SEO HOCASI BLOG

Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları

Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için bir çok yola başvuruyor olabilirsiniz ? Eğer sizlerde arama motorlarında daha fazla tık almak istiyorsanız ve arama kayıtlarınızı ilgi çekici hale getirmek istiyorsanız mutlaka bu ipuçlarını denemeniz gerekiyor. Google de herhangi bir şeyi arama yaptığınız zaman milyonlarca sonuçlar alabilirsiniz ve çoğunlukla ilk sayfadaki sitelere giriş yaparsınız eğer aradığınızı ilk sayfada bulamadıysanız küçük bir ihtimal ile 2 inci sayfa ve hatta 3 üncü sayfaya kadar gidebilirsiniz.

Yaptığınız seo çalışmaları ile sitenizi belirli bir kelime de ilk sayfaya getirmiş iseniz bu sizin için büyük başarı olabilir ama Google tarafından yapılan istatistikler sonucunda ilk sayfadaki sitelerin tıklanma oranları sıralamada aşağıya düştükçe tıklanma oranı azalmaktadır.İlk sayfada siteniz olup da tıklanma oranınız az ise bunu daha cazip ve ilgi çekici hale getirerek daha çok tıklanma alabilirsiniz.Şimdi sizlere google arama kayıtlarında sitelerinizi nasıl cazip hale getirebilirsiniz ondan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak örnek bir resimle sizlere bazı durumları kavramanızı istiyorum.Örneğin siteniz seo uzmanı kelimesinde ilk sayfa da ama sıralama olarak bazı durumlar sonucunda biraz geriye düşmüş olabilir.

olr5h Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızı düşünürsek ilk sırada ki sitenin tıklanma oranı her zaman fazladır. Ama yapacağınız bazı değişiklikler sonucunda sitenizin tıklanma oranını artırabilirsiniz.Kişilerin dikkatini çekmek ve akılda kalıcı olmanın bir çok yolu bulunmaktadır.İlgi çekici olmanız gerekmektedir,görsel açıdan dikkat çekici olmanız veya akılda kalıcı bir durumla karşı karşıya bırakmanız gerekmektedir.

Şimdi gelelim asıl konumuza arama kayıtlarınızı daha cazip hale getirmeniz için sizlere bazı tavsiyelerim olacaktır.Bunların seo açısında yararı var mıdır diye sorarsanız onu tam size açıklayamam ama her yapılan girişin her yapılan işin sizler için bir getirisi vardır.

1:İlk olarak Google Yazar Resmi Gösterme:

SFOUK Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları

Son günlerde googlenin yaptığı bir yenilik olan arama sonuçlarında yazar resmi gösterme bence en dikkat çekici ve sitenizi cazip hale getirmenin en büyük  özellik diyebilirim.İşte bu durum ile google yazar resmi daha fazla tıklanma oranı yakalayabilirsiniz.Kişilerin ve okuyucuların büyük oranda dikkatini çekecektir.Ayrıca Google Plus takipçilerin için konunuzla bağlantılı bir arama yaptığınız zaman sizi ön plana çıkaracaktır.

2:Google Site Bağlantıları Özelliği:

dyN8Y Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları

Site bağlantıları özelliği ile bir çok ziyaretçiyi hızlı bir şekilde sitenize çekebilirsiniz.Bu özelliğin amacı siteniz içerisinde bulunan kategoriler ve ya konuların google arama kullanıcıları için daha yararlı olduğu düşünülen yazıların görüntülenmesi sağlanır.Bu bağlantıların sayesinde sitenizi daha dikkat çekici hale getirmeniz mümkün.

3:Google Yıldız (Puanlama) Özelliği:

VhfWu Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları

Bu özellik ilk çıktığında inanın benimde çok dikkatimi çekmişti. Yukarıda bahsettiğim gibi herhangi bir kelimede arama yaptığım zaman ilk olarak yıldızlı sitelere tıklıyordum. Hiç bir şekilde sıralamasına bakmadan.Bu özellik sayesinde sizlerde bir çok kullanıcının dikkatini çekerek tıklanma oranınızı artırabilirsiniz.Bu özelliği daha çok siteleriniz de yoruma özen gösteriyorsanız ve puanlama sistemi gibi durumlar içeren konularınız var ise mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyorum.Ayrıca google arama motoru daha iyi görüş alan ve daha fazla onay verilen yıldız sayısı fazla olan konuları ön plana çıkarttığı da söylenmektedir.

4:Google Üzerinde Kategori Belirtme:

qS1H Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları

Bu özellik google arama motoru üzerinde kişiler hangi konular üzerinde arama yapmışsa doğru bilgiyi doğru kategori altında bulmaları için yardımcı navigasyon yöntemidir.Örneğin seo dersleri ile ilgili olarak Black Hat Seo Nedir ? Çözüm yolları hakkında bir arama yapmışsanız ve konunuz seo dersleri ile ilgili ise seo dersleri kategorisi altında bulunan konuyu okumanız gerekmektedir.Bu arama sonucunda binlerce saçma arama sonuçları bulabilirsiniz bu navigasyon sayesinde arama kullanıcılarının dikkatini çekebilirsiniz.Kişilere doğru bilgiyi sunabilirsiniz.

5:Arama Motoru Dostu Başlıklar Kullanımı:

bm9WI Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları

Son zamanlarda internetin gelişmesi ve kullanıcı sayısı artması sebebi ve fiyat olarak ise gayet cazip ve ucuz hale gelmesi sonucu herkes site açabilmekte.14 yaşında ki çocuğun bile sitesi bulunmaktadır.Bu sebepten dolayı gerek doğru Türkçe kullanımı gerekse yazım şekillerinden dolayı sitenizi daha cazip hale getirebilirsiniz.Ayrıca doğru Türkçe kullanımı hem seo açısından da önemlidir. Konunuz da anlatmak istediğiniz ne ise doğru bir başlık kullanmaya özen gösteriniz.Konunuz black hat ile ilgili ve çözüm yolları ise mutlaka buna uygun bir başlık yazmanız gerekmektedir.

6:Siteleriniz İçin Google Harita Özelliğini Kullanma:

85PGw Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları

Bu özellik daha yerel işletmeciler için ön planda olmaktadır.Örnek vermek gerekirse yerel bir işletmeniz var ise sadece o şehirde satış yapıyorsanız mutlaka bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederim.Bu özellik sayesinde alıcılar veya satıcılar o şehirde ikamet ediyorsa mutlaka sizin adresini alarak veya size güvenerek alışveriş yapacaktır.

Son olarak şunu belirtmek isterim ki yukarı da belirttiğim özelliklerin seo açısında yararı var mı derseniz tam net cevap veremeyebilirim.Ama belirli kelimelerde tıklanma oranınız arttıkça google tarafından üstlere çıkma oranınız artmaktadır.

Kadir Şağban – Khaaos.Com

Bir önceki yazımız olan Google Dalgalanmaları başlıklı makalemizde dalgalanma ne demektir, dalgalanmalar ve google dalgalanması hakkında bilgiler verilmektedir.


Seo İpuçları
32 Yorum
9 Ocak 2013

“Google Arama Kayıtlarınızı İlgi Çekici Hale Getirmenin Yolları” İçin 32 Yorum Yapılmış

  İbrahim Yücel
  31 Oca 2013

  Makalelerinizi ilgiyle takip ediyorum. teşekkürler

  Metin
  12 Şub 2013

  yıldız özelliğini kullanıyorum, dikkat çekici olduğunu düşünüyorum. kendim bile arama yaparken bu tarz sitelere daha çok ilgi gösterdiğim kesin.

  Hasan Ak
  05 Mar 2013

  yıldız özelliği ve yazar resmi çıkması gerçekten çok dikkat çekici
  teşekkürler

  aslanto
  10 Mar 2013

  Merhaba,

  bilgilendirme için teşekkür ediyorum. Fakat, bu bahsettiklerinizi nasıl yapacağımızı anlatmamışsınız?

  mitsubishi klima
  04 Nis 2013

  değerli bilgiler teşekkürler

  SADIK YÜCEL
  05 Nis 2013

  Yorumlarınız için teşekkürler , çok faydalı oldu ,bilgilerinizi araştırıp bende uygulatacağım,çok teşekkürler

  Dizi Sitemiz
  11 Nis 2013

  bilgilerdirme harika.. tesekkürler..

  Parça kontör
  22 Nis 2013

  Makeleleriniz birbirinden güzel ve ilgi çekici. Belirttiğiniz yöntemleri en kısa sürede deneyeceğim. Teşekkür ederim.

  Türk edebiyat okulu
  16 May 2013

  Verilen bilgiler oldukça güzel ve açıklayıcı. Ancak bunları benim gibi acemi site sahipleri nasıl yapacak bilemedim.

  trendoloji
  20 Eyl 2013

  kendi adimizla degilde sitemizin adiyla taninmak istiyorsak yine kendi resmimizi kullanmak sartmidit

  Evden Alışveriş
  21 Eyl 2013

  Detaylı açıklamalar için teşekkür ederiz.

  Eskişehir iş ilanları
  21 Mar 2014

  Nasıl yapıcaz bunları, onları da anlataydın keşke.

Yorum Yapabilirsiniz

 • yhsd
 • hdfhsdf
 • gsrgsd

TEKLİF İSTE

UZMANA SORUN

UZMAN : Hoş geldiniz! aklınıza takılan bir soru mu var? Sorun "24 saat içerisinde cevap garanti"

SEO ZİRVESİ

SEO konusunda lider olan Webtures tüm bilgi ve deneyimini sizlere sunuyor.

 • Seo konusunda en güncel ve en çok içeriği üreten firma.
 • 8.000 adetlik Uzmanından Seo kitabı satış başarısı ile sektörün ve yayınevinin en çok satan kitabı ünvanı.
 • Sektörün en çok basılı kaynak üretimi. (Uzmanından Seo & Sorularla Seo)
 • Seo kelimesinde en kısa sürede ve en uzun soluklu ilk sayfa başarısı.
 • Eşsiz Seo Araçları ve Blogu ile sektöre sayısız hizmet.
 • Sektörün en çok ziyaret edilen sitesi.
Alanında lider olan birçok sektörün çıkış noktası olmaktan dolayı gururluyuz.
Sizleri de gurur tablomuz olan referanslarımız arasında görmekten memnuniyet duyarız.
Tel : 0216 392 39 29
Mail : info@webtures.com

SEO SON DAKİKA

SEO Son Dakika

Güncel algoritmalara göre, her sayfa kendi anahtar kelimesiyle uyumlu, başlık, h1, meta etiketleri, içerik ve görselleri barındırmalı. Sayfanın genelinde uyum sağlanmalıdır.

 • Seo takvim07/04/2014
 • Seo saat11:44

Google Plus sayfanıza kaç kişi baktığını artık öğrenebiliyorsunuz!

 • Seo takvim04/04/2014
 • Seo saat12:50

Anahtar kelime oluşturmak ve trafiklerini incelemek için kullanabileceğiniz Google alternatifi bir araç http://wordstat.yandex.com

 • Seo takvim04/04/2014
 • Seo saat10:28

Long tail SEO daha hızlı ve etkili geri dönüş alabileceğiniz bir seo stratejisidir !

 • Seo takvim25/03/2014
 • Seo saat15:32

0 216 392 39 29