim olan ve işi web masterlık olanlar ile olmayanları birbirinden ayırmış diyebiliriz…

 • Kaan Muharrem Selcuk

  Sonuç olarak siten ile ilğileniyorsan ve üzerinde duruyorsan bir şekilde faydasını göreceksin eee google’da bunun farkında olmalı herhande…

 • Gülten Geçioğlu

  pr1 dik 3 olmusuz ben sevinmedim pek ama dün 20 tl reklam satarken bugün 80 tl satıcağız 🙂

 • Mustafa Doğukan Akkoyun

  ben kendi siteme her gün 4 ila 10 arası içerik ekliyorum. ama hergün ekliyorum. içeriğimin hepsi özgün. 2 siteylede link takas yaptım. şu an sitem alexada 29 milyondan 18 milyon seviyelerine düştü. böyle gidersede düşmeye devam edecek. yani demek istediğim şu: siz güncel, özgün ve ziyaretçi için değilde kalite için yazı yazarsanız, er ya da geç kazanırsınız.

 • Buse Ulupınar

  Sitelerin içeriğinin özgül olması ve backlink büyük avantaj sağlıyor. Bence temel kriterler bunlar.

 • Hakan

  Bende ne oldu bi sitelere diyordum…Dünyadan haberimiz yok 🙂
  bol keseden verdiklerini geri alması iyi olmuş bence.Gerçi benim site düşmedi ya hayırlısı sonradan dahada beter etmesin 🙂

 • Muzaffer Değirmendereli

  ben yeniyim. şu an sadece okumakla yetiniyorum. bilgiler için çok teşekkürler.

 • Mehmet Said Baluken

  Arkadaşlar bence google saçmalamaya başladı haziran güncellemesinde 1 den 2 pageranka çıkan sitem göz açıp kapamadan 1 tekrar geriledi ve ayrıca insanları paniğe sürüklüyor googlenin eskisi gibi adaletli çalıştığını düşünmüyorum

 • Zeynep Doğa Kabayuka

  hocam benim 2 olmuş daha yeni açtım 2 ay olmadı etkili backlink profil backlink alırsan 5e bile yükselirsin sadece 2 3 siteye link verdim forumlara 😀 2 olmuş

 • Mehmet Han Akyıldız

  Benden başka kimsenin girmediği 2 siteden birinin Pr’ si 4 diğeri ise 2. Buyrun siz değerlendirin. ( Google’nin pagerank işi ölmüş. )

 • Fatih

  SEO Hocası Pr5 di, PR 3 e çekmiş, kesinlikle doğruluğu konusunda şüphe var.

 • Halid Gültaş

  Benim blogu tam pagerank güncellendiği gün kurdum. O yüzden bi hareket yoktu, hala da kıpırdama yok. Ayrıca bence bi önceki pr güncellemesinde bol keseden vermişti. Onları alması cok iyi olmuş bence. Pagerank’ın kıymeti kalmıyor ki..

 • ilkay

  Can Talaylı’nın görüşünü destekliyorum. Bir çok webmaster pr güncellemesini fırsat bilerek bu haybeden yükselişi paraya çevirmeye kalkmıştı. Bu durum sanırım bir çok kişiye ders olmuştur.

 • Rekin Zöğ

  Ters köşe olayı mantıklı.Tabi ansızın beklenmeyen artışı yaşayanlar satış üstüne satış yaptı ve bu ansızın güncelleme ile ortalıktaki bozulan düzen birçok arkadaşı tedirgin etti ve PR değerine azalttığı önemi şimdi artırmayı düşündürür vaziyete getirdi.Bu denli esnek olması şahsen hoşuma gitti.Ortada 1 haftalık emekle 6 ay 1 yıl ekmek yemek biraz bu işi ayağa düşürüyordu…
  Benim site ya da sitelerim uğraşmıyorsam 0 ‘sa 0 olsun ama ortada tam anlamıyla bir emekten söz edilsin…


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE